Zavrieť

Porady

Špargľa

Máte radi špargľu a máte nejaké obľúbené recepty?

Tu som našla milé pripomenutie, že nastal čas špargle...a krásne fotky,ako sa špargľa pestuje

http://frolkovic.blog.sme.sk/c/8647/Spargla.html
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    gabri je offline (nepripojený) gabri

    gabri
    , stále sa chystám, že si zoženiem tie zaručene dobré recepty na zaručene chutnú špargľu, ale nie vždy sa mi darí ju aj dobre uvariť - ostáva mi totižto dosť vláknitá, takže ju pred varením musím nakrájať, potom je už nekrájateľná(a hlavne nehltateľná-čosi ako pružné špagáty).Možno ju len málo olúpem... možno mi niekto poradíte...žijem totižto v NZ a tu máme veľké špargľové polia a sezóna je v plnom prúde.

    Viki je offline (nepripojený) Viki

    žena Viki
    Špargľu mám veľmi rada, škoda že ju neviem pestovať...
    Pridávam nejaké informácie a zopár receptov.
    To: gabri - málo ju ošúpeš, preto je taká "vláknitá" ...


    ŠPARGĽA

    1. Základné informácie o špargli
    Špargľa (Asparagus officinalis) je jemná lahôdková zelenina, zberáme a konzumujeme jej krehké výhonky.
    Je dietetická a ľahko stráviteľná, obsahuje veľa vody, bielkovín a vlákniny. Významné je aj zastúpenie vitamínov a minerálnych látok.
    Už staroveké národy považovali špargľu za delikatesu. Zároveň však dokázali oceniť aj jej nepopierateľnú liečivú silu a pripisovali jej afrodiziakálne účinky.

    2. Úprava špargle pred varením
    Pred varením špargľu umyjeme a ošúpeme špeciálnym nožíkom.
    Pre jednu osobu potrebujeme na prípravu hlavného jedla ca. 500 g špargle.

    3. Recepty

    Milánska špargľa
    1 500 g špargle, 80 g masla, 100 g aromatického syra (Niva), soľ
    Špargľu umyjeme, ošúpeme a uvaríme v osolenej vode. Uvarenú a odkvapkanú špargľu kladieme na tanier pomastený maslom. Hlavičky špargle husto posypeme postrúhaným syrom, pokvapkáme maslom a ihneď podávame. Príloha: zeleninový šalát.

    Špargľová krémová polievka
    400 g uvarenej špargle, 1/2 l slepačieho vývaru alebo jedna kocka slepačieho bujónu povarená vo vode, 40 g hladkej múky, 40 g masla, 1 žĺtok, 3 lyžice smotany, soľ, muškátový oriešok
    Špargľu ošúpeme, nakrájame na 2-3 cm kúsky a uvaríme v 1/2 l vody. Z múky a masla pripravíme svetlú zápražku, zalejeme vývarom zo špargle, pridáme slepačí vývar a všetko povaríme. Žĺtok rozhabarkujeme so smotanou a opatrne vmiešame do polievky. Už nevaríme. Do polievky vložíme uvarenú špargľu a dochutíme soľou a strúhaným muškátovým orieškom.

    Špargľa obložená ryžou
    500 g špargle, 200 g ryže, 20 g tuku, 1/2 cibule, 30 g masla, 30 g syra, soľ, pretržlenová vňať
    Ryžu polejeme vriacou vodou, opražíme na tuku, na ktorom sme nechali mierne opražiť cibuľu, zalejeme 1/3 l vriacej vody, osolíme a dusíme do mäkka. Špargľu ošúpeme, uvaríme v osolenej vode, scedíme a uložíme do nahriatej misy. Špargľu polejeme rozpusteným maslom a obložíme kopčekmi dusenej ryže. Každý kopček ryže posypeme strúhyným syrom a ozdobíme petržlenovou vňaťou.

    Špagrľa s holandskou omáčkou
    500 g špargle, 1 lyžičky soli, 1 kocka cukru, 1 l vody, 250 g masla, 3 žĺtky, soľ, mleté biele korenie, 1 malá cibuľa, 1 lyžica vínneho octu, trocha mletej feferónky, pár kvapiek citrónovej šťavy
    Špargľu umyjeme, ošúpeme a uvaríme vo vode so soľou a cukrom. Maslo na panvici roztopíme a odstavíme. Do plytkej ndoby dáme žĺtky, trochu soli a mletého bieleho korenia. Nádobu vložíme do hrnca s horúcou (nie však vriacou) vodou a zmes šľaháme do zhustnutia. Vyberieme z vody a za stáleho miešania pridáme rozpustené maslo a najemno nakrájanú cibuľu. Ochutíme vínnym octom, feferónkou a citrónovou šťavou. Spolu s uvarenou špargľou upravíme na tanier a ihneď podávame.

    Zelená špargľa Vinaigrette
    100 g zelenej špargle, 1 cibuľa, petržlenová vňať alebo kôpor, 4 polievkové lyžice oleja, 4 polievkové lyžice octu, mleté čierne korenie, soľ, cukor, 2 natvrdo uvarené vajcia
    Ošúpanú špargľu zviažeme do zväzkov a 15 minút varíme v slanej vode. Pripravíme omáčku: pokrájanú cibuľu a petržlenovú vňať (kôpor) pomiešame s olejom, octom, korením, soľou a cukrom, pridáme jedno nadrobno pokrájané vajce. Povarenú a osušenú špargľu rozviažeme, uložíme na misu a obložíme druhým pokrájaným vajcom. Omáčku servírujeme osobitne. Ako prílohu podávame údené mäso alebo varené zemiaky.

    Vyprážaná špargľa s rajčinami
    800 g bielej špargle, soľ, 1 vajce, hladká múka, strúhanka, 150 g oleja, 150 g majonézy, lyžica bieleho vína, 1 citrónu, 2 rajčiny
    Ošúpanú špargľu 10 minút povaríme v osolenej vode. Vychladnutú a osušenú ju obalíme v múke, vajci a v strúhanke a na oleji vypražíme. Majonézu rozriedime bielym vínom a citrónovou šťavou a zamiešame do nej nadrobno nakrájané rajčiny. Vypraženú špargľu polejeme omáčkou a ozdobíme plátkami citróna.

    Slávnostný špargľový šalát
    750 g špargle, 1/2 hlávky šalátu, 1 rajčina, 1 kiwi, 2 polievkové lyžice ananásu pokrájaného na kúsky, 1/2 žltej a 1/2 červenej mäsitej papriky, zväzoček čerstvej bazalky, 1 biely jogurt, 1/4 l majonézy, soľ
    Špargľu ošúpeme, uvaríme, pokrájame na kolieska a necháme vychladnúť. Zeleninu a ovocie očistíme a pokrájame na prúžky. Jogurt zmiešame s majonézou a osolíme. Bazalku umyjeme, posekáme nadrobno a vmiešame do zeleniny. V mise zmiešame špargľu so zeleninou a ovocím a dobre premiešame. Na tanieri polejeme ochutenou majonézou.

    Výborný špargľový koláč
    1000 g tenkej špargle, 1 balíček lístkového cesta, 100 g diétnej salámy alebo anglickej slaniny, 100 g eidamskej tehly, 3 vajcia, 1/10 l sladkej smotany, 1 lyžica horčice, 1/20 l bieleho vína, mleté čierne korenie, soľ, petržlenová vňať
    Špargľu ošúpeme, uvaríme v solenej vode a scedíme. Okrúhlu formu s priemerom 30 cm vypláchneme studenou vodou. Lístkové cesto rozvaľkáme a vložíme do formy. Z cesta vyformujeme vyššie okraje. Na cesto poukladáme plátky salámy alebo slaniny, na to rozložíme špargľu a posypeme strúhaným syrom. V miske rozšľaháme vajcia so smotanou, horčicou, vínom, soľou a korením. Zmes vylejeme na špargľu a dáme piecť do vyhriatej rúry. Po 10 minútach pečenia koláč posypeme zelenou pretržlenovou vňatou a dopečieme tak, aby vajíčko mierne zhnedlo. Podávame teplý aj studený.

    Kuracie rezančeky so špargľou
    500 g bielej špargle, 4 plátky kuracích pŕs, 1/8 bieleho vína, soľ, 1/2 lyžičky ďumbiera, 2 lyžice maizeny, 1/2 l vody, 1 cibuľa, olej
    Mäso nakrájame na rezančeky a marinujeme aspoň 12 hodín v zmesi vína, soli, ďumbiera, maizeny, vody a nadrobno nakrájanej cibule.
    Špargľu ošúpeme a pokrájame na jemné, asi 3 cm dlhé, rezančeky. V hlbokej panvici rozpálime olej, vložíme rezančeky špargle, osolíme, za stáleho miešania 3 minúty popražíme. Špargľu vyberieme, pridáme olej, vložíme rezančeky mäsa a niekoľko minút prudko opekáme. K takto pripravenému mäsu pridáme špargľu, premiešame a spolu ešte asi dve minúty opekáme. Podávame teplé s ryžou a zeleninovou oblohou.

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Joj Pyton narobila si mi chute! Krásne obrázky a záver toho článku mi pripomenul rozhlasový príspevok pestovateľa a milovníka špargle, ktorý hovoril o výbornej očistnej kúre, ktorú absolvuje každý rok. Je špargľu každý deň /má ju zadarmo/ cca 2 týždne - dovtedy, kým spomínaná "vymočopudená" tekutina nestratí charakteristickú vôňu.
    1. Špargľu olúpeme od hlavičky smerom dole, uvaríme v osolenej vode do mäkka a ihneď podávame posýpanú opraženou strúhankou a poliatou upraženým voňavým masielkom. /Mimochodom aj uhorky čistíme od kvetu ku stopke - nebudú horké/
    2. Uvarenú špargľu uložíme do pekáča, posypeme strúhaným syrom, polejeme maslom a zapečieme
    3. Kým sa uvarí nakrájaná špagľa, pripravíme maslovosmotanový bešamel, rozriedime ho vodou zo špargle, povaríme, pridáme špargľu a podávame.
    Ráno bežím kúpiť a variť! Dobrú chuť!

    pyton je offline (nepripojený) pyton

    pyton
    Pekné recepty:p . Už sa teším, najprv zohnať suroviny a potom niečo dobré stvoriť. Skúsim aj polievku, tú som ešte neskúšala.

    to gabri: ja som minule tiež takú mala, ale myslím si, že už nebola najčerstvejšia, tam je nutné,mať ju čo najčerstvejšiu, ako píšu v tých priložených linkoch, musí byť pevná, nesmie sa ohýbať a pri reze, keď ju stlačíš má byť šťavnatá, nie vyschnutá. Keď je čerstvá, aj sa dobre šúpe.

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Pyton dobré! No radšej očistné kúry pomocou žihľavy, ríbezlí, hrozna, melónu, špargle ako cholagol a chirurg Pred pätnástimi rokmi som dostala otázku: Ty máš ešte žlčník? Moje kolegyne už vtedy nemohli jesť surovú cibuľu, uhorku, papriku a pod. Ja ich jem dodnes aj žlčník mám dodnes :p Ozaj dnes som čitala v Záhradkárovi 3 alebo 4 že špargľa sa varí postojačky , hlavičky nad vodou, biela v sladkoslanej vode 8 minút a zelená v slanej vode len 3 minúty alebo naopak? Včul buď te múdri a poraďte dačo ľudové na sklerózu zn. súrne!

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    pyton
    kukučka, to je ako urologický čaj, že, podľa toho, čo tam píšu...
    Pyton to je perfektné!

    Bionda je offline (nepripojený) Bionda

    som taká aká som Bionda
    Všetky uvedené recepty sú suuuper!! Ja mám okrem podobných kombinácií rada aj šparglu s fusilami (typ cestoviny event.) event. aj iné druhy. Na panvici posmažíš trochu cesnaku, dáš k tomu na menšie časti pokrájanej čerstvej špargle, osolíš, necháš chvíľu podusiť, pri konci prilejeme trochu šlah.smotanky , na zahustenie pridáme 2ks plátkového syrčeka a ešte horúce nalejeme na cestoviny a rýchlo zhltáme.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.