Zavrieť

Porady

Ako je to s príspevkom z úradu práce?

Prosím Vás, ako ovplyvní príspevok z úradu práce na podnikanie daň z príjmu, odvody a všetko s tým súvisiace?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    editasara Pozri príspevok
    Prosím Vás, ako ovplyvní príspevok z úradu práce na podnikanie daň z príjmu, odvody a všetko s tým súvisiace?
    Príjem príspevku z ÚPSVaR je PNZD. Až ke%d ho vyčerpáš zaúčtuješ ho cez interný doklad ako POZD - oproti tomu máš čerpanie ako VOZD - teda dopad na základ dane 0.
    Zaúčtované čerpanie príspevku je POZD, ktorý sa zahrňa do obratu pre posudzovanie povinného platenia odvodov do SP /platitelom sa staneš, ak tvoj ročný príjem presiahne 12-násobok min.mzdy/.
    Čerpanie príspevku nemá dopad na platenie odvodov do zdravotnej poisťovne.

    editasara je offline (nepripojený) editasara

    editasara
    Veronika, ďakujem za odpoveď, hoci pre mňa je to "veľmi odborné". Ešte by som potrebovala vedieť, aká výška z prenájmu nehnuteľnosti nemusí byť zahrnutá ako príjem?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    editasara Pozri príspevok
    Veronika, ďakujem za odpoveď, hoci pre mňa je to "veľmi odborné". Ešte by som potrebovala vedieť, aká výška z prenájmu nehnuteľnosti nemusí byť zahrnutá ako príjem?
    5-násobok životného minima platného k 1. januáru prísl. zdaňovacieho obdobia.

    Čo konkrétne ti nie je jasné v odvodoch ? Snažila som sa odpovedať bez citácie paragrafov.

    nadka1 je offline (nepripojený) nadka1

    účtovník nadka1
    veronikasad Pozri príspevok
    Príjem príspevku z ÚPSVaR je PNZD. Až ke%d ho vyčerpáš zaúčtuješ ho cez interný doklad ako POZD - oproti tomu máš čerpanie ako VOZD - teda dopad na základ dane 0.
    Zaúčtované čerpanie príspevku je POZD, ktorý sa zahrňa do obratu pre posudzovanie povinného platenia odvodov do SP /platitelom sa staneš, ak tvoj ročný príjem presiahne 12-násobok min.mzdy/.
    Čerpanie príspevku nemá dopad na platenie odvodov do zdravotnej poisťovne.
    Pekný večer, mám tiež jednu otázku z tejto oblasti. Čo v prípade, ak časť príspevku vyberiem z účtu, teda peniaze budú v pokladni a použijem ich na nákup až v budúcom roku. Je to čerpanie alebo nie?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    nadka1 Pozri príspevok
    Pekný večer, mám tiež jednu otázku z tejto oblasti. Čo v prípade, ak časť príspevku vyberiem z účtu, teda peniaze budú v pokladni a použijem ich na nákup až v budúcom roku. Je to čerpanie alebo nie?
    Z účtu ich môžeš vybrať, len ak ich aj minieš na niečo iné, ako ich zmeníš na EURO. Zaúčtovať ich na konci roka ako osobnú spotrebu daňovníka by asi nebolo vhodné.

    nadka1 je offline (nepripojený) nadka1

    účtovník nadka1
    veronikasad Pozri príspevok
    Z účtu ich môžeš vybrať, len ak ich aj minieš na niečo iné, ako ich zmeníš na EURO. Zaúčtovať ich na konci roka ako osobnú spotrebu daňovníka by asi nebolo vhodné.
    Nebolo by to vhodné, ale poruším tým nejaký zákon?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    nadka1 Pozri príspevok
    Nebolo by to vhodné, ale poruším tým nejaký zákon?
    Či porušíš zákon neviem, ale mala by si ich odniesť do banky, aby ti ich zmenili na EURO. Ak ich minieš, nebudeš mať čo odniesť...

    nadka1 je offline (nepripojený) nadka1

    účtovník nadka1
    veronikasad Pozri príspevok
    Či porušíš zákon neviem, ale mala by si ich odniesť do banky, aby ti ich zmenili na EURO. Ak ich minieš, nebudeš mať čo odniesť...
    Ak ich teda miniem pre svoju osobnú spotrebu ešte v tomto roku a v budúcom roku zasa vložím eurá, bude to v poriadku alebo musím ten príspevok použiť v súvislosti s podnikaním ešte v tomto roku?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    nadka1 Pozri príspevok
    Ak ich teda miniem pre svoju osobnú spotrebu ešte v tomto roku a v budúcom roku zasa vložím eurá, bude to v poriadku alebo musím ten príspevok použiť v súvislosti s podnikaním ešte v tomto roku?
    Na "minutie" v súlade s podn.zámerom máš dva roky. Je to špecifický prípad v súvislosti s prechodom na euro, neviem ti dať primeranú odpoveď.

    nadka1 je offline (nepripojený) nadka1

    účtovník nadka1
    veronikasad Pozri príspevok
    Na "minutie" v súlade s podn.zámerom máš dva roky. Je to špecifický prípad v súvislosti s prechodom na euro, neviem ti dať primeranú odpoveď.
    Ďakujem za ochotu, budem zisťovať ďalej.

    nadka1 je offline (nepripojený) nadka1

    účtovník nadka1
    Pekný deň prajem, vraciam sa k včerajšej debate. Chcem dobre poradiť známemu, ktorý prijal v tomto roku dotáciu z ÚP na založenie živnosti. Prečítala som si niekoľko príspevkov na tú tému, chcem si to len ujasniť. Ak časť peňazí z dotácie použije v tomto roku na osobnú spotrebu, bude tento POZD? Ak príspevok zostane ku koncu roka na účte, nebude to POZD? Ide hlavne o to, aby nemusel v ďalšom roku platiť odvody do SP, keďže peniaze už dostal, ale čerpať ich v súvislosti s podnikaním bude až v budúcom roku. Čo sa týka ÚP, v zmluve má na to 2 roky, teda nemusí to nutne vyčerpať v tomto roku.
    Ďakujem za radu.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    nadka1 Pozri príspevok
    Pekný deň prajem, vraciam sa k včerajšej debate. Chcem dobre poradiť známemu, ktorý prijal v tomto roku dotáciu z ÚP na založenie živnosti. Prečítala som si niekoľko príspevkov na tú tému, chcem si to len ujasniť. Ak časť peňazí z dotácie použije v tomto roku na osobnú spotrebu, bude tento POZD? Ak príspevok zostane ku koncu roka na účte, nebude to POZD? Ide hlavne o to, aby nemusel v ďalšom roku platiť odvody do SP, keďže peniaze už dostal, ale čerpať ich v súvislosti s podnikaním bude až v budúcom roku. Čo sa týka ÚP, v zmluve má na to 2 roky, teda nemusí to nutne vyčerpať v tomto roku.
    Ďakujem za radu.
    Peniaze z dotácie, ktoré použije v súlade s podn.plánom až v roku 2009, ale fyzicky ich nebude mať na účte k 31.12.2008 /v roku 2008 ich použije na osobnú spotrebu a v roku 2009 ich znovu vloží do podnikania/, určite nie sú príjmom ovpl. základ dane v r.2008. Mohlo by ísť iba o porušenie podmienok čerpania dotácie zo strany UPSVaR, treba si to overiť tam.
    Naposledy upravil veronikasad : 27.11.08 at 09:56

    nadka1 je offline (nepripojený) nadka1

    účtovník nadka1
    veronikasad Pozri príspevok
    Peniaze z dotácie, ktoré použije v súlade s podn.plánom až v roku 2009, ale fyzicky ich nebude mať na účte k 31.12.2008 /v roku 2008 ich použije na osobnú spotrebu a v roku 2009 ich znovu vloží do podnikania/, určite nie sú príjmom ovpl. základ dane v r.2008. Mohlo by ísť iba o porušenie podmienok čerpania dotácie zo strany UPSVaR, treba si to overiť tam.
    Ďakujem za odpoveď, ale neviem, či je vhodné ísť to tam overovať. Mňa len zaujímalo, či mu prijatím príspevku nevznikne povinnosť platiť odvody do SP. Do konca roka je ešte nejaký čas, uvidíme, ako sa to vyvinie, aké ešte bude mať príjmy. Ešte raz vďaka, pekný deň.

    editasara je offline (nepripojený) editasara

    editasara
    Dobry den, dostala som sa sem až teraz. Hanbím sa, ale tie skratky POZD, VOZD ..... ZD je asi základ dane, a to pred tým neviem vylúštiť....

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    editasara Pozri príspevok
    Dobry den, dostala som sa sem až teraz. Hanbím sa, ale tie skratky POZD, VOZD ..... ZD je asi základ dane, a to pred tým neviem vylúštiť....
    POZD - príjmy ovplyvňujúce základ dane
    PNZD - príjmy neovplyvňujúce základ dane,
    VOZD - výdavky ovplyvňujúce základ dane,
    VNZD - výdavky neovplyvňujúce základ dane,
    ZD - základ dane.

    editasara je offline (nepripojený) editasara

    editasara
    Normálne sa mi "rozsvietilo" - takže POZD sú príjmy ovplyvňujúce základ dane, VOZD sú výdaje ovplyvňujúce základ dane atď.
    Išlo mi o to, že príspevok by som chcela využiť na úhradu nájmu nehnuteľnosti - ale neviem, ako to rozdeliť, aby som nevyrobila vysoké odvody sebe aj druhej strane, ktorej budem platiť. Uvažujem nad tým, že by sa to uskutočnilo až po novom roku.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    editasara Pozri príspevok
    Normálne sa mi "rozsvietilo" - takže POZD sú príjmy ovplyvňujúce základ dane, VOZD sú výdaje ovplyvňujúce základ dane atď.
    Išlo mi o to, že príspevok by som chcela využiť na úhradu nájmu nehnuteľnosti - ale neviem, ako to rozdeliť, aby som nevyrobila vysoké odvody sebe aj druhej strane, ktorej budem platiť. Uvažujem nad tým, že by sa to uskutočnilo až po novom roku.
    Nič konkrétne sa nedá poradiť, lebo je málo informácií...
    Príspevok z úradu práce musíš použiť v zmysle Dohody. To znamená, že ak to máš v dohode, tak môžeš aj na úhradu nájomného. Výšku použitého príspevku za rok 2008 zaúčtuješ do POZD, ale aj do VOZD. Má nulový dopad na zisk.
    A čo sa týka odvodov, tak tie sa odvíjajú od výšky dosiahnutého zisku... Iba povinnosť prihlásiť sa do SP nadväzuje na dosiahnuté príjmy...

    buko12 je offline (nepripojený) buko12

    buko12
    vie mi niekto poradit ci mozem dostat dotaciu UP na otvirenie bazaru s pouzitym nabytkom dakujem

    brato je offline (nepripojený) brato

    brato
    buko12 Pozri príspevok
    vie mi niekto poradit ci mozem dostat dotaciu UP na otvirenie bazaru s pouzitym nabytkom dakujem
    Tak to ti neviem povedat ja riešim potraviny a to dotaciu nedostanem... najlepšie bude ak si zavolaš na UP tam ti určite odpovedia na tvoju otazku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.