Zavrieť

Porady

začatie podnikania-čiastočný invalid

Príjemný večer, bola by som zvedavá na Váš názor na začatie podnikania čiastočného invalida. Momentálne je zamestnaný na polovičný úväzok u podnikateľa, avšak uvažuje o vlastnom podnikaní ako klampiar. Má výučný list v tejto oblasti, avšak momentálne nepracuje v tejto profesii. Zaujímalo by ma, či môže požiadať nejaký úrad o dotáciu na začatie podnikania.
Koľko môže zarábať ako SZČO, aby neprišiel o svoj invalidný dôchodok?
Má v tejto oblasti niekto z Vás nejaké informácie? Veľmi rada si ich prečítam.
Vopred ďakujem všetkým, ktorí mi poradia. SzabM
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    SzabM Pozri príspevok
    Príjemný večer, bola by som zvedavá na Váš názor na začatie podnikania čiastočného invalida. Momentálne je zamestnaný na polovičný úväzok u podnikateľa, avšak uvažuje o vlastnom podnikaní ako klampiar. Má výučný list v tejto oblasti, avšak momentálne nepracuje v tejto profesii. Zaujímalo by ma, či môže požiadať nejaký úrad o dotáciu na začatie podnikania.
    Koľko môže zarábať ako SZČO, aby neprišiel o svoj invalidný dôchodok?
    Má v tejto oblasti niekto z Vás nejaké informácie? Veľmi rada si ich prečítam.
    Vopred ďakujem všetkým, ktorí mi poradia. SzabM
    Pozri § 57 Zákona o službách zamestnanosti /nájdeš ho na str. 41/

    http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/de...+zamestnanosti+

    SzabM je offline (nepripojený) SzabM

    SzabM
    Ďakujem za radu, kde nájsť potrebné informácie. Dozvedela som sa teda, že SZČO kvôli priznaniu príspevku musí byť aspoň 3 mesiace evidovaný na úrade práce. Tento sa však nemá záujem evidovať, nechce opustiť svojho súčasného zamestnávateľa až do dňa, kedy začne sám podnikať. Práve preto by som potrebovala informácie o ďalších možnostiach, aké uvedený čiastočný invalid má. Taktiež neviem, či má zákonom určenú hranicu príjmu, nad ktorou sa mu invalidný dôchodok kráti, resp. odoberie.
    Ďakujem za pohotovú odpoveď a praktickú radu, kde sa obrátiť pre info.
    SzabM

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    SzabM Pozri príspevok
    Ďakujem za radu, kde nájsť potrebné informácie. Dozvedela som sa teda, že SZČO kvôli priznaniu príspevku musí byť aspoň 3 mesiace evidovaný na úrade práce. Tento sa však nemá záujem evidovať, nechce opustiť svojho súčasného zamestnávateľa až do dňa, kedy začne sám podnikať. Práve preto by som potrebovala informácie o ďalších možnostiach, aké uvedený čiastočný invalid má. Taktiež neviem, či má zákonom určenú hranicu príjmu, nad ktorou sa mu invalidný dôchodok kráti, resp. odoberie.
    Ďakujem za pohotovú odpoveď a praktickú radu, kde sa obrátiť pre info.
    SzabM
    Zákonom stanovená hranica príjmu invalida zo zamestnania ani z podnikania už nie je. Vzhľadom k tomu, že príjem zo zamestnania "je známy" SP z mesačných výkazov a príjem z podnikania z Výpisu z daňového priznania, ťažko povedať, či to neovplyvní rozhodovanie posudkovej komisie SP pri prehodnocovaní invalidity.
    Bez splnenia podmienky evidencie na úrade práce najmenej po dobu 3 mesiacov nárok na príspevok z UP nevzniká. Počas evidencie na UP by mohol u terajšieho zamestnávatela robiť na Dohodu o vykonaní práce /350 hod. v roku/ alebo Dohodu o pracovnej činnosti /10 hod. týždenne/. Jeho príjem však nesmie presiahnut 65 % platného životného minima mesačne.

    SzabM je offline (nepripojený) SzabM

    SzabM
    Ďakujem za praktické rady, zariadim sa podľa nich. Preštudovala som si všetky súvisiace zákony, aj de minimis, a našla som rozdielne info. Na jednom mieste sa uvádza, že SZČO musí prevádzkovať chránené pracovisko 2 roky, na inom sa uvádzajú 3 roky. Čo je teda pravda?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    SzabM Pozri príspevok
    Ďakujem za praktické rady, zariadim sa podľa nich. Preštudovala som si všetky súvisiace zákony, aj de minimis, a našla som rozdielne info. Na jednom mieste sa uvádza, že SZČO musí prevádzkovať chránené pracovisko 2 roky, na inom sa uvádzajú 3 roky. Čo je teda pravda?
    Informáciu ti poskytnú na úrade práce. Myslím, že pri chránenom pracovisku sú to 3 roky. Podmienka podnikania 2 roky je pri poskytnutí dotácie na začatie prevádzkovania činnosti SZČO. Táto dotácia je podstatne nižšia ako na chránené pracovisko a myslím, že o ňu môže požiadať aj invalid. Je pri nej aj menej papierovania pri vyúčtovaní dotácie...

    SzabM je offline (nepripojený) SzabM

    SzabM
    Veronikasad, ďakujem za radu, prišla práve vhod, lebo ju akurát potrebujem. Zariadim sa podľa nej, ešte raz ďakujem pekne za promptnú odpoveď.
    SzabM

    alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

    alaya1
    Poprosim niekoho kompetentneho o radu ohladne zriadenia chraneneho pracoviska, potrebovala by som toho viac vysvetlit. Dakujem, ak sa niekto ozve prosim cez SS.

    začatie podnikania-čiastočný invalid

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.