Zavrieť

Porady

Šikovny napad našho šefa!

Neviem či mam prispevok v dobrej sekcii ale skusim...

Náš šef nam chce od 1.01.2009 skratit pracovny čas od 22,5-37,5hod za tyžden.

Urobil dohodu o zmene pracovnej zmluvy kde ten čas upravil podla ZP par.87 ods.1 na co si myslim že ma pravo.Ale ako šikovny podnikatel pridal to tejto zmluvy aj zmenu pracovnej pozicie a zmenu mzdy(ako to bude jemu vyhovovat) za vykonanu pracu.

V praxi by to malo asi od januara vyzerat tak ak to podpiseme ze pokial niekto u nas robi napr. gen.riaditela tak može od januara dostat funkciu upratovacky a pod.

Chcem sa preto spytat ak mi vie niekto poradit či ma na to zamestnavatel pravo,ked ma kazdy zamestnanec podpisanu prac.zmluvu ktomu pridelenu prac.poziciu + platovy vymer.

Dik za odpoved.

PS:Može ma nejako postihnut ak nebudem z touto dohodou suhlasit?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Pracovný pomer končí len z dôvodov uvedených v zákonníku práce. Predpokladám, že zatiaľ nič také nenastalo, zmluva bola uzavretá na dobu neurčitú. Potom zmena zmluvy môže nastať jedine a výlučne len so súhlasom oboch strán, teda aj vás aj zamestnávateľa.

    Pato-111 je offline (nepripojený) Pato-111

    Pato-111
    Gabi03 Pozri príspevok
    Pracovný pomer končí len z dôvodov uvedených v zákonníku práce. Predpokladám, že zatiaľ nič také nenastalo, zmluva bola uzavretá na dobu neurčitú. Potom zmena zmluvy môže nastať jedine a výlučne len so súhlasom oboch strán, teda aj vás aj zamestnávateľa.
    Dik Gabi za odpoved
    Ano pracovny pomer mame každy uzavrety na dobu neurčitu.

    Može nas za to nejako postihnut ak tu dohodu nepodpišeme? (Je tam zaratany ten prac.cas) na to ma asi pravo nie?

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Aj pracovný čas sa môže upraviť (smerom dole) len po dohode oboch strán. A oficiálny postih z toho nemôže plynúť. Ďalej to už bude závisieť len a len o ľuďoch a vzťahoch.

    Pato-111 je offline (nepripojený) Pato-111

    Pato-111
    tak to je pre mna novinka...myslel som si že podla toho paragrafu čo je v ZP nam može upravit prac.cas ako on chce bez našho suhlasu.Takže ak dobre tomu rozumiem ak tu dohodu nepodpišeme nemože nas nijako postihnut....

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    ...tak toto mi je veľmi známe! Odborník so vzdelaním ale šéf nepovolí, mzda minimálna.

    Pato-111 je offline (nepripojený) Pato-111

    Pato-111
    ondrejvla Pozri príspevok
    ...tak toto mi je veľmi známe! Odborník so vzdelaním ale šéf nepovolí, mzda minimálna.

    vadi ti že sa na to na tejto stranke pytam?Nemam vzdelanie tohto smeru....bohu žial.. tak potrebujem troška pomoct..

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Pato-111 Pozri príspevok
    vadi ti že sa na to na tejto stranke pytam?Nemam vzdelanie tohto smeru....bohu žial.. tak potrebujem troška pomoct..
    V žiadnom prípade!!! Vari tak vyznela moja pripomienka? Zle si ma pochopil, je mi to známe preto, že aj ja mám takéhoto šéfa, ktorý jednoznačne tvrdí, že nebude platiť ani korunu navyše, čo nemusí. Tak inžinierka je s platom 8100,-Sk, a je rada, že nevystáva radu na ÚP. Je mi jedno, aké má kto vzdelanie, vždy vidím najskôr človeka, jeho ľudské kvality, jeho kvalitu práce a až potom jeho vzdelanie.
    Tak ja len toľko. Držím ti palce, aby si mal silné lakte bojovať.

    Pato-111 je offline (nepripojený) Pato-111

    Pato-111
    Dik ONDREJVLA asi som to zle pochopil ...som zvedavy,ako to cele dopadne....???? Určite napišem
    ...
    Naposledy upravil Pato-111 : 12.12.08 at 22:13

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Pato-111 Pozri príspevok
    tak to je pre mna novinka...myslel som si že podla toho paragrafu čo je v ZP nam može upravit prac.cas ako on chce bez našho suhlasu.Takže ak dobre tomu rozumiem ak tu dohodu nepodpišeme nemože nas nijako postihnut....
    Neviem, ktorý paragraf máš na mysli. Ale ...
    1. v ZP je stanovený maximálny pracovný čas, ktorý nemôže byť viac ako 40 hodín (bežný pracovný čas),
    2. pracovný čas musí byť stanovený v pracovnej zmluve ako jedna z povinných náležitostí, čiže je to dohoda oboch strán,
    ergo, vychádzajúc z týchto podmienok, ani znížiť vám nemôže pracovný čas len tak, ako si on zaumieni bez vášho súhlasu.
    Ale ... toto je hľadisko čo sa môže a nemôže. Druhá strana je, čo spraví. Držím palce, aby to dopadlo dobre.

    Pato-111 je offline (nepripojený) Pato-111

    Pato-111
    Je to paragraf 87 ods 1
    V prac zmluve mame napisany prac cas 37,5hod za tyžden a on nam chce teraz ho skratit od 22,5-37,5 , proste ked nebude robota tak štvrtok a piatok sme doma zadarmo a hotovo.
    A nemusel by nam nič zaplatit.

    Som sam zvedavy sčim na nas vide v pondelok ked toto nepodpišeme..

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    § 87
    Nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času

    (1) Ak povaha práce alebo podmienky prevádzky nedovoľujú, aby sa pracovný čas rozvrhol rovnomerne na jednotlivé týždne, zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov alebo po dohode so zamestnancom, rozvrhnúť pracovný čas nerovnomerne na jednotlivé týždne.Priemerný týždenný pracovný čas nesmie pritom presiahnuť v období najviac štyroch mesiacov ustanovený týždenný pracovný čas.

    No tu sa hovorí o nerovnomernom rozvrhnutí pracovného času, nie o skrátení
    prac.času. To by som aj ja rada videla, s čím na vás vyjde, dôležité je nedať sa a argumentovať pracovnou zmluvou, kde máš určený fond pracovnej doby - neskrátený.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.