Zavrieť

Porady

úrad práce

Ahojte. Chcem poprosiť o radu v dvoch otázkach:

1. Jedna pani bola evidovaná na ÚP. Keďže sa stará o syna autistu poradili jej dočasne sa vyradiť z evidencie na pol roka. Po pol roku išla, že sa prihlási a povedali jej, že nemusí, lebo je jasné, že autistovi sa za pol roka nezlepší zdravotný stav. To bolo pre vysvetlenie, z akého dôvodu je vyradená. Chcela by som vedieť, či v takomto prípade za ňu celý ten čas štát platil odvody do zdrav. a soc. pois. Ide jej hlavne o to, či bude dostávať materský príspevok, keďže v júli sa jej narodí bábo.

2. Počula som, že ak zamestnávateľ zamestná zamestnanca, ktorý bol evidovaný na ÚP viac ako jeden rok, dostane naňho nejakú dotáciu. Je to pravda?

Vopred Vám ďakujem za Vaše rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    Odpoveď k 1. otázke : ak sa to týkalo tohoto roku tak predpoklám, že keď sa odhlásila , tak bola dobrovoľne nezamestnaná ?
    Ak áno,tak zdravotné poistenie platil štát, ale na sociálnu nie. Ak chce dostať materskú odporúčam jej ísť sa poradiť na soc.poisťovňu , ak tam budú pracovať také milé žienky ako u nás , tak jej iste dobre poradia.

    Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

    mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac Janka6685
    Ďakujem. Dúfam, že natrafí na milé tetušky, lebo na našej sociálke mám skúsenosť aj s takými aj s onakými

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Predpokladám, že už nie je v ochrannej lehote, takže nárok na materské z bývalého zamestnania nebude mať. Tiež si asi neplatila dobrovoľne nemocenské poistenie. Jediná moznosť je, ak by jej vychádzalo 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred narodením dieťaťa, mohla by sa zamestnať aspoň na krátky čas pred nástupom na materskú a potom by mohla dostávať materskú z tohoto zamestnania.

    Čo sa týka 2.otázky, ak zamestnávateľ zamestná "znevýhodneného uchádzača o zamestnanie", t.j. napr. nezamestnaného, ktorý je na úrade práce evidovaný apoň rok, môže požiadať o dotáciu z úradu práce. Výška dotácie závisí od regiónu. U nás - v Novom Meste n. V. (náhodou som sa bola tento týždeň na to pýtať) poskytujú 42% z celkovej ceny práce prvých 6 mesiacov, ďalších 9 mesiacov asi 24% (presné číslo som zabudla). Podmienkou je, že zamestnanec musí byť v PP aspoň 2 roky, v prípade, že by odišiel, musí byť na jeho miesto prijatý zase znevýhodnený uchádzač o zamestnanie. Celková cena práce je hrubá mzda + odvody.

    Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

    mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac Janka6685
    somij
    Predpokladám, že už nie je v ochrannej lehote, takže nárok na materské z bývalého zamestnania nebude mať. Tiež si asi neplatila dobrovoľne nemocenské poistenie. Jediná moznosť je, ak by jej vychádzalo 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred narodením dieťaťa, mohla by sa zamestnať aspoň na krátky čas pred nástupom na materskú a potom by mohla dostávať materskú z tohoto zamestnania.

    Čo sa týka 2.otázky, ak zamestnávateľ zamestná "znevýhodneného uchádzača o zamestnanie", t.j. napr. nezamestnaného, ktorý je na úrade práce evidovaný apoň rok, môže požiadať o dotáciu z úradu práce. Výška dotácie závisí od regiónu. U nás - v Novom Meste n. V. (náhodou som sa bola tento týždeň na to pýtať) poskytujú 42% z celkovej ceny práce prvých 6 mesiacov, ďalších 9 mesiacov asi 24% (presné číslo som zabudla). Podmienkou je, že zamestnanec musí byť v PP aspoň 2 roky, v prípade, že by odišiel, musí byť na jeho miesto prijatý zase znevýhodnený uchádzač o zamestnanie. Celková cena práce je hrubá mzda + odvody.
    Ďakujem za odpovede.

    Druhou odpoveďou si ma potešila . Ale k tej prvej: nie som si istá, ale keď je niekto vedený na ÚP, platia za neho všetky odvody. Potom asi pani urobila hlúposť, že poslúchla radu tetušky na úrade, aby sa dala dočasne vyradiť, lebo tak prišla o možnosť, aby za ňu štát platil všetky odvody. No to je pekné, oni sa zbavili povinnosti a ty sa staraj. A ešte keď väčšina ľudí, čo je hlásených na ÚP vôbec nepoznajú zákony a veria pracovníkom ÚP. Jasné, neznalosť zákona neospravedlňuje...

    Monica je offline (nepripojený) Monica

    Monica
    Janka6685
    Ďakujem za odpovede.

    Druhou odpoveďou si ma potešila . Ale k tej prvej: nie som si istá, ale keď je niekto vedený na ÚP, platia za neho všetky odvody. Potom asi pani urobila hlúposť, že poslúchla radu tetušky na úrade, aby sa dala dočasne vyradiť, lebo tak prišla o možnosť, aby za ňu štát platil všetky odvody. No to je pekné, oni sa zbavili povinnosti a ty sa staraj. A ešte keď väčšina ľudí, čo je hlásených na ÚP vôbec nepoznajú zákony a veria pracovníkom ÚP. Jasné, neznalosť zákona neospravedlňuje...
    Za evidovaného na ÚP štát platí len zdravotné poistenie. Do SP štát za dotyčného neplatí nič.

    Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

    mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac Janka6685
    To potom ženy evidované na ÚP nedostávajú materský príspevok?

    jarkra je offline (nepripojený) jarkra

    jarkra
    Dostávajú len rodičovský príspevok vo výške okolo 4000,- odo dňa narodenia dieťaťa. Aspoň myslím.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Je to tak ako píše Jarkra. Materské môžu dostávať jedine v prípade, že sú v ochrannej lehote, t.j. nástup na materskú je do 6 mesiacov po skončení pracovného pomeru.

    Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

    mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac Janka6685
    Takže pani o ktorej píšem, ktorá je dočasne vyradená z ÚP, lebo sa stará o choré dieťa dostane rodičovský príspevok? Prepáčte, že sa toľko pýtam, ale musím v tom mať jasno.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Áno. Prvýkrát za mesiac, v ktorom sa dieťa narodí. Od 1.7. má byť, myslím, zmena zákona o RP ale v tomto by sa nemalo nič meniť.

    Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

    mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac Janka6685
    Strašne veľmi ďakujem za trpezlivosť ohľadom mojich otázok.

    pabe je offline (nepripojený) pabe

    uctovnik pabe
    My sme dostali dotaciu z UP za znevyhodneného uchádzača.
    Nabehla na účet 29.12.2005
    Začne sa čerpať od 1.1.2006- zamnestanie uchádzača.
    Ako ju zaučtovať ? A potom ako ju rozpúšťať ?
    Prosím o konkrétne účty, lebo fakt neviem čo stým.
    Na porade som našla len účtovanie dotacii na začatie podnikania, alebo na HIM.

    Dakujem .

    Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

    žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac Laura1
    Janka6685
    Ďakujem za odpovede.

    Druhou odpoveďou si ma potešila . Ale k tej prvej: nie som si istá, ale keď je niekto vedený na ÚP, platia za neho všetky odvody. Potom asi pani urobila hlúposť, že poslúchla radu tetušky na úrade, aby sa dala dočasne vyradiť, lebo tak prišla o možnosť, aby za ňu štát platil všetky odvody. No to je pekné, oni sa zbavili povinnosti a ty sa staraj. A ešte keď väčšina ľudí, čo je hlásených na ÚP vôbec nepoznajú zákony a veria pracovníkom ÚP. Jasné, neznalosť zákona neospravedlňuje...
    Často počúvam, že pracovníčky na Úrade práce "poradili" nezamestnaným, že na čo budete zbytočne chodiť každú chvíľu a zháňať pečiatky, odhláste sa dobrovoľne, potom vzniknú problémy s odvodmi - a štát samozrejme vykazuje percentuálne zníženie nezamestnanosti!!!

    Nechcem ublížiť tým pracovníčkam, možno chcú pomôcť, ale nepoznajú dôsledky!!

    Laura

    gita je offline (nepripojený) gita

    gita
    pabe
    My sme dostali dotaciu z UP za znevyhodneného uchádzača.
    Nabehla na účet 29.12.2005
    Začne sa čerpať od 1.1.2006- zamnestanie uchádzača.
    Ako ju zaučtovať ? A potom ako ju rozpúšťať ?
    Prosím o konkrétne účty, lebo fakt neviem čo stým.
    Na porade som našla len účtovanie dotacii na začatie podnikania, alebo na HIM.

    Dakujem .
    Ako sa žiada príspevok? Kde? Môj klient, ktorému robím učto, chce zamestnať dvoch z ÚP, doteraz boli nacierno. 2 roky ich musí zamestnávať?

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    gita
    Ako sa žiada príspevok? Kde? Môj klient, ktorému robím učto, chce zamestnať dvoch z ÚP, doteraz boli nacierno. 2 roky ich musí zamestnávať?
    Pozri stánku www.upsvar.sk, pracovné miesto musí byť minimálne 2 roky, evidovaný uchádzač musí tzv. znevýhodnený (byť aspoň 12 mesiacov na ÚP, zdravotne postihnutý, pod 25 alebo nad 50 rokov a pod.)
    Pozri aj link http://podnikanie.php5.sk/narok.html

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Bezonmama
    Chcela by som poradiť, aké odvody a kde by som musela platiť, keby som
    bola dobrovoľne nezamestnaná, myslím aj v akej výške a do akých poisťovní, vdaka za radu.
    Je to síce , ale ako dobrovoľne nezamestnaná platíš iba odvody do svojej zdravotnej poisťovne vo výške 634 Sk mesačne. Iné odvody (napr. do sociálnej poisťovne) nie, iba ak by si chcela dobrovoľne.

    Bezonmama je offline (nepripojený) Bezonmama

    Bezonmama
    Mám takúto otázku, keby by som chcel byť dobrovoľne nezamestnaný, kde sa mám ísť nahlásiť a koľko budem musieť platiť mesačne do poisťovni a do akej? Diki za radu.

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    Bezonmama
    Mám takúto otázku, keby by som chcel byť dobrovoľne nezamestnaný, kde sa mám ísť nahlásiť a koľko budem musieť platiť mesačne do poisťovni a do akej? Diki za radu.
    Dobrovoľne nezamestnaní musia túto skutočnosť o sebe nahlásiť len do svojej zdravotnej poisťovne a sami si platiť poistné.

    Bezonmama je offline (nepripojený) Bezonmama

    Bezonmama
    Chcem sa opýtať, môj syn minulého rku robil dva mesiac absolventsku prax, potom bol 5 mesiacov v zahraničí, bol ako dobrovoľný platca, od septembra študuje na vysokej škole, je povinný si podať daňové priznanie, do akej výšky zárobku je potrebné podať daňové priznanie, je to obmedzené, prosím poraďte mi.%Dakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.