Zavrieť

Porady

Výklad §91 Zákonníka práce

Pracujem v administratíve súkromnej spoločnosti, ktorá uplatňuje v zmysle §88 zákona č.433/2003 Zb. a v záujme zvýšenia efektivity a produktivity práce systém pružného pracovného času, pričom začitaok základného pracovného času je stanovený na dobu od 8:00 hod a koniec základného pracovného čaju je stanovený na dobu do 14:00 hod. Základný pracovný čas predstavuje časový úsek 6 hodín, kedy je zamestnanec povinný byť prítomný na pracovisku, pričom týždenný pracovný čas je stanovený na 40 hod.
Keďže spoločnosť má zavedenú elektronickú evidenciu dochádzky, každý príchod, odchod či akékoľvek prerušenie pracovnej doby je zaevidované a zaarchivované.

Problém, na ktorý sa chcem opýtať, je vo využívaní prestávky v práci na obed či odpočinok podľa §91 Zákona č.433/2003 Zb. Keďže máme v blízkosti firmy množstvo rýchlych reštaurácií a sú dni, keď som na obede aj hodinu, no veľakrát trvá moja prestávka na obed menej ako 30 minút a niekedy z dôvodu pracovnej vyťaženosti na obed ani nejdem (podotýkam, že z vlastnej vôle).
Naša pracovníčka personalistiky nám však posledný mesiac pri tvorbe pracovného výkazu s dochádzkou k výplate odpočítala 30 minút aj zo zaevidovaného odpracovaného času v prípadoch, keď som na obede (z vlastnej vôle) nebol, prípadne bol na ňom kratšie (napr. 15 min).

Po preštudovaní dotknutých paragrafov zákonníka práce mám zato, že v zmysle §91 ods. 1 je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako 6 hod. prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 min, no nikde som sa nedočítal, že zamestnanec je povinný uvedenú prestávku či čiastočne, či v plnej miere využiť.

Chcela by som Vás poprosiť o vysvetlenie §91 zákona č. 433/2003 Zb., resp. poradenie či je konanie našej pracovníčky personalistiky v súlade so zákonom, lebo ja osobne si myslím, že nie.
Usporiadat
anaman anaman

anaman je offline (nepripojený) anaman

22 rokov sa venujem tvorbe interných predpisov firiem, personálny audit a audit firemných procesom , návrhy oragnizačných štruktúr a pod. ...viac
mám za to, že účtovníčka postupovala správne. Zamestnávateľ vám čerpanie 30 min. prestávky na jedlo a odpočinok poskytol. Vy z vlastnej vôle ste sa však z pracoviska nevzdialila, čo však nevylučuje využitie prestávky na jedlo a odpočinok.
0 0
gajdy8 gajdy8

gajdy8 je offline (nepripojený) gajdy8

u nas vo firme zacali robit to iste, nie vzdy vyuzijem celu prestavku na obed, ale zamestnavatel mi zapocita vzdy celych 30 minut. v zakone nie je ani zmienka o tom, ze mam POVINNOST minut/stravit celych 30 minut (popr. viac, ak si to nadrobim). tiez by ma zaujimalo, ako to vlastne je a ci mi zamestnavatel moze priratavat obed
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

gajdy8 Pozri príspevok
u nas vo firme zacali robit to iste, nie vzdy vyuzijem celu prestavku na obed, ale zamestnavatel mi zapocita vzdy celych 30 minut. v zakone nie je ani zmienka o tom, ze mam POVINNOST minut/stravit celych 30 minut (popr. viac, ak si to nadrobim). tiez by ma zaujimalo, ako to vlastne je a ci mi zamestnavatel moze priratavat obed
§ 91
Prestávky v práci



(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.

(2) Podrobnejšie podmienky poskytnutia prestávky na odpočinok a jedenie vrátane jej predĺženia zamestnávateľ dohodne so zástupcami zamestnancov.

(3) Zamestnávateľ je povinný oznámiť zamestnancom prestávku na odpočinok a jedenie spôsobom ustanoveným v § 90.

(4) Prestávky na odpočinok a jedenie sa neposkytujú na začiatku a konci zmeny.

(5) Prestávky na odpočinok a jedenie sa nezapočítavajú do pracovného času.

(6) To neplatí v prípade prestávok poskytovaných z dôvodov zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia zamestnancov pri práci, ktoré sa započítavajú do pracovného času.
<DT>
</DT>
0 0
gajdy8 gajdy8

gajdy8 je offline (nepripojený) gajdy8

ano toto vsetko poznam, ale neviem sa z toho vysomarit... viem ze zamestnavatel ma povinnost umoznit mi 30 prestavku, ale nikde sa nepise o jej skutocnom cerpani, popripade priratavani nevyuziteho casu
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

gajdy8 Pozri príspevok
ano toto vsetko poznam, ale neviem sa z toho vysomarit... viem ze zamestnavatel ma povinnost umoznit mi 30 prestavku, ale nikde sa nepise o jej skutocnom cerpani, popripade priratavani nevyuziteho casu
Nepíše, ale zamestnanec na ňu má nárok, ak mu ju zamestnáv. umožni, čo určite áno, to, že si on ju nečerpe, nie je už problémom zamestnávateľa.
0 0
gajdy8 gajdy8

gajdy8 je offline (nepripojený) gajdy8

Dobre, potom preco: § 91 (3) Zamestnávateľ je povinný oznámiť zamestnancom prestávku na odpočinok a jedenie spôsobom ustanoveným v § 90. z § 90 som pochopil nieco v tom rozsahu, ze na rozvrhnuti prace (a teda myslim aj prestavok) sa musi dohodnut zamestnavatel so zamestancom, alebo sa mylim?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

gajdy8 Pozri príspevok
ano toto vsetko poznam, ale neviem sa z toho vysomarit... viem ze zamestnavatel ma povinnost umoznit mi 30 prestavku, ale nikde sa nepise o jej skutocnom cerpani, popripade priratavani nevyuziteho casu
Zamestnávateľ je povinný ti dať prestávku, ako ju ty využiješ, je len na tebe. Počas prestávky môžeš robiť čo len chceš - jesť, pospať si, pretelefonovať alebo aj pracovať. Ak budeš pracovať, zamestnávateľovi to je jedno, kvôli tomu ti ten čas do pracovného fondu nezapočíta.

Ide o to, že keby sa stal úraz alebo nejaká iná situácia, tak prvé, čo bude inšpektorát práce zaujímať, či sú dodržané bezpečnostné predpisy a či zamestnanci majú prestávky, či koľko hodín pracujú nadčasy. A keby zistili, že máte prestávky kratšie, ako predpisuje ZP, tak by bol postihovaný zamestnávateľ. A nedá sa to nijako obísť, ani čestným prehlásením zamestnanca, že nechce prestávku. Jednoducho ten čas musí poskytnúť.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

gajdy8 Pozri príspevok
Dobre, potom preco: § 91 (3) Zamestnávateľ je povinný oznámiť zamestnancom prestávku na odpočinok a jedenie spôsobom ustanoveným v § 90. z § 90 som pochopil nieco v tom rozsahu, ze na rozvrhnuti prace (a teda myslim aj prestavok) sa musi dohodnut zamestnavatel so zamestancom, alebo sa mylim?
Je povinný oznámiť zamestnancovi rozvrhnutie pracovného času (§90 ods.9) t.j. začiatok a koniec pracovného času, prestávku na odpočinok a jedenie. Toto kontroluje inšpektorát práce a zamestnávateľ si má kontrolovať dodržiavanie uvedenej prestávky. Podľa §91 ods.5 sa prestávky na odpočinok a jedenie nezapočítavajú do pracovného času. Pracovný čas nemáte nikde stanovený?
0 0
gajdy8 gajdy8

gajdy8 je offline (nepripojený) gajdy8

Denda Pozri príspevok
Je povinný oznámiť zamestnancovi rozvrhnutie pracovného času (§90 ods.9) t.j. začiatok a koniec pracovného času, prestávku na odpočinok a jedenie. Toto kontroluje inšpektorát práce a zamestnávateľ si má kontrolovať dodržiavanie uvedenej prestávky. Podľa §91 ods.5 sa prestávky na odpočinok a jedenie nezapočítavajú do pracovného času. Pracovný čas nemáte nikde stanovený?
no v zmluve nemam stanoveny pracovny cas, mam viac-menej flexibilnu pracovnu dobu, na papieri mam len 40hodin tyzdenne (bez prestavok na obed) presne podla zakona...preto mi to nejde do hlavy, ked ja nemam v zmluve stanoveny zaciatok a koniec pracovnej doby, tak ako to je s tou obednou prestavkou
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

gajdy8 Pozri príspevok
no v zmluve nemam stanoveny pracovny cas, mam viac-menej flexibilnu pracovnu dobu, na papieri mam len 40hodin tyzdenne (bez prestavok na obed) presne podla zakona...preto mi to nejde do hlavy, ked ja nemam v zmluve stanoveny zaciatok a koniec pracovnej doby, tak ako to je s tou obednou prestavkou
Zamestnávateľ je podľa ZP povinný viesť presnú evidenciu pracovného času, t.j. presne evidovať čas, počas ktorého zamestnanec vykonáva prácu, odpočíva, je mimo pracoviska a pod. Takže nestačí len viesť evidenciu, že v pondelok odpracoval 8 hodín, v utorok 8 hodín ...

viď § 99 ZP:

Zamestnávateľ je povinný viesť evidenciu pracovného času, práce nadčas, nočnej práce, aktívnej časti a neaktívnej časti pracovnej pohotovosti zamestnanca tak, aby bol zaznamenaný začiatok a koniec časového úseku, v ktorom zamestnanec vykonával prácu alebo mal nariadenú alebo dohodnutú pracovnú pohotovosť.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Dobrý deň prajem, potrebujem radu v takej podľa mňa výnimočnej veci a nič podobné som tu na porade nenašla. V práci sme riešili problém ohľadom nadčasov. Zamestnanci sa ma boli pýtať ako to s nadčasmi je, ja som im dala informáciu o ktorú prosili. Nato si ma dal šéf zavolať na koberec s tým, že prečo som to urobila a do budúcnosti mi zakazuje podávať akékoľvek informácie ohľadom výkladu zákonníka práce. Dodatočne som sa dozvedela, že šéf sa dostal do rozporu so zamestnancami a tí mu oponovali práve mojou informáciou. Chcem sa opýtať, má riaidteľ právo mi zakázať podať kolegom informáciu o ktorú prosia? Je to pritiahnuté za vlasy, ale mne dal menší osobný príplatok a ja viem, že je to jeho reakcia. Veľmi pekne ďakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

jana32 Pozri príspevok
Dobrý deň prajem, potrebujem radu v takej podľa mňa výnimočnej veci a nič podobné som tu na porade nenašla. V práci sme riešili problém ohľadom nadčasov. Zamestnanci sa ma boli pýtať ako to s nadčasmi je, ja som im dala informáciu o ktorú prosili. Nato si ma dal šéf zavolať na koberec s tým, že prečo som to urobila a do budúcnosti mi zakazuje podávať akékoľvek informácie ohľadom výkladu zákonníka práce. Dodatočne som sa dozvedela, že šéf sa dostal do rozporu so zamestnancami a tí mu oponovali práve mojou informáciou. Chcem sa opýtať, má riaidteľ právo mi zakázať podať kolegom informáciu o ktorú prosia? Je to pritiahnuté za vlasy, ale mne dal menší osobný príplatok a ja viem, že je to jeho reakcia. Veľmi pekne ďakujem
Pokiaľ to bol rozhovor medzi kolegami (tebou a tými druhými) na tému Zákonník práce, tak nikto vám nemôže zakazovať baviť sa všeobecne o ustanoveniach ZP. Ty môžeš prezentovať svoj názor na ustanovenia ZP, veď je sloboda prejavu.

Myslím, že išlo skôr o nejakú osobnú ješitnosť šéfa, ktorému vadilo, že niekto z firmy dal tým menej chytrým trochu rozumu či viac informácií, než si šéf myslel, že majú a asi nechcel, aby tí menej informovaní mali znalosť možno o svojich zákonných právach. Preto bol na teba nahnevaný, že si si dovolila "uvedomiť" iných kolegov.

V histórii vždy boli takíto ľudia, ktorí učili prostý ľud a rozširovali uvedomelosť ľudu, považovaní za buričov či vodcov revolúcie. Prečo by to malo byť v dnešných časoch iné? Aj ty si svojim výkladom ZP podnietila (posmelila) týchto kolegov k tomu, aby sa postavili proti názoru šéfa (ktorý možno nebol pravdivý). Takže neviem, prečo sa čuduješ, že šéfovi to vadí..., hoci na to máš právo.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Chobot Pozri príspevok
Pokiaľ to bol rozhovor medzi kolegami (tebou a tými druhými) na tému Zákonník práce, tak nikto vám nemôže zakazovať baviť sa všeobecne o ustanoveniach ZP. Ty môžeš prezentovať svoj názor na ustanovenia ZP, veď je sloboda prejavu.

Myslím, že išlo skôr o nejakú osobnú ješitnosť šéfa, ktorému vadilo, že niekto z firmy dal tým menej chytrým trochu rozumu či viac informácií, než si šéf myslel, že majú a asi nechcel, aby tí menej informovaní mali znalosť možno o svojich zákonných právach. Preto bol na teba nahnevaný, že si si dovolila "uvedomiť" iných kolegov.

V histórii vždy boli takíto ľudia, ktorí učili prostý ľud a rozširovali uvedomelosť ľudu, považovaní za buričov či vodcov revolúcie. Prečo by to malo byť v dnešných časoch iné? Aj ty si svojim výkladom ZP podnietila (posmelila) týchto kolegov k tomu, aby sa postavili proti názoru šéfa (ktorý možno nebol pravdivý). Takže neviem, prečo sa čuduješ, že šéfovi to vadí..., hoci na to máš právo.
Ja sa nečudujem, že sa štve, mňa len zaujímalo, či sa on ako šéf môže o niečo oprieť a takéto veci mi zakázať. U nás vždy platilo, že ak niekto niečo potreboval - poradiť, pomôcť tak u mňa tú pomoc našiel - veľmi často s výdatnou pomocou práve tejto porady, ale u nás sa " zvolebnieva " a cítiť to na atmosfére a ja potom stojím ako fackovací panák mkdesi medzi šéfom a ostatnými ľuďmi.

Ale inak, ďakujem!
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Tiež mi nedávno bolo zo strany majiteľky firmy naznačené, aby som zamestnancom ohľadom ZP nič nevysvetľovala. Odôvodnila to tým, že ja, ako "personalista" by som mala byť na strane zamestnávateľa. Ona, vraj keď bola zamestnaná v banke, tak jej jej kolegyňa tiež neposkytovala žiadne informácie. Zdá sa mi to trochu pritiahnuté za vlasy, ale nakoniec mi nič nezostáva. Pretože u nás sú zamestnanci takí, že povedia, veď tá a tá nám to povedala, že by to malo byť takto. A som bez roboty. Ako sa hovorí, koho polievku ješ, toho pesničku spievaj.
0 0
Ančika Ančika

Ančika je offline (nepripojený) Ančika

Anna M
Nemyslím, že by sa mal o čo oprieť. Veď ZP aj s výkladom by mal byť na požiadanie prístupný každému zamestnancovi. Ja by som to riešila asi prostredníctvom zástupcu zamestnancov. Nech sa príde spýtať on, daj mu ZP a ešte mu môžeš poradiť kde si má tú požadovanú informáciu nájsť. Alebo ho pošli za šéfom, nech si ten ZP pýta od neho
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Ančika Pozri príspevok
Nemyslím, že by sa mal o čo oprieť. Veď ZP aj s výkladom by mal byť na požiadanie prístupný každému zamestnancovi. Ja by som to riešila asi prostredníctvom zástupcu zamestnancov. Nech sa príde spýtať on, daj mu ZP a ešte mu môžeš poradiť kde si má tú požadovanú informáciu nájsť. Alebo ho pošli za šéfom, nech si ten ZP pýta od neho
No práve, my sme doteraz zástupcu zamestnancov nemali, teraz chvíľu potrvá kým sa zorientujú, musím povedať, že naši zamestnanci zatiaľ moju pomoc nikdy proti mne samej neobrátili, ja sama som nevidela dôvod načo sa tým tajiť. A inak tá poznámka : Alebo ho pošli za šéfom, nech si ten ZP pýta od neho tá je super, lebo viem ako by to dopadlo. Ale aspoň vidím, že nie som sama, kto rieši takýto problém - ja som ho pokladala za výnimočný!
0 0
PST PST

PST je offline (nepripojený) PST

dobry den, mna by zaujimala jedna vec ohladom tejto tematiky. situacia u nas je velmi podobna ako povodna otazka: flexi pracovny cas, 10-15 pevny pracovny cas, elektronicky dochadzkovy system. to, ze system vygeneruje obedovu prestavku 30minut, je v poriadku (aj ked som tam kratsie). ale co ma zarazilo je, ze ak som v praci 9-19, o 12 idem na obed, o 1830 mi system vygeneruje dalsiu prestavku. vedenie firmy to odovodnilo tym, ze som nepretrzite pracoval 6h a tym on musi poskytnut dalsiu prestavku. toto ale v zakone nieje spomenute. len to, ze ak je pracovna zmena dlhsia ako 6 hodin -je 10, mam narok na prestavku -mal som obed. preco teda dalsia? vdaka
0 0
Mimo8 Mimo8

Mimo8 je offline (nepripojený) Mimo8

Dobrý deň, potrebujem radu. Pracujem v oblasti SBS v súkromnej firme. Pracujem v týždni od 15:30 do 7:00, tj. 15,5 hodiny a počas víkendov a sviatkov 24 hodín v kuse. Zamestnávateľ nám strháva za prestávky počas sviatkov 2,5 hodiny, tj. 21,5 hodiny zaplatenej a v týždni 1 hodinu, tj. 14,5 hodiny zaplatenej. V práci nemôžem opustiť areál a vrátnicu. Počas celého mesiaca prichádzam cca o 15 odpracovaných hodín. Má zamestnávateľ podľa §91 Zákonníka práce právo na strhávanie 30 minutovej prestávky? Za odpoveď ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Mimo8 Pozri príspevok
Dobrý deň, potrebujem radu. Pracujem v oblasti SBS v súkromnej firme. Pracujem v týždni od 15:30 do 7:00, tj. 15,5 hodiny a počas víkendov a sviatkov 24 hodín v kuse. Zamestnávateľ nám strháva za prestávky počas sviatkov 2,5 hodiny, tj. 21,5 hodiny zaplatenej a v týždni 1 hodinu, tj. 14,5 hodiny zaplatenej. V práci nemôžem opustiť areál a vrátnicu. Počas celého mesiaca prichádzam cca o 15 odpracovaných hodín. Má zamestnávateľ podľa §91 Zákonníka práce právo na strhávanie 30 minutovej prestávky? Za odpoveď ďakujem
(5) Prestávky na odpočinok a jedenie sa nezapočítavajú do pracovného času; to neplatí, ak ide o prestávku na odpočinok a jedenie, pri ktorej sa zabezpečuje primeraný čas na odpočinok a jedenie bez prerušenia práce zamestnancom..
Takže ak je to tak, že sa práca nepreruší, započítava sa do PČ.
0 0
Mimo8 Mimo8

Mimo8 je offline (nepripojený) Mimo8

Máme nárok na náhradu ušlej mzdy a za aké obdobie spätne si môžeme túto ušlú mzdu nárokovať a podľa akého paragrafu?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať