Zavrieť

Porady

auto v podnikaní

43 ročná účtovníčka
Pekný večer poradáci - potrebujem od Vás radu prečítala som veľa príspevkov ale aj tak by som potrebovala pomoc. SZČO - podniká : predaj nákup čiže má obchod, zároveň ide vybaviť živnosť na autodopravu. Auto má jej manžel nie ona - potrebuje to auto prepísať na seba alebo môže mať na manžela / auto do 3,5 t /keď som to dobre pochopila spadá to pod voľné živnosti- chcú robiť aj medzinárodnú prepravu . Nemala som ešte firmu s touto živnosťou poradíte mi prosím čo by som mala vedieť. Za pomoc díki.
Usporiadat
feap1 feap1

feap1 je offline (nepripojený) feap1

AHA Pozri príspevok
Ak sa robí leasingová zmluva na IČO tak aj TP nakoľko je to obchodný vzťah dvoch podnikateľských subjektov.
No problém je ten, že zmluva aj TP je na r.č. Otázka, či sa dá takéto auto vložiť do obchodného majetku? (bez zmien v zmluve a TP)
0 0
feap1 feap1

feap1 je offline (nepripojený) feap1

ako to teda je?
0 0
belajanica belajanica

belajanica je offline (nepripojený) belajanica

Chcela by som sa spytat nasledovnu otazku

SZCO, neplatca DPH, jednod.ucto
- v 2/08 prevzala leasing a osobne mot.vozidlo, LZ aj TP su na ICO, tj. auto som zaradila do majetku a zacala odpisovat, zostatok 15 splatok do 4/2009, ale v 7/08 leasing predcasne splatila a nasledne v 8/08 auto predala.
- mozem si uplatnit odpisy za 2-7/08?
- z leasingovky prisla fa na doplatok istiny+DPH, fa za usly zisk a fa za porusenie podmienok leas.-co si mozem dat do VOZD?
- tržbu za predaj auta zdanim?
0 0
feap1 feap1

feap1 je offline (nepripojený) feap1

tržba sa zdaní
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
belajanica Pozri príspevok
Chcela by som sa spytat nasledovnu otazku
SZCO, neplatca DPH, jednod.ucto
- v 2/08 prevzala leasing a osobne mot.vozidlo, LZ aj TP su na ICO, tj. auto som zaradila do majetku a zacala odpisovat, zostatok 15 splatok do 4/2009, ale v 7/08 leasing predcasne splatila a nasledne v 8/08 auto predala.
- mozem si uplatnit odpisy za 2-7/08?
Daňovo nie, resp. upravujete základ dane podľa § 17 ods. 26. Predčasné ukončenie FP je porušením zmluvy.
belajanica Pozri príspevok
- z leasingovky prisla fa na doplatok istiny+DPH, fa za usly zisk a fa za porusenie podmienok leas.-co si mozem dat do VOZD?
Pri finančnom prenájme je taxatívne vymenované, čo je VOZD. Toho sa držte. Ušlý zisk a sankcia za porušenie podmienok to nie je.

belajanica Pozri príspevok
- tržbu za predaj auta zdanim?
Predaj automobilu podlieha zdaneneniu. Ale je potrebné určiť aj obstarávaciu cenu (zostatkovú cenu) predmetu FP, ktorá môže byť uplatnená vo výdavkoch.

Odporúčam pozrieť ZoDP najmä § 17 ods. 26, 19 ods. 2 písm. o) a pokyn DRSR pripnutý v prílohe.
0 0
belajanica belajanica

belajanica je offline (nepripojený) belajanica

dakujem za odpovede, ale mám ešte otázku:
-ako upravim základ dane? vyrátam si odpisy na jednotlivé roky ako keby auto nebolo na leasing, rozdiel takto vypočítaných odpisov pre rok 2008 a uplatnených odpisov z leasingu mi zvyšuje základ dane v roku 2008?
povodná OC: istina 303046,20Sk
kupna cena 1000,00SK
popl.za LZ 3606,20SK
307652,4/4 roky= 76913,00Sk ročný odpis (predpokladám)
prebratý leasing: odpisy 2-7/08 6*4568,00=27408,-
76913-27408=49505,00Sk mi zvyšuje základ dane?

ZC z učta 41103,00SK
ZC z leasingu 49831,60Sk
rozdiel 8728,60Sk mi znižuje základ dane?

prosím o odobrenie, robila som to podla toho pokynu, tak neviem ci je to OK. dakujem
0 0
feap1 feap1

feap1 je offline (nepripojený) feap1

ja len poznámku k odpisovaniu leasingu: Neuplatňuje sa tzv. "leasingový" odpis - odpisovanie počas jeho doby (ak je na 36 mesiacov - tak sa teda odpisuje 3 roky)?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

feap1 Pozri príspevok
ja len poznámku k odpisovaniu leasingu: Neuplatňuje sa tzv. "leasingový" odpis - odpisovanie počas jeho doby (ak je na 36 mesiacov - tak sa teda odpisuje 3 roky)?
Áno za 36 mesiacov, nie kalendárne 3 roky pozri tu:
§ 26
Postup pri odpisovaní hmotného majetku
...
...
(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu 1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu.
Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.
Naposledy upravil Manual : 04.11.08 at 06:53
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

keď fyz.osoba živnostník predá firemný nákladný automobil,ako to zaúčtuje do peň.denníka?
predaj prebehol na základe kúpno-predajnej zmluvy medzi živnostníkom a občanom.ku zmluve bol vystavený príjm.pokl.doklad.
zmluvu som zaúčtoval do pohľadávok,teraz neviem ako mám správne zaúčtovať do peň.denníka príjem za nákl.automobil?
Poradíte mi prosím?Ďakujem.Pekný deň
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

tibor1000 Pozri príspevok
keď fyz.osoba živnostník predá firemný nákladný automobil,ako to zaúčtuje do peň.denníka?
predaj prebehol na základe kúpno-predajnej zmluvy medzi živnostníkom a občanom.ku zmluve bol vystavený príjm.pokl.doklad.
zmluvu som zaúčtoval do pohľadávok,teraz neviem ako mám správne zaúčtovať do peň.denníka príjem za nákl.automobil?
Poradíte mi prosím?Ďakujem.Pekný deň
POZD v členení ostatné
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Monika Kováčová Pozri príspevok
POZD v členení ostatné
Ďakujem Monika
0 0
belajanica belajanica

belajanica je offline (nepripojený) belajanica

vraciam sa k mojim prispevkom 24, resp.27, ja by som potrebovala polopate

JU,neplatca DPH, v jednom roku leasing prevzal 25.2.08 ( vstupná cena 67508,60), predcasne odkupil 31.7.2008 a predal auto 6.8.2008.

A) možem si uplatniť odpisy za odbobie 2-7/08 keďže auto nemám v majetku k 31.12.2008?

- predčasné ukončenie leas.zmluvy k 31.7.2008,viem že mám upraviť základ dane podľa §17.
- kúpna cena leasingovky 49831,60SK
B) co je moja zostatková cena? 67508,60 - celá vstupná cena (ak by som neuplatnila odpisy,pretože nemám majetok v evidencii k 31.12.08) alebo 40502,60 ( 67508,60/15 splátok= 4501,-SK*6-pri uplatnení týchto odpisov)
C) ak bude ZC 40502,60sk základ dane podľa §17 neupravujem ale ak bude ZC 67508,60 upravím základ dane o 10129SK (27006,- odpisy §26ods8 -16877SK odpisy §27)

D) predaj auta 6.8.2008 za 149000?- celú tržbu zdaním, ale akú zostatkovú cenu si dám do nákladov?

prosím nájde sa niekto kto by mi poradil?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať