Zavrieť

Porady

dedicstvo a vztahy

Dobry den, poradte mi prosim, Zdedili sme so sestrou po starom otcovi cast rodinneho domu /1/3/ v ktorom nebyvame. Byva v nom vsak imobilna stara mama a jej syn. Syn vymenil zamky a nechce nas k sarej mame pustit. So starkou mame pekny vztah, ale nemozeme ju navstevovat napriek tomu, ze na dome mame svoj podiel. Poradte co s tym, ako to riesit?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    riesit asi mozno skusit cez socialny urad s tym, ze nemate moznost kontaktovat staru mamu a ani neviete, v akom je stave

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Katka3003 Pozri príspevok
    Dobry den, poradte mi prosim, Zdedili sme so sestrou po starom otcovi cast rodinneho domu /1/3/ v ktorom nebyvame. Byva v nom vsak imobilna stara mama a jej syn. Syn vymenil zamky a nechce nas k sarej mame pustit. So starkou mame pekny vztah, ale nemozeme ju navstevovat napriek tomu, ze na dome mame svoj podiel. Poradte co s tym, ako to riesit?
    Ako spolumajitelia máte právo užívať dom, preto sa môžete domáhať vstupu do domu. Ja by som tam vošiel aj nasilu.AK nechcete násilie, tak súdnym príkazom umožniť vstup do domu.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Ja by som povedala, ze ako spolumajitelia mate nielen pravo uzivania ale aj povinnost sa o svoj majetok starat a prispievat na jeho udrzbu. Pravdepodobne tu bude pes zakopany. Doporucovala by som dohodnut sa v mieri a pokoji, netreba svoje rodinne veci pretriasat pred narodnym vyborom alebo podobnymi instituciami.

    Katka3003 je offline (nepripojený) Katka3003

    Katka3003
    Dohodnut sa bude tazko, starkej syn je alkoholik, navyse velky hysterik. Vzhladom na starkej stav by som to chcela riesit dohodou, no neda sa. Prepac, durisovad, ale nerozumiem ked ma byt pes zakopany?! Dedicstvo prebehlo pred tromi tyzdnami, v ten den vymenil vsetky zamky. Takze velmi rada by som sa starala o svoj majetok, ale bohuzial zatial nan pozeram len z ulice. Ovela viac ma vsak mrzi, ze sa nestretavam so starkou.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Je mi luto, ze som sa ta dotkla, ale poznam take pripady, v ktorych su zo strany dedicov len naroky. Iste to nie je tvoj pripad . Ak je pribuzny alkoholik, tam je dobra rada velmi draha, ale v takom pripade by som asi predsa-len kontaktovala prislusne organy na obci pripadne policiu. Vymenenie zamkov rozhodne nie je odovodnene. Na stretavanie sa so starkou mate iste narok a asi by som kontaktovala aj socialny odbor, aby sa presvedcili oni, ako sa so starkou zaobchadza. Este raz ta prosim o prepacenie.

    Katka3003 je offline (nepripojený) Katka3003

    Katka3003
    Re: durisovad, O.K. to je v poriadku :-), Len som chcela vysvetlit, kde je problem. Viem, ze sa stava aj ten horsi pripad, ze niekto chce len vyhody, no u nas je to ine / hlavne pre ten alkoholizmus/. Takze o.k. nehnevam sa. krasny vecer Vam prajem .

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Som rada, ze sa to vysvetlilo, aj ja prajem vsetko dobre a hlavne uspech v tejto zlozitej zalezitosti.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    skuste ist na neho s tym, ze kedze ste 1/3 majitelia a on tam byva, mal by vam platit najomne (1/3nove) - obcas to zaberie ....

    gabooz je offline (nepripojený) gabooz

    advokátsky koncipient gabooz
    Ked to nepojde po dobrotky (dohoda) navrhujem obratit sa na sud s navrhom na vydanie predbezneho opatrenie

    seda je offline (nepripojený) seda

    seda
    Dobrý deň, chcela by som sa poradiť. Potrebovala by som spísať nejakú dohodu, alebo nejaký papier z ktorým v budúcnosti by som si mohla vymáhať svoje peniaze. Ide o to, že priateľovi rodičia majú 4 deti. Celá situácia vznikla tak, že pred pár rokmi jeden zo súrodencov, ktorý s nimi už nežije chcel vyplatiť z domu všetkých svojich súrodencov a chcel aby mu rodičia darovali dom. Keďže priateľ z toho urobil cirkus, že čo chce vyplácať súrodencov ked rodičia ešte žijú, tak to nechal tak. Následne už vyplácať súrodencov nechcel už rovno vystavil darovaciu zmluvu rodičom, ktorú rodičia podpísali, bez svedkov, nie pri notárovi, prepis sa neurobil, lebo otec sa zľakol, že čo ak ich nedochová tak ako v darovacej zmluve má stanovené a založil si ju do zásuvky. Rodina fungovala relatívne v poriadku. V 01/09 sme prišli k rodičom mali tam brutálnu kosu, piecku nemali funkčnú, nechceli už ňou kúriť, aby nevyhoreli. Nasadli sme do auta zobrali ich do mesta vybrať kachlovú pec, kúpili, doviezli, namontovali a zakúrili. Samozrejme korunky na takéto veci nemajú tak, sme to zaplatili my. Však, sú to rodičia je im čo vracať. Mama sa chytla, keď už videla, že sme zatiahli kachle, už nám ukazovala, kde zateká strecha, priateľ sa smial, že pomaličky im pomôžeme s údržbou domu a možno aj raz strechu vymeníme no určite to nebude také rýchle ako nákup kachlí. Vo 02/09 sme im objednali plastové okná, s tým že teraz pred veľkou nocou sa majú montovať. No v nedeľu došla priateľovi správa od súrodenca - prepisováka domu, že čo môj priateľ mieni s domom, keď už kúpil piecku, ide montovať okná, či mu to všetko dáva do daru, že ak áno, že ďakuje. Priateľa skoro trafil šľak. Následne volal rodičom, ktorí o ničom nevedeli. Tak volal sestru a tá mu povedala, že ona vravela prepisovákovi domu, že ideme montovať okná rodičom. No on jej povedal, že dom je jeho, mama mu vraj v 02/09 povedala, že ho na neho prepíšu a on už má pripravenú kúpno-predajnú zmluvu na podpis keď príde na Veľkú noc. Otec o tom vôbec nevedel a mama zatĺkala. Zrušila som montáž okien pred Veľkou nocou a priateľ si vyžiadal na veľký piatok rodinnú poradu, vraj rodičia sa majú konečne vyjadriť pred všetkými deťmi. Tvrdia, že sa nič nebude darovať, predávať, že ak zomrú vtedy to budú deti dediť. Mne však ide o to, že ak po veľkej noci im dáme namontovať okná, s tým, že ich dávame rodičom a oni následne prepíšu dom na dotyčného syna, tak ma asi porazí. Hanba, nehanba, ja rada pomôžem keď môžem, no moja podmienka pre priateľa bola tá, že sa im dá podpísať nejaký papier, že v prípade prepisu, predaja, daru svojhodomu niektorému z detí, okná nám budú musieť zaplatiť. Neviete mi poradiť, čo by ten papier mal obsahovať, má sa podpisovať u notára, alebo stačí len pre svedkami aby v prípade potreby sa mi pred súdom nad ním nevysmiali?

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    o.k. a prečo ste teda vlastne nechceli, aby rodičia darovali dom jednému synovi a ten by ostatým zaplatil časť z hodnoty domu?

    seda je offline (nepripojený) seda

    seda
    iriska Pozri príspevok
    o.k. a prečo ste teda vlastne nechceli, aby rodičia darovali dom jednému synovi a ten by ostatým zaplatil časť z hodnoty domu?
    Neveríme mu, že by sa o rodičov postaral. A vieme ako by to dopadlo, my žijeme s priateľom v 2-iz.byte a klopali by u nás, tak ako to je doteraz ak je nejaký problém. Bohužiaľ ja nemám v úmysle žiť so svokrovcami pod jednou strechou. Majú svoje, nech si tam v kľude dožijú a my im budeme naďalej pomáhať tak ako doteraz.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.