Zavrieť

Porady

Príspevok na opatrovanie ZŤP

Dobrý deň.
Moja mama je zdrav.postihnutá a o príspevok by chcel požiadať môj otec tj. jej manžel.Obaja sú dôchodcovia.Čítal som tu na webe,že žiadateľ o opatr.príspevok môže mať príjem zo zárobkovej činnosti max.2násobok sumy živ.minima cca 9100 Sk.Považuje sa v tomto prípade dôchodok za zárobkovú činnosť?Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

    ZŤPO-Sclerosis multiplex Dana 22
    Od 1.1.2009 podľa zákona č.447/2008 Z.z, o kompenzácii § 40 ods. (10) môže dôchodca poberať príspevok za opatrovanie vo výške 46,38 % ŽM !2 500 Sk).
    Dôchodok sa bepovažuje za príjem zo závislejej činnosti.
    Dana 22
    Naposledy upravil Dana 22 : 25.01.09 at 11:46

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    dusko25 Pozri príspevok
    Toto je ale zneme novelizaciu zakona o zdravotnej starostlivosti
    ... môžeš to prosím doložiť §§ znením ?

    Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

    ZŤPO-Sclerosis multiplex Dana 22
    deska
    nie je to podľa zákona o zdravotnej starostlivosti ale podľa zákona č.447/2008 Z.z, o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia

    Štefan 2005
    dokladám úplné znenie:
    §40 ods. (10) Ak fyzická osoba uvedená v odsekoch 3 a 4, ktorá opatruje fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, poberá starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok, invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, výsluhový dôchodok alebo invalidný výsluhový dôchodok, peňažný príspevok na opatrovanie je mesačne 46,38 % sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu ustanovenú osobitným predpisom29) a mesačne 61,22 % sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu ustanovenú osobitným predpisom29) pri opatrovaní dvoch alebo viacerých fyzických osôb s ťažkým zdravotným postihnutím, ak tento zákon neustanovuje inak. Zníženie peňažného príspevku podľa odseku 12 sa nepoužije.
    Dana 22
    Naposledy upravil Dana 22 : 25.01.09 at 15:20

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    Dana 22 Pozri príspevok
    deska
    nie je to podľa zákona o zdravotnej starostlivosti ale podľa zákona č.447/2008 Z.z, o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia... Dana 22
    ... no preto som sa to pýtal od dusko25 .

    brutovska je offline (nepripojený) brutovska

    brutovska
    Poradte mi prosím ako to je v pripade,keď opatrovateľ je inv.dôchodca s poklesom vykonávať zár.činnosť o 60%, a popritom má aj živnostenské povolenie. Ďakujem.

    Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

    ZŤPO-Sclerosis multiplex Dana 22
    ako dôchodca bude poberať opatrovateľský príspevok poľa §40 . ods.(10) - 46,38% ŽM
    a ako živnostník môže zarobiť maximálne do výšky 2 x ŽM §40 ods(15) okrem opatrovateľského príspevku
    Dana 22

    Príspevok na opatrovanie ZŤP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.