Zavrieť

Porady

Prevod podielu v sro-čke.

Ahojte všetci, potrebujem poradiť s jednou vecou. Otec ma s.r.o., ktoru vlastne nikdy nepoužíval. svojho času tam s ním boli ďalší 4 spoločníci, už odišli. Ja začínam podnikať a dohodli sme sa, že si nemusím zakladať novú firmu, on prepíše svoj podiel na mna, takze budem jediným spoločníkom a konateľom. Chcem ale ešte zmeniť obchodný názov a aj sídlo firmy - z Trenčína do Bratislavy. Poraďte prosím, čo všetko musím urobiť - aké tlačivá, dokumenty vypísať, s čím ísť k notárovi, ...atď. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

    zuzanar
    Viete nám niekto poradiť? Tiež mám ten problém. Šéf je spoločníkom aj konateľom v s.r.o., ktorá nikdy nefungovala. Spolu sú traja spoločníci a traja konatelia, každý v mene firmy koná samostatne. Chcel by v nej začať podnikať, s tým že ostatní spoločníci odídu. A chce zmeniť názov firmy. Prihlásiť sa na DPH. Ako nato? Kde začať? Prosím ak máte s tým skúsenosti poraďte. Ďakujem.

    Olgica je offline (nepripojený) Olgica

    Olgica
    m-business
    Ahojte všetci, potrebujem poradiť s jednou vecou. Otec ma s.r.o., ktoru vlastne nikdy nepoužíval. svojho času tam s ním boli ďalší 4 spoločníci, už odišli. Ja začínam podnikať a dohodli sme sa, že si nemusím zakladať novú firmu, on prepíše svoj podiel na mna, takze budem jediným spoločníkom a konateľom. Chcem ale ešte zmeniť obchodný názov a aj sídlo firmy - z Trenčína do Bratislavy. Poraďte prosím, čo všetko musím urobiť - aké tlačivá, dokumenty vypísať, s čím ísť k notárovi, ...atď. Ďakujem.
    Určite treba spísať notársku zápisnicu o zmene majiteľa - konateľa firmy, týmto budeš jediným spoločníkom. V tejto notárskej zápisnici musí byť uvedená aj zmena obchodného názvu + sídlo firmy. Toto všetko treba oznámiť na daňovom úrade v Trenčíne. Budete mať daňovú (a možno aj všelijakú inú) kontrolu, lebo meníte daňový úrad.
    Viac neviem. Choď za notárom on ti určite poradí.

    Olgica je offline (nepripojený) Olgica

    Olgica
    zuzanar
    Viete nám niekto poradiť? Tiež mám ten problém. Šéf je spoločníkom aj konateľom v s.r.o., ktorá nikdy nefungovala. Spolu sú traja spoločníci a traja konatelia, každý v mene firmy koná samostatne. Chcel by v nej začať podnikať, s tým že ostatní spoločníci odídu. A chce zmeniť názov firmy. Prihlásiť sa na DPH. Ako nato? Kde začať? Prosím ak máte s tým skúsenosti poraďte. Ďakujem.
    T tomto prípade zuzanar, ak budú spoločníci súhlasiť (vo väčšine prípadoch nesúhlasia!!!) treba všetko notársky podchytiť a vrátiť im ich vklady.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Prosím o radu. Účtujem s.r.o., kde spoločníci- fyzické osoby - chcú predať obch.podiely, ktorých hodnota je 100.tis Sk. Majetkom firmy je nehnuteľnosť, v ktorej sa nachádza reštaurácia. Firma má dlhodobé záväzky voči spoločníkom ( pôžičky). Dostala som za úlohu vymyslieť, či majú predať podiely za takú sumu, aby pokryli aj svoje pohľad. voči spoločnosti, alebo predať nehnuteľnosť a vyplatiť si z týchto prostriedkov svoje pohľadávky a potom predať podiely za 100 tis alebo .... ? Ešte doplním , že sú platitelia DPH a obch.podiely vlastnia viac ako 5 rokov. Má niekto skúsenosť???

    zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

    zuzanar
    Spoločníci tentokrát súhlasia. Ako má vyzerať taká notárska zápisnica? A s obchodným registrom čo? Som z toho jeleň.

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Ohľadom tohto sa tu veľa popísalo. Skús si zadať vyhľadávanie. Ja som Ti ale niečo našla.Máš čo študovať.
    http://www.porada.sk/showthread.php?...ght=obchodn%FD

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Absolútne prvý krok je predaj obchodného podielu - to je vec spoločníkov. Robí sa zmluva o prevode obchodného podielu, ktorá musí byť notársky overená (alebo spísaná notárom). Vzory zmluvy možno nájsť vo vzorových publikáciách. Ak nemáte prax odporúčam v prvom kroku notára.
    Po zmene spoločníkov si nový môže robiť čo chce, t.j. zvolá valné a urobí všetky potrebné zmeny, povinností je však veľa, pravdepodobne to bude zjavné z predchádzajúceho odporučenia na poradu.

    zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

    zuzanar
    Lenka, Avo strašne pekne ďakujem. Ja som dala aj vyhľadávanie, ale akosi som našla všeličo len nie to čo Ty. Vôbec si to neviem predstaviť tá s.r.o. akože (ne)funguje od 97, netuším ani kde hľadať účtovníctvo. Začnem študovať, keby dačo tak nič.......

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Johanka-to je jedno.To že má podiel v sro v hodnote 100-tis Sk ešte neznamená že to za toľko predá.Je to vecou dohody.Majú ešte nárok na zodpovedajúci podiel na majetku.Takže nadobúdateľ ich podielov im vyplatí podiel na majetku spoločnosti-nehnuteľnosť a podiel na ZI.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Johanka
    Prosím o radu. Účtujem s.r.o., kde spoločníci- fyzické osoby - chcú predať obch.podiely, ktorých hodnota je 100.tis Sk. Majetkom firmy je nehnuteľnosť, v ktorej sa nachádza reštaurácia. Firma má dlhodobé záväzky voči spoločníkom ( pôžičky). Dostala som za úlohu vymyslieť, či majú predať podiely za takú sumu, aby pokryli aj svoje pohľad. voči spoločnosti, alebo predať nehnuteľnosť a vyplatiť si z týchto prostriedkov svoje pohľadávky a potom predať podiely za 100 tis alebo .... ? Ešte doplním , že sú platitelia DPH a obch.podiely vlastnia viac ako 5 rokov. Má niekto skúsenosť???
    Ťažké.
    Už si pomaly zvykám, že na porade sa rieši všetko.
    Predaj obchodného podielu je príjem podľa § 8 ods. 1 písm. f) ZDP t.j. ostatný príjem, podľa ods. 7 sa za výdavok pri predaji považuje vklad alebo obstarávacia cena podielu (ak sa jedná už o prevedený podiel). Následne § 9 ods. 1 písm. h) od dane je oslobodený predaj podielu ak úhrn príjmov z prevodu podielu znížený o povolené výdavky, teda vklad alebo OC podielu nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia. Živodné minimum 1.1.2005 4580,00 Sk (platí od 1.9.2004).
    T.j. predaj je oslobodený ak "zisk" z predaja neprevýši 22900,00 Sk v prípade predaja v roku 2005.
    Toto je postup z hľadiska dane z príjmu.
    Záväzky z titulu pôžičiek voči spoločníkom sa nemajú ako vykryť, nakoľko príjemcom za predaj podielu sú úplne iné subjekty z hľadiska práva. A okrem toho spoločníci obdržia peniaze za predaj podielu a zároveň by im mala byť vyplatená pôžička daná do firmy, takže v oboch prípadoch majú spoločníci iba inkasovať. Dúfam, že si nemala na mysli odkúpenie vlastných podielov firmou, lebo to je už fakt na právnika, a okrem toho sa domnievam, že to môžu len akciovky, ale nie som si istá.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.