Zavrieť

Porady

Daňový bonus

Zamestnanec má dve deti do zamestnania nastúpil 1.3.2008 je HM je 13500 Sk, od 3. mesiaca poberá daň. bonus na 2 deti. Jeho manželka je nezamestnaná počas celého roka 2008, v ročnom zúčtovaní dane z príjmu si môže uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manželku t. j. 12x8208 a taktiež aj na seba, ale má aj nárok na daň. bonus na tieto dve deti za mesiace január a február? Podmienku 1/2 minim. mzdy za celý rok splnil, môžem mu v roč. zúčtovaní bonus doplatiť?
Ďakujem
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mariannabebcakova Pozri príspevok
Zamestnanec má dve deti do zamestnania nastúpil 1.3.2008 je HM je 13500 Sk, od 3. mesiaca poberá daň. bonus na 2 deti. Jeho manželka je nezamestnaná počas celého roka 2008, v ročnom zúčtovaní dane z príjmu si môže uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manželku t. j. 12x8208 a taktiež aj na seba, ale má aj nárok na daň. bonus na tieto dve deti za mesiace január a február? Podmienku 1/2 minim. mzdy za celý rok splnil, môžem mu v roč. zúčtovaní bonus doplatiť?
Ďakujem
ano, môže požiadať o doplatenie daňového bonusu za 1-2/08 a uplatniť si NČZD na manželku.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
mariannabebcakova mariannabebcakova
Ďakujem
0 0
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
Prosím Vás , daňový bonus od 1.1.2009 bude 19,32 Eur? za odpovede ďakujem
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Zuzy Pozri príspevok
Prosím Vás , daňový bonus od 1.1.2009 bude 19,32 Eur? za odpovede ďakujem
Áno.
0 0
latka latka

latka je offline (nepripojený) latka

Dobrý den, má SZČO nárok na daňový bonus na dieťa žijúce s ním v spoločnej domácnosti, ktoré nesie jeho meno, ale rodičia nie sú manželia - žijú ako druh s družkou ? Ma narok na dieťa, ktoré nemá jeho priezvisko? dakujem
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

latka Pozri príspevok
Dobrý den, má SZČO nárok na daňový bonus na dieťa žijúce s ním v spoločnej domácnosti, ktoré nesie jeho meno, ale rodičia nie sú manželia - žijú ako druh s družkou ? Ma narok na dieťa, ktoré nemá jeho priezvisko? dakujem
Ak je uvedený v rodnom liste ako otec dieťaťa, tak má nárok na DB...
0 0
megyzah megyzah

megyzah je offline (nepripojený) megyzah

Prosím o radu, ak je zamestnankyňa na rodičovskej dovolenka, je rozvedená, má to súdne potvrdené, deti sú zverené do jej starostlivosti a žijú v spoločnej domácnosti s ňou, môže si aj tak daňový bonus na deti uplatniť jej exmanžel, ktorý je zamestnaný? Na daňovom úrade dostala informáciu, že áno. Veď to nemá logiku! On neplatí ani výživné, môže sa ona nejako uplatneniu bonusu u manžela zabrániť.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

megyzah Pozri príspevok
Prosím o radu, ak je zamestnankyňa na rodičovskej dovolenka, je rozvedená, má to súdne potvrdené, deti sú zverené do jej starostlivosti a žijú v spoločnej domácnosti s ňou, môže si aj tak daňový bonus na deti uplatniť jej exmanžel, ktorý je zamestnaný? Na daňovom úrade dostala informáciu, že áno. Veď to nemá logiku! On neplatí ani výživné, môže sa ona nejako uplatneniu bonusu u manžela zabrániť.
žije s exmanželom v spoločnej domácnosti ?
0 0
megyzah megyzah

megyzah je offline (nepripojený) megyzah

veronikasad Pozri príspevok
žije s exmanželom v spoločnej domácnosti ?
Nie nežijú ani v spoločnej domácnosti. Ale bydlisko v OP majú zatiaľ rovnaké.
0 0
megyzah megyzah

megyzah je offline (nepripojený) megyzah

megyzah Pozri príspevok
Nie nežijú ani v spoločnej domácnosti. Ale bydlisko v OP majú zatiaľ rovnaké.
Čiže ak nemajú spoločnú domácnosť, tak by si nemal uplatniť daňový bonus?
0 0
Robina Robina

Robina je offline (nepripojený) Robina

niekedy ani sama neviem
Pokiaľ ona nemá príjem /je na rod. dovolenke/, tak sa nevie ubrániť tomu, aby si exmanžel vyžiadal daň. bonus na deti. Podľa mňa jej na DÚ povedali správne.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

megyzah Pozri príspevok
Čiže ak nemajú spoločnú domácnosť, tak by si nemal uplatniť daňový bonus?
Spoločnú domácnosť definuje § 115 Občianskeho zákonníka :
"Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhrádzajú náklady na svoje potreby". Trvalé bydlisko v OP nesúvisí so spoločnou domácnosťou.
Exmanžel nárok na výplatu daňového bonusu nemá, upozorni na to jeho zamestnávateľa.
0 0
ludo70 ludo70

ludo70 je offline (nepripojený) ludo70

Prosím o radu. Som SZČO. Manželka pracovala od januára do júla 2008 a mala základ dane 88543 Sk. Do júla poberala daňový bonus na dcéru /VŠ/ v sume 3912 Sk. Od augusta skončila pracovný pomer avšak bola na PN do konca roka 2008. Mám dve otázky:
-Môžem si na ňu uplatniť zvyšok nezdaniteľnej čiastky základu dane tzn. do sumy 98.496,-Sk?
-Môžem si uplatniť za mesiace august až december daňový bonus?
Ak áno, aké doklady k tomu potrebujem?. Ďalujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ludo70 Pozri príspevok
Prosím o radu. Som SZČO. Manželka pracovala od januára do júla 2008 a mala základ dane 88543 Sk. Do júla poberala daňový bonus na dcéru /VŠ/ v sume 3912 Sk. Od augusta skončila pracovný pomer avšak bola na PN do konca roka 2008. Mám dve otázky:
-Môžem si na ňu uplatniť zvyšok nezdaniteľnej čiastky základu dane tzn. do sumy 98.496,-Sk?
-Môžem si uplatniť za mesiace august až december daňový bonus?
Ak áno, aké doklady k tomu potrebujem?. Ďalujem
1. Áno
2.Áno, dokladom na uplatnenie DB bude potvrdenie o návšteve VŠ. Samozrejme za predpokladu, že splníš výšku príjmu na jeho uplatnenie podľa § 33 Zákona o dani z príjmu.
0 0
ludo70 ludo70

ludo70 je offline (nepripojený) ludo70

Tweety Pozri príspevok
1. Áno
2.Áno, dokladom na uplatnenie DB bude potvrdenie o návšteve VŠ. Samozrejme za predpokladu, že splníš výšku príjmu na jeho uplatnenie podľa § 33 Zákona o dani z príjmu.
Ano. Mám základ dane 170000 Sk. A potrebujem priložiť do účtovníctva aj potvrdenia o tom za aké obdobia a v akej výške poberala bonus manželka? Vopred ĎAKUJEM
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ludo70 Pozri príspevok
Ano. Mám základ dane 170000 Sk. A potrebujem priložiť do účtovníctva aj potvrdenia o tom za aké obdobia a v akej výške poberala bonus manželka? Vopred ĎAKUJEM
Nie, do účtovníctva to nepotrebuješ.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ludo70 Pozri príspevok
Prosím o radu. Som SZČO. Manželka pracovala od januára do júla 2008 a mala základ dane 88543 Sk. Do júla poberala daňový bonus na dcéru /VŠ/ v sume 3912 Sk. Od augusta skončila pracovný pomer avšak bola na PN do konca roka 2008. Mám dve otázky:
-Môžem si na ňu uplatniť zvyšok nezdaniteľnej čiastky základu dane tzn. do sumy 98.496,-Sk?
-Môžem si uplatniť za mesiace august až december daňový bonus?
Ak áno, aké doklady k tomu potrebujem?. Ďalujem
Vlastným príjmom manželky nie je základ dane, ale hrubá mzda. Za príjem sa považujú aj dávky nemocenského poistenia, takže nemáš nárok na upl. NČZD na manželku, lebo jej príjem je vyšší ako NČZD.
Nárok na doplatenie DB si môžeš uplatniť, ak tvoj príjem zo živnosti presiahol 6-násobok min. mzdy a vykázal si základ dane. K DP potrebuješ priložiť rodný list a potvrdenie o návšteve školy.
0 0
ludo70 ludo70

ludo70 je offline (nepripojený) ludo70

veronikasad Pozri príspevok
Vlastným príjmom manželky nie je základ dane, ale hrubá mzda. Za príjem sa považujú aj dávky nemocenského poistenia, takže nemáš nárok na upl. NČZD na manželku, lebo jej príjem je vyšší ako NČZD.
Nárok na doplatenie DB si môžeš uplatniť, ak tvoj príjem zo živnosti presiahol 6-násobok min. mzdy a vykázal si základ dane. K DP potrebuješ priložiť rodný list a potvrdenie o návšteve školy.
Rozumiem tomu dobre?
Keďže manželka mala aj príjem z nemocenského poistenia, nemám nárok na uplatnenie NČZD na manželku. Mám však nárok na uplatnenie zvyšku daňového bonusu za mesiace august - december v sume 2910 Sk /5 krát 582Sk/
0 0
megyzah megyzah

megyzah je offline (nepripojený) megyzah

veronikasad Pozri príspevok
Spoločnú domácnosť definuje § 115 Občianskeho zákonníka :
"Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhrádzajú náklady na svoje potreby". Trvalé bydlisko v OP nesúvisí so spoločnou domácnosťou.
Exmanžel nárok na výplatu daňového bonusu nemá, upozorni na to jeho zamestnávateľa.
Veronika ( alebo hociskto kto viete ), poraď ako postupovať keďže ide o daniarov. Dotyčný si totiž urobil daňové priznanie sám, tam si uplatnil daňový bonus, hoci s manželkou, s ktorou je už rozvedený ani nežije v spoločnej domácnosti, daniarka mu to sama poradila, čo sa mi zdá dosť hnusné, ak nerátam že on ani neprispieva na deti a je to 5 detí! Je pravda že ona si nemá ako uplatniť daňový bonus, keďže je na RD, ale to predsa neznamená že automaticky to môže spraviť on, veď takto dostane úľavu na dani za deti, na ktoré totálne kašle. Čo s tým?
0 0
janka.mo janka.mo

janka.mo je offline (nepripojený) janka.mo

som zacinajuca uctovnicka, momentalne na materskej dovolenke ...viac
dobry den,
potrebovala by som poradit.
zamestnancovi som vyplatila v 6. a 7. mesiaci danovy bonus 555. jeho hruby mesacny prijem je cca 11700 Sk. moze si podat rocne zuctovanie dane a tam potom si da doplatit od DU tych 54,- Sk? a este manzelku ma na rodicovskej dovolenke od aprila, do marca bola na materskej a poberala minimalnu matersku, teda jej prijem mesacne je cca 5100,- Sk. moze si na nu uplatnit NCZD? ak ano, tak v akej vyske?
dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať