Johanka
Prosím o radu. Účtujem s.r.o., kde spoločníci- fyzické osoby - chcú predať obch.podiely, ktorých hodnota je 100.tis Sk. Majetkom firmy je nehnuteľnosť, v ktorej sa nachádza reštaurácia. Firma má dlhodobé záväzky voči spoločníkom ( pôžičky). Dostala som za úlohu vymyslieť, či majú predať podiely za takú sumu, aby pokryli aj svoje pohľad. voči spoločnosti, alebo predať nehnuteľnosť a vyplatiť si z týchto prostriedkov svoje pohľadávky a potom predať podiely za 100 tis alebo .... ? Ešte doplním , že sú platitelia DPH a obch.podiely vlastnia viac ako 5 rokov. Má niekto skúsenosť???
Ťažké.
Už si pomaly zvykám, že na porade sa rieši všetko.
Predaj obchodného podielu je príjem podľa § 8 ods. 1 písm. f) ZDP t.j. ostatný príjem, podľa ods. 7 sa za výdavok pri predaji považuje vklad alebo obstarávacia cena podielu (ak sa jedná už o prevedený podiel). Následne § 9 ods. 1 písm. h) od dane je oslobodený predaj podielu ak úhrn príjmov z prevodu podielu znížený o povolené výdavky, teda vklad alebo OC podielu nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia. Živodné minimum 1.1.2005 4580,00 Sk (platí od 1.9.2004).
T.j. predaj je oslobodený ak "zisk" z predaja neprevýši 22900,00 Sk v prípade predaja v roku 2005.
Toto je postup z hľadiska dane z príjmu.
Záväzky z titulu pôžičiek voči spoločníkom sa nemajú ako vykryť, nakoľko príjemcom za predaj podielu sú úplne iné subjekty z hľadiska práva. A okrem toho spoločníci obdržia peniaze za predaj podielu a zároveň by im mala byť vyplatená pôžička daná do firmy, takže v oboch prípadoch majú spoločníci iba inkasovať. Dúfam, že si nemala na mysli odkúpenie vlastných podielov firmou, lebo to je už fakt na právnika, a okrem toho sa domnievam, že to môžu len akciovky, ale nie som si istá.