Zavrieť

Porady

AKO SPRÁVNE POČÍTAŤ DPH ???

Pekný Deň prajem.

Len plánujem začať podnikať a preto môžete mi prosím poradiť ako správne počítať DPH ? Povedzme že budem platcom DPH a chcem kalkuláciu pre dole napísané príklady.

1.Ak nakupujem tovar z Členského štatu únie (RAKUSKO) a som platca DPH tak by som
mal nakúpiť tovar bez DPH. Povedzme že kúpim tovar v hodnote 1000SK bez DPH a chcem
mat na nom zisk 200sk a chcem vediet koľko odvediem DPH Daňovému úradu.

1000Sk + 200Sk +19%DPH = 1428SK Bude moja predajná cena s DPH.

Kedže som nemal na vstupe žiadnu DPH (nie je čo odpočítať) tak štátu odvediem plnú DPH .

1428SK – 1200SK = 228SK Daňovému úradu teda musím zaplatitť 228SK ako DPH


2. Ak nakupujem tovar tu doma na Slovensku nákup bude aj s DPH. Nákup bude 1000Sk bez
DPH a chem mať zisk 200SK a chem vedieť koľko odvediem Daňovému úradu na DPH

Nákup : 1000SK + 19%DPH = 1190SK Bude nákupná cena s DPH čiže DPH na
Vstupe je 190SK

Predaj: 1000Sk + 200Sk +19%DPH = 1428SK Bude moja predajná cena s DPH čiže DPH na
Výstupe je 228SK

V romto prípade je už DPH na vstupe ktorú som yaplatil pri nadobudnutí tovaru čiže tu si ten
vstup už môžem odpočítat.

Vstup 190Sk – Výstup 228SK = 38SK Toľko odvediem Daňovému úradu na DPH


Prosím poradte mi či postupujem správne a ak nie prosím opravte ma kde robím chybu.

Ďakujem.

Valdi
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    Valdi Pozri príspevok
    Pekný Deň prajem.

    Len plánujem začať podnikať a preto môžete mi prosím poradiť ako správne počítať DPH ? Povedzme že budem platcom DPH a chcem kalkuláciu pre dole napísané príklady.

    1.Ak nakupujem tovar z Členského štatu únie (RAKUSKO) a som platca DPH tak by som
    mal nakúpiť tovar bez DPH. Povedzme že kúpim tovar v hodnote 1000SK bez DPH a chcem
    mat na nom zisk 200sk a chcem vediet koľko odvediem DPH Daňovému úradu.

    1000Sk + 200Sk +19%DPH = 1428SK Bude moja predajná cena s DPH.


    Kedže som nemal na vstupe žiadnu DPH (nie je čo odpočítať) tak štátu odvediem plnú DPH .

    1428SK – 1200SK = 228SK Daňovému úradu teda musím zaplatitť 228SK ako DPH


    2. Ak nakupujem tovar tu doma na Slovensku nákup bude aj s DPH. Nákup bude 1000Sk bez
    DPH a chem mať zisk 200SK a chem vedieť koľko odvediem Daňovému úradu na DPH

    Nákup : 1000SK + 19%DPH = 1190SK Bude nákupná cena s DPH čiže DPH na
    Vstupe je 190SK

    Predaj: 1000Sk + 200Sk +19%DPH = 1428SK Bude moja predajná cena s DPH čiže DPH na
    Výstupe je 228SK

    V romto prípade je už DPH na vstupe ktorú som yaplatil pri nadobudnutí tovaru čiže tu si ten
    vstup už môžem odpočítat.

    Vstup 190Sk – Výstup 228SK = 38SK Toľko odvediem Daňovému úradu na DPH


    Prosím poradte mi či postupujem správne a ak nie prosím opravte ma kde robím chybu.

    Ďakujem.

    Valdi
    Máš to OK.
    Okrem DPH z nákupnej ceny tovaru máš nárok na odpočítanie aj z iných výdavkov súvisiacich s podnikaním - réžia ... Čiže nemusíš odviesť 38 SKK ale menej, prípadne Ti ešte vrátia.

    bendži je offline (nepripojený) bendži

    bendži
    snáď ti vo výpočtoch chýba len jeden malý detail.. a to samozdanenie pri nákupe tovaru z členského štátu EU.. ale to je v podstate len "papierový" úkon, fyzicky ti to pohyb peňazí medzi tebou a daňovým úradom neovplyvní

    Valdi je offline (nepripojený) Valdi

    Valdi
    Samozdanenie ??? No cital som to v Zakone o DPH ale tam je to tak vysvetlene ze ma hned z toho robolela hlava . Prosim da sa nejak jenoducho LOPATISTICKY vesvetlit ten pojem SAMOZDANENIE ????

    Dakujem pekne za odobrenie kalkulacie to soem len skusal ci som dobre pochopil ten zakon. Takze som bral v uvahu cisto iba ten tovar.

    Poprosim este o jednu vec co vsetko sa da dat pre DPH na vstupe????? : telefon, pohone hmoty, najom, elektrina,.......

    A co vsetko na vystupe ????
    Tam fakticky pojde iba predajna cena nie ???

    Dakujem

    Valdi

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    telefón - firemný / nezabudni uviesť IČO, IČDPH na FA / áno,
    phm - auto v obchodnom majetku - ak je , tak sem spadajú všetky výdavky súvisiace s prevádzkou vozidla - servis, nd, príslušenstvo ap.
    nájom áno, energie / tie asi budú v nájme
    kancelárske potreby, atď

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    A co vsetko na vystupe ????
    Tam fakticky pojde iba predajna cena nie ???
    áno,

    Valdi je offline (nepripojený) Valdi

    Valdi
    bendži Pozri príspevok
    snáď ti vo výpočtoch chýba len jeden malý detail.. a to samozdanenie pri nákupe tovaru z členského štátu EU.. ale to je v podstate len "papierový" úkon, fyzicky ti to pohyb peňazí medzi tebou a daňovým úradom neovplyvní
    Bendzi tak prosim Ta vysvetli to samozdanenie. Staci nejak jednoducho ak sa da

    Diki moc

    TIMOTEJ2002 je offline (nepripojený) TIMOTEJ2002

    TIMOTEJ2002
    Samozdanenie úplne polopatisticky: kupis tovar z EU a mas na to aj fa, tak si z dokladu sam vypocitas DPH 19%, teda si to sam aj zdanis. V pripade ze mas na tovar fa je to uplne jednoduche, lebo toto samozdanenie teda sumu DPH ktoru si vypocitas uvedies v daňovom priznani a zaroven si ju tam pripocitas aj odpocitas, takze vysledny efekt je 0. Aspon takto to chapem ja.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Valdi Pozri príspevok
    Bendzi tak prosim Ta vysvetli to samozdanenie. Staci nejak jednoducho ak sa da

    Diki moc
    Ak kúpiš tovar napr. v Rakúsku za 1000 EUR, prirátaš-samozdaníš si k nemu 19% dph, 3č3AE/343AE, ak máš nárok na odpočet, uplatníš si ho a zároveň máš povinnosť daň aj odviesť. Takže z tejto transakcie-samozdanenia bude 0. Nič neodvedieš, iba to zapíšeš do dokladov dph a uvedieš v DP.

    Valdi je offline (nepripojený) Valdi

    Valdi
    To samozdanenie ma vyznam predpokladam len v ucotnictve aby sedeli stany MA DAT / DAL pretoze sa na jednnej strane ukze ze treba zaplatiti DPH tak sa aj od niekal to DPH muselo zobrat. Teda ako som to spravne pochopil. Cisto uctovnicka zalezitost.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.