Zavrieť

Porady

Továr na prechode roka.

V roku 2008 sme objednali tovar z republiky, mal prisť v dannom roku, ale neprišiel. Dostali sme zDF za prepravu, ktorá bola uhradená ešte v roku 2008, súčasne sme dostali zDPF za tovar aj tu sme uhradili v roku 2008. Boli vystavené v EUR. Ale súčasne sme potvrdili objednávku odberateľovi na ten tovar, že ho bude mať ešte v roku 2008 a vystavili predfakturu ktorá bola zaplatená v roku 2008. Ako je to s ostrov faktúrov k tejto platbe. ked tovar dodame až v roku 2009? Ako tieto všetky FAKTURy učtovať aby mi sedelo saldo. Ďakujem. Učtujem v OMEGE.
Naposledy upravil dodo777 : 04.01.09 at 12:02
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Alčalča je offline (nepripojený) Alčalča

    Som baba z veľkomesta Alčalča
    Predovsetkym musite zauctovat prepravu ako naklad buducich obdobi, kedze zdan. plnenie bude az v r.2009. Ak vam odberatel zaplatil v r. 2008, musite vystavit fakturu za prijatu platbu do 15 dni od prijatia penazi. Sumu, ktoru ste zaplatili za nedodany tovar uctujete ako preddavok - ucet 314.O nicom inom v r. 2008 neuctujete, pretoze ste dostali len preddavkovu fakturu od dodavatela a vy ste vystavili taktiez len PF. Saldokonto bude nulove, pretoze faktura za prepravu bola vyparovana platbou a preddavkove faktury nejdu do uctovnictva.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    dodo777 Pozri príspevok
    V roku 2008 sme objednali tovar z Moldavskej republiky, mal prisť v dannom roku, ale neprišiel. Dostali sme zDF za prepravu, ktorá bola uhradená ešte v roku 2008, súčasne sme dostali zDPF za tovar aj tu sme uhradili v roku 2008. Boli vystavené v EUR. Ale súčasne sme potvrdili objednávku odberateľovi na ten tovar, že ho bude mať ešte v roku 2008 a vystavili predfakturu ktorá bola zaplatená v roku 2008. Ako je to s ostrov faktúrov k tejto platbe. ked tovar dodame až v roku 2009? Ako tieto všetky FAKTURy učtovať aby mi sedelo saldo. Ďakujem. Učtujem v OMEGE.
    Alčalča Pozri príspevok
    Predovsetkym musite zauctovat prepravu ako naklad buducich obdobi, kedze zdan. plnenie bude az v r.2009. Ak vam odberatel zaplatil v r. 2008, musite vystavit fakturu za prijatu platbu do 15 dni od prijatia penazi. Sumu, ktoru ste zaplatili za nedodany tovar uctujete ako preddavok - ucet 314.O nicom inom v r. 2008 neuctujete, pretoze ste dostali len preddavkovu fakturu od dodavatela a vy ste vystavili taktiez len PF. Saldokonto bude nulove, pretoze faktura za prepravu bola vyparovana platbou a preddavkove faktury nejdu do uctovnictva.
    V pôvodnom zadaní nevidím nikde, že od dodávateľa ide o preddavkovú faktúru. Preto by som nepoužil účet 314, ale skôr účet 139, čo je vlastne kalkulačný účet. Náklady spojené s obstaraním tovaru účtujem na tento účet dovtedy, kým tovar fyzicky nepríjmem na sklad. Akonáhle príjme tovar na sklad tak preúčtujem 132/139.

    dodo777 je offline (nepripojený) dodo777

    dodo777
    "Dostali sme zDF za prepravu, ktorá bola uhradená ešte v roku 2008, súčasne sme dostali zDPF za tovar aj tu sme uhradili v roku 2008. Boli vystavené v EUR. " zDPF v programe OMEGA sa tak to označujú zahraničné došlé preddavkové faktúry. /asi som to zlé napísala/

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    dodo777 Pozri príspevok
    "Dostali sme zDF za prepravu, ktorá bola uhradená ešte v roku 2008, súčasne sme dostali zDPF za tovar aj tu sme uhradili v roku 2008. Boli vystavené v EUR. " zDPF v programe OMEGA sa tak to označujú zahraničné došlé preddavkové faktúry. /asi som to zlé napísala/
    V pôvodnom zadaní je zDF a nie zDPF. Napriek tomu by som použil účet 139.

    dodo777 je offline (nepripojený) dodo777

    dodo777
    Problém mám hlavne v tom, že šef povedal nášmu odberateľovi že mu dáme ostru faktúra za tovar, lebo myslel že príde do konca roka 2008, a on teraz trvá na tej faktúre. Oni šefovia v tom maju zvýčajne chaos so zdaniteľným plnením. Len ako mu to vysvetliť?

    dodo777 je offline (nepripojený) dodo777

    dodo777
    No je tam zDF za prepravu, ale aj zDPF za tovar. V roku 2008 sme objednali tovar z Moldavskej republiky, mal prisť v dannom roku, ale neprišiel. Dostali sme [B]zDF[/B] za prepravu, ktorá bola uhradená ešte v roku 2008, súčasne sme dostali zDPF za tovar aj tu sme uhradili v roku 2008. Boli vystavené v EUR. Ale súčasne sme potvrdili objednávku odberateľovi na ten tovar, že ho bude mať ešte v roku 2008 a vystavili predfakturu ktorá bola zaplatená v roku 2008. Ako je to s ostrov faktúrov k tejto platbe. ked tovar dodame až v roku 2009? Ako tieto všetky FAKTURy učtovať aby mi sedelo saldo. Ďakujem. Učtujem v OMEGE.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    dodo777 Pozri príspevok
    Problém mám hlavne v tom, že šef povedal nášmu odberateľovi že mu dáme ostru faktúra za tovar, lebo myslel že príde do konca roka 2008, a on teraz trvá na tej faktúre. Oni šefovia v tom maju zvýčajne chaos so zdaniteľným plnením. Len ako mu to vysvetliť?
    Možno by sa to dalo riešiť s ostrou faktúrou, ktorú potom v účtovníctve zaúčtuješ ako výnos budúcich období. Účet 384.

    Na strane odberateľa by som neriešil ich účtovanie, totiž osobne si myslím, že u odberateľa to nebude náklad r. 2008. Jedine ak vedie JÚ.

    dodo777 je offline (nepripojený) dodo777

    dodo777
    Dakujem, asi budem uvažovať o účte 384. Ale vieš ako to chodí, odberateľ si to práve chce dať do nákladov roku 2008, robi PU. Niekedy je ťažje zosuladiť všetky zákony a šefové predstavy.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    dodo777 Pozri príspevok
    Dakujem, asi budem uvažovať o účte 384. Ale vieš ako to chodí, odberateľ si to práve chce dať do nákladov roku 2008, robi PU. Niekedy je ťažje zosuladiť všetky zákony a šefové predstavy.
    No ten odberateľ, keď robí PÚ, tak do nákladov to nemôže dostať nijak. A to z nasledovných dôvodov:

    1. Ak účtuje spôsobom B, tak na konci roka zostatok skladu musí preúčtovať, resp. odúčtovať z nákladov. Zápisom 132/504.
    2. Ak fyzicky neprijal tovar, nemá o čom účtovať v nákladoch.
    3. Aj keby sa tváril, že tovar má fyzicky na sklade, keď ho nepredá k 31.12., tak platí bod 1.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.