Zavrieť

Porady

zodpovednost konatela?

Ahojte, chcem sa opytat na takuto situaciu. Ked su vo firme dvaja konatelia, kde obaja mozu konat samostatne a jeden z nich ohrozuje svojim konanim firmu, aka je zodpovednost toho druheho za ohrozenia do ktorych sa firma moze dostat?
Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mlisa je offline (nepripojený) mlisa

    mlisa
    nie som si ista ako je to s ohrozenim, ale v pripade sposobenia skody plati ust. § 135a OBZ:
    (2) Konatelia, ktorí porušili svoje povinnosti pri výkone svojej pôsobnosti, sú povinní spoločne a nerozdielne nahradiť škodu, ktorú tým spoločnosti spôsobili. Najmä sú povinní nahradiť škodu, ktorá spoločnosti vznikla tým, že a) poskytli plnenie spoločníkom v rozpore s týmto zákonom,
    b) nadobudli majetok v rozpore s § 59a.
    (3) Konateľ nezodpovedá za škodu, ak preukáže, že postupoval pri výkone svojej pôsobnosti s odbornou starostlivosťou a v dobrej viere, že koná v záujme spoločnosti.
    Cize ak jeden konatel sposobi spolocnosti skodu, zodpoveda za nu spolocne a nerozdielne aj druhy konatel, pokial nepreukaze ze on postupoval s odbornou starostlivostou. Ak doslo len k ohrozeniu spolocnosti, ale nebola sposobena skoda, riesenie vidim v odovolani konatela, ktory to sposobil. Druhy konatel by sa mohol "vyvinit" podobne ako podla ods. 3, ale blizsie to OBZ neriesi.[/font]

    EddieH76 je offline (nepripojený) EddieH76

    EddieH76
    dakujem za vysvetlenie. Pomohlo mi. Mozno by som sa este opytal na zodpovednost za skody voci statu, resp. statnym instituciam. Je to tak isto?

    mlisa je offline (nepripojený) mlisa

    mlisa
    v tom pripade by islo o to, o aku skodu ide, ci bola sposobena konanim konatela ako FO, vtedy by zodpovedal sam, alebo ked konal za spolocnost, v tom pripade za sposobenu skodu zodpoveda spolocnost.

    EddieH76 je offline (nepripojený) EddieH76

    EddieH76
    Povedzme, ze firma ma zaplatit dan z prijmu a nespravnym hospodarenim nema dostatok financnych prostriedkov na uhradenie v termine a uhradi to az s casovym oneskorenim.

    zodpovednost konatela?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.