Zavrieť

Porady

predaj zdedeneho domu a BSM

Zdravim, vedel by mi niekto poradit, ak zdedim pocas manzelstva dom ten neepatri do BSM. Co vsak v pripade, ze dom pocas manzelstva predam a bud si peniaze necham na ucte alebo spolocne s polovickou investujem pocas manzelstva napr. do inej nehnutelnosti, stanu sa v obidvoch pripadoch sucastou BSM?
Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    redy Pozri príspevok
    Zdravim, vedel by mi niekto poradit, ak zdedim pocas manzelstva dom ten neepatri do BSM. Co vsak v pripade, ze dom pocas manzelstva predam a bud si peniaze necham na ucte alebo spolocne s polovickou investujem pocas manzelstva napr. do inej nehnutelnosti, stanu sa v obidvoch pripadoch sucastou BSM?
    Dakujem.
    Nestanú. Musíš vedieť vždy príjem zo zdedeného predaného domu preukázať. Ako aj to, čo si za tieto peniaze obstaral.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    ale dokazuje sa to dost obtiazne .....

    skor si myslim, ze uz to budu veci nadobudnute pocas manzelstva

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    ivka70 Pozri príspevok
    ale dokazuje sa to dost obtiazne .....

    skor si myslim, ze uz to budu veci nadobudnute pocas manzelstva
    Aj počas manželstva nadobúdam veci z môjho, môjho a len môjho. To moje je nepochybne z dedenia. A bude to len moje a s nikým sa nepodelím, keď nebudem chcieť.Nechápem, prečo by to bolo obtiažne dokázať.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Danila Pozri príspevok
    Aj počas manželstva nadobúdam veci z môjho, môjho a len môjho. To moje je nepochybne z dedenia. A bude to len moje a s nikým sa nepodelím, keď nebudem chcieť.Nechápem, prečo by to bolo obtiažne dokázať.
    napriklad v pripade, ze cena toho, co kupi bude vyssia ako cena z predaja zdedeneho majetku ....

    uz sa to tu na porade rozoberalo, skuste pohladat

    redy je offline (nepripojený) redy

    redy
    dakujem za prispevky. Ked to zhrniem, vychadza mi to tak, ze v pripade preukazovania je: 1. najlepsie dedicstvo nepredat - tu je to nepochybne mimo BSM, 2. ak predat, peniaze dat na osobitny ucet (podla inych diskusii) tu BSM nie je jednoznacne, treba to ale dokazovat, 3. pripadna spolocna investicia manzelov vratane prostriedkov z dedenia velmi je tazko dokazovatelna a moze byt brana ako BSM?
    Co v pripade rozvodu? Argument ze cast investicie bola z dedenia (cize moje) nema sancu?

    Mirka123 je offline (nepripojený) Mirka123

    Mirka123
    Zdravím všetkých prítomných. Mám jednu pre mňa dôležitú otázku: ak počas manželstva jeden z partnerov získa staršiu nehnuteľnosť (1/2 dedením a 1/2 darovaním), potom spolu s partnerom zoberú úver na rekonštrukciu - vrátane prístavby 1/3 súčasného stavu a po rekonštrukcii má táto nehnuteľnosť 3-násobnú hodnotu - na čo má nárok druhý z partnerov pri rozvode?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Mirka123 Pozri príspevok
    Zdravím všetkých prítomných. Mám jednu pre mňa dôležitú otázku: ak počas manželstva jeden z partnerov získa staršiu nehnuteľnosť (1/2 dedením a 1/2 darovaním), potom spolu s partnerom zoberú úver na rekonštrukciu - vrátane prístavby 1/3 súčasného stavu a po rekonštrukcii má táto nehnuteľnosť 3-násobnú hodnotu - na čo má nárok druhý z partnerov pri rozvode?
    Na to neexistujú matematické vzorce. Pri konaní o delení majetku každý musí preukázať, na čo si robí nárok. Ten jeden musí preukázať, že nehnuteľnosť získal dedením a darom. Potom musia preukázať koľko investovali do domu. Na základe týchto vstupných údajov sudca rozhodne.

    Nezávidím ti tú hádku, ktorú budete viesť pri delení domu.

    Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

    Eulalia
    Chobot Pozri príspevok
    Na to neexistujú matematické vzorce. Pri konaní o delení majetku každý musí preukázať, na čo si robí nárok. Ten jeden musí preukázať, že nehnuteľnosť získal dedením a darom. Potom musia preukázať koľko investovali do domu. Na základe týchto vstupných údajov sudca rozhodne.

    Nezávidím ti tú hádku, ktorú budete viesť pri delení domu.
    Chobot, trošku budem oponovať, môžem? Pri dedení aj darovaní by sa mala nehnuteľnosť oceniť súdnym znalcom, čiže v momente nadobudnutia nehnuteľnosti je jej hodnota známa. Ak do takej nehnuteľnosti manželia z prostriedkov BSM investujú na rekonštrukciu a dôjde k rozvodu a hádkam o majetok, zase sú tu súdny znalci, ktorí majú matematické vzorce na prepočet, ako sa zmenila pôvodná hodnota nehnuteľnosti a aká je hodnota rekonštrukcie. Teoreticky je teda možné hodnotu nehnuteľnosti vypočítať. Čo sa týka dokazovania, vlastníctvo nehnuteľnosti je zapísané v katastri nehnuteľností spolu s titulom nadobudnutia - či išlo o kúpu, dedičstvo alebo darovanie. Sú tam uložené aj tieto zmluvy. Ak si manželia berú na rekonštrukciu úver, zase sú o tom doklady - zmluvy, hypotéka a pod.

    Ale hádku pri delení majetku po rozvode manželstva ani ja nikomu nezávidím

    Mirka123 je offline (nepripojený) Mirka123

    Mirka123
    Ďakujem všetkým za odpovede, celkom ma ukľudnili - teda že nie je všetko iba jedného keď do toho dali peniaze obaja. Zatiaľ sa nechystám rozvádzať, ani sa o majetok nehádame, ale človek nikdy nevie - raz sme hore raz dole....
    Ďakujem

    predaj zdedeneho domu a BSM

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.