Zavrieť

Porady

kúpa domu v 12/2008 a daň z nehnuteľností

Ahojte, nie som si istá platením dane z nehnuteľností a teda podaním daňového priznania. V decembri 2008 sme nadobudli dom kúpou, vklad do katastra bol povolený 15.12.2008 ale list vlastníctva na nás ako nových majiteľou nám ešte nebol vydaný. Kto je povinný v tomto prípade podať DP k dani z nehnuteľností. Pôvodný vlastník alebo my? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    4326 je offline (nepripojený) 4326

    4326
    Nikto mi nevie poradiť, či je pre daň z nehnuteľnosti podstatný dátum povolenia vkladu do katastra, alebo až list vlastníctva? Budem rada ak sa nájde dobrá duša a poradí. Ďakujem

    4326 je offline (nepripojený) 4326

    4326
    Ďakujem za link, tiež som si ho našla. Neviem ale či som to pochopila správne. Preto mi nie je jasné či je postatný dátum povolenia vkladu do katastra - podľa toho mi vychádza, že daňovníkov budeme až od roku 2009, teda daňové priznanie podáme až do 31.01.2010. Istá si ale nie som.................

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    Ahoj,

    vlastníctvo k nehnuteľnosti si nadobudla vkladom do katastra nehnuteľností, skontroluj si to na katastrálnom portáli. Takže ak bol vklad v 2008, si povinná platiť daň do 31.1.2009

    Vlastnícke právo prechádza na nadobúdateľa dňom rozhodnutia o povolení vkladu.

    Doručenie LV je nepodstatné, katastru to vždy dlho trvá, aj niekoľko mesiacov.
    Naposledy upravil dana9 : 13.01.09 at 09:57

    luluhaha je offline (nepripojený) luluhaha

    luluhaha
    ja som práve dotelefonovala s pracovníkom miestneho úradu, ktorý mi tvrdil že tým že nemáš ku dňu 1.1.2009 LV, platí daň za rok 2009 predávajúci !!

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    luluhaha Pozri príspevok
    ja som práve dotelefonovala s pracovníkom miestneho úradu, ktorý mi tvrdil že tým že nemáš ku dňu 1.1.2009 LV, platí daň za rok 2009 predávajúci !!
    ... no neviem, či to bola správna informácia.

    Podľa § 28 ods. 5 zákona č. 162/1995 v znení neskorších predpisov práva k nehnuteľnostiam sa zapisujú do katastra vkladom (záznamom) a právne účinky vkladu vznikajú na základe právoplatného rozhodnutia správy katastra o jeho povolení.

    Ak to dobre chápem, vlastníctvo teda vzniká rozhodnutím o povolení vkladu práva a zápisom práva do katastra nehnuteľností.

    VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

    VladoaKatka
    V zmysle zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady
    v znení neskorších predpisov
    hlavne jeho poslednej novely a to zákona č.538/2007 Z.z.
    http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/de...82&Rocnik=2004
    http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/de...16&Rocnik=2007

    § 5
    Daňovník
    (1) Daňovníkom dane z pozemkov, ak v odsekoch 2
    a 3 nie je ustanovené inak, je
    a) vlastník pozemku zapísaný v katastri nehnuteľností
    (ďalej len „kataster“),

    § 19
    Daňové priznanie
    (1) Daňové priznanie k dani z nehnuteľností (ďalej
    len „priznanie“) je daňovník povinný podať príslušnému
    správcovi dane do 31. januára toho zdaňovacieho
    obdobia, v ktorom mu vznikla daňová povinnosť,

    §30
    Vznik a zánik daňovej povinnosti

    (1) Daňová povinnosť vzniká 1. januára zdaňovacieho
    obdobia nasledujúceho po zdaňovacom období,
    v ktorom daňovník nadobudol nehnuteľnosť do vlastníctva,
    a zaniká 31. decembra zdaňovacieho obdobia,
    v ktorom daňovníkovi zanikne vlastníctvo k nehnuteľnosti.
    Ak sa daňovník stane vlastníkom nehnuteľnosti
    1. januára bežného zdaňovacieho obdobia, vzniká daňová
    povinnosť týmto dňom.
    (2) Pre vyrubenie dane z nehnuteľností je rozhodujúci
    stav k l. januáru zdaňovacieho obdobia. Na zmeny
    skutočností rozhodujúcich pre daňovú povinnosť, ktoré
    nastanú v priebehu zdaňovacieho obdobia, sa neprihliada,
    ak tento zákon neustanovuje inak. V prípade
    nadobudnutia nehnuteľnosti vydražením
    21) v priebehu
    roka daňová povinnosť vzniká prvým dňom mesiaca
    nasledujúceho po dni, v ktorom sa vydražiteľ stal vlastníkom
    nehnuteľnosti.



    § 20
    Vyrúbenie dane
    (1) Daň z nehnuteľnosti vyrubuje správca dane každoročne
    podľa stavu k 1.januáru príslušného zdaňovacieho obdobia.

    § 21
    Platenie dane
    (1) Vyrubená daň z nehnuteľností je splatná do
    15 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti platobného
    výmeru, ak tento zákon neustanovuje inak.

    --------------------------------------------------------------------------
    Ak ste sa stali vlastníkom nehnuteľnosti so zápisom do katastra v období od 1.1.2008 do 31.12.2008 ste povinná podať daňové priznanie a miestne príslušný správca dane by teda mal na základe podaného daňového priznania vám vyrúbiť daň a Vy do 15 dní túto daň zaplatiť.

    katarinat je offline (nepripojený) katarinat

    katarinat
    mozem sa opytat? my mame podobny problem, kupili sme pozemok, kupna zmluva je z decembra 2008, vklad do katastra bol povoleny 8.1.2009. vztahuje sa na nas povinnost podat danove priznanie do konca januara???

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    katarinat Pozri príspevok
    mozem sa opytat? my mame podobny problem, kupili sme pozemok, kupna zmluva je z decembra 2008, vklad do katastra bol povoleny 8.1.2009. vztahuje sa na nas povinnost podat danove priznanie do konca januara???
    Nie, čítaj príspevky vyššie.

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    luluhaha Pozri príspevok
    ja som práve dotelefonovala s pracovníkom miestneho úradu, ktorý mi tvrdil že tým že nemáš ku dňu 1.1.2009 LV, platí daň za rok 2009 predávajúci !!

    Pouzivate nepresnu terminologiu. Co znamena mat LV?

    Mat ho v rukach ? alebo mat na LV platne zapisane vlastnicke pravo (resp. byt zapisany ako vlastnik na LV).

    Mat LV na ucely platenia dane z nehnutelnosti znamena, ze si zapisana na liste vlastnictva ako vlastnik, bez ohladu na to, ci ti ho uz kataster stacil dorucit, a teda, ci ho realne drzis v rukach.

    Vlastnícke právo prechádza na nadobúdateľa dňom rozhodnutia o povolení vkladu.
    Naposledy upravil dana9 : 13.01.09 at 10:00 Dôvod: doplnenie

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    dana9 Pozri príspevok
    Pouzivate nepresnu terminologiu. Co znamena mat LV?

    Mat ho v rukach ? alebo mat na LV platne zapisane vlastnicke pravo (resp. byt zapisany ako vlastnik na LV).

    Mat LV na ucely platenia dane z nehnutelnosti znamena, ze si zapisana na liste vlastnictva ako vlastnik, bez ohladu na to, ci ti ho uz kataster stacil dorucit, a teda, ci ho realne drzis v rukach.
    Konec koncov LV sa dá vytlačiť aj z katasterportálu.

    4326 je offline (nepripojený) 4326

    4326
    My ešte nie sme zapísaný na liste vlastníctva ako majitelia. Bol len povolený vklad do katastra, na LV figuruje ešte predávajúci. Máme teda povinnosť platiť daň alebo nie..................

    certik je offline (nepripojený) certik

    certik
    Čítam príspevky okolo dani z nehnuteľnosti a neviem či som to dobre pochopila. Ak sro kúpila nehnuteľnosti v roku 2008 aj ich má v tomto roku na LV tak do 31.01.2009 sme podávali danové priznanie v ktorom bola uvedená dan na rok 2009 a teda je aj nákladom roku 2009? Za rok 2008 platil pôvodný majiteľ? Takže táto daň sa platí v roku v ktorom je aj povinnosť. Nie ako napr. dan z MV pozadu. Správne?

    jitka123 je offline (nepripojený) jitka123

    jitka123
    Za rok 2008 určite mal povinnosť zaplatiť dań z nehnuteľnosti pôvodný majiteľ.Ja by som to zaúčtovala ako náklad roku 2009,keď vznikla daňová povinnosť(podávalo sa daňové za rok 2009)
    Výmer a výzvu na zaplatenie dani z nehnuteľnosti správcovia posielajú niekedy okolo mája príslušného roku.Toľko moja skusenosť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.