Zavrieť

Porady

Starostlivost o stareho rodica. Poradte prosim.

Dobry den,

moja mama (s opatrovatelskym kurzom) sa v sucasnosti stara o jej 85 rocneho otca, ktory ma demenciu a prejavuje sa to naozaj rozne.

Stary otec ma velke vypadky pamate a casto vymysla - byva na dedine a snazi sa utekat z domu (ktory sa musi pravidelne zamykat), dokonca sa mu podarilo aj zvalit plot. Stary otec sa stale snazi ist domov, lebo si mysli, ze nie je doma, aj napriek tomu, ze zije vo vlastnom dome. Pocurava sa pravidelne, a v noci stava 6-8 krat a pobehuje po dome. Najprv spavala mama s nim v jednej izbe, ale teraz sa snazi spat mimo, ale behanim po dome ju zobudi tak ci tak.

A toto vsetko posobi na jej psychiku a zvyseny stress, lebo je momentalne sama, ktora sa o neho stara pocas dna.

Mate skusenosti, pripadne rady, ktore by pomohli riesit tieto problemy?
Vopred vam dakujem za vsetky uzitocne rady!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    syrik je offline (nepripojený) syrik

    syrik
    Určite sa o tom treba porozprávať s jeho ošetrujúcim lekárom, myslím o jeho správaní, ktorý následne predpíše pre neho nejaké upokojujúce lieky...Ako je to s jeho rozprávaním? Rozpráva? Rozumie veciam,ktoré mu rozprávate? Alebo vôbec nekomunikuje? Treba sa s ním neustále rozprávať,snažiť sa ho niečím zamestnať...priateľová mama sa starala o svokra s podobnými príznakmi...ťažké to je,o tom nepochybujem...a obdivujem Tvoju maminu...

    feron je offline (nepripojený) feron

    feron
    Dezorientácia miestom je typickým príznakom demencie, rovnako ako aj nočný nepokoj. U demencií sa často otáča biorytmus, po západe slnka začínajú byť čulejší, aktívnejší, niekedy podráždenejší. Neviem, či starý otec berie nejaké lieky, sú také, čo pôsobia priamo na demenciu, spomaľujú jej progresiu (závisí od závažnosti demencie), ale aj lieky na ukľudnenie príp. na spanie majú svoj význam. Preto je dobré cez všeobecného lekára zabezpečiť liečenie u psychiatra príp.neurológa, potom aj opatrovanie bude jednoduchšie. MAme by sa asi uľavilo, keby sa pri starostlivosti s niekým striedala, aby mala aspoň nejaký čas vypadnúť, vyvetrať si hlavu a venovať sa aj sebe.

    syrik je offline (nepripojený) syrik

    syrik
    A tiež je veľmi dobré sa často s maminou rozprávať...pomáhať jej,ako sa dá..ako písal feron, mala by mať čas aj sama na seba...pretože človek,ktorý sa príliš dlho stará o človeka s demenciou, veľmi často upadá do depresií...akurát predvčerom som čítala o Alzheimerovej chorobe,kde sa to spomínalo...

    radoooo je offline (nepripojený) radoooo

    radoooo
    Dakujem vam za rady. Mama s nim bola aj u psychiatra, stary otec berie predpisane lieky na ukludnenie a spanie, ale ucinky su casto minimalne.

    Napada vas este nieco? Vdaka.

    syrik je offline (nepripojený) syrik

    syrik
    radoooo Pozri príspevok
    Dakujem vam za rady. Mama s nim bola aj u psychiatra, stary otec berie predpisane lieky na ukludnenie a spanie, ale ucinky su casto minimalne.

    Napada vas este nieco? Vdaka.
    Tak treba zmeniť dávkovanie,alebo lieky...

    Charon je offline (nepripojený) Charon

    Tsubasa wa yume soshite sore e ... ...viac Charon
    Čo napíšem, bude vyzerať drsne, neľudsky. Otec môže kľudne žiť ešte 10 rokov. Tvoja mama to nevydrží, nezvládne to a ochorie. Nie je možné, aby jej telo takýto stres dlhodobo vydržalo. Záver bude taký, že otec (dedo) Vás všetkých prežije a tí, čo sa oň budú starať skončia zle (choroba, bezvládnosť, smrť). Nakoniec sa Ty budeš musieť starať o dvoch ... mamu a deda... Nezvládneš to dlhšia ako rok - dva.
    Vybav, hoci ako, starostlivosť v hospici, resp. inom zariadení. Navštevujte ho, starajte sa tam oň, plaťte naviac ... Otcovi nepomôžete, iba uškodíte sebe, mame ... Znie to drasticky, ale inak sa zničíte...

    Pozn. Tí, čo budú z nejakých zásad proti tomuto riešeniu a navrhnú napr. lieky (liečiť sa to NEDÁ), alebo zväčšiť dávku, tak navrhujú v podstate to isté... otráviť ho, spraviť ho bezvládnym. Ja mám pri sebe papier, že ak skončím takto, tak želám pre seba eutanáziu (ak bude povolená), alebo dať ma do ústavu. AK budem v takomto stave, tak mi to bude totiž jedno a NECHCEM zničiť život rodiny, ktorých nadovšetko milujem.

    syrik je offline (nepripojený) syrik

    syrik
    Charon Pozri príspevok
    Čo napíšem, bude vyzerať drsne, neľudsky. Otec môže kľudne žiť ešte 10 rokov. Tvoja mama to nevydrží, nezvládne to a ochorie. Nie je možné, aby jej telo takýto stres dlhodobo vydržalo. Záver bude taký, že otec (dedo) Vás všetkých prežije a tí, čo sa oň budú starať skončia zle (choroba, bezvládnosť, smrť). Nakoniec sa Ty budeš musieť starať o dvoch ... mamu a deda... Nezvládneš to dlhšia ako rok - dva.
    Vybav, hoci ako, starostlivosť v hospici, resp. inom zariadení. Navštevujte ho, starajte sa tam oň, plaťte naviac ... Otcovi nepomôžete, iba uškodíte sebe, mame ... Znie to drasticky, ale inak sa zničíte...

    Pozn. Tí, čo budú z nejakých zásad proti tomuto riešeniu a navrhnú napr. lieky (liečiť sa to NEDÁ), alebo zväčšiť dávku, tak navrhujú v podstate to isté... otráviť ho, spraviť ho bezvládnym. Ja mám pri sebe papier, že ak skončím takto, tak želám pre seba eutanáziu (ak bude povolená), alebo dať ma do ústavu. AK budem v takomto stave, tak mi to bude totiž jedno a NECHCEM zničiť život rodiny, ktorých nadovšetko milujem.
    A myslíš si akože,že v hospici alebo v inom ústave lieky dostávať nebude?? že ho neomráčia a nespravia bezvládnym??? Nevyliečiteľné to síce je,ale bez upokojujúcich liekov by to nevydržal asi nikto...ani doma a ani v hospici...a skoro každý,kto sa o niekoho chorého stará, Ti potvrdí,že po návrate z nemocnice bude na tom horšie,ako keď tam šiel...robila som v nemocnici,takže viem,o čom hovorím...dom aje na to síce sama,preto by bolo vhodné,keby sa s niekým strieda...ale v nemocnici ma jedna sestrička na starosti 30 ľudí...a možno bezvládnych...takže nečakala by som,že sa mu bude niekto lepšie venovať,ako napr.v domácom prostredí.....a o tej eutanázii alebo ústave v Tvojom prípade...nekrič...keď príde na lámanie chleba, možno zmeníš postoj...

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    v istých prípadoch neprichádza do úvahy umiestnenie rodičov do takýchto zariadení / hospic - pre ťažko chorých , domov dôchodcov ap. / ide napr. o silné citové väzby, morálny kódex ap.
    v takýchto prípadoch je však skutočne potrebné deliť sa o starostlivosť o takto chorého rodiča - existujú / aj keď nie v každom meste / tzv. stacionáre pre dôchodcov - ide o celodennú kvalifikovanú starostlivosť,
    prípadne požiadať MsÚ alebo OÚ, o pridelenie opatrovateľky

    Charon je offline (nepripojený) Charon

    Tsubasa wa yume soshite sore e ... ...viac Charon
    Syrik napísala: A myslíš si akože,že v hospici alebo v inom ústave lieky dostávať nebude?? že ho neomráčia a nespravia bezvládnym??? Nevyliečiteľné to síce je,ale bez upokojujúcich liekov by to nevydržal asi nikto...ani doma a ani v hospici...a skoro každý,kto sa o niekoho chorého stará ...

    Reakcia:
    Starala si sa o niekoho 24 hodín denne, rok? O úplne bezvládneho, duševne mimo? Alebo si ďalší teoretický expert? Moja mama sa starala o svoju mamu. Nakoniec vyzerala strašne, zničená, utrápená, chodiaca mŕtvola, bez chuti žiť, je teraz na liekoch ona, ešte stále po rokoch vyzerá o 10 rokov staršie. Teda ja na rozdiel od Teba viem o čom vravím. Viem ako takáto starostlivosť má deštrukčný účinok na zvyšok rodiny. Ten rok bolo peklo.
    Odpovedz mi. Ako má Radoooo ochrániť mamu? Alebo seba pred istým zničením. Sebaobeta? Tí čo sú iba teoretici a nestarali sa v živote ani o seba a majú iba nejaké milné predstavy o živote, tak nech prosím reagujú s rozumom!

    Charon je offline (nepripojený) Charon

    Tsubasa wa yume soshite sore e ... ...viac Charon
    syrik Pozri príspevok
    Tak treba zmeniť dávkovanie,alebo lieky...
    Takže prepchať liekmi a doma chodiť okolo hibernovaného človeka? Odporúčaš otráviť otca, spraviť z neho úplne bezvládneho človeka? Čo si to za človeka? (toto je ironická poznámka, prepáč)

    syrik je offline (nepripojený) syrik

    syrik
    [quote=Charon;887285]Starala si sa o niekoho 24hodín denne, rok? O úplne bezvládneho, duševne mimo? Alebo si ďalší teoretický expert? Moja mama sa starala o svoju mamu. Nakoniec vyzerala strašne, zničená, utrápená, chodiaca mŕtvola, bez chuti žiť, je teraz na liekoch ona, ešte stále po rokoch vyzerá o 10 rokov staršie. Teda ja na rozdiel od Teba viem o čom vravím. Viem ako takáto starostlivosť má deštrukčný účinok na zvyšok rodiny. Ten rok bolo peklo.
    Odpovedz mi. Ako má Radoooo ochrániť mamu? Alebo seba pred istým zničením. Sebaobeta?[/quote

    Robila som opatrovateľku v Rakúsku..aj keď nie rok,ako vravíš...a som zdravotná sestra..aj keď už robím mimo oboru....moja teta sa stara o úplne ležiaceho manžela po porážke...viem,čo to obnáša...aj z nemocnice..kde som nemala na starosti jedného,ale možno 10 ležiacich pacientov...a bola som na nich sama...čo by som mu poradila? Aby sa s ňou niekto striedal...ja neodsudzujem nikoho,kto dá svojho chorého príbuzného do ústavu....niekedy sa to naozaj nedá...aj z iných dôvodov...ja len chcem poukázať na to,že ak si niektorí myslia,že tam bude o nich postarané lepšie,tak to tak vôbec nemusí byť...Máš veľmi negatívny postoj....vieš o tom? MOžno neviem, čo to je sa o niekoho starať 24 hodín v domácom prostredí minimálne rok,ale možno ma to čaká...no takýto postoj by som k tomu mať teda rozhodne nechcela...

    syrik je offline (nepripojený) syrik

    syrik
    Charon Pozri príspevok
    Takže prepchať liekmi a doma chodiť okolo hibernovaného človeka? Odporúčaš otráviť otca, spraviť z neho úplne bezvládneho človeka? Čo si to za človeka? (toto je ironická poznámka, prepáč)

    A ktomuto Ti poviem,že ak nechceš,aby Ti utekal z domu a prevrátil dom hore nohami,iná možnosť nie je...to ako keby si povedala,že keď má človek depresiu alebo schizofréniu,tak by nemal brať lieky??? Lebo ho to omráči?? Čo sú to za postoje?? Ja som mala v práci niekoľko takýchto ľudí....vieš si to predstaviť,že by nedostávali upokojujúce lieky?? mala som dezorientovanú babku s nohou v dlahe...mala klince v nohe...a prídem za ňou,ona povyzliekaná, kričala na celé oddelenie,ruky krvavé....a na opačnom konci oddelenia mi niekto skolaboval v kúpeľni,na ďalšej izbe babka vykrikovala celú noc...Ako toho človeka upokojíš?? on nevie,čo robí...A vieš,koľko prípadov som zažila,že doviezli babku alebo dedka do nemocnice vyslovene s tým,že si neželajú,aby im zomreli doma????? a miesto mydla v taške veci do truhly...a Ty sa pýtaš,čo ja som za človeka?????????

    Charon je offline (nepripojený) Charon

    Tsubasa wa yume soshite sore e ... ...viac Charon
    [quote=syrik;887290]
    Charon Pozri príspevok
    Robila som opatrovateľku v Rakúsku..aj keď nie rok,ako vravíš...a som zdravotná sestra..aj keď už robím mimo oboru....moja teta sa stara o úplne ležiaceho manžela po porážke...viem,čo to obnáša...
    Prepáč, robiť opatrovateľku v Rakúsku je jedna vec, a 8760h / rok sa starať o niekoho, je druhá. Tu si musí každý položiť otázku, či osoba, ktorá sa stará, či porežije ten emočný, sociálny stres. Tebe po x hodinách padla a išla si kam si chcela, VYSPALA SI SA, mama nespala dlhšie ako 2-3 hodiny. Keď si zdravotná sestra vieš, čo spôsobuje nedostatok spánku... Radooova mama zomrie, nasleduje on? A ak to neprežije Radoooo, tak jeho manželka? Alebo za 3000 Euro to pôjdeš robiť Ty?
    Treba si stanoviť hranicu. Kde je hranica sebaobetovania a sebazničenia, seba, rodiny. Radooo ak nastúpi po mame tak sa mu rozpadne rodina, lebo rodina nebude fungovať iba na papieri. Žena potrebuje muža, deti otca...

    Charon je offline (nepripojený) Charon

    Tsubasa wa yume soshite sore e ... ...viac Charon
    syrik Pozri príspevok
    a Ty sa pýtaš,čo ja som za človeka?????????
    V zátvorke je napísané, že je to ironická poznámka. Toto nebolo nič namierené proti Tebe.

    syrik je offline (nepripojený) syrik

    syrik
    [quote=Charon;887297]
    syrik Pozri príspevok
    Prepáč, robiť opatrovateľku v Rakúsku je jedna vec, a 8760h sa starať o niekoho, je druhá. Tu si musí každý položiť otázku, či osoba, ktorá sa stará, či porežije ten emočný, sociálny stres. Tebe po x hodinách padla a išla si kam si chcela, VYSPALA SI SA, mama nespala dlhšie ako 2-3 hodiny. Keď si zdravotná sestra vieš, čo spôsobuje nedostatok spánku... Radooova mama zomrie, nasleduje on? A ak to neprežije Radoooo, tak jeho manželka? Alebo za 3000 Euro to pôjdeš robiť Ty?
    Treba si stanoviť hranicu. Kde je hranica sebaobetovania a sebazničenia, seba, rodiny. Radooo ak nastúpi po mame tak sa mu rozpadne rodina, lebo rodina nebude fungovať iba na papiery. Žena potrebuje muža, deti otca...
    Ja viem,že robiť opatrovateľku je vec druhá...ale mala som babku, pri ktorej som noci nespala...bola som s ňou v jednej izbe...A keby si čítala pozorne,tak by si sa dočítala,že NEODSUDZUJEM nikoho,kto ich dá do ústavu...keď je to mladá rodina s deťmi a treba ich aj živiť,je POCHOPITEĽNé, že inak to proste nejde...a teraz od veci...3000 EUR určite opatrovateľky nezarábajú....

    Charon je offline (nepripojený) Charon

    Tsubasa wa yume soshite sore e ... ...viac Charon
    Syrik, ak som sa Ťa dotkol, tak sa Ti úprimne ospravedlňujem. Prebehol som si Tvoje názory pri iných témach a ako si napísala, neodsudzuješ nikoho ... Iba ma desia ľudia - nie si to Ty - ktorí nevedia nič o nešťastí a uzurpujú si právo súdiť a nastavovať hranicu morálky. Prepáč mi.

    syrik je offline (nepripojený) syrik

    syrik
    Charon Pozri príspevok
    Syrik, ak som sa Ťa dotkol, tak sa Ti úprimne ospravedlňujem. Prebehol som si Tvoje názory pri iných témach a ako si napísala, neodsudzuješ nikoho ... Iba ma desia ľudia - nie si to Ty - ktorí nevedia nič o nešťastí a uzurpujú si právo súdiť a nastavovať hranicu morálky. Prepáč mi.
    Nie, Ty mi prepáč...ja viem,že som sa o nikoho nestarala v domácom prostredí 24 hodín denne dlhšiu dobu a aj to,málo,čo som to robila,som to proste vzdala...ale bol to cudzí človek..ja to trošku vnímam aj z tej strany...viem,že robiť sestričku v nemocnici a opatrovať niekoho nonstop doma je iné...mrzí ma,že som tak vyskočila na Teba...nemôžem to hodnotiť z tej pozície,že som niekoho opatrovala doma,ale z tej,ako to vyzerá v nemocnici...ale je na každom jednom,ako sa rozhodne...a je to určite ťažké rozhodnutie...Ty mi prepáč...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.