Zavrieť

Porady

Zmena vymeriavacieho základu DNPO od 1.1.2009

Ahojte poraďáci,

Dnes som obdržala zo SP doporučený list nasledovného znenia :

"Na základe doručeného registračného listu fyzickej osoby dňa 29.decembra 2008 v súvislosti so žiadosťou o zmenu vymeriavacieho základu dobrovoľného poistenia odo dňa 1.1.2009 oznamujeme Vám nasledovné :

V súlade s ustanovením § 142 odst. 5 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov dobrovolne nemocensky poistená osoba, dobrovolne dôchodkovo poistená osoba a dobrovolne poistená osoba v nezamestnanosti môže zmeniť vymeriavací základ najskôr po uplynutí šiestich mesiacov od posledného určenia vymeriavacieho základu touto osobou.

... Nakoľko šesťmesačná lehota na zmenu vymeriavacieho základu od Vášho posledného určenia vymeriavacieho základu odo dňa vzniku dobrovolného poistenia a určenia sumy vymeriavacieho základu (17. decembra 2008) ešte neuplynula, Vami požadovanú zmenu s dátumom zmeny vymeriavacieho základu od 1. januára 2009 nie je možné zrealizovať.

V zmysle § 142 odst. 5 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, môžete platiť poistné zo zmeneného vymeriavacieho základu najskôr od 1. júla 2009 v prípade, že najneskôr 30. júna 2009 písomne túto zmenu oznámite pobočke Sociálnej poisťovne predložením Registračného listu fyzickej osoby. "

Po prevzatí zásielky som sa telefonicky informovala v našej pobočke v PD, kde som sa dozvedela, že list bol zaslaný na základe metodického pokynu ústredia SP. Ozvali sa však právnici, že to nie je v poriadku, tak sa mám informovať koncom januára.

Čo vy na to ? Mám podať odvolanie alebo čakať do konca januára ?
Naposledy upravil veronikasad : 19.01.09 at 20:45
Usporiadat
nunik nunik

nunik je offline (nepripojený) nunik

dakujem veronikasad. A mam ešte jednu otazku,budem rada ak by si vedela-alebo hocikto iny mi vysvetlit nasledovne:Podavala som za kamaratkineho muža ročne zučtovanie na ZP. Bol evid.na UP ,Jul bol zamestnanec a od 1.8. 2010 je SZCO. zo mamestnania mal prijem 240,55 a z podnikania mal 2559 eur. ZP zaplatil 108,22 kedže od pol oktobra bol PN. CZD mal 2450,78. Vyšiel mu nedoplatok 59,20. Ked sa bol dotyčny pan pytat prečo ma nedoplatok 59,20 tak mu bolo na ZP povedane vraj preto lebo mal vysoky CZD. Ešte možno napišem že to zučtovanie opravovala pani na zdravotnej poistovni kedže som sa tam vniečom zmylila... Mne sa len nezda že prečo mu vznikol ten nedoplatok,fakt preto že mal,,vysoky,,CZD ?? Vedel by niekto mi to vysvetlit .Dakujem pekne.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať