Zavrieť

Porady

hrúbka el. prívodného kábla

Zdravím, prosím vás, aká má byť hrúbka elektrického prívodného kábla od hodín do domu? V projekte elektroinštalácie je navrhnutá 10 meď. Radili nám však, že by nám mohla stačiť 6 meď.
Usporiadat
jankooo33 jankooo33

jankooo33 je offline (nepripojený) jankooo33

ja nam 4*10 med ked taky ma byt tak ho daj na tom nusetris
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
tina7777 tina7777

tina7777 je offline (nepripojený) tina7777

Problém je, že už máme založenú 6 /na základe viacerých doporučení/. Stretli sme sa s názorom, že je to málo a hlavne nám nemusí prejsť revíziou. Chcem len vedieť, či je to chyba alebo to naozaj utiahne.
0 0
jankot jankot

jankot je offline (nepripojený) jankot

od napr sr3 ma byt min 4x16 CYKY
od samotneho elektromeru k domovemu rozvadzacu 5x10 CYKY pricom uzemnenie v elektromerover skrini MUSI byt max DO 15ohmov
tieto udaje su standart pre rod.dom s isticom v RE 25A

to tina7777- mate pravdu nemusi vam to prejs reviziou- ten prierez 10 sa nedava len tak zo srandy- ma to svoje opodstatnenie. predastavte si ze vam zapne naraz pracka, el.sporak, vysavac, nejake to svetlo, mikrovlnka, telka a samozrejme PC, a do toho vas manzel bude napr vrtat do steny dierku pre vas obraz. pri privodnom kably by som nespekuloval o nejakej 6, je to malo, v tomto pripade by som sa riadil normamy
ak sa mylim tak ma opravte
0 0
chlap chlap

chlap je offline (nepripojený) chlap

riadim firmu, ktorá prenajíma priestory ...viac
tina7777 Pozri príspevok
Zdravím, prosím vás, aká má byť hrúbka elektrického prívodného kábla od hodín do domu? V projekte elektroinštalácie je navrhnutá 10 meď. Radili nám však, že by nám mohla stačiť 6 meď.
Kto radil ? Susedia ? Známi ? ...... v projekte je kopec vecí, ktoré by si mohla prehodnotiť, aby si ušetrila - mohla by ti napr. stačiť hrúbka múru 250 mm namiesto 375 mm, alebo namiesto 15 cm betónu do podlahy dať len 10 cm. Alebo namiesto štyroch 12 mm prútov by si mohla dať do venca len tri 8 milimetrové. Chceš to risknúť ??
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

no mne akurat teraz elektrikar povedal, ze dame prierez 4mm2. Druhy zasa ze by dal 6mm2. Dlzka kablu celkovo do 14m takze vazny ubytok napatia tam nebude. 4mm2 znesu 36A co ze hruba 8kW na jednu zilu. Mozno dam fakt 6mm2 pre pokoj duse.. momentalne mam 20A poistky na starom 4mm2 hlinikovom kabli a poistky to nevyhadzuje, cize 4mm2 med by tam mal uplne stacit. S 10mm2 to si ani neviem predstavit.. taky kabel utiahne cca 60A co je pri troch fazach cez 40kW mam v dome elektricky sporak, elektricky boiler 2x, pocitace, telky dve chladnicky, mrazak.. no ja neviem. pisem len tak pre predstavu.
0 0
alojzo alojzo

alojzo je offline (nepripojený) alojzo

choď na diskuse.elektrika.cz,napíš svoj problém a určite dostaneš kvalifikovanú odpoveď.
0 0
tom_NR tom_NR

tom_NR je offline (nepripojený) tom_NR

Ja mám v projekte kábel NAVY-J 4x16, dĺžka bezmála 100m a zdá sa mi to málo
0 0
elkibo elkibo

elkibo je offline (nepripojený) elkibo

CYKY 4*10 je to iste ako CYKY 5*6. Alltracboy to napisal spravne. Zo vseobecnosti u nas elektrikarov plati ze 1mm utiahne 6A TRVALO. To znamena 1 mm*6A=1380W (ked pocitame napatie v sieti 230V) na plnu zataz nepretrzite a par Amperov navyse kratkodobo. A ak privod je v zemi tak je to super. Nemusim mat strach to reviziou prejde uplne v pohode. Len blby revizak co sa nerozumie svojmu remeslu ti neda na to reviznu. Na to aby to nepreslo reviznou spravou by musel byt v domovom rozvadzaci istic (nie prudovy chranic) 43A a vyssie.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

to sa neda naisto povedat, ze 1mm2 utiahne 6A..lebo to rastie nelinearne. 4mm2 utiahnu podla tabuliek (americkych) 36A a 10mm2 okolo 60A..priblizne. V kazdom pripade treba pozriet nejake tabulky, zalezi aj na dlzke kablov-prechodovy odpor.

5zilovy kabel ma 3 fazy samozrejme
0 0
elkibo elkibo

elkibo je offline (nepripojený) elkibo

Toto je urcene pre autora ktory svoj prispevok ku tejto teme, ktorym ma urazil, radsej dnes stiahol a nestal si za nim. Vidiet ze sa nerozumie do fachu. Bolo to vysvetlene na rychlo. Takze teraz napisem podrobnosti:
Ked ideme davat privodny kabel do domu z elektromeroveho rozvadzaca tak vtedy sa rozhodujeme ci zacneme robit siet TN-C alebo TN-C-S hned za elmr rozvadzacom alebo az v domovom rozvadzaci. To znamena ci dame stvorvodicovu sustavu alebo patvodicovu.
Ide o rozdelenie nulovacieho vodica na pracovny a ochranny. V stvorvodicovej sustave plni nulovaci vodic PEN funkciu aj pracovnu a takisto aj ochrannu, preto musi mat vacsi priemer koli bezpecnosti ako ked ho vedieme rozdeleny na vodic pracovny N a ochranny PE. Vtedy každý vodic plni svoju funkci na ktoru je urceny. Kabel CYKY 4*10mm, ako som napisal, by nemal mat vacsie istenie ako 43A lebo, fazove vodice sice znesu vacsiu zataz, ale kedze nulovaci vodic plni dve funkcie tak je to obmedzene koli bezpecnosti aby v pripade poruchy spolahlivo nulovaci vodic zabezpečil ochranu proti skratu aj vtedy ked ma okrem ochrany vodic aj inu funkci.
Vodic CYKY 5*6mm ma samostatny ochranny a pracovny vodic, takze co pracovny vodic plni pracovnu funkci tak zatial ochranny spolahlivo plni ochrannu funkci, preto moze byt pouzity ako alternativa kablu CYKY 4*10mm pri rovnakom isteni na pozadovany vykon.
Takze je to to iste. Tak prosim nepiste ked sa nerozumiete elektrike ze mozem tymto niekoho ohrozit. Dakujem
0 0
elkibo elkibo

elkibo je offline (nepripojený) elkibo

alltracboy Pozri príspevok
to sa neda naisto povedat, ze 1mm2 utiahne 6A..lebo to rastie nelinearne. 4mm2 utiahnu podla tabuliek (americkych) 36A a 10mm2 okolo 60A..priblizne. V kazdom pripade treba pozriet nejake tabulky, zalezi aj na dlzke kablov-prechodovy odpor.

5zilovy kabel ma 3 fazy samozrejme
Samozrejme ze to nie je presne ale je to velmi dobra pomocka pre kazdeho elektrikara akym isticom ma istit dany kabel ked nevie co v buducnosti nan bude zapojene ale vie priemer zily. Priklad: idem vyrabat rozvadzac kde bude hlavny istic xyA. Kazdy istic pod nim musi mat podla normy o rad mensiu hodnotu. Z isticov pojdu droty na centralnu svorkovnicu kam si buduci majitel bude pripajat spotrebice. A teraz to hlavne: budu tam istice 32A 25A 20A 16A 10A. Aby som nezhanal tabulky a nemusel si pametat na aky istic ktory prierez drotu tak hodnotu isticu vydelim 6A a vyjde mi cislo ktore priradim najblizsiemu priemeru drotu. 32/6=5,4 dam 6mm drot smerom ku svorkovnici. 25/6=4,2 dam 4mm drot. 20/6=3,4 dam 4mm, 16/6=2,7 dam 2,5mm, 10/6=1,7 dam 1,5mm.
0 0
focus3ccd focus3ccd

focus3ccd je offline (nepripojený) focus3ccd

treba trochu rozdelovat aj nazvoslovie..... Tzn.:
Norma 33 3320
Prípojka :
1.3 Začiatok elektrickej prípojky
Elektrická prípojka sa začína odbočením od zariadenia verejného rozvodu elektrickej energie smerom k odberateľovi. Odbočením sa rozumie odbočenie od posledného spínacieho alebo istiaceho prvku v elektrickej stanici, ak vychádza elektrická prípojka z elektrickej stanice. Mimo elektrickej stanice sa elektrická prípojka začína odbočením od vzdušného alebo káblového vedenia

Konci:
1.4 Zakončenie elektrických prípojok
1.4.1 Prípojka do 1 kV končí prípojkovou skriňou.
Prípojkovou skriňou je:
a) hlavná domová poistková skrinka, ak je prípojka zhotovená vzdušným vedením (holými vodič-mi, izolovanými vodičmi alebo závesným káblom). Prípojková skriňa musí byť plombovateľná a s uzáverom pre rozvodné zariadenia podľa STN 35 9754;
b) hlavná domová káblová skriňa, ak je prípojka zhotovená káblovým vedením. Prípojková skriňa musí byť plombovateľná a s uzáverom na kľúč pre rozvodné zariadenia podľa STN 35 9754.

Takze prípojka je len odbocka po poistkovu skrinu.
Ta musi byt zrealizovane AL16, alebo CU10.

Co sa tyka kabla z pripojkovej skrine do chalupy, resp. do podruzneho rozvadzaca, to musi urcit a vypocitat projektant, vhladom na oteplenie, ulozenie (v zemi na vzduchu) , napatovu sustavu (TN-C, alebo TN-S, alebo TN-C-S), dlzku, ubytky, vykony atd.
Akekolvek debaty ci staci, alebo nie, nie su na mieste a ak to niekto teraz podceni, moze to neskor lutovat.
Na to su projektanti, len bohuzial, clovek zaplati velakrat neskusenemu monterovi aj 2-3 krat viac ako by mal dat peniaze do kvalitneho projektu. No taka je Slovac. Setrit tam, kde netreba....
0 0
elkibo elkibo

elkibo je offline (nepripojený) elkibo

focus3ccd Pozri príspevok

Takze prípojka je len odbocka po poistkovu skrinu.
Ta musi byt zrealizovane AL16, alebo CU10.
Pan kolega, dovolim si vas opravit.
Nikde nie je napisane a ani na to norma nie je, ze pripojka musi byt realizovana NAYY 4*16 alebo CYKY 4*10 (pre tych co nevedia a citaju to - tieto kable znesu rovnaku zataz, i ked nayy ma hrubsie zily) hrubka privodnych kablov sa urcuje od prikonu do domacnosti. Robil som aj pripojku do domu cyky 4*35. Debata tu bola o tom ze domaci si kupily kabel o radu nizsi ako to bolo v projekte. A otazka ci to mozu pouzit a ci im to vydrzi. Projektant (dobry) da o radu vyssi priemer lebo pocita aj s tym ze v buducnosti sa moze investor rozhodnut trebars pre klimatizaciu alebo doplnkove el. kurenie a ten co chcel ustrit a neposluchol projektanta tak ten bude mat problemlebo mu to neutiahne istic - ked ho zmeni tak moze vzniknut poziar (to uz som zasiel ale pridaleko...)v dosledku prehrievania privodneho kabla lebo istic sa dimenzuje aj podla kabla.
Ten co ma predimenzovany privodny kabel, tak tym ze minul par stoviek navyse,usetri v buducnosti par tisicok. Ale ten co setril, funguje normalne a nic sa nedeje pokial sa nerozhodne zvysovat prikon domacnosti.
0 0
jankot jankot

jankot je offline (nepripojený) jankot

k tejto teme som sa uz vyjadril na zaciatku ale neda mi opat reagovat
absolutny suhlas s focus
tu nie je co riesit. ta norma tu nieje pre srandu
elkibo- ciastocne s vami suhlasim ale preco potom domaci si dal urobit projekt ked podla neho nic nerobi. ked ma o radu nizsi kabel nech si da vypracovat novy projekt s o radu nizsim istenim.
velmi by ma zaujimalo akoby ste sa tvaril keby ste nedostali reviznu spravu/poddimenzovany privodny kabel/ to tu mozeme rovno pisat otazky typu- mam doma vela 12v ziaroviek, mozem ich vymenit kus za kus v lustri co je v obyvacke na 220v?
a ked ste robil pripojku 4x35- ake tam bolo istenie?- urcite to bol nejaky viacbytovy dom
takze pani nerozoberajte ci by to mohlo byt ale piste AKO TO MA BYT pretoze sa tu toho moze niekto chytit a pekne na to doplatit
0 0
bodliak bodliak

bodliak je offline (nepripojený) bodliak

alltracboy Pozri príspevok
... 4mm2 utiahnu podla tabuliek (americkych) 36A ...
Tak na odlahcenie tejto vaznej temy, ked uz ste spomenuli tu Ameriku:

Isty chlapik si zo sluzobnych ciest do Ameriky nosil ziarovky. Fantasticky svietili, no mali kratku zivostnost !

:-D
0 1
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

bodliak Pozri príspevok
Tak na odlahcenie tejto vaznej temy, ked uz ste spomenuli tu Ameriku:

Isty chlapik si zo sluzobnych ciest do Ameriky nosil ziarovky. Fantasticky svietili, no mali kratku zivostnost !

:-D
ked ten drot znesie 36A tak je jedno ci je tam 110 alebo 230V.. prud je prud, len vykon sa zmeni
0 0
petmar petmar

petmar je offline (nepripojený) petmar

alltracboy Pozri príspevok
ked ten drot znesie 36A tak je jedno ci je tam 110 alebo 230V.. prud je prud, len vykon sa zmeni
to je od Archimeda? Radšej by som sa riadil Ohmom.
0 0
focus3ccd focus3ccd

focus3ccd je offline (nepripojený) focus3ccd

elkibo Pozri príspevok
Pan kolega, dovolim si vas opravit.
Nikde nie je napisane a ani na to norma nie je, ze pripojka musi byt realizovana NAYY 4*16 alebo CYKY 4*10 (pre tych co nevedia a citaju to - tieto kable znesu rovnaku zataz, i ked nayy ma hrubsie zily) hrubka privodnych kablov sa urcuje od prikonu do domacnosti. Robil som aj pripojku do domu cyky 4*35. Debata tu bola o tom ze domaci si kupily kabel o radu nizsi ako to bolo v projekte. A otazka ci to mozu pouzit a ci im to vydrzi. Projektant (dobry) da o radu vyssi priemer lebo pocita aj s tym ze v buducnosti sa moze investor rozhodnut trebars pre klimatizaciu alebo doplnkove el. kurenie a ten co chcel ustrit a neposluchol projektanta tak ten bude mat problemlebo mu to neutiahne istic - ked ho zmeni tak moze vzniknut poziar (to uz som zasiel ale pridaleko...)v dosledku prehrievania privodneho kabla lebo istic sa dimenzuje aj podla kabla.
Ten co ma predimenzovany privodny kabel, tak tym ze minul par stoviek navyse,usetri v buducnosti par tisicok. Ale ten co setril, funguje normalne a nic sa nedeje pokial sa nerozhodne zvysovat prikon domacnosti.
Reagoval som na konkretny pripad.
A napisane to je , bohuzial - treba nastudovat normy a potom radit.

norma 33 3320
2.6 Prípojky zhotovené vzdušným vedením
2.6.1 Prípojka má byť zhotovená s plným počtom vodičov rozvodného zariadenia dodávateľa elektrickej energie v mieste odbočenia prípojky. V odôvodnených prípadoch (vzhľadom na malý odber napr. sezónne predajné stánky, reklamné zariadenia, pútače a pod.) možno zhotoviť prípojku aj s menším počtom vodičov.
Minimálne prierezy vodičov sú 16 mm2 AlFe pri holých vodičoch a 16 mm2 Al pri závesných kábloch. Pri použití iných materiálov alebo inej konštrukcie vodičov (izolované vodiče, medené vodiče a pod.) musia byť zachované také isté elektrické a mechanické vlastnosti vodičov prípojky.


2.7.4 Minimálne prierezy káblov elektrických prípojok sú 4 x 16 mm2 Al pri odbočení podľa 2.7.3 a). Pri zhotovení prípojky podľa 2.7.3 b) je minimálny prierez 4 x 25 mm2 Al. Ak sa použije kábel s mede-nými vodičmi, je minimálny prierez o stupeň nižší.

Staci?
Viac sa k tomuto vlaknu nebudem vyjadrovat.
A normy len citujem...... Je tam toho podstatne viac.
Kupte a studujte...
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

petmar Pozri príspevok
to je od Archimeda? Radšej by som sa riadil Ohmom.
co do toho pleties ohmy. mas vobec predstavu co pises? Nevravime tu o rozdieloch radovo tisicok voltov. tych 120V nehra ziadnu vyznamnu rolu v tomto pripade
0 0
petmar petmar

petmar je offline (nepripojený) petmar

Pre alltracboy
Ešte raz zadarmo, možno nie nadarmo:
Ohmov zákon nie je (iba) o ohmoch. Nie je jedno aké napätie pripojíme k spotrebiču. Keď pripojíš žiarovku ktorá je skonštruovaná na 110 V na napätie 230V, odpor zostáva konštantný, stúpne napätie U=I*R teda aj I=U/R. Prúd je viac ako dvojnásobný a žiarovka sa prepáli.
Tak rozmýšľaj , uč sa a zapoj pritom aj hlavu
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať