Zavrieť

Porady

dedicske konanie - postup pri nezhodach

prosim o radu, problem je nasledovny, po smrti druheho rodica - otca, som bola pozvana spolu so sestrou (sme dve deti, podotykam, ze nase vztahy nie su najlepsie, preto su aj nezhody a problemy) na dedicske konanie, ktore sa vsak pre neplatnost obc.preukazu mojej sestry predcasne ukoncilo, co mi aj ciastocne vyhovuje, pretoze som sa dozvedela od sestry, pre mna nove skutocnosti,
nas rodicovsky dom, cca 50 rocny,stal na nevysporiadanom pozemku, ale pozemok si uz sestra odkupila od obce, o com som ja nevedela, dalej ma sestra oboznamila, ze dom uz nebude predmetom dedicskeho konania, lebo," ze je stary a treba ho len zburat", ale otec v nom do svojej smrti normalne sam byval, no a z tychto skutocnosti som bola prekvapena, teraz neviem, ze ked sa bude opat konat dedicske konanie, ako mam postupovat, ako sa mam pripravit,
dakujem za kazdu radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    dom, pokial stoji a je zapisany v katastri, bude predmetom dedicskeho konania, rovnako ako akykolvek majetok otca

    mimochodom, otec bol jediny vlastnik domu alebo ste po matke zdedili kazda 1/6?

    melbak je offline (nepripojený) melbak

    melbak
    po matke prebehlo dedicske konanie v roku 1988, v rozhodnuti je to asi takto uvedene:
    dedicia ( obe dcery) dedia rovnakym dielom, podiel manzel teda otca
    prenechal bez uhrady obom rovnako, z coho mi vychadza, ze dedime rovnakym dielom, este som sa chcela opytat, ze na zaklade coho sa posudzuje hodnota domu, ci treba nejaky posudok
    dakujem
    Naposledy upravil melbak : 30.11.08 at 21:10

    VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

    VladoaKatka
    Na tom nezáleží, aký starý je rodičovský dom. Ak ste mali dedičské konanie po matke, už tam ste pravdepodobne mali vypracovaný znalecký posudok na Váš rodičovský dom a podľa toho posudku sa určovala hodnota dedišstva. Rovnako by sa malo postupovať aj teraz.

    ," ze je stary a treba ho len zburat", - ak si vlastníkom RD v pomere 1/4 a sestra tiež, nemôže ho dať svojvolne búrať. Po otcovi zdedíte každá ďalšiu 1/4 čím sa stávate vlastníkmi v rovnakom pomere, teda 1/2. Bez Tôjho súhlasu nemôže dať zbúrať, leda tak svoju polovičku na druhej strane, ak už je pozemok jej, môže Ti zakázať vstúpiť na svôj pozemok … všetko je možné a pravdepodobne sestra je silnejšia...priprav sa na tvrdý boj, ale jedno je isté, už nikdy nebudeš mať „sestru“....

    Pozemok, na ktorom stojí Váš RD bol obecný?

    Treba, aby si zašla na Váš Geodetický úrad a podľa listu vlastníctva zistiť, v akom stave je Váš dom a rovnako podľa parcelného čísla, aj vlastníka pozemku pod Vaším RD.
    … alebo ako Ti radí vyššie kanovotvar, na internetovom portáli :https://www.katasterportal.sk/kapor/ môžeš podľa RČ zistiť, či ten pozemok už sestra (alebo jej manžel, deti) naozaj vlastní, kedy si ten pozemok odkúpila od obce a vlastne ako sa veci skutočnosti majú.
    ... ak budeš mať jasnejšie informácie, aj radiť bude lepšie, ... ale nikto Ti nezaručí, že na dedičskom konaní uspeješ.
    Ak sestra získala pozemok po smrti Tvojej matky, skús sa na toto nejako zamerať, ... alebo sa informovať na obecnom úrade, ... si ochotná bojovať???

    ... najsmutnejšie na tomto je to, že deti, ktoré sa spolu hrávali, spávali v jednej posteli, spolu chodili do školy, tešili sa zo života ... po smrti rodičov sú najväčšími nepriateľmi, jeden druhého by v lyžičke vody utopil ... a niekedy si ani neprídu na meno...

    sylvio je offline (nepripojený) sylvio

    sylvio
    v rámci dedičského konania je možné vzdať sa dedičstva za náhradu...teda ak sestra tak veľmi chce ten dom, je lepšie vzdať sa ho s tým, že jej bude uložená povinnosť vyplatiť Vám náhradu, na ktorej sa dohodnete (ak to samozrejme bude ochotná akceptovať)...tak či tak, ak sa stanete spoluvlastníčkami a nebudete sa vedieť dohodnúť, budete to musieť riešiť na súde formou vyporiadania spoluvlastníctva...

    Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

    Eulalia
    melbak Pozri príspevok
    po matke prebehlo dedicske konanie v roku 1988, v rozhodnuti je to asi takto uvedene:
    dedicia ( obe dcery) dedia rovnakym dielom, podiel manzel teda otca
    prenechal bez uhrady obom rovnako, z coho mi vychadza, ze dedime rovnakym dielom, este som sa chcela opytat, ze na zaklade coho sa posudzuje hodnota domu, ci treba nejaky posudok
    dakujem

    Melbak, to, čo som v Tvojej otázke zvýraznila, môže byť dôležité. Toto si opisovala z dedičského rozhodnutia po matke? Ak áno, môže to totiž znamenať, že v tom prvom dedičskom konaní po matke sa otec zriekol svojho podielu v prospech Teba a Tvojej sestry rovným dielom. A teda ste boli už od matkinej smrti spolumajiteľkami domu iba Vy dve so sestrou. V tom prípade by ste teraz po otcovej smrti už nemohli po ňom dediť žiadnu časť domu, keďže nebol jeho majiteľom. Prever si ešte aj to pôvodné dedičské rozhodnutie po maminej smrti. Ale malo by byť zapísané aj v katastri.
    Možno som to len zle pochopila, možno si Ty len použila nesprávnu formuláciu, ale zarazilo ma to, pretože je tu aj táto možnosť.

    VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

    VladoaKatka
    melbak Pozri príspevok
    po matke prebehlo dedicske konanie v roku 1988, v rozhodnuti je to asi takto uvedene:
    dedicia ( obe dcery) dedia rovnakym dielom, podiel manzel teda otca
    prenechal bez uhrady obom rovnako, z coho mi vychadza, ze dedime rovnakym dielom, este som sa chcela opytat, ze na zaklade coho sa posudzuje hodnota domu, ci treba nejaky posudok
    dakujem
    Je zvykom mať vypracovaný znalecký posudok na dom, na porasty v záhrade - to by ale mal vyžadovať notár od dedičov, ... ale ak Váš otec už v čase jeho smrti nebol vlastníkom domu, tak ten dom nemôže byť predmetom dedičstva.

    Každopádne by si sa mala pozrieť na geodézii na list vlastníctva, či v roku 1988, po smrti Vašej matky boli vykonané zápisy. Potom by si mala skúsiť podľa RČ Vášho otca zistiť, či nevlastnil nejaké pozemky (orná pôda, lesy, ktoré sú teraz v užívaní nejakého družstva, atď.)? ... alebo čo tak si zájsť priamo k notárovi a spýtať sa, čo všetko je predmetom dedičstva, či sa na niečo nezabudlo?

    My Ti môžeme dať len všeobecné informácie zo skúseností, ale pravdu musíš zistiť sama.

    Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

    Eulalia
    tonaznik Pozri príspevok
    Evka.

    Prepáč,ale :

    To by znamenalo iba,že vlastnia 1/4 + 1/4.

    Svojho vlastníctva sa nemože "zriecť".

    Iba keby im /predpoklad BSM/ DAROVAL svoju 1/2 - mimo dedenia.
    Máš síce pravdu Milan, ale veľa pozostalých práve toto darovanie rieši súčasne s dedičstvom po zosnulom partnerovi a aj svoju časť BSM na nehnuteľnosti prevádzajú pri tejto príležitosti na deti. Je to "jedným vrzom" - je hotové ocenenie majetku, znalecký posudok, notár a pod. Ušetria sa správne a súdne poplatky v budúcnosti.

    anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

    anonym222
    Eulalia Pozri príspevok
    Máš síce pravdu Milan, ale veľa pozostalých práve toto darovanie rieši súčasne s dedičstvom po zosnulom partnerovi a aj svoju časť BSM na nehnuteľnosti prevádzajú pri tejto príležitosti na deti. Je to "jedným vrzom" - je hotové ocenenie majetku, znalecký posudok, notár a pod. Ušetria sa správne a súdne poplatky v budúcnosti.
    Evka, máš síce pravdu, že sa to tak často robí, aj my sme to tak robili, ale z toho čo tu bolo uvedené a počiarknuté "tonaznik-om" jednoznačne vyplýva že otec sa zriekol svojho podielu tj. 1/3 z matkiného podielu, teda 1/6 z domu, a dcery vlastnia teda v súčasnosti po 1/4 a teraz budú dediť po ďalšej 1/4.
    Čo sa týka znaleckého posudku, nie je celkom nevyhnutné ho dávať vypracovať. Notár môže stanoviť všeobecnú cenu majetku, od nej sa potom odvíja aj jeho odmena. Ak s ňou nebudete súhlasiť môžete dať urobiť znalecký posudok, ale takto možno zaplatite viac ako by ste ho nerobili. Dôležite je dohodnúť sa na cene domu a vysporiadať sa ešte teraz počas dedičského konania. Potom to bude stále iba zložitejšie. Sestra asi veľmi chce ten dom, tak jej navrhni vhodnú výšku odstupného. Ak ti povie, že je to veľa, povedz jej že ty jej bez problémov toľko vyplatíš, a plus jej vyplatíš cenu za pozemok, ktorú ona v minulosti zaplatila prípadne aj z nejakým rozumným úrokom.Musíš byť však pripravená takú ponuku prijať. Ak sa takto nebude možné dohodnúť, asi sa budete súdiť, a to vám neprajem. Obidve na tom iba stratíte, peniaze aj nervy a navzájom sa odcudzíte. Dohoda je vždycky lepšie riešenie.

    jana987 je offline (nepripojený) jana987

    jana987
    ahojte.my mame obdobny problem,ak to mozem dat sem.otec po svojich rodicoch dedil 1/16 z pozemku a domu(je ich viac,a starke este aj celu svoju ciastku napisala len na jednu dceru).ta dcera si dala urobit odhad(smiesny!)odpositala,ze vraj svoje naklady na udrzbu za 10 rokov.ale nikto zo surodencov to nechcel,chcely hned dom predat.no a teraz sa chce kazdemu vyplatit smiesnu sumu s ktorou nikto nesuhlasi.dom uziva 10 rokov len ona.s prvou ponukou sme nesuhlasili,teraz s nikym nekomunikuje.ako sa da postupovat dalej?

    anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

    anonym222
    jana987 Pozri príspevok
    ahojte.my mame obdobny problem,ak to mozem dat sem.otec po svojich rodicoch dedil 1/16 z pozemku a domu(je ich viac,a starke este aj celu svoju ciastku napisala len na jednu dceru).ta dcera si dala urobit odhad(smiesny!)odpositala,ze vraj svoje naklady na udrzbu za 10 rokov.ale nikto zo surodencov to nechcel,chcely hned dom predat.no a teraz sa chce kazdemu vyplatit smiesnu sumu s ktorou nikto nesuhlasi.dom uziva 10 rokov len ona.s prvou ponukou sme nesuhlasili,teraz s nikym nekomunikuje.ako sa da postupovat dalej?
    Ak som správne pochopil, otec dedil pred 10 rokmi? A dom odvtedy využívala iba ona?

    jana987 je offline (nepripojený) jana987

    jana987
    nie.po babke bolo dedicke konanie teraz,ale poslednych 10 rokov babka byval,striedavo u nas a v dome op.sluzby.no a pred 7 rokmi prepisala babka vsetok svoj majetok na tetku.len o tom nikoho neinformovali,takze vsetci ostatni ze dedia 1/16,a nie 1/8 sa dozvedeli az na konani po babke.

    anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

    anonym222
    jana987 Pozri príspevok
    nie.po babke bolo dedicke konanie teraz,ale poslednych 10 rokov babka byval,striedavo u nas a v dome op.sluzby.no a pred 7 rokmi prepisala babka vsetok svoj majetok na tetku.len o tom nikoho neinformovali,takze vsetci ostatni ze dedia 1/16,a nie 1/8 sa dozvedeli az na konani po babke.
    Trochu to zamotávaš, ale podľa toho čo som pochopil, otec mohol zdediť 1/16 ešte po svojom otcovi a to bolo asi dávnejšie. Teraz po babke asi nemohol dediť nič, keďže babka cely svoj majetok darovala jednej dcére (tvojej tete) a je potrebné povedať aj to, že babka mala na to právo a s tým už asi neurobíte nič.
    Hoci prebieha dedičské konanie po babke, asi nikto z vás nebude teraz dediť nič. Podiely, ktoré vlastníte mate ešte po dedovi.
    Čo sa týka toho vysporiadania, nakoľko ste boli celých 10 rokov spoluvlastníkmi uvedených nehnuteľnosti (dom a pozemok), boli ste povinní sa o tento majetok starať v pomere k svojmu podielu. Ak otcova sestra (teta) investovala do domu nejaké peniaze na údržbu, nech vám to dokladuje a vy jej musíte nahradiť 1/16 z tejto sumy. Potom by ste si mali toto spoluvlastníctvo vysporiadať a to najlepšie dohodou. Ak sa nedohodnete, rozhodne o tom súd.

    jana987 je offline (nepripojený) jana987

    jana987
    ked ona k tej udrzbe rata aj natretie plota a vymenenie podlahy,namontovanie bojlera,zaluzii.pritom nikto za 10 rokov iny v tom dome nebol,lebo nas tam nevpustila,a kluce vlastni len ona.a nikto ani nesuhlasil s tym, aby si tam montovala veci,co su pre jej potrebu.dom po dedkovej smrti odmietla vysporiadat aj predat.a terez je to znova.nechce ani vysporiadat dohodou ani predat.ohodnoteny aj s pozemkom 22árovím na 1500000,ale ze je to slaba lokalita,tak ze za nho viac ako 300000 nam neda(teda vsetkym surodencom).a este si chce odpocitat aj tie naklady.ale to je nepodstatne.ja by som len chcea vediet,ci je nejaky termin dokedy sa ma dedicstvo vysúporiadat.

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    jana987 Pozri príspevok
    ked ona k tej udrzbe rata aj natretie plota a vymenenie podlahy,namontovanie bojlera,zaluzii.pritom nikto za 10 rokov iny v tom dome nebol,lebo nas tam nevpustila,a kluce vlastni len ona.a nikto ani nesuhlasil s tym, aby si tam montovala veci,co su pre jej potrebu.dom po dedkovej smrti odmietla vysporiadat aj predat.a terez je to znova.nechce ani vysporiadat dohodou ani predat.ohodnoteny aj s pozemkom 22árovím na 1500000,ale ze je to slaba lokalita,tak ze za nho viac ako 300000 nam neda(teda vsetkym surodencom).a este si chce odpocitat aj tie naklady.ale to je nepodstatne.ja by som len chcea vediet,ci je nejaky termin dokedy sa ma dedicstvo vysúporiadat.
    A nemozete vy pozadovat najom za vasu ciastku?

    jana987 je offline (nepripojený) jana987

    jana987
    viete,nikto to nechce hnat do krajnosti a ona s tym pocita.radsej prestala so vsetkymi komunikovat.takze neexistuje dany cas dokedy sa musi vsetko vysporiadat?

    anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

    anonym222
    Čo sa týka času, dokedy sa to má vysporiadať, vy už neriešite dedičstvo. Toto prebehlo po dedovi už dávno a po babke nebolo čo dediť. Vy riešite spoluvlastníctvo a tam nie sú žiadne časové hranice, veď môžete mať v spoluvlastníctve majetok aj 100 rokov a po vás to môžu dediť vaše deti. Vždy budete iba spoluvlastníkmi. Vysporiadať je to však vhodné, aby sa mohol majetok riadne užívať. Ak vám teta nedovolila majetok spolu užívať, jednoznačne trvajte na tom, aby vám uhradila časť za nájom, za tých niekoľko rokov lebo ináč sa nebudete podieľať na nákladoch na údržbu. Vysvetlite jej že je potrebné sa vysporiadať, dohodou, ináč požiadate súd o vysporiadanie spoluvlastníctva, na čo máte právo. Súd potom rozhodne ako z majetkom. Bude Vás to však stáť viac, ako keď sa dohodnete.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.