Zavrieť

Porady

Náhrady za používanie vlastného motorového vozidla

Naši zamestnanci využívajú vlastné motorové vozidlá pri pracovných cestách s dovolením zamestnávateľa. Zamestnancom sa prepláca podľa zákonnej sadzby 5.50 Sk. Je to v súlade so zákonom o Cestovných náhradách, keď sme s.r.o.? Stretla som sa s názorom, že nemôžeme preplácať cestovné zamestnancom, pretože by si oni museli zaplatiť cestnú daň. Podľa mňa nie, však oni nie sú podnikateľský subjekt. Ďakujem za vaše názory.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Podľa poslednej novely zákona o miestnych daniach,zamestnávateľ je povinný zaplatiť daň z MV za zamestnanca,ktorý je vyslaný na pracovnú cestu a ktorý je zapísaný v TP ako držiteľ auta a využíva auto na služobné účely.
    Cestovné patrí zamestnancovi podľa zákona o cestovných náhradách.

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    zpaul Pozri príspevok
    Naši zamestnanci využívajú vlastné motorové vozidlá pri pracovných cestách s dovolením zamestnávateľa. Zamestnancom sa prepláca podľa zákonnej sadzby 5.50 Sk. Je to v súlade so zákonom o Cestovných náhradách, keď sme s.r.o.? Stretla som sa s názorom, že nemôžeme preplácať cestovné zamestnancom, pretože by si oni museli zaplatiť cestnú daň. Podľa mňa nie, však oni nie sú podnikateľský subjekt. Ďakujem za vaše názory.
    V tomto prípade je daňovníkom zamestnávateľ. Otázka a odpoveď z DRSR:

    Zamestnanec je vyslaný na pracovnú cestu vlastným motorovým vozidlom, ale v technickom preukaze je ako majiteľ vozidla uvedený brat zamestnanca. Podlieha toto vozidlo dani z motorových vozidiel ?

    Pre účely určenia daňovníka dane z motorových vozidiel podľa § 85 ods. 2 písm. a) zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov (ďalej zákon o miestnych daniach) je rozhodujúce, kto je ako držiteľ zapísaný v dokladoch vozidla.
    Daňovníkom dane z motorových vozidiel je zamestnávateľ v prípade, ak vypláca zamestnancovi cestovné náhrady v zmysle zákona o cestovných náhradách za použitie motorového vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec. Aby bol zamestnávateľ daňovníkom dane z motorových vozidiel, obe uvedené podmienky musia byť splnené súčasne. Ak zamestnávateľ vypláca zamestnancovi cestovné náhrady v zmysle zákona o cestovných náhradách za použitie motorového vozidla, ktorého držiteľom nie je zamestnanec, vozidlo nepodlieha dani z motorových vozidiel.

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Zák.o miestnych daniach 582/2004
    85 §

    ...
    (2) Daňovníkom je tiež
    a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi
    za použitie vozidla, v dokladoch ktorého
    je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí,
    ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu
    ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
    Naposledy upravil vikinka : 17.09.08 at 10:38 Dôvod: doplnenie

    zpaul je offline (nepripojený) zpaul

    zpaul
    Takže ako tomu mám rozumieť? Ak je v technickom preukaze meno zamestnanca, musím ako zamestnávateľ platiť za neho daň z MV? A ak je v technickom napísaný napr. nejaký iný rodinný príslušník, nemusím zaplatiť daň z MV a môžem mu uznať náhrady za používanie? A za tých čo používajú vozidlá mám kedy zaplatiť? Stačí na konci roka, keď sa bude podávať priznanie za daň z motorových vozidiel? Musím tým pádom aj vozidlá ktoré používajú zamestnanci prihlásiť na daňový úrad?

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    [quote=zpaul;821656]Takže ako tomu mám rozumieť? Ak je v technickom preukaze meno zamestnanca, musím ako zamestnávateľ platiť za neho daň z MV? ÁNO A ak je v technickom napísaný napr. nejaký iný rodinný príslušník, nemusím zaplatiť daň z MV a môžem mu uznať náhrady za používanie? ÁNO A za tých čo používajú vozidlá mám kedy zaplatiť? Stačí na konci roka, keď sa bude podávať priznanie za daň z motorových vozidiel?ÁNO,bude sa robiť ročné zúčtovanie,podľa mesiacov používania Musím tým pádom aj vozidlá ktoré používajú zamestnanci prihlásiť na daňový úrad?NIE
    Naposledy upravil vikinka : 17.09.08 at 11:18 Dôvod: oprava textu

    ecompka je offline (nepripojený) ecompka

    ecompka
    Nemáte prosim informacie ako je to s danou z mot.vozidiel, ak zamestnanec pouzije vozidlo, kde je ako drzitel napisana manzelka?
    Ma sa to brat ako bezpodielove vlastnictvo alebo ako?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    ecompka Pozri príspevok
    Nemáte prosim informacie ako je to s danou z mot.vozidiel, ak zamestnanec pouzije vozidlo, kde je ako drzitel napisana manzelka?
    Ma sa to brat ako bezpodielove vlastnictvo alebo ako?

    Treba sa striktne držať znenia zákona:

    (2) Daňovníkom je tiež

    a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec;


    Manžel použije auto a v dokladoch je ako držiteľ zapísaná manželka.

    Otázka: "Kto je zapísaný ako držiteľ vozidla?"

    Bingo! Manželka! takže ak nie je v dokladoch zapísaný zamestnanec, netreba platiť daň.!!! Zákon nič nehovorí o vlastníctve, o BSM, ale len o osobe zapísanej v dokladoch.

    Náhrady za používanie vlastného motorového vozidla

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.