Zavrieť

Porady

Pôžička - ako dostat peniaze spät?

Dobry den,
chcel by som sa spytat, ci neviete poradit ako postupovat, ak Vam dlznik nema zaujem vratit pozicku. V prilohe je kopia nasej zmluvy.
Da sa s tym uspiet ? Obciansko-pravny spor ? Resp. iny sposob?

Dakujem za radu.

P.S. Dlznik ma vlastnu zivnost, ale pozicka je na meno...
New_P1010001.jpg  
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    gabooz je offline (nepripojený) gabooz

    advokátsky koncipient gabooz
    1. pisomne ho vyzvat na splnenie zaväzku, kde uvedie do kolkych dni tak ma urobit s upozornenim ze si bude pravo uplatnovat na súde.

    2. ak tak neurobi, poziadat sud o vydanie platobneho rozkazu.

    3. exekutor.

    pre konkretne info mi pokojne pis na mail.

    pozickainfo je offline (nepripojený) pozickainfo

    pozickainfo
    Hlavne ma zaujima, ci je urok 0 % a nasledne penale 1 % za kazdy den omeskania v poriadku...

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    pozickainfo Pozri príspevok
    Hlavne ma zaujima, ci je urok 0 % a nasledne penale 1 % za kazdy den omeskania v poriadku...
    Keď ste sa tak dohodli.... tak asi áno.

    pozickainfo je offline (nepripojený) pozickainfo

    pozickainfo
    Dohodnut sme sa dohodli, ale ci je to v poriadku z pravneho hladiska...1%/den...aby este niekto mna nenapadol za uzeru...

    monymon je offline (nepripojený) monymon

    monymon
    Asi ste uzatvorili zmluvu podla Obcianskeho zakonnika. Posledna vebta ods. 2 § 517 hovori o tom, ze vysku urokov z omeskania ustanovi vykonavaci predpis, ktorym je nariadenie vlady č. 87/1995. Beriem to tak, ze to vase "penale" je asi úrok z omeškania. Vykonávací predpis urči max. hranicu úrokov z omeškania. Teda podla mojho nazoru vam sud prizna urok z omeskania max v takejto vyske. Iba na okraj, 365% rocny úrok z omeskania by vam podla mna nepresiel ani podla obchodneho prava.

    pozickainfo je offline (nepripojený) pozickainfo

    pozickainfo
    V podstate ma penale/urok z omeskania ani nezaujima. Chcem spat len svoje peniaze. Stale mi vsak nikto neodpovedal na otazku, ci ak dam tuto pozicku na sud (obciansko pravny spor) nemoze niekto napadnut mna za privysoke penale, resp. uzeru...??? Zmluva je v prilohe 1. prispevku.

    gabooz je offline (nepripojený) gabooz

    advokátsky koncipient gabooz
    sud ti neprizna také uroky a hotovo. Uzera to nebude, nenyslim, ze by si zneuzil niekoho tiesen, neskusenost a pod.

    § 235 Trestného zákona

    Úžera

    (1) Kto zneužívajúc niečiu tieseň, neskúsenosť alebo rozumovú slabosť alebo niečie rozrušenie, dá sebe alebo inému poskytnúť alebo sľúbiť plnenie, ktorého hodnota je k hodnote vzájomného plnenia v hrubom nepomere, alebo kto takú pohľadávku uplatní alebo v úmysle uplatniť ju, na seba prevedie, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok až päť rokov.

    seda je offline (nepripojený) seda

    seda
    Dobrý deň, nevedel by niekto poradiť s niečím takým. Priateľ požičal svojmu bratrancovi peniaze, takou formou, že som ich poslala ja zo svojho účtu na účet bratrancovej priateľky, lebo máme rovnakú banku a potrebovali peniaze ihneď. Ide o to, že je to už viac ako pol roka, čo peniaze nevracajú a stále len sľubujú. Samozrejme ako rodine, požičal peniaze len na základe ústnej dohody. Dá sa to urobiť aj tak, že nejakým listom oslovím dotyčnú priateľku bratranca, že vlastne som jej ja požičala peniaze a od nej ich žiadam späť. Ak je to len ústna dohoda, nie sú tie peniaze už stratené?

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    seda Pozri príspevok
    Dobrý deň, nevedel by niekto poradiť s niečím takým. Priateľ požičal svojmu bratrancovi peniaze, takou formou, že som ich poslala ja zo svojho účtu na účet bratrancovej priateľky, lebo máme rovnakú banku a potrebovali peniaze ihneď. Ide o to, že je to už viac ako pol roka, čo peniaze nevracajú a stále len sľubujú. Samozrejme ako rodine, požičal peniaze len na základe ústnej dohody. Dá sa to urobiť aj tak, že nejakým listom oslovím dotyčnú priateľku bratranca, že vlastne som jej ja požičala peniaze a od nej ich žiadam späť. Ak je to len ústna dohoda, nie sú tie peniaze už stratené?
    Skús to zahrať na mylnú platbu. V tom prípade ide v prípade tej priateľky o neoprávnený majetkový prospech (keďže nedokáže preukázať, z akého dôvodu tie peniaze prijala a prečo by jej mali patriť) a je povinná peniaze vrátiť.

    Napíš jej list, že si jej poslala na účet omylom peniaze a ak to nevráti, môžeš to dať na súd. Ako dôkazný materiál poslúži výpis z účtu a tvoja výzva.

    Nabudúce už dúfam že nikomu nepožičiaš.....

    seda je offline (nepripojený) seda

    seda
    Ďakujem za odpoveď, je to super riešenie, z ktorým by tie peniaze boli najskôr dosažiteľné, len ak by to došlo až k súdu, tak by som tam neklamala. Chcela by som jej napísať nejaký list, no dáko sa neviem pohnúť.

    riccado je offline (nepripojený) riccado

    riccado
    seda Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď, je to super riešenie, z ktorým by tie peniaze boli najskôr dosažiteľné, len ak by to došlo až k súdu, tak by som tam neklamala. Chcela by som jej napísať nejaký list, no dáko sa neviem pohnúť.
    tak skus pohladnicu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.