Zavrieť

Porady

vyúčtovanie dotácie z ÚPSVR

Chcel by som sa utvrdiť či som správne vyúčtoval dotáciu z ÚPSVR v peňažnom denníku.

25.08.2008 príjem dotácie 103 900 Sk - zápis do PD ako PNZD

31.12.2008 vyúčtovanie dotácie ( použité prostriedky 90 000 sk )

nepeňažná operácia - vyhotovenie IUD na 90 000 sk - zápis do PD ako POZD

Mám v tom istom riadku zároveň aj znížiť PNZD o uvedenú sumu ( čiže mínus 90 000 )?

a zostatok nevyužitej dotácie 13 900 sk preniesť do roku 2009 ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Zostatok dotácie prenášaš ako neuhradený záväzok do nasledujúceho účt. obdobia. Účtovanie pozri tu http://www.porada.sk/517315-post8.html

    dark32 je offline (nepripojený) dark32

    dark32
    Marína Pozri príspevok
    Zostatok dotácie prenášaš ako neuhradený záväzok do nasledujúceho účt. obdobia. Účtovanie pozri tu http://www.porada.sk/517315-post8.html
    podľa postupov účtovania v JU
    § 18
    Dotácie

    (1) Poskytnutá dotácia, príspevok a podpora (ďalej len „dotácia“) sa účtuje v knihe záväzkov, ak sa neúčtuje podľa odseku 2. V deň splnenia podmienok ustanovených pre poskytnutie dotácie sa účtuje zánik záväzku.

    a nemám to chápať tak, že zánik záväzku( v knihe záväzkov ) sa účtuje po uplynutí 2 rokov od pridelenia príspevku ? Lebo podmienkou poskytnutia príspevku bolo okrem iného vykonávať podnikateľskú činnosť min. 2 roky.

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Zánik záväzku máš vtedy, keď ho celý minieš, resp. vrátiš ÚP ako neminutý.

    dark32 je offline (nepripojený) dark32

    dark32
    wagner Pozri príspevok
    Zánik záväzku máš vtedy, keď ho celý minieš, resp. vrátiš ÚP ako neminutý.
    čiže ak chápem správne záväzok neznižujem o použitú dotáciu v roku 2009 ale až po jej celkovom použití ? Čiže budem účtovať zánik záväzku až 31.12.2009 pri uzávierkových operáciách ?

    dark32 je offline (nepripojený) dark32

    dark32
    Marína Pozri príspevok
    dark32, pozrel si si vôbec link, ktorý som ti prilepila v prísp.2?
    Áno pozrel a nešiel som nete už aj riešenie prikladám pre ostatných ak im to pomôže

    Na konci roka v rámci účtovnej závierky vyhotoví podnikateľ zoznam predmetov, ktoré už z dotácie nakúpil bez ohľadu na to, či išlo o dlhodobý majetok alebo materiál. Celkovú hodnotu použitých prostriedkov zapíše v knihe záväzkov ako zníženie záväzku. Nemusel totiž v bežnom roku použiť všetky prostriedky. Súčasne vyhotoví ďalší zoznam zakúpených predmetov, pričom pri krátkodobom majetku zahrnie doň celú cenu, pri dlhodobom majetku výšku odpisov za bežný rok. Súčet hodnôt z tohto zoznamu bude účtovať ako uzávierkovú účtovnú operáciu – zdaniteľný príjem dotácie. Ak nepoužil všetky prostriedky a bude robiť nákupy z dotácie aj v nasledujúcom období, opäť na konci roka urobí zoznam nákupov z dotácie, zahrnie doň aj prípadné odpisy za ďalší rok odpisovania a súčet hodnôt z tohto zoznamu bude účtovať ako uzávierkovú účtovnú operáciu – zdaniteľný príjem dotácie v ďalšom roku.

    vyúčtovanie dotácie z ÚPSVR

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.