Zavrieť

Porady

Skončenie pracovného pomeru dohodou na návrh zamestnávateľa

Ahoj,
chceme skončiť PP so zamestnancami, ktorí pôjdu do predčasného dôchodku. Chceme s nimi skončiť dohodou k 31.12., s tým, že dostanú odstupné podľa Kolektívnej zmluvy. Lenže oni nekončia z organizačných dôvodov, namiesto nich už máme náhradu. A v Kolektívnej zmluve máme tiež odstupné len pri organizačných alebo zdravotných dôvodoch. Môžem napísať dohodu o skončení PP bez uvedenia dôvodu + odstupné (je vyššie ako v zmysle Zákonníka práce)??? Zamestnanci s tým súhlasia.
Ak viete, poraďte.
Vopred Ďakujem
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Jana3 Pozri príspevok
Ahoj,
chceme skončiť PP so zamestnancami, ktorí pôjdu do predčasného dôchodku. Chceme s nimi skončiť dohodou k 31.12., s tým, že dostanú odstupné podľa Kolektívnej zmluvy. Lenže oni nekončia z organizačných dôvodov, namiesto nich už máme náhradu. A v Kolektívnej zmluve máme tiež odstupné len pri organizačných alebo zdravotných dôvodoch. Môžem napísať dohodu o skončení PP bez uvedenia dôvodu + odstupné (je vyššie ako v zmysle Zákonníka práce)??? Zamestnanci s tým súhlasia.
Ak viete, poraďte.
Vopred Ďakujem
Dohodou podľa § 60 ZP môžete skončiť PP, ale zákonný nárok na odstupné nie je, ak ho vyplatíte, bude to daňovo pripočítateľná položka.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Jana3 Pozri príspevok
Ahoj,
chceme skončiť PP so zamestnancami, ktorí pôjdu do predčasného dôchodku. Chceme s nimi skončiť dohodou k 31.12., s tým, že dostanú odstupné podľa Kolektívnej zmluvy. Lenže oni nekončia z organizačných dôvodov, namiesto nich už máme náhradu. A v Kolektívnej zmluve máme tiež odstupné len pri organizačných alebo zdravotných dôvodoch. Môžem napísať dohodu o skončení PP bez uvedenia dôvodu + odstupné (je vyššie ako v zmysle Zákonníka práce)??? Zamestnanci s tým súhlasia.
Ak viete, poraďte.
Vopred Ďakujem
Pozri § 76 odst 6 Zákonníka práce

Zamestnanec má nárok pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobodnutí nároku na predčasný starobný dôchodok na odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením prac.pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.

Nárok na odstupné v zmysle § 76 odst. 1 nemá - ak mu vyplatíte, musíte to považovať za odmenu pri skončení prac. pomeru.

--------
Veronika
0 0
Jana3 Jana3

Jana3 je offline (nepripojený) Jana3

Neviete mi poradiť, ako to obísť? Aby sme odstupné mohli dať do nákladov?
Jana
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Jana3 Pozri príspevok
Neviete mi poradiť, ako to obísť? Aby sme odstupné mohli dať do nákladov?
Jana
Prečo im nevyplácate odchodné ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Jana3 Pozri príspevok
Neviete mi poradiť, ako to obísť? Aby sme odstupné mohli dať do nákladov?
Jana
AK to nebude ako odstupné, ale ako odmena, ale v tom prípade vstúpi do VZ na odvody.
0 0
Jana3 Jana3

Jana3 je offline (nepripojený) Jana3

Ale z tejto odmeny pojdu všetky odvody...
0 0
Jana3 Jana3

Jana3 je offline (nepripojený) Jana3

Odchodné im samozrejme vyplatíme, ale iba mesačné.
0 0
Jana3 Jana3

Jana3 je offline (nepripojený) Jana3

Ešte ma napadla 1 možnosť. Nemôžeme im vyplatiť viac-mesačné odchodné (aj keď to nemáme v Kolektívnej zmluve)?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Jana3 Pozri príspevok
Ešte ma napadla 1 možnosť. Nemôžeme im vyplatiť viac-mesačné odchodné (aj keď to nemáme v Kolektívnej zmluve)?
Pokiaľ to nemáte v KZ, bude to pre firmu pripočitateľná položka, resp. VNZD.

--------
Veronika
0 0
Jana3 Jana3

Jana3 je offline (nepripojený) Jana3

Ale podľa §76 ods. 6 poskytne z-teľ odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Jana3 Pozri príspevok
Ale podľa §76 ods. 6 poskytne z-teľ odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku...
Súhlasím, ale to vyššie musí byť dohodnuté v KZ
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

veronikasad Pozri príspevok
Súhlasím, ale to vyššie musí byť dohodnuté v KZ
Ak sa dá, zmeňte kolektívnu zmluvu s platnosťou od 1.12.2007 a bude to OK.
0 0
r_e_n_e r_e_n_e

r_e_n_e je offline (nepripojený) r_e_n_e

Dobry den.

Potrebujem radu pre mojho otca. Ma 61 rokov a v sukromnej firme pracuje od 2002.
Firma v ktorej pracuje mu navrhla ze ukonci s nim pracovny pomer na zaklade dohody.
On by vsak chcel poziadat o predcasny starobny dochodok. Zamestnavatel chce s nim rozviazat pracovny pomer dohodou uz od 1.5. a zastraja sa, ze nema peniaze, tak ze mu nevyplati ani odchodne (odstupne).
Kedze moj otec ma uz svoje roky, nevie ako dalej. Zaraba velmi malo...plat bliziaci sa zivotnemu minimu a ak by dohodu nepodpisal, tak by musel dochadzat do prace vlastnym autom, alebo autobusom a to by uz bol plat na urovni zivotneho minima.

Preto by som potreboval radu co ma urobit. Ci ma ostat v praci a mat maly plat a cakat na potvrdenie predcasneho SP, alebo podpisat dohodu o ukonceni PP a ist na urad prace a tiez ziadat o predcasny starobny dochodok...

Ako je chraneny zamestnanec, ak mu zamestnavatel nevyplati odchodne (alebo odstupne)? A na co ma moj otec narok?

Som v tom laik, tak kazda rada je dobra.

Dakujem za pomoc.
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
r_e_n_e Pozri príspevok
Dobry den.

Potrebujem radu pre mojho otca. Ma 61 rokov a v sukromnej firme pracuje od 2002.
Firma v ktorej pracuje mu navrhla ze ukonci s nim pracovny pomer na zaklade dohody.
On by vsak chcel poziadat o predcasny starobny dochodok. Zamestnavatel chce s nim rozviazat pracovny pomer dohodou uz od 1.5. a zastraja sa, ze nema peniaze, tak ze mu nevyplati ani odchodne (odstupne).
Kedze moj otec ma uz svoje roky, nevie ako dalej. Zaraba velmi malo...plat bliziaci sa zivotnemu minimu a ak by dohodu nepodpisal, tak by musel dochadzat do prace vlastnym autom, alebo autobusom a to by uz bol plat na urovni zivotneho minima.

Preto by som potreboval radu co ma urobit. Ci ma ostat v praci a mat maly plat a cakat na potvrdenie predcasneho SP, alebo podpisat dohodu o ukonceni PP a ist na urad prace a tiez ziadat o predcasny starobny dochodok...

Ako je chraneny zamestnanec, ak mu zamestnavatel nevyplati odchodne (alebo odstupne)? A na co ma moj otec narok?

Som v tom laik, tak kazda rada je dobra.

Dakujem za pomoc.
Pokiaľ Tvoj otec podpíše zamestnávateľovi Dohodu o skončení pracovného pomeru § 60 ZP, stráca nárok na vyplatenie odstupného.

Odchodné mu bude vyplatené, až si podá na predčasný starobný dôchodok a SP mu ho prizná. Pokiaľ ho bude mať priznaný, zanesie kópiu o priznaní zamestnávateľovi, ten zo zákona je povinný 1 - mesačné odchodné mu vyplatiť - §76, ods. 6 ZP - Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
0 0
r_e_n_e r_e_n_e

r_e_n_e je offline (nepripojený) r_e_n_e

a musi sa po podpisani dohody o ukonceni PP nahlasit na urade prace?
zamestanavatel mu povedal, ze ho zoberie potom na dohodu.

Kolko dni ma na podanie ziadosti o predcasny SD?
Dakujem za odpoved.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Ak sa nezaregistruje na úrade práce, tak za neho štát nebude platiť zdravotné poistenie. ZP mu dude platiť až po priznaní predčasného starobného dôchodku.

Ak na dohodu zarobí mesačne max. do 131,65€ a bude prihlásený na ÚP, tak ho nevyradia. Ak jeho príjem bude vyšší ako uvedená suma, tak ho vyradia z evidencie a ZP si bude musieť platiť sám.
Toto sa týka obdobia, pokiaľ mu nebude priznaný rozhodnutím SP predčasný starobný dôchodok.

Ak bude už predčasný starobný dôchodca, tak ZP za neho bude platiť štát a môže na dohodu zarobiť koľko chce.
0 0
r_e_n_e r_e_n_e

r_e_n_e je offline (nepripojený) r_e_n_e

Este na jednu vec som sa zabudol opytat.
Tak ako ste uviedli - §76, ods. 6 ZP - Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok...

Dostane moj otec odchodne aj ked predtym pracoval v inej firme a odisiel na vlastnu ziadost - Rozviazanie pracovneho pomeru.
potom nastupil do spominanej firmy v roku 2002.

Dakujem za odpoved.



terezamaria Pozri príspevok
Pokiaľ Tvoj otec podpíše zamestnávateľovi Dohodu o skončení pracovného pomeru § 60 ZP, stráca nárok na vyplatenie odstupného.

Odchodné mu bude vyplatené, až si podá na predčasný starobný dôchodok a SP mu ho prizná. Pokiaľ ho bude mať priznaný, zanesie kópiu o priznaní zamestnávateľovi, ten zo zákona je povinný 1 - mesačné odchodné mu vyplatiť - §76, ods. 6 ZP - Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

rene, pýtaš sa s odstupom troch mesiacov.
Požiadal otec o predčasný dôchodok, ak ano, kedy?
Pracovný pomer skončil alebo naďalej trvá ? Ak skončil - kedy ?
0 0
r_e_n_e r_e_n_e

r_e_n_e je offline (nepripojený) r_e_n_e

ano poziadal...3.juna.
pracovny pomer skoncil 2.juna.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

r_e_n_e Pozri príspevok
ano poziadal...3.juna.
pracovny pomer skoncil 2.juna.
Ak mu priznajú dôchodok od 3.6., tak má nárok na odchodné. Vo firme bude musieť preukázať rozhodnutie zo SP.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať