Zavrieť

Porady

obstaranie DHM alebo zakázková výroba?

Dobrý deň...prosím o radu, ohladom účtovania stavby...účtujem 2 sro....jedna je stavebná firma a druhá vznikla z dôvodu, že si dala dodávateľsky postaviť budovu s 24 bytmi, ktoré bude predávať...tá prvá firma vlastne tú stavbu postaví /čiže dodá/... bola som v tom, že prvá firma zabezpečujúca výstavbu bude účtovať o zakázkovej výrobe a druhá o obstaraní DHM....

...1.firma dodávajúca stavbu....o nedokončenej výrobe 611/podľa stupňa dokončenia zakázky/
...2.firma ktorá predá stavbu...o obstaraní na 042/321...., po dokončení na 022/042 a pri predajia ked budovu predá tak...311/641 a následne 541/082 a vyradenie 082/022....
...mýlim sa alebo to myslím správne??????...prečitala som tu veľa príspevkov, ale nemám jasno....chápem rozdiel tak, že pri zakázkovej /nedokončenej/ výrobe účtuje ten kto stavbu realizuje teda stavia na základe zmluvy o dielo....a ten kto si dá dodávateľsky stavbu zrealizovať, teda nemá zamestnancov a tak....účtuje o obstaraní DHM...dakujem....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    anami33 Pozri príspevok
    Dobrý deň...prosím o radu, ohladom účtovania stavby...účtujem 2 sro....jedna je stavebná firma a druhá vznikla z dôvodu, že si dala dodávateľsky postaviť budovu s 24 bytmi, ktoré bude predávať...tá prvá firma vlastne tú stavbu postaví /čiže dodá/... bola som v tom, že prvá firma zabezpečujúca výstavbu bude účtovať o zakázkovej výrobe a druhá o obstaraní DHM....

    ...1.firma dodávajúca stavbu....o nedokončenej výrobe 611/podľa stupňa dokončenia zakázky/
    ...2.firma ktorá predá stavbu...o obstaraní na 042/321...., po dokončení na 022/042 a pri predajia ked budovu predá tak...311/641 a následne 541/082 a vyradenie 082/022....
    ...mýlim sa alebo to myslím správne??????...prečitala som tu veľa príspevkov, ale nemám jasno....chápem rozdiel tak, že pri zakázkovej /nedokončenej/ výrobe účtuje ten kto stavbu realizuje teda stavia na základe zmluvy o dielo....a ten kto si dá dodávateľsky stavbu zrealizovať, teda nemá zamestnancov a tak....účtuje o obstaraní DHM...dakujem....
    Podľa mňa uvažuješ správne - aj ja by som to takto účtovala .

    anami33 je offline (nepripojený) anami33

    anami33
    ...dakujem, dúfam, že to bude ok....a ešte som sa chcela opýtať...???...majiteľ tej 1. firmy nechce ani počuť o zakázkovej výrobe, že on v každom roku vyfakturuje /počas realizácie stavby/ všetok materiál a že vždy zisk aj ked malý je....teda, že to čo počas toho roku nakúpil ako materiál aj vložil do stavby a následne to odfakturoval, je veľký problém, keby to takto zdôvodnil pri daňovej kontrole????

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    A neuvažuje o prijímaní záloh? Bolo by to jednoduchšie, ak potrebuje aj peniaze, čo je jasné. A realizácia budovy predsa nebude trvať viac ako 2 roky...do 2 rokov sa to snáď urobí, nie? Mohol by prípadne čiastkovo odpredávať, ak by robil priebežné kolaudácie. Stretla som sa aj s takým prípadom.

    obstaranie DHM alebo zakázková výroba?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.