Zavrieť

Porady

Doplnkové dôchodkové sporenie, III. pilier - ktorá DDS?

Zdravím poraďákov. Ktorú DDS mi odporučíte? Aké sú rozdiely vo výnosoch, poplatkoch a pod. Je jednoduché prejsť do inej DDS v treťom pilieri, prípadne je možné sporenie zrušiť? Aké sú sankcie?
Usporiadat
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
anonym222 Pozri príspevok
Zdravím poraďákov. Ktorú DDS mi odporučíte? Aké sú rozdiely vo výnosoch, poplatkoch a pod. Je jednoduché prejsť do inej DDS v treťom pilieri, prípadne je možné sporenie zrušiť? Aké sú sankcie?
V súčasnej dobe žiadnu....

Na určenie výhodnosti je potrebné poznať niekoľko vstupných údajov, ktoré si neuviedol (vek, dĺžka sporenia, výška príspevkov sporiteľa, ale najmä zamestnávateľa a pod.)

Osobne som tento rok zrušil DDS. Jedným z dôvodov bol aj výnos za 6,5 roka - celých 609,12 SK hrubého (z tohoto výnosu mi pri výplate ešte zrazili 19%)...
No a pri súčasnej situácii na finančných trhoch predpokladám, že v najbližšom čase výnosy budú ešte nižšie...

P.S.
http://www.sme.sk/c/3886207/Doplnkov...-nevynasa.html
http://www.sme.sk/c/4109281/treti-pi...stnavatel.html
http://financie.blog.sme.sk/c/166470...ovu-ulavu.html
Naposledy upravil Stefan2005 : 10.10.08 at 21:25 Dôvod: p.s.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

anonym222 Pozri príspevok
Zdravím poraďákov. Ktorú DDS mi odporučíte? Aké sú rozdiely vo výnosoch, poplatkoch a pod. Je jednoduché prejsť do inej DDS v treťom pilieri, prípadne je možné sporenie zrušiť? Aké sú sankcie?
Hlavným kritériom pre rozhodovanie o založení si DDS je skutočnosť, či ti zamestnávateľ prispieva na DDS alebo nie. Pokiaľ zamestnávateľ neprispieva, tak z vlastných príspevkov niečo nasporiť je sizyfovská práca a je lepšie to sporiť inde, v inom produkte. Jedine, že by nejaký iný zamestnávateľ začal prispievať, tak stačí si založiť neskôr - ale treba dodržať tú minimálnu dobu sporenia, tuším 10 rokov.

Pokiaľ zamestnávateľ prispieva, tak nie je o čom rozmýšľať - každá koruna navyše k dôchodku je dobrá. Nevadí, že pri prípadnej zmene zamestnávateľa ten ďalší už nebude prispievať, peniaze už raz sú na účte a čakajú na dôchodok.
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

Moja otázka nemala znieť, že či áno alebo nie, ale kde? Je jasné, že súčasna finančná situácia nie je dobrá, avšak výhoda DDS je najmä v tom, že ak ja dám svojich nezdanených 100Sk, firma mi priloží 500Sk, tak mám za svojich čistých 81 Sk vlastne 600Sk na účte. Investičné zhodnotenie potom už nie je možno tak zaujímavé, ale chcel som predsa vedieť, ktorá DDS je lepšia najmä z pohľadu podmienok ktoré poskytujú a rizík, ktoré môžem očakávať.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

anonym222 Pozri príspevok
Moja otázka nemala znieť, že či áno alebo nie, ale kde? Je jasné, že súčasna finančná situácia nie je dobrá, avšak výhoda DDS je najmä v tom, že ak ja dám svojich nezdanených 100Sk, firma mi priloží 500Sk, tak mám za svojich čistých 81 Sk vlastne 600Sk na účte. Investičné zhodnotenie potom už nie je možno tak zaujímavé, ale chcel som predsa vedieť, ktorá DDS je lepšia najmä z pohľadu podmienok ktoré poskytujú a rizík, ktoré môžem očakávať.
V prvom rade si vyber tu, do ktorej je Ti zamestnavatel ochotny prispievat. Nie kazdy zamestnavatel ma zamestnavatelske zmluvy so vsetkymi poistovnami.
Porovnanie vyhodnosti poistovni by si mohol najst na nejakych specializovanych strankach. Nezaregistroval som na tomto fore niekoho, kto by aj zverejnil svoje porovnania. Nie je vsak vylucene, ze na Tvoju temu sa ten niekto ozve a potesi zverejnenim porovnania sirsi okruh poradakov.
Skusal si nejake porovnanie aj hladat na nete?

P.S.
Tych 600 Sk je nepresny udaj. Z prispevku zamestnavatela platis zdravotne poistenie a, ak sa nemylim, tak aj dan. Takze je to o nejaky ten "chlp" menej. Avsak vzdy je to lepsie ako nic a este lepsie ako ... "tehlou do hlavy".
Naposledy upravil endrju : 11.10.08 at 15:48
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
... tu je jeden prehľad za rok 2006 (výkonnosť, poplatky - za správu, prestup, odstúpenie).
Zdroj:
http://openiazoch.zoznam.sk/info/zpr...p?NewsID=51647
prasatab.jpg  
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

Ďakujem za rady aj odkazy, aj keď sú už trochu staršie. Ide o to že sporenie mám už asi 8 rokov v ING Tatry sympatia. Táto spoločnosť si účtuje asi najvyššie poplatky zo všetkých, hoci nedávno vraj trochu znížili. Výnosy tiež nie sú bohvie aké. Zamestnávateľ mi prispieva, a myslím že má zmluvy takmer so všetkými DDP. Uvažoval som o prestupe. Viem že to stojí 1% z nasporenej sumy, ale to zas nie je tak veľa. Myslím že DDP-čky zneužívajú skutočnosť, že na sporenie prispieva zamestnávateľ. Ak by to tak nebolo, už dávno by sme asi všetci zrušil toto sporenie.
Išlo mi aj o to, či záleži na tom, kto je zakladateľom DDP? Či to je tuzemský subjekt, resp. nejaká nadnárodná finančná spoločnosť, ktoré dnes majú veľké finančné problémy.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

anonym222 Pozri príspevok
Ďakujem za rady aj odkazy, aj keď sú už trochu staršie. Ide o to že sporenie mám už asi 8 rokov v ING Tatry sympatia. Táto spoločnosť si účtuje asi najvyššie poplatky zo všetkých, hoci nedávno vraj trochu znížili. Výnosy tiež nie sú bohvie aké. Zamestnávateľ mi prispieva, a myslím že má zmluvy takmer so všetkými DDP. Uvažoval som o prestupe. Viem že to stojí 1% z nasporenej sumy, ale to zas nie je tak veľa. Myslím že DDP-čky zneužívajú skutočnosť, že na sporenie prispieva zamestnávateľ. Ak by to tak nebolo, už dávno by sme asi všetci zrušil toto sporenie.
Išlo mi aj o to, či záleži na tom, kto je zakladateľom DDP? Či to je tuzemský subjekt, resp. nejaká nadnárodná finančná spoločnosť, ktoré dnes majú veľké finančné problémy.
...znížili tuším z 3% na 2,6%
http://www.ing-tatry-sympatia.sk/ddp-sk/
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

anonym222 Pozri príspevok
Ďakujem za rady aj odkazy, aj keď sú už trochu staršie. Ide o to že sporenie mám už asi 8 rokov v ING Tatry sympatia. Táto spoločnosť si účtuje asi najvyššie poplatky zo všetkých, hoci nedávno vraj trochu znížili. Výnosy tiež nie sú bohvie aké. Zamestnávateľ mi prispieva, a myslím že má zmluvy takmer so všetkými DDP. Uvažoval som o prestupe. Viem že to stojí 1% z nasporenej sumy, ale to zas nie je tak veľa. Myslím že DDP-čky zneužívajú skutočnosť, že na sporenie prispieva zamestnávateľ. Ak by to tak nebolo, už dávno by sme asi všetci zrušil toto sporenie.
Išlo mi aj o to, či záleži na tom, kto je zakladateľom DDP? Či to je tuzemský subjekt, resp. nejaká nadnárodná finančná spoločnosť, ktoré dnes majú veľké finančné problémy.
Vôbec nezáleží na tom, kto je majiteľom DDS (DDP boli do transformácie v roku 2004, odvtedy sú to DDS). Všetky DDS majú rovnaké pravidlá hry. Rozdiely v poplatkoch sú len mizivé a vyberať podľa aktuálnej výnosnosti nezaručuje budúci finančný prínos.

A to je pravda, že bez toho príspevku zamestnávateľa by DDS boli neatraktívne, neponúkajú nič výnimočné alebo navyše (napr. v porovnaní s poisťovňou, ktorá ponúka aspoň poistenie smrti.).
0 0
Filip Glasa Filip Glasa

Filip Glasa je offline (nepripojený) Filip Glasa

Založil som Finstat.sk
myslím, že treba podľa zamestnávateľa ako píše chobot. Ale ak je výber, tak určite podľa poplatkov. Ak mám výnos cca 3-4% a poplatok cca 2-3%, tak je za tých 30 rokov sakra rozdiel, či je výnos po poplatkoch 1% alebo 2% p.a.

Druhá vec je, že či vôbec DDS. Ak zamestnávateľ prispieva tak sa to zdá rozumné, ale zase ak to porovnám s tým, že inde by som možno mal každý rok 5-6% p.a., ktoré samozrejme fungujú zloženým úročením, tak budem mať pri rovnakom vklade možno viac ako v DDS pri naozaj dlhej dobe. Tam je totiž úročenie nízke a príspevky zamestnávateľa sú jednorázová záležitosť. Nenabaľujú (nezvyšujú sa) sa na seba a ako úroky z úrokov. Za 30 rokov bude možno vidieť viac efeket zo zloženého úročenia ako z príspevkov.

Inak DDS je taká hlúposť nelogická, že to možno ani dlho nevydrží a podmienky pre zamestnávateľov sa zmenia.

pre ilustráciu je to podobné ako stavebko a štátna prémia.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Ak niekoho zaujímajú aj oficiálne hodnotiacie správy súvisiace s problematikou tejto témy, ktoré vydáva NBS, má možnosť študovať a študovať a študovať ... na stránkach NBS
0 0
t.betinka t.betinka

t.betinka je offline (nepripojený) t.betinka

Chcem sa opytat ak mam polovičny invalidny dochodok,mam opatrovanie- invalidneho dochodcu a som zamestnana na plny uvezok či aj sa si mam dat DDS,III.pilier.2.otazka je ako opatrovatelka musim sa zaevidovat?Musim si dat začiatkom roka pri vyrovnani dani aj ja dat k vyplate aj prijem z opatrovania?Dakujem.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

falap Pozri príspevok
myslím, že treba podľa zamestnávateľa ako píše chobot. Ale ak je výber, tak určite podľa poplatkov. Ak mám výnos cca 3-4% a poplatok cca 2-3%, tak je za tých 30 rokov sakra rozdiel, či je výnos po poplatkoch 1% alebo 2% p.a.

Druhá vec je, že či vôbec DDS. Ak zamestnávateľ prispieva tak sa to zdá rozumné, ale zase ak to porovnám s tým, že inde by som možno mal každý rok 5-6% p.a., ktoré samozrejme fungujú zloženým úročením, tak budem mať pri rovnakom vklade možno viac ako v DDS pri naozaj dlhej dobe. Tam je totiž úročenie nízke a príspevky zamestnávateľa sú jednorázová záležitosť. Nenabaľujú (nezvyšujú sa) sa na seba a ako úroky z úrokov. Za 30 rokov bude možno vidieť viac efeket zo zloženého úročenia ako z príspevkov.

Inak DDS je taká hlúposť nelogická, že to možno ani dlho nevydrží a podmienky pre zamestnávateľov sa zmenia.

pre ilustráciu je to podobné ako stavebko a štátna prémia.
Pre rodinne založeného človeka sa zdajú byť nezmyslenou vecou športové autá, pre frajerov obľubujúcich rýchlu jazdu sú zase somarinou karavany, pre cestovateľa sú nezaujímavé motorky ... atď. Rovnako je to aj vo finančnom sektore. To, že niekto nepoužíva niektorý fin. produkt, neznamená, že je nezmyselný alebo zlý. Každý produkt má svoje výhody a nevýhody a je na každom, čo si vyberie podľa svojich potrieb.
0 0
Filip Glasa Filip Glasa

Filip Glasa je offline (nepripojený) Filip Glasa

Založil som Finstat.sk
Každý produkt má svoje výhody a nevýhody
Výhody DDS plynú iba z legislatívnej podpory. Či bude, alebo nebude naďalej výhodný závisí na lobbingu DDSiek a politiky.
Sám o sebe ten produkt nemá význam a nikto by ho nevyužíval v tej podobe v akej je bez výhod od štátu.

Stačí sa pozrieť aké fin.prudukty štát v minulosti podporoval a dnes už nie, alebo podporu znížil.
0 0
Monika V. Monika V.

Monika V. je offline (nepripojený) Monika V.

Môj manžel je SZČO, má 30 rokov, DDP má od 1.1.2004. Mesačne platí 300,-Sk a uvažujeme zrušiť toto DDP. Nevie niekto poradiť, či aspoň dostane tie peniaze čo tam vložil?
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Monika V. Pozri príspevok
Môj manžel je SZČO, má 30 rokov, DDP má od 1.1.2004. Mesačne platí 300,-Sk a uvažujeme zrušiť toto DDP. Nevie niekto poradiť, či aspoň dostane tie peniaze čo tam vložil?
Vie. Ked nikto iny, tak urcite DDSka, s ktorou ma uzavretu zmluvu.
Precitala si zmluvu? Nasla si tam nieco o podmienkach, za ktorych je mozne zmluvu zrusit?
0 0
Monika V. Monika V.

Monika V. je offline (nepripojený) Monika V.

endrju Pozri príspevok
Vie. Ked nikto iny, tak urcite DDSka, s ktorou ma uzavretu zmluvu.
Precitala si zmluvu? Nasla si tam nieco o podmienkach, za ktorych je mozne zmluvu zrusit?
Prečítala, o tom tam písané nie je. Chcela som len vedieť ako je to v praxi. Ak niekto takýto zmluvu zrušil, či tie peniaze dostal. A tie podmienky sú vždy dosť komplikovane písané.
0 0
Monika V. Monika V.

Monika V. je offline (nepripojený) Monika V.

Určite nie? Lebo ja som zase počula, že pokiaľ to bolo pred rokom 2005, tak sa dajú vybrať po roku. Ale sú to len dohady, preto sa informujem a nechcela som ešte volať do DDP, pokiaľ nie je rozhodnutý.
0 0
Monika V. Monika V.

Monika V. je offline (nepripojený) Monika V.

Monika V. Pozri príspevok
Určite nie? Lebo ja som zase počula, že pokiaľ to bolo pred rokom 2005, tak sa dajú vybrať po roku. Ale sú to len dohady, preto sa informujem a nechcela som ešte volať do DDP, pokiaľ nie je rozhodnutý.
Neviem prečo, omylom som asi nejako zrušila jeden príspevok.
0 0
Filip Glasa Filip Glasa

Filip Glasa je offline (nepripojený) Filip Glasa

Založil som Finstat.sk
http://www.porada.sk/t41576-ddp-a-dd...striedkov.html
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Monika V. Pozri príspevok
Určite nie? Lebo ja som zase počula, že pokiaľ to bolo pred rokom 2005, tak sa dajú vybrať po roku. Ale sú to len dohady, preto sa informujem a nechcela som ešte volať do DDP, pokiaľ nie je rozhodnutý.

Pozri aj sem:

http://www.porada.sk/t21217-dochodko...poistenie.html
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať