Zavrieť

Porady

Ako oddĺžiť firmu

Ahojte poraďáci,

chcela by som vás požiadať o pomoc v nasledovnej veci..

Firma - s.r.o.-čka s 3 majiteľmi má vysoké záväzky - všetko pôžičky od jedného z majiteľov (ten je väčšinovým majiteľom danej firmy a zároveň konateľom) a taktiež veľkú stratu. Chcela by som sa poradiť, či existuje nejaký spôsob (právny, účtovný..), ako oddĺžiť firmu od týchto záväzkov (firma nemá prostriedky na ich vyrovnanie a ani nie je predpoklad, že takéto prostriedky získa) - nakoľko ide o pôžičku majiteľa, ako som už spomínala a ten netrvá na jej vrátení. Je niečo také možné? Ako to urobiť?...

vopred ďakujem za rady
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    bendži Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci,

    chcela by som vás požiadať o pomoc v nasledovnej veci..

    Firma - s.r.o.-čka s 3 majiteľmi má vysoké záväzky - všetko pôžičky od jedného z majiteľov (ten je väčšinovým majiteľom danej firmy a zároveň konateľom) a taktiež veľkú stratu. Chcela by som sa poradiť, či existuje nejaký spôsob (právny, účtovný..), ako oddĺžiť firmu od týchto záväzkov (firma nemá prostriedky na ich vyrovnanie a ani nie je predpoklad, že takéto prostriedky získa) - nakoľko ide o pôžičku majiteľa, ako som už spomínala a ten netrvá na jej vrátení. Je niečo také možné? Ako to urobiť?...

    vopred ďakujem za rady
    Napríklad: Spoločníci by mali uhradiť stratu, a tento ich záväzok by sa dal započítať so záväzkom spoločnosti im vrátiť peniaze.
    Alebo: Ak netrvajú na vrátení pôžičky, tak záväzok z tejto pôžičky sa dá preúčtovať na účty 41x ako ostatné kapitálové fondy.

    bendži je offline (nepripojený) bendži

    bendži
    Ahojte,

    vraciam sa k môjmu problému s možnosťou oddĺženia firmy.. dokončujem uzávierku za rok 2008 a rada by som predpripraviť, čo sa dá, aby v r. 2009 som mohla riešiť vysporiadanie straty..

    Aktuálne mám zaúčtované pôžičky od jedného zo spoločníkov na účte 365. Rozmýšľam to v r. 2008 preúčtovať na účet 413 - čo je k tomu potrebné? - valné zhromaždenie? aj potvrdené notárom (verím že nie..)? nejaká úprava zmlúv o pôžičke uzatvorených so spoločníkom, resp. dodatky k týmto zmluvám?

    Následne v r. 2009 predpokladám opäť valné zhromaždenie, ktoré schváli výsledok hospodárenia za predch.rok, čo bude strata a jej vyrovnanie z účtu 413. Je potrebné, aby dali vklady na tento účet aj ostatní spoločníci firmy podľa majetkových pomerov vo firme? aj keď nejde o navyšovanie ZI, takže toto zrejme potrebné nebude..

    prípadne ak máte k danej problematike nejaké ďalšie poznámky, na čo nezabudnúť, aby tieto účtovné operácie boli správne.. ďakujem veľmi pekne

    calawen je offline (nepripojený) calawen

    calawen
    Naša spoločnosť mala tiež pôžičky od majiteľa - jediného spoločníka a k schváleniu a úhrade straty sme mali rozhodnutie jediného spoločníka o úhrade straty:
    1. Kapitalizácia pôžičky
    2. Úhrada straty z tejto kapitalizácie

    Úradne overené to nebolo a toto išlo samozrejme spolu so závierkou na obchodný register do zbierky listín.

    bendži je offline (nepripojený) bendži

    bendži
    calawen Pozri príspevok
    Naša spoločnosť mala tiež pôžičky od majiteľa - jediného spoločníka a k schváleniu a úhrade straty sme mali rozhodnutie jediného spoločníka o úhrade straty:
    1. Kapitalizácia pôžičky
    2. Úhrada straty z tejto kapitalizácie

    Úradne overené to nebolo a toto išlo samozrejme spolu so závierkou na obchodný register do zbierky listín.
    ďakujem za info obom, ktorí ste mi v mojom probléme poradili a usmernili..

    Fany je offline (nepripojený) Fany

    Fany
    calawen Pozri príspevok
    Naša spoločnosť mala tiež pôžičky od majiteľa - jediného spoločníka a k schváleniu a úhrade straty sme mali rozhodnutie jediného spoločníka o úhrade straty:
    1. Kapitalizácia pôžičky
    2. Úhrada straty z tejto kapitalizácie

    Úradne overené to nebolo a toto išlo samozrejme spolu so závierkou na obchodný register do zbierky listín.
    ... spolu so závierkou na obchodný register = myslíš vrámci uzávierky, alebo nejako zvlášť doložené nejakou listinou?

    A je v poriadku ak je na 411 suma 200 tis.a na 413 napr. 4 mil.? Ak teda bude v budúcnosti strata, je možné túto stratu uhradiť z účtu 413? Ďakujem.

    calawen je offline (nepripojený) calawen

    calawen
    V našom prípade sa takýmto spôsobom uhrádzala strata - t. j. bolo to súčasťou rozhodnutia VZ o schválení účtovnej závierky za uplynulý rok.

    Áno, je to v poriadku ak na 411 je 200tis. a na 413 napr. 4 mil. (náš daňový poradca nemal nič proti a predpokladám že ani nikto z kontrolných orgánov nemôže namietať), pretože účtom 413 zvyšujem vlastné imanie a ešte to nemusí znamenať, že chcem navýšiť základné imanie zapisované v OR.

    A k vyrovnávaniu straty z účtu 413 treba samozrejme rozhodnutie valného zhromaždenia.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.