Zavrieť

Porady

Detske pridavky

Od augusta mi zastavili DP,nakoľko manžel pracuje v zahraničí v ČR.On tam nepoberá ani DP,ani Danovy Bonus.Ja som bola nezamestnaná,vedená na UP,teraz som zamestnaná, ale pracovnici na socialke tvrdia ze nemozem poberat pridavky na deti v SR, ale ma si to vybavit manzel v ČR. Ako to je so zakonom, naco sa mozem odvolat aby mi priznali detske pridavky. Dieta ma 6 rokov.
Usporiadat
redsonja redsonja

redsonja je offline (nepripojený) redsonja

veď sa nemusíš hneď paprčiť Som na MD, samozrejme, aj keď paradoxne som musela UPSVaR dodať potvrdenie od zamestnávateľa, že som v čase pôrodu bola ekonomicky činná .
Manžel pracuje v SR a má aj živnosť, chcela som tým len naznačiť, že aj keby pracoval v inom štáte, úradníčku to absolútne nezaujímalo, proste mi dala tlačivá na vyplnenie. Prax predsa jasne dokazuje, že to, čo je stanovené v zákone sa málokedy na Slovensku dodržiava.
0 0
betka631 betka631

betka631 je offline (nepripojený) betka631

Ak nosíš nebo v sebe, nájdeš ho všade.♥ ...viac
alla66 Pozri príspevok
Slovenskí občania na ktorých sa z titulu ich zamestnania v zahraničí vzťahujú koordinačné predpisy EÚ, sú povinní informovať o zmenách rozhodujúcich skutočností príslušné inštitúcie v SR a v štáte ich zamestnania.
redsonja Pozri príspevok
veď sa nemusíš hneď paprčiť Som na MD, samozrejme, aj keď paradoxne som musela UPSVaR dodať potvrdenie od zamestnávateľa, že som v čase pôrodu bola ekonomicky činná .
Manžel pracuje v SR a má aj živnosť, chcela som tým len naznačiť, že aj keby pracoval v inom štáte, úradníčku to absolútne nezaujímalo, proste mi dala tlačivá na vyplnenie. Prax predsa jasne dokazuje, že to, čo je stanovené v zákone sa málokedy na Slovensku dodržiava.

Myslím, že v citácii od alla66 máš odpoveď.
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
redsonja Pozri príspevok
veď sa nemusíš hneď paprčiť Som na MD, samozrejme, aj keď paradoxne som musela UPSVaR dodať potvrdenie od zamestnávateľa, že som v čase pôrodu bola ekonomicky činná .
Manžel pracuje v SR a má aj živnosť, chcela som tým len naznačiť, že aj keby pracoval v inom štáte, úradníčku to absolútne nezaujímalo, proste mi dala tlačivá na vyplnenie. Prax predsa jasne dokazuje, že to, čo je stanovené v zákone sa málokedy na Slovensku dodržiava.
Nikto sa nepaprčí...bohužiaľ na Slovensku platí - nevedomosť zákona neospravedlňuje...ak si sama nezistíš, od iných sa nedozvieš...max.na Porade
0 0
Darina1234 Darina1234

Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

Chcem sa opytat ohladom pridavok na deti. manžel je zamestncom a pridavky chodia na jeho učet, danovy bonus si uplatnuje on v DP. Teraz chcem pridavky zmeniť na mna, ja som SZCO , s nizkym prijmom a danový bonus nemam z coho odpočitat / strata v DP/, bude si moct danový bonus uplatnit aj nadalej manžel
0 0
betka631 betka631

betka631 je offline (nepripojený) betka631

Ak nosíš nebo v sebe, nájdeš ho všade.♥ ...viac
Poberanie prídavku na dieťa nemá žiadnu súvislosť s uplatňovaním si DB. Takže ty môžeš poberať prídavky na deti a manžel DB.
0 0
kitti kitti

kitti je offline (nepripojený) kitti

Ahoj Poradaci, neviete mi prosim poradit: Som na materskej dovolenke, pracovala som v CR, manzel pracuje v CR. Matersku poberam a rodicovsku budem poberat z CR. Kvoli vysokemu prijmu nesplnam podmienku pridavku na dieta z CR, mam nan narok z SR z titulu trvaleho pobytu mna, manzela i dietata v SR?

Dakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

kitti Pozri príspevok
Ahoj Poradaci, neviete mi prosim poradit: Som na materskej dovolenke, pracovala som v CR, manzel pracuje v CR. Matersku poberam a rodicovsku budem poberat z CR. Kvoli vysokemu prijmu nesplnam podmienku pridavku na dieta z CR, mam nan narok z SR z titulu trvaleho pobytu mna, manzela i dietata v SR?

Dakujem.
Pokial manžel pracuje v ČR a ty si na RD, nemáš nárok na prídavok na dieťa na Slovensku.
0 0
kitti kitti

kitti je offline (nepripojený) kitti

Ahoj Veronikasad, dakujem za rychlu odpoved. a nestaci, ze mame vsetci trvale pobyty v SR? :-( Diky.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

kitti Pozri príspevok
Ahoj Veronikasad, dakujem za rychlu odpoved. a nestaci, ze mame vsetci trvale pobyty v SR? :-( Diky.
nie, nestačí. Ak by si bola na Slovensku zamestnaná, mohla by si poberať PnD. Keďže si na RD a manžel pracuje v EU, nemáte nárok na výplatu PnD na Slovensku. UPSVaR postupuje podla nejakej smernice EU (číslo som pred časom prikladala v niektorom príspevku).
0 0
pajtaska21 pajtaska21

pajtaska21 je offline (nepripojený) pajtaska21

Ahojte, neviem či píšem do správnej témy, ale nič konkrétnejšie som tu nenašla. Potrebovala by som ale poradiť ohľadom detských prídavakov. Študovala som tri roky na jednej vysokej škole, ale potom som sa rozhodla školu zmeniť a teraz v septembri nastupujem už do 3 ročníka druhej VŠ, počula som že vraj detské prídavky mi patria len počas 5 rokov na VŠ. Je to pravda? Alebo ich dostávam až do 25?? V prípade, že nie, že mi teda končia teraz, treba mi nejké potvrdenia zo školy? odniesť niekam? alebo mi ich jednoducho pozastavia samy? veľmi pekne ďakujem!
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

pajtaska21 Pozri príspevok
Ahojte, neviem či píšem do správnej témy, ale nič konkrétnejšie som tu nenašla. Potrebovala by som ale poradiť ohľadom detských prídavakov. Študovala som tri roky na jednej vysokej škole, ale potom som sa rozhodla školu zmeniť a teraz v septembri nastupujem už do 3 ročníka druhej VŠ, počula som že vraj detské prídavky mi patria len počas 5 rokov na VŠ. Je to pravda? Alebo ich dostávam až do 25?? V prípade, že nie, že mi teda končia teraz, treba mi nejké potvrdenia zo školy? odniesť niekam? alebo mi ich jednoducho pozastavia samy? veľmi pekne ďakujem!
Ono je to trosku inak.
Otazne je aka ke standardna dlzka studia na tvojej skole.
Ak studujes babakalrske, kde je standardna dlzka studia 3 roky a ty nastupis do 3 rocnika, ktory bude ale tvojim 4 rocnikom bakalarskeho studia, tak pocas tohto rocnika narok na pridavky na dieta nemas, lebo nespadas do kategorie nezaopatreneho dietata.

Nezaopatreným dieťaťom jedieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak
  • sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo
  • sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom, alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz.
Nezaopatrené dieťa je aj dieťa, ktoré
  • po skončení povinnej školskej dochádzky sa zúčastňuje dennou formou kurzu na získanie základného vzdelania, okrem kurzu organizovaného podľa zákona o službách zamestnanosti, najdlhšie do skončenia školského roku, v ktorom dieťa dovŕšilo 18 rokov veku, alebo
  • je neschopné sa sústavne pripravovať na povolanie alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, najdlhšie do dovŕšenia plnoletosti.
Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona nie je dieťa:
  • ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok,
  • ktorého štúdium na vysokej škole podľa študijného programu presahuje štandardnú dĺžku alebo
  • ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.

Ked ale pojdes na II. stupen VS, tak ti narok na PnD opat vznikne.

ak studujes studium, ktore sa nedeli na I. a II. stupen, tak sa standardna dlzka studia posudzuje za cele studium, napr. 5 rokov.
V takom pripade by siteraz este narok na PnD mala ale v 5. rocniku, pre teba 6. rocnik studia, uz nie.

Kdze na PnD je pre studentov potrebne kazdy rok priniest potvrdenie o navsteve skoly, na zaklade neho UPSVaR posudi narok na PnD, ak je prekrocena standardna dlzka studia.

Rovnake podmienky su aj na danovy bonus, ktory si uplatnuje jeden z tvojich rodicov na teba.
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Manželke skončila RD , nastúpila na 3 dni do práce a potom jej zamestnávateľ vyhovel žiadosti a išla na neplatenú dovolenku. Kto jej a na základe čoho bude teraz vyplácať detské prídavky?
0 0
Hansa Hansa

Hansa je offline (nepripojený) Hansa

pivko Pozri príspevok
Manželke skončila RD , nastúpila na 3 dni do práce a potom jej zamestnávateľ vyhovel žiadosti a išla na neplatenú dovolenku. Kto jej a na základe čoho bude teraz vyplácať detské prídavky?
-rodinné prídavky bude naďalej vyplácať príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.
1 0
kitti kitti

kitti je offline (nepripojený) kitti

Ahoj Poradaci, neviete mi prosim poradit: Som na rodicovskej dovolenke, pracovala som v CR, manzel pracuje v CR. Rodicovsku poberam z CR. Kvoli vysokemu prijmu nesplnam podmienku pridavku na dieta z CR, mam nan narok z SR z titulu trvaleho pobytu mna, manzela i dietata v SR? Navyse, som verejne zdravotne poistena i v SR - formular E106.

Dakujem.
PS: Uz ste mi raz poradili, ze nemam narok, ale urady este stale nerozhodli v mojom pripade a trva to uz 3 mesiace....
Nie je to tak, ze 2. krajina v pripade negativneho stanoviska "dorovna" vysku pridakov na deti podla clenskeho statu?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať