Zavrieť

Porady

ako sa robi beton

Ahojte
Ako sa robi beton v domacich podmienkach ? Ake pomery surovin sa don dávajú napr. do zakladoveho betonu

Čo je to B10 , B15 ? a podobne ?

Prave rekonstrujem podlahu kde cast uz je beton a cast zemina ktoru idem zaliat betonom aby som dorovnal podlahu....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    pi3ta je offline (nepripojený) pi3ta

    pi3ta
    Recept na výborný domáci betón
    1 diel vody (stavebné vedro má objem 12 l)
    2 diely cementu (menšie vrecko s hmotnosťou 25 kg)
    6 dielov štrku (asi 6 vedier s objemom 12 l)

    Postup: Zmiešame vodu s cementom a postupne pridávame suchý štrk, až kým nedosiahneme požadovanú hustotu betónu. V bežnom prípade je to asi 6 vedier. Ak je štrk vlhký, treba znížiť množstvo vody na 8 l.
    Podľa tohto receptu vyrobíte asi 75 l stredne masívneho betónu triedy C16/25 alebo asi 90 l tenkostenného betónu triedy C12/15.

    Zdroj : mojdom.zoznam.sk/cl/10050/394920/Beton-a-betonovanie

    Článok si môžeš prečítať dozvieš sa viac.

    igor111 je offline (nepripojený) igor111

    igor111
    Kvalitny beton cca B30-35 v 150l miesacke (skutocny objem cca 0,1m3):
    cca 30l vody (daj najprv 15-20l, potom dolejes)
    2 vrecia cementu 32,5
    (v danom poradi) - rozmiesas na cementove mlieko a postupne pridavas:
    strk, frakcia 0-16 az do plna

    Zeminu poriadne zhutnit, aby ti to nesadalo, trosku (cca 8cm) zasypat strkom frakcia 8-16, aby nevlhlo (ak treba), zhutnit a na aspon na prechod medzi zeminou a betonom dat kari siet, inac ti to v tom mieste praskne.

    B10, B15 atd. su pevnostne triedy betonu podla STN. B15 iba na nenarocne zaklady. Teba sa na podlahu tyka min. B25

    everel je offline (nepripojený) everel

    everel
    Pozor.
    Sú vrecia 25 kg a aj 50 kg. Treba to upresniť. Ak robíš podkladný betón na podlahu , tak stačí do tejto miešačky 40 kg cementu pevnostnej triedy 32.5N. Značenie B 15 a B 20 sa už nepoužíva. Sú nové.
    Starý B 15 = C 12/15 X0 (SK) CI 0,4 Dmax 22-S3
    StarýB 20 = C 16/20 X0 (SK) CI 0,4 Dmax 22-S3
    Ešte jeden faktor. Cement má vplyv na pevnosť betónu len do 600 kg/m3. Potom už neovplvňuje jeho kvalitu.

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Ja to napíšem polopatistycky. Do miechačky z ktorej vysypeš 4 fúriky zarobeného betónu treba dať 50 kg cementu 32,5 čo zhruba zodpovedá B 20.Alebo inak.35 lopát piesku ( štrku )na 50 kg cementu.Veľmi záleží na druhu piesku.Platí že čím viac hliny obsahuje tým treba použiť väčšie zrno, zároveň ale platí že pomer malých a veľkých zŕn piesku a štrku musí byť vyvážený.
    Na poter doporučujem ťažený riečny piesok frakcie 0-4 mm .
    Pozor všetko sa dá pokaziť veľkým množstvom vody platí že čim viac vody v betóne tým je nekvalitnejší ( netýka sa niektorých špec . bepnárskych zmesí a činností.).

    pivko je offline (nepripojený) pivko

    Farang pivko
    220870 Pozri príspevok
    Ja to napíšem polopatistycky. Do miechačky z ktorej vysypeš 4 fúriky zarobeného betónu treba dať 50 kg cementu 32,5 čo zhruba zodpovedá B 20.Alebo inak.35 lopát piesku ( štrku )na 50 kg cementu.Veľmi záleží na druhu piesku.Platí že čím viac hliny obsahuje tým treba použiť väčšie zrno, zároveň ale platí že pomer malých a veľkých zŕn piesku a štrku musí byť vyvážený.
    Na poter doporučujem ťažený riečny piesok frakcie 0-4 mm .
    Pozor všetko sa dá pokaziť veľkým množstvom vody platí že čim viac vody v betóne tým je nekvalitnejší ( netýka sa niektorých špec . bepnárskych zmesí a činností.).
    Mám 165 litrovú miešačku, na koľko je fúrikov? aký by bol recept na beton B15 pri tejto miešačke? / štrk mám kúpený frakciu 0-16 /
    betón potrebujem do základových pásov a platne 4x3m , pod drevenú montovanú chatku.

    pivko je offline (nepripojený) pivko

    Farang pivko
    pivko Pozri príspevok
    Mám 165 litrovú miešačku, na koľko je fúrikov? aký by bol recept na beton B15 pri tejto miešačke? / štrk mám kúpený frakciu 0-16 /
    betón potrebujem do základových pásov a platne 4x3m , pod drevenú montovanú chatku.
    Nikto nedá recept?

    ciners je offline (nepripojený) ciners

    ciners
    Beton B30 doma nenamiesas, to je tak tuhy beton v prirodnom stave bez plastifikatorov,ze by si ho nevysypal z miesacky, obsah vody nasledne prudko zmensuje pevnost betonu. Beton, ktorym ides dorovnat podlahu nemusis riesit z pohladu pevnosti do takych extremov ako je B30. Radsej do nej vloz kari siete fi 6 alebo aj fi4, oka 150x150 a urobis lepsie ako tam dat B30

    ciners je offline (nepripojený) ciners

    ciners
    igor111 Pozri príspevok
    B10, B15 atd. su pevnostne triedy betonu podla STN. B15 iba na nenarocne zaklady. Teba sa na podlahu tyka min. B25
    Hned mam krajsi den, neber to v zlom

    ciners je offline (nepripojený) ciners

    ciners
    Trosku si rypnem. hadzete tu take pevnosti betonu, ze clovek zasne a na zaklade coho? Viete si opocitat aspon ohybovy moment na doske na pruznom podlozi,ked na podlahu treba B25? Alebo nejake napatia,keby sme nadali zelezo,nech beton odolava v pruznom stave? Raz to tu CIMON dobre napisal, ked o statike neviem, je to prilis zavazna tema na to, aby sme hadzali hausnumera z brucha. Neberte to, ze mudrujem,ale to nie su veci, kde len tak nieco splechnem,lebo u suseda to fungovalo.

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko


    BEcherovka + TONic v pomere 1:1

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.