Zavrieť

Porady

Živý plot miesto pletiva

Plot.jpg  
Ahojte, potrebovala by som poradiť. Staviame rodinný domček na novovzniknutej ulici a keďže nám už akosi nevyšli finacie na klasický plot z pletiva, rozmýšľame o alternatíve - živom plote. Susedia z ľavej i z pravej strany ešte nestavajú a ani tak skoro nebudú (pozemok kúpili len ako investíciu do budúcna).
Máte niekto skúsenosti s vysadením živého plotu miesto klasického? Aké môžu vzniknúť problémy? Rozmýšľame o plote z hrabu obyčajného.
Ako som sa dočítala, živý plot by som mala sadiť tak, aby mi z tej vonkajšej strany zostalo cca 70 cm na údržbu.
Prednú stranu pozemku (19 m) s vchodovou bránkou budeme riešiť klasickým múrikom a ozdobným kovovým plotom. Pokiaľ ho však máme potiahnuť? Až po koniec nášho pozemku alebo po koniec živého plota a 70 cm necháme voľných? Ako som už písala, zatiaľ nemáme susedov. Ak prednú stranu potiahnem až po koniec nášho pozemku a oni po čase tiež postavia a predok potiahnu po koniec svojho, môžu sa rozhodnúť že oni plot stavať nebudú - keďže tam bude náš živý a tým pádom budú mať pozemok širší o tých našich 70 cm Ako to teda riešiť? Máme tam nechať medzeru a tým pádom ich prinútim si plot postaviť? (a potom tú dieru dokončiť dostavaním nášho predného múrika) Snažila som sa to trochu nakresliť, snáď je to zrozumiteľné. Ozaj, zadnú stranu pozemku neriešime, tam už je klasický plot od 3. suseda
Usporiadat
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

A čo tak skutočne nepriechodný živý plot z marazuvzdorného citronovníka (poncirus trifoliata). Mám ho už niekoľko rokov na ulici pred domom. je zelený aj v zime a na jeseň na ňom dozrievajú aj citrony. Má veľké ostré ostne, takže nič živé cez neho neprejde.
Pred pár rokmi bolo v Bratislave až -23°C a je v pohode, len ho treba rezom udržiavať, aby nenarástol do obludných rozmerov.
Celú zimu je buď na holomraze, či zavalený snehom. Už bol aj obalený "v skle" pri mrznúcom daždi
IMG_0178.JPG  
IMG_0179.JPG  
19.1.13 (1).JPG  
8ce03974934e.jpg  
IMG_0181.JPG  

1/1
3 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Takže hraby sú nasadené, už sa teším na jar
zpl1.JPG  
zpl2.JPG  
1/1
1 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

KEJKA Pozri príspevok
ten brest je niečo ako hrab? na googli to dávajú akoby to bol len iný názov.
Odkiaľ ste objednali?
a na tých 16 m - kolko kusov? Lebo som sa niekde dočítala, že aj 100 -nie je to veľa?
Brest na zimu opadá, listy hrabu zoschnú ale zostanú na kríku/strome. No a mne sa hrab viac páči
hrab2.jpg  
brest.jpg  
hrab1.jpg  
1/1
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ups
v rámci skrášľovania životného prostredia? všetci v ulici vysádzajú kríky a stromčeky na plochu pred plotom pozdlž ulice............
ani ma nenapadlo o tom premýšľať.
1 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

KEJKA Pozri príspevok
ja som si to len guglila a v nočných hodinách nepochopila rozdiel - ďakujem.
Tie zochnuté listy aj tak treba dať dole, ak nie na zimu, tak na jar, t.j. robota navyše, vari to striasaš?
Inak je to skôr otázka vkusu, komu čo sa páči viac.
Mojou prioritou je teraz viacmenej rýchlosť rastu, budem to sadiť zvonka plota, ktorý ešte nemám, tiež kvôli čumilom a ako náhrada za ten chýbajúci plot.
Na jar keď idú rašiť nové listy, tak to opadne samé
1 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Zopár hrabov vymrzlo, ale hneď začali obrážať od spodu - holt bude to trvať o niečo dlhšie Prvý rok to bude celkovo slabšie, lebo budú hlavne zakoreňovať, až potom pôjde do listov.
DSCF6730.jpg  
DSCF6732.JPG  
DSCF6733.JPG  
1/1
1 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

jaborca
Zaujímalo by ma, ako vyzerá plot po 2 rokoch. Dala by sa vložiť aktuálna foto. Tiež rozmýšľame nad živým plotom, len zháňame niečo iné ako tuje. Malo by to byť neopadavé a rýchlo rastúce.
Vyzerá parádne, zrovna včera som som ho zastrihával, lebo už mal miestami aj 2 metre (tohtoročné halúzky), niekde má povedzme len 1,2 metra, ale za rok je teraz schopný narásť aj viac ako o meter. Len ho treba zastrihávať, aby pekne zhustol. Mne osobne je ťažko od žalúdka keď vidím tujky... Stačí sa porozprávať s akýmkoľvek záhradným architektom, ktorý to robí z presvedčenia, má vkus a videl záhrady aj mimo Slovenska.
DSCF8744.jpg  
DSCF8741.jpg  
DSCF8739hdr.jpg  
1/1
1 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Poznáte živé ploty zo smrekov? Na Slovensku som osobne nemala to šťastie ich vidieť nikde, ale v CZ sú veľmi zaužívané. Čo Pražák, to chalupa, a hlavne pri vodných tokoch a priehradách, menšie pozemky a chatkami, záhradky. Tie smrekové ploty sú veľmi pekné husté. Osobne ma očarili. Ako sa udržujú neviem, google pomôže.

http://www.porada.sk/t89716-kedy-sad...-zivy-plot.htm
My máme doma živý plot, čo nám predeľuje funkčne pozemok, má 40 rokov a stále s ním nemáme problémy.
Na jar ho začneme upravovať po zime až po jeho odkvitnutí. Ide o kvetoucí tavolník van Houtteův.




Po zostrihaní má klasický tvar živého plotu, ja ho zvládem ostrihať aj obyčajnými nožnicami, má výšku 180 cm, š. 60- 70 cm. Je obdĺžnikový, kolmý na zem, netreba ho strihať do kónusu.
1 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Muchovník čiže amelanchier považujem za najlepší živý jedlý plot, veľmi dobre znáša rez a vie zarodiť aj keď je hustý, tiež dobre obrastá a zahusťuje odspodu...
1 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Príde na psa mráz...
Aj v nížinách najčastejšie po dvoch teplých zimách nasleduje perioda chladnejších zím. Vlastne sa nepamätám, že by niekedy boli až 3 teplé zimy po sebe...
Je to ale ruleta...
Dávam preto prednosť odolnejším veciam.
Trebárs veľa krát spomínaný lonicera zemolez. Veľa ľudí pozná len tie popínavé varianty alebo len ten Kamčatský, ktorý rastie kríčkovito ako ríbezla a dáva chutné plody "čučoriedky" ako prvé naše ovocie v už máji.
Existuje však aj Lonicera fragrantissima - zemolez voňavý, ktorý je veľmi nenáročný kríček. Nelezie však po zemi ako by z názvu vyplývalo, ale podobne ako jeho už známejší propagovaný bratranec zemolez kamčatský je samonosným kríčkom a seriozne rastie na mieste kam ho posadíte. Pekne obrastá, má dokonca krajšie väčšie listy a tie zostávajú až do zimy na rozdiel od kamčatiek neopadané a pomerne svieže.
Kvitnú nežnými kvietkami od vianoc až do marca a rozvoniavajú na 10 m sladkou levandulovou vôňou...
1 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

-Ak chceš,aby Ti živý plot slúžil už o pár rokov, tiež to nie je lacná záležitosť.
O živých plotoch a pod. nájdeš toho na porade dosť, zadávaj slovíčka do vyhľadávača na 1.strane porady...

-Susedov nemôžeš donútiť,aby oplotili pozemok. Ak chceš oplotiť svoj pozemok,lacnejšia (alebo dočasná) alternatíva je natiahnuť iba pletivo-bez stavby múrika.

Nechápem Tvoju otázku, "pokiaľ máte potiahnuť plot" ? Veď snáď máte vymeraný pozemok,nie?
Hranice pozemku neurčujú vysadené stromy, takže "tých 70cm" za stromčekom Ti sused predsa nemôže zobrať...
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Na tvojom mieste by som tam tých 70 cm nenechával. Živý plot môže mať rôznu výšku aj hrúbku. Môže plniť len dekoračnú funkciu, alebo môže veľmi dobre tvoriť aj ochrannú funkciu. Ja túto vec riešim tiež. Vysadil som živý plot z Hlohine purpurovej, ktorá je nielen krásnym hustým a ľahkotvarovateľným kríkom, ale aj pichľavým nepreniknuteľnou prekážkou. Rastie pri zálievke pomerne rýchlo, po troch rokoch už polievať netreba, vlastne u vás je vlhko, takže ani toto nie je problém asi. Hlohyňa je podľa mňa tým najkrajším a najúčinnejším riešením. Neopadáva a je veľmi dekoratívna nielen kvetom zjary celá biela obsypaná, ale aj koncom leta a dlho do zimy prásnymi červenými bobulami. Ani hrab, alebo buk nie je zlý nápad, ale rastie o niečo málo pomalšie a nieje tak účinný.
V každom prípade, ak bude tvoj plot po hranicu tvojeho pozemku a susedia sú normálny, tak budú radi že niekto už do plota zainvestoval a dovolia ti ho ošetrovať, prípadne s tým po dohode pomôžu. Ak by to tak nebolo, tak ti ho na tvojom pozemku aj tak vyrúbať nemôžu a aspoň máš pred nimi účinnú ochranu a zábranu prípadne súkromie počas celého roka.
Živý plot určite odporúčam!
0 0
Palikr Palikr

Palikr je offline (nepripojený) Palikr

V prvom rade ti gratulujem, že si si zvolila práve živý plot a že si zvolila skôr v tomto období menej častú alternatívu (myslím, že prevažujú tujovité dreviny).
Predný murovaný plot potiahnite až po hranicu pozemku, lebo 70 cm široká diera spredu by bola nelogická. Vstup do pásu na údržbu si radšej urob zo zadnej strany.
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Má niekto osobné skúsenosti s plotom z hrabu obyčajného? Chcel by som ho na jeseň vysadiť - chcem stlmiť hluk a prach od cesty, nebyť na očiach a pritom nepozerať na betónový múr Díky!
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Dnes som zastrihol a prihnojil hraby, ak bude takéto počasie, tipujem že za pár týždňov sa to bude zelenať
0 0
drozdm drozdm

drozdm je offline (nepripojený) drozdm

do akej vyšky to nechaš porasť?
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

drozdm Pozri príspevok
do akej vyšky to nechaš porasť?
Uvidím, ale tipujem že tak 2 metre.
0 0
drozdm drozdm

drozdm je offline (nepripojený) drozdm

je to pekne len škoda že v jeseni tie listy opadaju ale učel splni
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

drozdm Pozri príspevok
je to pekne len škoda že v jeseni tie listy opadaju ale učel splni
Iba zožltnú, ale neopadajú, preto som si vybral hrab

http://www.ziveploty.eu/popisrostlin.html#habr


0 0
drozdm drozdm

drozdm je offline (nepripojený) drozdm

nooo pozor ..nie vždy a napokon ked to nechaš nevyhrabane tak to bude padať pomali stale je z toho po zahrade neporiadok stale
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať