Zavrieť

Porady

ZOSTATOK V SKK POKLADNI K 31.12.2008

Mám problém.
Účtujem PÚ firmám, v ktorých k 31.12.2008 zostane vyššia hotovosti v SKK na pokladni. Účtovný stav nezodpovedá realite, lebo s financiami hospodári jedný spoločník/konateľ. Viem, že tieto prostriedky nebudú nikdy zmenené na EURO. Čo by ste robili? Ide o vyššiu sumu, lebo ZI bolo splatené do pokladne a nie je to 100.000 SKK, ale rádovo viac - napr. u firiem, čo vykonávajú prepravu a musia splniť finančnú spôsobilosť.
Usporiadat
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
U SZČO kľudne môžeš dať osobnú spotrebu - sú to jeho peniaze. V r. 2009 dáš taký vysoký vklad (nemusíš celý výber v Sk prepočítať na €), aby nebola pokladnica v mínuse.
0 0
krasnavila krasnavila

krasnavila je offline (nepripojený) krasnavila

Ok tak to si ma velmi potesila....lebo mi v pokladni zostava skoro 50 000, ktore su tam navyse este za cias predchadzajucej uctovnicky (asi pol roka) a nevedela som ako to riesit...diky moc
0 0
great.zv great.zv

great.zv je offline (nepripojený) great.zv

od 1.1.09 nová analytika na euro pokladňu 211A, teda počas duálneho obehu dve pokladne? skk pokladňa 211A k 31.12.08, ktorá bude prepočítaná KK na euro a od 1.1.09 v tejto mene vedená až po odvod SKK do banky, alebo nebudete tvoriť novú analytiku?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Potrebuješ 2 AÚčty
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

Ja mam presne tak isty problem,jedna s.r.o.jediny konatel, v pokladni stav
1 350 mil skk a v skutocnosti nula.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Majka Pozri príspevok
Ja mam presne tak isty problem, jedna s.r.o., jediny konatel, v pokladni stav 1 350 mil skk a v skutocnosti nula.
Majka, chcem ťa len potešiť, že to vôbec nie je tvoj probléééém .
0 0
marina8 marina8

marina8 je offline (nepripojený) marina8

liba2 Pozri príspevok
Majka, chcem ťa len potešiť, že to vôbec nie je tvoj probléééém .


ano nie je to problem uctovnika, ale konatela/spolocnika
lenze nejako ich cez rok previest musime
takze aj ja to budem robit ako 355/221,211, ale nie k 31.12.2008, ale pozrem pocas roka a k 31.12.2008 bude 211=0
a od 01.01.2009 moze zacat splacat....
nestandardne, proti mojej srsti, ale nic ine ma nenapadlo
skoda, ze nepoznam ani 1 firmu, ktora by mala realny zostatok v pokladni...
0 0
Tatiana Tatiana

Tatiana je offline (nepripojený) Tatiana

normálka
Včera som mala výmenu názorov s jednou ekonómkou o vedení pokladní pokiaľ mám slovenské koruny aj v SKK. Ja som tvrdila, že môžem, len treba duálne zobrazenie v EUR - ona tvdí, že v žiadnom prípade už nemôžem viesť pokladňu v Skk. Kto má pravdu?
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

marina8 Pozri príspevok
ano nie je to problem uctovnika, ale konatela/spolocnika
lenze nejako ich cez rok previest musime
takze aj ja to budem robit ako 355/221,211, ale nie k 31.12.2008, ale pozrem pocas roka a k 31.12.2008 bude 211=0
a od 01.01.2009 moze zacat splacat....
nestandardne, proti mojej srsti, ale nic ine ma nenapadlo
skoda, ze nepoznam ani 1 firmu, ktora by mala realny zostatok v pokladni...
zdravím, toto je super nápadaj ja to tak urobím...len rozmýšľam, či aj nejaké úroky k pohľadávke neučtovať....
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Tatiana Pozri príspevok
Včera som mala výmenu názorov s jednou ekonómkou o vedení pokladní pokiaľ mám slovenské koruny aj v SKK. Ja som tvrdila, že môžem, len treba duálne zobrazenie v EUR - ona tvdí, že v žiadnom prípade už nemôžem viesť pokladňu v Skk. Kto má pravdu?
Prečo by si nemohla? teraz SKK je "cudzia mena" a tak k tomu aj pristupuj.
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

Ja som pristupovala, vydala som zostatok ako pôžičku v sk, ale vložiť musím do 211200-ktorá bola v r. 2008 eur a účtovať celý rok na 211200 a až na budúci rok ju prehodiť na 211100?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Pru Pozri príspevok
Ja som pristupovala, vydala som zostatok ako pôžičku v sk, ale vložiť musím do 211200-ktorá bola v r. 2008 eur a účtovať celý rok na 211200 a až na budúci rok ju prehodiť na 211100?
Tiež mám 211 tak rozdelenú; môžeš AÚ zmeniť - ale aj nemusíš.... ani v r.2010.
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

To je pravda, že nemusím, uvidím na konci roka, teraz všetky predkontácie musím prehadzovať na 211200, potom sa mi asi nebude chcieť ich zas prehadzovať na 211100. Ale to je ešte ďaleko.
0 0
Danya Danya

Danya je offline (nepripojený) Danya

Mohli by ste mi pomoct vyriest problem, na zaciatku roka 2009 som vyplacala vyuctovania sluzobnych ciest z 12/08 v SK, rozdiel mi bol vrateny v mene EUR. V banke som zamenila SKK na EUR. Ako to mam zauctovat, ked doklad vymeny EUR je na nizsiu ciastku ako je zostatok pokladne, lebo je ponizeny o rozdiel vrateny v EUR. Dakujem.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

betka Pozri príspevok
Mám v jednej Uj 3 pokladne. (miešne sumy mánk a prebytkov, niečo som.....)

Učtovanie:
1.
Skk - manko 355/211xx
CZK- manko 355/211xx
EUR- prebytok 211/365 Musím zažmúriť oči nad tou 365, malo by to ísť na 6.

Preúčtujem 365/355 a zostane mi smiešna suma, kt. má uhradiť. Spoločník robí s PP, a mať dokopy pokladne, sem tam sa mu to zmieša. (ináč tá smiešna po nejakej tej kompenzácii je 10 Sk, )
A tú smiešnu sumu zaúčtujem 569/355 10 Sk

B.
Skk manko: 569/211
CZK manko 569/211xx
EUR prebytok: 211/668

A, alebo B?


Orsz Pozri príspevok
Betka, ja sa prilláňam k B. No, keďže ide o smiešnu sumu, ak sa ti zmení nálada daj A .
Prosím Vás neúčtujte tento prípad ako prípad B:


Postupy účtovania:


§ 11
Účtovanie inventarizačných rozdielov
(1) Na príslušné účty nákladov alebo výnosov sa účtujú inventarizačné rozdiely podľa § 30 ods. 7 zákona okrem
a) chýbajúcich cenných papierov, kedy sa vykáže ich úbytok na analytickom účte Cenné papiere v umorovacom konaní a ak sa začne umorovacie konanie,
b) schodku peňažných hotovostí a cenín, ktorý sa účtuje ako pohľadávka voči hmotne zodpovednej osobe.

(2) Prebytok nakupovaných zásob, ak je preukázateľné, že došlo k chybnému účtovaniu pri ich vyskladnení, sa účtuje v prospech účtov účtovej skupiny 50 – Spotrebované nákupy a skutočný úbytok zásob, ak je preukázateľné, že došlo k chybnému účtovaniu pri ich vyskladnení, sa účtuje na ťarchu účtov účtovej skupiny 50 – Spotrebované nákupy.

(3) Prebytok zásob vlastnej výroby vrátane zvierat sa účtuje na príslušné účty zmeny stavu vnútroorganizačných zásob. Prebytok nakupovaných zásob, ak sa nepreukáže chybné účtovanie podľa odseku 2, sa účtuje v prospech účtu 648 – Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti.

(4) Prebytok neodpisovaného dlhodobého majetku sa účtuje na ťarchu účtu majetku a v prospech účtu
648 – Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti


Poznámka: Betka neexistuje manko pri ceninách a PP, ide o schodok!

0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

liba2 Pozri príspevok
Majka, chcem ťa len potešiť, že to vôbec nie je tvoj probléééém .

No ved to viem... no moj problem to bude zauztovat...prave finisujem uctovnictvo tej firmy za r. 2008 a zostava mi otazka co s hotovostou...
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Majka Pozri príspevok
Ja mam presne tak isty problem, jedna s.r.o., jediny konatel, v pokladni stav
1 350 mil skk a v skutocnosti nula.
ako zaúčtovať - to ty vieš; ostatné musíš preniesť na konateľa, veď to nie je 1350 Sk ! ON musí rozhodnúť - ako rozhodne tak urobíš
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

to ano, uz som rozhodnuta, z tej sumy 1 350tis. sa este znizil stav na 500tis. a to mu dam ako pozicka konatelovi k 31.12.08 a v r. 2009 pozicku vrati. on to tak chcel tak to bude mat, ma dlhy na DU,exekucie...neriesim to ze v pokladni ma vysoky stav a da si este sebe pozicku....
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

Vie niekto poskytnúť vzor zmluvy o pôžičke konateľovi? Hlavne paragrafy ma zaujímajú. A celkovo vzor takejto zmluvy ak by vedel niekto poskytnúť. Ďakujem.
0 0
Laura1 Laura1

Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac
Zdravím vás,
samozrejme aj ja mám pdobný problém, riešila som to cez pôžičky, resp. vrátené pôžičky konateľom.
V jednej firme sme "inkasovali" 31.12.2008 cca 80.000,- Sk - úhrada FV v hotovosti. Konateľke som navrhla riešiť zostatok pôžičkou, nepáči sa jej to.
Skúšali ste jednoduchu nechať koruny v pokladni, uzavrieť účtovníctvo. Neprepočíta program automaticky pokladňu na EUR?
Myslím si, že doklad o výmene nie je nutné doložiť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať