Zavrieť

Porady

vratenie auta do bazaru

Dobry den,
potrebujem poradit s vratenim automobilu do bazaru a vratenie penazi.
Asi pred troma tyzdnami som kupil auto z autobazaru. Predavajuci uviedol aj v inzerate a aj v zmluve ze ma najazdenych 183 000 km. Ked som ho vsak napojil neskorsie na pocitac zistil som ze na riadiacej jednotke je o vyse
200 000 km viac a kilometre na pocitadle boli upravene.Ja by som chcel uvedené auto vratit a odstupit od zmluvy. Zmluvu mam spisanu s autobazarom, ale autobazar nebol vlastnikom ale len sprostredkovatelom. Ked som toto oznamil autobazaru tam mi povedali ze oni uz peniaze nemaju a ze ich uz dali majitelovi. Kto je za auto zodpovedny. Ako by som mal postupovat pri vrateni auta do bazaru a teda aj vratenie penazi.
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Nezúfaj, v nedeľu mnohí oddychujú, posuň svoju otázku zajtra pridaním príspevku so slovkom "posúvam ..."

    pawcek je offline (nepripojený) pawcek

    pawcek
    pozeral som si aj § 579 obcianskeho zakonika, ale neviem ci sa to na to vztahuje,, posuvam

    globalpartner je offline (nepripojený) globalpartner

    globalpartner
    pawcek Pozri príspevok
    Dobry den,
    potrebujem poradit s vratenim automobilu do bazaru a vratenie penazi.
    Asi pred troma tyzdnami som kupil auto z autobazaru. Predavajuci uviedol aj v inzerate a aj v zmluve ze ma najazdenych 183 000 km. Ked som ho vsak napojil neskorsie na pocitac zistil som ze na riadiacej jednotke je o vyse
    200 000 km viac a kilometre na pocitadle boli upravene.Ja by som chcel uvedené auto vratit a odstupit od zmluvy. Zmluvu mam spisanu s autobazarom, ale autobazar nebol vlastnikom ale len sprostredkovatelom. Ked som toto oznamil autobazaru tam mi povedali ze oni uz peniaze nemaju a ze ich uz dali majitelovi. Kto je za auto zodpovedny. Ako by som mal postupovat pri vrateni auta do bazaru a teda aj vratenie penazi.
    Dakujem
    Ťažko sa k tomu jednoznačne vyjadriť, lebo nemám pred sebou kúpno predajnú zmluvu ale :

    1. Je dôležité zistiť akú zmluvu mali medzi sebou majiteľ auta a bazar či Zmluvu o obstaraní predaja veci podľa § 737 a nasl.ObZ kedy jednoznačne za vady na predanej veci zodpovedá bazár a ako zmluvná strana by bol uvedený on v kúpnopredajnej zmluve alebo klasiickú sprostredkovateľskú zmluvu.
    2. Je tu dôvodné podozrenie so spáchania trestného činu podvodu podobný prípad bol medializovaný s úspešným koncom.
    3. Je potrebné podať podnet aj na ŠOI keďže sa tu jedná o spotrebiteľškú zmluvu.

    Každopádne ,avšak iba na základe týchto informácií doporučujem nasledovný postup:

    1. Bezokladne oznámiť ako bazaru tak ak majiteľovi vozidla odstúpenie od zmluvy podľa §597 ods.2 keďže ste bol uvedený predávajucím do omylu, že vec má určité vlastnosti (počet nabehaných km/a toto tvrdenie sa ukáže nepravdivým. Zároveň s odstúpením vyzvať druhú stranu na prevzatie vozidla (písomne/ a vrátenie peňazíí. Zároveň mu oznámiť pre prípad , že by to omietol miesto kde bude auto trvalo odstavené (nesmiete ho ďalej používať/
    V sprievodnom liste ich upozorniť aj na prípadné trestnoprávne následky.

    Ďalej postupovať podľa situácie, každý aspoň trochu seriózny bazar , ktorý bol tiež podvedený bude s Vami spolupracovať, ak nie a budú robiť obštrukcie neostáva len podať trestné oznámenie na neznámeho pachateľa , podanie na ŠOI , a žalobu o neplatnosť kúpnej zmluvy, je potrebné si dať vypracovať znalecký posudok od nezávislej inštitúcie prípadne znalca.Dôkazné bremeno znášate Vy a budete sa musieť obrniť poriadnou dávkou trpezlivosti vzhľadom časovej náročnosti takejto veci.

    pawcek je offline (nepripojený) pawcek

    pawcek
    no ja som uz odstupenie poslal ale zatial sa mi neozvali, do akej lehoty by sa mi mali ozvat
    dakujem

    globalpartner je offline (nepripojený) globalpartner

    globalpartner
    pawcek Pozri príspevok
    no ja som uz odstupenie poslal ale zatial sa mi neozvali, do akej lehoty by sa mi mali ozvat
    dakujem
    Termín ste mali uviesť vo výzve na vrátenie plnenia , stále to môžte urobiť dodatočne predžalobnou upomienkou keďže na Vaše odstúpenie nereagovali napr. 10 dní od doručenia.

    vratenie auta do bazaru

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.