Zavrieť

Porady

na čo vlastne môže siahnuť exekútor

mal by som otazku ohladom exekucneho konania: mam exekucny prikaz, som nezamestnany, peniaze na ucte nemam..trvaly pobyt mam u mamy (byt je pisany na nu) ale nebyvam tam..moze exekutor napochodovat do jej bytu a zacat rekvirovat, prip. ako postupuje v pripade ze povinny je oficialne bez prostriedkov a majetku ? vdaka za prip. odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zeron je offline (nepripojený) zeron

    zeron
    Exekútor môže siahnuť len a výlučne na majetok, ktorý je vo výlučnom vlastníctve povinného a na majetok, ktorý je v podielovom spoluvlastníctve povinného, príp. na majetok, ktorý je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, pričom jeden z nich je povinný v exekučnom konaní. Z exekúcie si pritom vylúčené nasledovné veci:
    a) bežné súčasti odevov, bielizeň a obuv,
    b) nevyhnutné vybavenie domácnosti, a to posteľ povinného a členov jeho rodiny, stôl, stoličky podľa počtu členov jeho rodiny, chladnička, sporák, varič, vykurovacie teleso, palivo, práčka, periny a posteľná bielizeň, bežný kuchynský riad, rádioprijímač,
    c) domáce zvieratá s výnimkou tých, ktoré slúžia na podnikanie,
    d) veci povinného slúžiace na plnenie jeho pracovných úloh alebo na podnikanie do výšky 10 000 Sk,
    e) zdravotnícke potreby a iné veci, ktoré povinný potrebuje vzhľadom na svoju chorobu alebo telesnú chybu,
    f) veci, na ktoré sa poskytli dávky sociálnej pomoci alebo peňažné príspevky na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia 11aa) ,
    g) snubný prsteň a obrúčka,
    h) hotové peniaze do sumy 3 000 Sk,
    i) študijná literatúra a hračky.
    + veci podnikateľa podnikajúceho na poľnohospodárskej pôde a podiel sporiteľa na dôchodkovom fonde
    Čisto teoreticky exekútor môže prísť navštíviť byt tvojej mamy u dôvodu, že tam máš trvalé bydlisko, a to u dvoch dôvodov:
    1. bude chcieť ti doručiť zásielku v súvislosti s exekučným konaní (to v prípade, ak zásielky doručené poštou nepreberáš)
    2. bude chcieť vykonať súpis hnuteľných vecí v tvojom vlastníctve, pričom by ti pri vykonaní tohto súpisu musel doručiť upovedomenie o začatí exekúcie prdajom hnuteľných vecí

    Ak však nič nevlastníš a nemáš ani príjem, na ktorý by mohol exekútor siahnuť, tak exekúcia bude zastavená z dôvodu nemajetnosti povinného.

    zeron je offline (nepripojený) zeron

    zeron
    ešte oprava - čítam, že už máš exekučný príkaz, ktorý nasleduje po upovedomení, ktoré som spomínala vyššie a tam by mal byť uvedený aj spôsob vykonania exekúcie

    mardz je offline (nepripojený) mardz

    mardz
    vdaka za odpoved, co sa tyka toho EP, je to zatial upovedomenie so sumou na zaplatenie ktorej momentalne nemam..kdesi som sa tu tiez docital o moznosti podat navrh na odklad exekucie, ale neviem aka by bola pravdepodobnost ze to sud schvali, na zaklade coho to schvaluje a na ako dlho to je mozne odlozit..nechcem velmi aby mamu obtazoval nejaky exekutor (ani neviem ako by ten supis technicky vykonal, ked vacsinou nebyva doma ale u sestry, vlamat sa do bytu asi ani tento gigant co sa tyka pravomoci dufam nemoze a s bytom, ktory je pisany na nu, dufam tiez nemoze robit nejake obstrukcie ktore by viedli k nejakym problemom, nedajboze jeho strate..prip. keby nahodou doslo k tomu ze sa dostane do bytu - moze za moje veci povazovat vsetky, ktore najde v byte? zariadenie bytu je viacmenej stare, ktore je de facto nepredajne, jedina cennejsia vec je piano..
    a nakoniec este posledny otazka - co sa tyka exekucneho prikazu, je tam nejaka premlcacia doba ?.. resp. ked je povinny raz vyhlaseny za nemajetneho, odklada sa to ad acta..? vopred dakujem za odpoved

    zeron je offline (nepripojený) zeron

    zeron
    aj proti upovedomeniu môžeš podať námietky, o ktorých rozhodne súd, len neviem, či máš dôvod na námietky a či si už neprešvihol lehotu... v podstate teraz bude nasledovať exekučný príkaz, kde musí byť uvedený spôsob vykonania exekúcie... čo sa týka súpisu, exekútor sa vlámať do bytu nemôže, max. sa môže nejakým dotazovaním na mieste informovať, či sú tam nejaké hnuteľné veci v tvojom vlastníctve a ak podľa vlastníčky bytu tam nič také nie je, výkon exekúcie predajom hnuteľných vecí nepprichádza do úvahy, nakoľko žiadne také veci neexistujú... pravdupovediac, z praxe to je tak, že väčšina exekútorov je dosť lenivá na to, aby obťažovala povinných doma, naviac, ak byt alebo dom nie je v ich vlastníctve... oni dostanú preddavok od oprávneného a po zmene zákona už nemusia mať na zastavenie exekúcie pre nemajetnosť povinného súhlas oprávneného, tak exekúciu zastavia, trovy si uhradia z preddavku a je hotovo...
    čo sa týka odkladu, o ten môžeš požiadať, ak dôvodom je také nezavinené prechodné postavenie povinného, v ktorom by neodkladná exekúcia mohla mať pre neho alebo pre príslušníkov jeho rodiny obzvlášť nepriaznivé následky. Súčasne však oprávnený nesmie byť odkladom exekúcie vážne poškodený. Odklad je možný aj zo sociálnych dôvodov, ale tu musí ísť o prechodný dôvod a musí byť predpoklad, že sociálny dôvod v konkrétnom termíne v budúcnosti odpadne a povinný bude schopný plniť svoje povinnosti. Takže neviem ti poradiť, ako to je s tvojou konkrétnou situáciou, pretože ju nepoznám. ale pokiaľ by si chcel odklad, tak ďalšia možnosť je tá, že sa s exekútorom, príp. s oprávneným dohodneš napr. na splátkovom kalendári, s tým, že platiť začneš od istého termínu, kedy budeš platiť alebo formou dohody napr. o urovnaní si vysporiadaš svoje povinnosti s oprávneným, pričom si tam dáte plnenie v budúcnosti a pod.
    Ešte k otázke, čo s bytom - pokiaľ mama neručí za tvoje záväzky, nič sa s bytom stať nemôže a nikto naň siahnuť nemôže. Po zastavení exekúcie pre nemajetnosť povinného je táto exekúcia zastavená (neviem, čo si myslel výrazom ad acta v tomto prípade). Dochádza k premlčaniu po 10tich rokoch, nakoľko ide o právo priznané súdom. Čiže kedykoľvek počas nasledujúcich 10tich rokoch po zastavení exekúcie sa môže oprávenený domáhať začatia exekúcie. Ale myslím, že by to oprávnený robil, len ak by vedel, že tvoje majetkové pomery sa zmenili a exekúcia by mohla byť úspešná, pretože v opačnom prípade by to oprávneného zase stálo len peniaze a exekúcia by bola opäť zastavená.

    milivoj je offline (nepripojený) milivoj

    milivoj
    mam problem,pri kontrole stavu svojho učtu som zistila exekučnu blokaciu z doravneho podniku staru rok a pol.neobdržala som žiadne sudne rozhodnutie,ani žiadne oznamenie o začati nejakeho konania,pokutu som nezaplatila pred cca 10 rokmi,poradte mi čo mam robit a prečo si dp. nestiahol tuto sumu z mojho učtu. pokuta mi narastla bez mojho vedomia do vysokej sumy.

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    milivoj Pozri príspevok
    mam problem,pri kontrole stavu svojho učtu som zistila exekučnu blokaciu z doravneho podniku staru rok a pol.neobdržala som žiadne sudne rozhodnutie,ani žiadne oznamenie o začati nejakeho konania,pokutu som nezaplatila pred cca 10 rokmi,poradte mi čo mam robit a prečo si dp. nestiahol tuto sumu z mojho učtu. pokuta mi narastla bez mojho vedomia do vysokej sumy.
    v prvom rade nejazdiť na čierno (aj keď uznám, že niekedy sa stane) a keď už, tak pokutu zaplatiť v riadnom termíne, resp. najneskôr vtedy, keď je už vydaný platobný rozkaz. Teraz ti už zostáva len jediné, čo najskôr niekde zohnať peniaze a vyplatiť pokutu aj s trovami. A ak je tam stále ten exekútor s ktorým má nedobrú skúsenosť jedna známa, tak ti radím zbaviť sa dlhu čo najskôr.

    mardz je offline (nepripojený) mardz

    mardz
    ja som to mal podobne akurat ze som to zistil relativne rychlo..kazdopadne s tymi peniazmi sa neda uz asi nic ine len rozlucit - co je oproti minulosti dobra sprava, ze na uhradu tej sumy nemusis hladat extra zdroje ale mozes pouzit blokovanu ciastku na ucte a uhradit ju na ucet exekutora..upovedomenie o zacati exekucie (kde je uvedene aj cislo uctu exekutora) ti pride zrejme coskoro..tieto blokacie sa robia este predtym...

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    mardz Pozri príspevok
    vdaka za odpoved, co sa tyka toho EP, je to zatial upovedomenie so sumou na zaplatenie ktorej momentalne nemam..kdesi som sa tu tiez docital o moznosti podat navrh na odklad exekucie, ale neviem aka by bola pravdepodobnost ze to sud schvali, na zaklade coho to schvaluje a na ako dlho to je mozne odlozit..
    Povinný má možnosť podať žiadosť o odklad exekúcie. Žiadosti môže súd vyhovieť, ak povinný preukáže, že sa bez svojej viny ocitol prechodne v takom postavení, že by neodkladná exekúcia mohla mať pre neho alebo pre príslušníkov jeho rodiny zvlášť nepriaznivé následky a oprávnený by nebol odkladom exekúcie vážne poškodený.
    Samozrejme je otázne, či súd takejto žiadosti vyhovie, závisí to od konkrétnej situácie, ale za pokus to stojí, zvlášť v prípade, ak nemáš príjem.

    pozri aj sem, dala som tam vzor žiadosti

    http://www.porada.sk/t91383-exekucia-nocna-mora.html

    mardz je offline (nepripojený) mardz

    mardz
    zeron, dakujem aj ked takto oneskorene za vsetky rady..este predsa len dve otazky by som mal, ak budes vediet prip. odpovedat:
    1.) ak by to malo skoncit tym zastavenim exekucie z dovodu nemajetnosti, treba len cakat, nic nepodnikat? (rozmyslal som nad tou ziadostou o odklad exekucie, ale ked nic nemam mozno je to zbytocne..??)
    2.) keby som sa nahodou niekedy v buducnosti zamestnal (zacal podnikat) - ten exekucny prikaz bude stale driemat na socialnej poistovni a ked zacnem mat opat prijem bude exekutor o tom upovedomeny?

    mardz je offline (nepripojený) mardz

    mardz
    informacia, ktora sa mozno zide tym, ktorym exekutor zablokuje ucet a zostane tam disponibilnych menej ako 3000 Sk - aj zo zablokovaneho uctu vam banka musi vyplatit min. 3000 Sk, ak o tom nebude vediet teller pri prepazke treba ist za niekym z nadriadenych..nie je to terno ale ja som tak zachranil par korun..

    milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

    milagros208
    Ahojte. Chcela by som sa spýtať ohľadom jedneho môjho príbuzného. Neviem, či sa tu ešte dá niečo robiť, takže by som rada poprosila niekoho ako zvrátiť, príp. ztlmiť dopad exekúcie.
    Ide o to, že môj vzdialenejší príbuzný je ženatý so ženou, s ktorou už nežije viac ako 8 rokov. Pred niekoľkými rokmi si ona popožičiavala peniaze a teraz začínajú chodiť exekúcie. Teraz ide o exekúciu - spôsob vykonania exekúcie je zriadenie exekučného záložného práva na nehnuteľnosť, v tomto prípade byt. Ide o pohľadávku 65000,-- + ďalšie poplatky a trovy exekúcie. Oprávnená je fyzická osoba, známa manželky. Keďže manželka nežije s manželom a nie je ani známa jej adresa, je ťažké čo vlastne podpísala. Pozerala som sa na kataster nehnuteľnosti a už je tam zaznamenaný tento exekučný príkaz. Byt už boli oceniť. Dá sa s týmto ešte niečo robiť? Prípadne nejako dohliadnuť, aby sa byt nepredal za nejakú smiešnu cenu? Ďakujem.

    misik777 je offline (nepripojený) misik777

    misik777
    chcel by som poradiť.bývam u rodičov a som slobodný a nemám žiadny majetok len auto na leasing.môže nan siahnuť exekútor??hrozí mi exekúcia.ďakujem
    Naposledy upravil misik777 : 09.03.09 at 14:36 Dôvod: oprava
    Dobrý den.. mám taku otazku.... na mojho otcina bol vydany exekucny prikaz... zijeme v jednej domacnosti, mame rozdielne priezviska, som plnolety... mam na svojom mene auto, a dostal som od svojho otca do daru pocitac... chcel by som sa spytat, ci by mi ich mohli zobrat... za odpoved dakujem..

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    lolo18full Pozri príspevok
    Dobrý den.. mám taku otazku.... na mojho otcina bol vydany exekucny prikaz... zijeme v jednej domacnosti, mame rozdielne priezviska, som plnolety... mam na svojom mene auto, a dostal som od svojho otca do daru pocitac... chcel by som sa spytat, ci by mi ich mohli zobrat... za odpoved dakujem..
    Neboj sa, o auto ani o počítač neprídeš. Auto je tvoje a ešte som nepočul prípad, kedy by exekútor prišiel do bytu fyzickej osoby a zobral si zariadenie či elektroniku a tú potom predal. Exekútor ide po takých aktívach, ktoré sú ľahšie dostupné - napr. peniaze na účte, nehnuteľnosti, auto na meno dlžníka,...

    EmmaJo je offline (nepripojený) EmmaJo

    EmmaJo
    Dobry den,
    Aj ja by som sa chcela opytat nieco...
    Uz dlhsi cas zijem v zahranici a prave dnes ma volala mama, za ma na jej adrese hladal exekutor. Netucim co a komu dlhujem ale vyzerata to tak ze vec dosla az ku exekutorovi. Moja otazka je ci sa konanie moze ukoncit pretoze nezije v SR a na uzememi SR nemama ziaden majetok. Ak niekto by mi vedel poradit co bude nasledovat (ci mozu neco zobrat mojej mame) velmi by mi to pomohlo.
    Dakujem EmmaJo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.