Zavrieť

Porady

patri nadstavba-dom do BSM alebo NIE? prosim o pom

zacali sme stavať dom - teda nadstavbu. dole byvali svokrovci hore mi s manzelom.

stavebne povolenie bolo vydane len na manzela v roku 2004 marci.

manzelstvo sme uzatvorili koncom oktobra v roku 2004

nastahovali sme sa do komplet zariadenej nadstavby. teda este nebolo skolaodovane.



kolaodačne povolenie bolo vydane len na meno manzela v roku 2005, boli sme uz 1/2 roka manzelia ale bolo len vydane na jeho meno./

rozvod prebiehal v roku 2006 teda nadobudlo pravoplatnosť 23.11.2006.

teoreticky sme boli este manzelia lebo bsm tvorilo od 30 okt 2004 do pravoplatnosti rozsudku 23.11.2006.

manžel byvaly boli nezhody v papieroch a teda ne jeho meno sa dostala ta nadstavba 20.11.2006.

urobili tak zmluvu, že ja tam niesom, hoci som bola manzelka ale stavebne povolenie a kolaodačne rozhodnutie bolo vydane len na byv. manzelovo meno.

mojou otazkou je patri tato nadstavba do bsm?
ked LV dostal manzel 20.11.2006 teda vtedy napisali nadstavbu na jeho meno a rozvedeny sme boli 23.11.2006 - pravoplatnosť rozsudku.


PATRI TEN DOM_ NADSTAVBA DO BSM ???????????????????



Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    16lukasko je offline (nepripojený) 16lukasko

    16lukasko
    môžem napisat len svoj nazor... je jedno koho meno je uvedene v kolaudačnom rozhodnuti a koho meno je na liste vlastnictva..myslim ze je tam dôlezite či ste to nadobudli počas manželstva..alebo to nadobudol počas neho.. a kedze s udajov vyplyva zepocas neho..tak myslim ze by si mala aj ty narok na tú novostavbu.. no ale to je len môj nazor... nemam s tym žiadne skúsenosti.. aniesom ani pravnik...

    16lukasko je offline (nepripojený) 16lukasko

    16lukasko
    ale musím napísať že zaujmavý prípad.. som sám zvedavý aké názory budú mať na to ostatní

    riccado je offline (nepripojený) riccado

    riccado
    kittike23 Pozri príspevok
    prosim kto ma v tomto smere prax tak nech mi napise, dakto pravnik, dakujem.
    Rozsudok NS SR sp. zn. 3 Cdo 201/96

    Keď neboli v čase, keď došlo k uzatvoreniu manželstva, ešte vybudované na stavbe - rodinnom dome - prvky dlhodobej životnosti (hlavne zvislé a vodorovné konštrukčné prvky, konštrukcia strechy a schodište) a prípadne väčšina ostatných prvkov, ktoré stavbu charakterizujú ako vec v právnom slova zmysle, možno z toho spravidla vyvodiť, že do uzavretia manželstva nemohla vzniknúť vec, ktorá nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, ak bola potom dokončená za trvania manželstva. Z tohto hľadiska nie je rozhodujúce, na koho bolo vydané stavebné a kolaudačné rozhodnutie.
    Vydanie čiastočného rozsudku v konaní o vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov neprichádza do úvahy.

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Kittike23, ja ten priložený súbor chápem tak, že šancu máš, veď nadstavba bola zrealizovaná za trvania vášho manželstva počas BSM. Poriadne si prečítaj ešte raz, čo Ti Riccado priložil.

    comodo je offline (nepripojený) comodo

    comodo
    V takychto pripadoch ide casto jednak o zakon a jednak o charakter , kde sa na ten chrakter casto zabuda, alebo schvalne nevidi. Podla mojho nazoru, ak partner ktory je do domu pristahovany a ide don investovat si zabezpeci ze investuje do "svojho" a vec sa osetri pravne vopred. Ak sa vsak pristahuje a urobi sa nadstvaba napr. i hlavne z financi povodneho obyvatela, ale pri rozvode si narokuje na podiel z hladiska zakona i ked bezchrakterne nema podla mna ani narok na slusnu odpoved.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    kittike23 Pozri príspevok
    zacali sme stavať dom - teda nadstavbu. dole byvali svokrovci hore mi s manzelom.

    stavebne povolenie bolo vydane len na manzela v roku 2004 marci.

    manzelstvo sme uzatvorili koncom oktobra v roku 2004

    nastahovali sme sa do komplet zariadenej nadstavby. teda este nebolo skolaodovane.



    kolaodačne povolenie bolo vydane len na meno manzela v roku 2005, boli sme uz 1/2 roka manzelia ale bolo len vydane na jeho meno./

    rozvod prebiehal v roku 2006 teda nadobudlo pravoplatnosť 23.11.2006.

    teoreticky sme boli este manzelia lebo bsm tvorilo od 30 okt 2004 do pravoplatnosti rozsudku 23.11.2006.

    manžel byvaly boli nezhody v papieroch a teda ne jeho meno sa dostala ta nadstavba 20.11.2006.

    urobili tak zmluvu, že ja tam niesom, hoci som bola manzelka ale stavebne povolenie a kolaodačne rozhodnutie bolo vydane len na byv. manzelovo meno.

    mojou otazkou je patri tato nadstavba do bsm?
    ked LV dostal manzel 20.11.2006 teda vtedy napisali nadstavbu na jeho meno a rozvedeny sme boli 23.11.2006 - pravoplatnosť rozsudku.


    PATRI TEN DOM_ NADSTAVBA DO BSM ???????????????????


    Ja by som sa ešte opýtal - kto financoval nadstavbu?

    Ak si prispela finančne aj ty nejakou sumou, tak na tvojom mieste by som to smeroval k žiadosti o náhradu poskytnutých finančných prostriedkov investovaných do nadstavby.

    16lukasko je offline (nepripojený) 16lukasko

    16lukasko
    Ak som dobre pochopil priložená vec bola iba rozsudok nie právna norma že? Ale precedensy na Slovensku nemajú hodnotu prameňa práva

    kittike23 je offline (nepripojený) kittike23

    kittike23
    financovali sme to spolocne, no mi ako moji rodicia nemame o tom doklady, a inac vsetko je po 3 rokoch. vsetky lehoty som minula kvôli zlej advokatke./ps ziadali sme na sude ale vsetko je na h..o napisane. takze smola./
    a este som by chcela toto podat na sud. ci sud posudil ze ta nadstavba teda byt c 2 patri do bsm ale aby som isla na isto. ci ta nadstavba patri do bsm?

    kittike23 je offline (nepripojený) kittike23

    kittike23
    |druh stavby:

    bytovy dom.

    rozdeleny na byt c. 1 a byt c. 2

    vlastnik bytu c 1 su svokrovci - manzelia v podiele 1/1

    a byt c 2
    byvaly manzel v podiele 1/1
    a to zmluva o nadstavbe rodinneho domu a zriadenie vecneho bremena / tato zmluva je napisana byvaly manzel a jeho rodicia /teda svokrovcami a byvaleho manzela./

    Vecné bremeno -vstup na pozemok v záujme plnohodnotného užívania bytu a jeho príslušenstva v
    prospech byvaleho manzela - pozemok je napisany na ktorom stoji dom na svokrovcove meno.

    riccado je offline (nepripojený) riccado

    riccado
    16lukasko Pozri príspevok
    Ak som dobre pochopil priložená vec bola iba rozsudok nie právna norma že? Ale precedensy na Slovensku nemajú hodnotu prameňa práva
    ale maju vacsiu vahu, ako si myslis...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.