Zavrieť

Porady

JU a peňažný denník

Do JU som zaradil pred rokom pri začiatku "podnikania" moje PC ( hodnota 0).
Teraz sa mi pokazil monitor. Keďže oprava bude trvať asi mesiac, musel som kúpiť nový. Okrem toho som kúpil napr. USB kluče a rozširoval pamäť.
Ako tieto položky zaradiť v peňažnom denníku? Je tam okrem tovaru bežná spotreba (réžia) - kanc.papier, tonery do tlačiarní a pod., lacné položky ktoré mi zostanú (USB kľúče, príp. CD média a pod.), a toto bude asi technické zhodnotenie. Alebo pôv. monitor vyradiť a zaradiť nový?
Usporiadat
slavkavar slavkavar

slavkavar je offline (nepripojený) slavkavar

Jedna banálna otázka ale som nová v účtovníctve a nemala som ešte možnosť stretnuť sa so zaučtovaním hotovosti z registračnej pokladne može mi to niekto popísať stačí to zaučtovať predpokladam raz mesačne!. Dakujem Vám všetkým.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Účtovanie závisí od používaného softvéru, v základe:
zaúčtovanie tržby ERP = pokladňa príjem a stlpec POZD v členení predaj tovaru/predaj služieb/ostatné, prípadne DPH do stĺpca príjem DPH

V JÚ sa vedie peňažný denník - nie mesačník, podľa môjho názoru nestačí raz za mesiac.

V súlade s Opatrením pre JU (MF/27076/2007-74):

Účtovné zápisy v účtovných knihách sa vykonávajú v časovom slede.

Účtovná jednotka je povinná podľa tohto zákona zaznamenávať účtovné zápisy v účtovnom období priebežne.
0 0
slavkavar slavkavar

slavkavar je offline (nepripojený) slavkavar

To mi je jasne že denník takže každú dennú uzavierku zapíšem do peňažného denníka na základe PPD alebo čoho?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Áno, na základe PPD.
0 0
slavkavar slavkavar

slavkavar je offline (nepripojený) slavkavar

Ďakujem krásne veľmi si mi pomohla. Ja mám z toho nočné mory. Pekný deň prajem
0 0
unidat unidat

unidat je offline (nepripojený) unidat

Vraciam sa ešte k výberu z bankomatu pre osobnú spotrebu.
Dnes som sa stretol (1.deň v práci) s ďaľšou účtovníčkou a tá mi hovorila,
že by som to mal robiť ako "Fero". Teda Výdavok banka --> Prijem pokladňa
--> Výdavok pokladňa. Cez priebežné položky (výdavok banka-príjem pokladňa). Výdavok pokladňa aj v stĺpci "osobná spotreba". Potvrdenky z bankomatu som neodkladal, výber z bankomatu a teda príjem na pokladňu
som si označil v PPD a výber z pokladne ako VPD. Ako hlavné doklady sú bankové výpisy, kde všetko označujem.
P.S. Ešte sa to komplikuje tým, že mám spoločný bankový účet. Keď som začínal, na ÚP aj v banke ma ubezpečovali, že mi netreba zvláštny účet.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

skúsim tu ... ako to je z hľadiska účtovníctva
http://www.porada.sk/t98021-osobna-a...tml#post910640
v tomto prípade?
Naposledy upravil Katy a R : 09.01.09 at 11:59
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

posuniem
... ide mi o to, či potvrdenie, ktoré treba pre UPSVaR, je aj dostatočným dokladom pre asistenta, či mu to bude stačiť do účtovníctva.
Doteraz sme používali VPD.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

slavkavar Pozri príspevok
To mi je jasne že denník takže každú dennú uzavierku zapíšem do peňažného denníka na základe PPD alebo čoho?
Ja zapisujem mesačnú uzávierku.

Aj VPD zoskupujem za mesiac /podľa, napr. kancelárske potreby, materiál, PHM.....a pod.

a postupujem podľa "zákona o účtovníctve"

(6) Účtovnými záznamami sú najmä účtovné doklady, účtovné zápisy, účtovné knihy, odpisový plán, inventúrne súpisy, účtový rozvrh, účtovná závierka a výročná správa. Jednotlivé účtovné záznamy sa môžu zoskupovať do účtovných záznamov obsahujúcich súhrnnú informáciu (ďalej len "súhrnné účtovné záznamy"). Účtovná jednotka je povinná účtovné záznamy viesť v rozsahu ustanovenom týmto zákonom.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Muška Pozri príspevok
Ja zapisujem mesačnú uzávierku.

Aj VPD zoskupujem za mesiac /podľa, napr. kancelárske potreby, materiál, PHM.....a pod.

a postupujem podľa "zákona o účtovníctve"

(6) Účtovnými záznamami sú najmä účtovné doklady, účtovné zápisy, účtovné knihy, odpisový plán, inventúrne súpisy, účtový rozvrh, účtovná závierka a výročná správa. Jednotlivé účtovné záznamy sa môžu zoskupovať do účtovných záznamov obsahujúcich súhrnnú informáciu (ďalej len "súhrnné účtovné záznamy"). Účtovná jednotka je povinná účtovné záznamy viesť v rozsahu ustanovenom týmto zákonom.
Len pozor na mínusovú pokladňu. Tú treba potom vždy dostatočne naplniť
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať