Zavrieť

Porady

Zohrievanie vody vo vlastnom kotli

Nazdar poradaci,
mam taku malu dilemu. Dnes bol u nas na revizii kotla servisak, s ktorym som preberal temu ohrievania teplej vody. Vyvstali z toho dva nazory:

1) moj nazor je taky, ze je efektivnejsie zohrievat vodu vtedy ked ju potrebujem nie ked ju nepotrebujem. Uvediem priklad: Voda pritekajuca do kotla ma standardnu teplotu 10 stupnov. Ked sa vecer idem sprchovat, zapnem kotol, aby mi zasobnik vody zohrial na 40 stupnov a ked je zohraty ho vypnem. POcas sprchovania sa tepla voda mina a riedi takze ked skoncim, voda v kotli ma opat 10 stupnov. Cely den som v praci a ked pridem domov, opat si tuto vodu zohrejem, osprchujem sa v nej atd.

2) nazor servisaka je taky, ze je lacnejsie mat vodu zohriatu pomocou spinaca. To vyzera tak, ze mam nastavene ze viem ze sa chodim sprchovat denne o cca 21:00, takze si na 20-22:00 nastavim automaticky ohrev vody. O 20:00 sa voda zohreje a udrzuje sa zohriata az do 22:00 kedy sa ohrev vypne a voda chladne (povedzme na 25 stupnov) az do dalsieho dna 20:00 kedy sa dohreje na tych pozadovanych 40 stupnov. Jeho nazor totiz tvrdi, ze je lacnejsie dohriat vodu o tych par stupnov o ktore cez noc a den vychladne nez dohrievat cely rozdiel tych 30 stupnov (40 - 10).

Mne v tom vsak nesedi ta jeho matematika a zda sa mi, ze pri tom mojom sposobe ( tj. pripad 1) sa ta voda zohrieva menej a je teda setrim viac. Vzdy totiz dohrejem na jedno osprchovanie 30 stupnov (40-10). V jeho priapde, je to vsak tak, ze ked sa dosprchujem, tak sa ta voda TAK CI TAK musi zohriat na 40 stupnov, kedze ju vypotrebujem celu a stav je po sprchovani taky isty ako v pripade 1). Naviac vsak voda cez noc a den chladne, a teda o tej 20:00 kedy sa zopne kotolo musi dohrat okrem tych 30 stupnov co dohrial po mojom osprchovani dalsich 15 stupnov aby sa dotal na tych 40 (40-25).

Co myslite, kto z nas ma pravdu ? On, pretoze je v tom skryte nieco viac ako len matematika, alebo ja ?

Dakujem za vase nazory.

Maros
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Do rovnice treba dosadiť ešte jednu neznámu veličinu.Hrúbku izolácie na výmenníku teplej vody.

    mahroch je offline (nepripojený) mahroch

    mahroch
    Aha, hmm ... neviem uplne presne co to vlastne je a teda nejak mi unika co to s tym ma co do cinenia?

    m.

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Dnešné kotle majú izoláciu v súlade s platnými normami. Môj názor sa blíži k názoru servisáka. Ten Tvoj spôsob skôr vyhovuje vtedy, keď vodu neohrievaš každý deň ale napr.každý druhý-tretí deň. Tiež si myslím, že je lacnejšie vodu dohriať, ako ohriať.

    mahroch je offline (nepripojený) mahroch

    mahroch
    Ja netvrdim, ze nazor servisaka nie je spravny a ten moj spravny. Ja len tvrdim, ze v jeho nazore nevychadza ta matematika so stupnami a preto tomu nerozumiem - a chcel by som, aby som vedel povedat, koho nazor je spravny.

    A ta izolacia tam moze zahrat rolu. ale aku velu a cim sa poptom meni princip zanesenia hrubky izolacie do mojich vypoctov?

    dik

    M.

    Zohrievanie vody vo vlastnom kotli

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.