Zavrieť

Porady

Možem mať živnosť?

môže mať otec voľnú živnosť a ešte aj byť zamestnaný?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    linko1 je offline (nepripojený) linko1

    :-) linko1
    Zo Zákonníka práce:

    § 83
    Výkon inej zárobkovej činnosti

    (1) Zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná s predmetom činnosti zamestnávateľa, len s jeho predchádzajúcim písomným súhlasom.

    jozefstefan je offline (nepripojený) jozefstefan

    jozefstefan
    Ale ak ma iny predmet cinnosti, vobec to nemusi nahlasovat zamestnavatelovi. DP potom podava do 31. marca nasl. roka spolocne pre TPP aj zivnost.

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    jozefstefan Pozri príspevok
    Ale ak ma iny predmet cinnosti, vobec to nemusi nahlasovat zamestnavatelovi. DP potom podava do 31. marca nasl. roka spolocne pre TPP aj zivnost.
    DP do konca marca - ako pises. Avsak treba pozriet - niektori zamestnavatelia udavaju "zakaz podnikania" do pracovnej zmluvy - i ked nejde o zhodny predmet cinnosti.

    jozefstefan je offline (nepripojený) jozefstefan

    jozefstefan
    machinak Pozri príspevok
    DP do konca marca - ako pises. Avsak treba pozriet - niektori zamestnavatelia udavaju "zakaz podnikania" do pracovnej zmluvy - i ked nejde o zhodny predmet cinnosti.
    Neviem, ci by to podla zakona obstal, existuje totiz slobodna volba povolania a sloboda podnikania. Ak nema zhodny predmet cinnosti s tou cinnostou, ktoru vykonava u zamestnavatela na TPP, podla mna zamestnavatel nema sancu.

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    jozefstefan Pozri príspevok
    Neviem, ci by to podla zakona obstal, existuje totiz slobodna volba povolania a sloboda podnikania. Ak nema zhodny predmet cinnosti s tou cinnostou, ktoru vykonava u zamestnavatela na TPP, podla mna zamestnavatel nema sancu.
    Tak..existuju zamestnavatelia, ktorym to priamo dovoluje zakon (napr. statna sprava - zamestanci policie, danovych uradov a pod.) Nevieme, kde dotycny pracuje...

    dooker je offline (nepripojený) dooker

    dooker
    takže dajme tomu že otec robí murára a ja predávam reklamu (na webe) a on si na to založí živnosť , tak tak to môže byť ?
    George Michael
    Ak si myslel, že otec povolaním murár si založí živnosť na reklamná činnosť, tak je to ok. Na toto nepotrebuje súhlas svojho zamestnávateľa.

    dooker je offline (nepripojený) dooker

    dooker
    thx moc, kks ale ted otec zacne este ze ziadna zivnost nebude alebo co , zevraj to skusi ci sa to neda ako v praci maju ako danove podanie a v tom je vedlajši zarobok alebo nieco takeho , myslite ze sa da tak dajak platit ze to co dostanem z tej reklamy bez zivnostenskeho a este aj pisat faktury a tak ?

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Z toho, co si napisal, som neporozumela takmer nic. Rozumiem tomu tak, ze tebe ide o tie peniaze, ale...

    ... ak sa zamestnavatel a zamestnanec (otec) v pracovnej zmluve dohodnu na rozsireni druhu prace (naplne prace) napr. o reklamnu cinnost, ktoru uvadzas, su to vyhradne prijmy tvojho otca - prijmy zo zavislej cinnosti § 5 zakona o dani z prjmov.

    Možem mať živnosť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.