Zavrieť

Porady

čo s podnájomníkom, ktorý sa stratil a vymenil zámok na dverách?

Dobrý deň,
som už zúfalá. Prenajímam byt podnájomníkovi s ktorým som uzavrela zmluvu na 2 roky cez realitnú kanceláriu. Byt užíva od augusta tohoto roku a je to občan ČR. Výpovedná lehota je 1 mesiac pre obe strany s týám že pokiaľ by neuhradil nájomné ani po 10 dňoch od splatnosti ( čio je 15.deň v meiaci a platí sa na mesiac vopred ) môžem ukončiť s ním zmluvu. Problém je v tom že od 15.11. mi nezaplatil na ďalší mesiac, mobil má odpojený a vymenil zámok na dverách, čiže sa do vlastného bytu neviem dostať.
Dotyčný sa stratil ako keby pod zem . V byte nikto nie je už dlhšiu dobu, pretože ani schránku nikto nevybera. Zmenil zamestnanie -jazdil na kamione pre jednu firmu ale viem ze teraz jazdi pre inu len neviem sa dopatrat pre ktoru.
Neviem ako mam postupovat. V realitke mi radia este par dni pockat ci sa neozve, pretoze ak z bytu mal nieco odniest tak to uz davno spravil. Okrem toho ak sa chcem dostat do vlastneho bytu musim zavolat do Sherlocku aby mi prisli odvrtat zamok co stoji u nich aj s vymenou noveho zamka okolo 7500 SK. Som zufala, peniaze mi velmi chybaju na uver a neviem ako konat. mam pocit ze realitka dava od toho ruky prec nakolko poplatok za sprostredkovaniu prenajmu bytu platil podnajomnik.
Neviete mi poradit co mam robit? A ako konat? Je mi zle z tho ako moze nieketo takto jednat. Ved ak mal problem tak m i mal vratit kluce a odist. ved sme ludia ja dokazem pochopit ak ma niekto problemy.
Prosím poradte!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Stina je offline (nepripojený) Stina

    Stina
    Ak bola uzavretá nájomná zmluva cez realitnú kanceláriu, v prvom rade Ti musí pomocť realitka (jedná sa o porušenie zmluvných podmienok).
    Zámok si však budeš musieť dať vymeniť sama. Aj keď ho vypátraš, nemáš istotu, že nemá ďalšie kľúče.

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Predpokladám, že v zmluve máš uvedenú nejakú kontaktnú adresu na dotyčného. Pošli mu doporučený list s výzvou na zaplatenie nájomného v nejakej lehote a oznám mu, že ak túto lehotu nedodrží, nájom zaniká v zmysle zmluvných podmienok a v prípade, že ti neumožní prevziať byt, dáš otvoriť byt a vymeníš zámok. Ďalej, že nepreberáš zodpovednosť za veci, ktoré má ponechané v byte.
    Neviem, ako máš formulovanú zmluvu, ale nie je zvykom dovoliť nájomníkovi, aby vymenil zámok na prenajatej nehnuteľnosti. Ďalej v zmluve by malo byť zakotvené ako postupovať v prípade zániku nájmu pri nezaplatení nájomného.

    čo s podnájomníkom, ktorý sa stratil a vymenil zámok na dverách?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.