Zavrieť

Porady

JU spotreba PHM

Ahojte Poradaci,
som začiatnočníčka v jednoduchom účtovníctve chcela by som sa opýtať poúžívam osobné auto na podnikateľské účely ako to je so spotrebou PHM zaúčtujem len bločky za nákup PHM medzi ostatné alebo nie.
Ďakujem za pomoc.
Usporiadat
evina123 evina123

evina123 je offline (nepripojený) evina123

ja osobne súhlasím s názorom Peterka,že z nákupu phm do súkromného auta nemám nárok na odpočet dph a počítam náhradu z celej sumy dph
0 0
julia205 julia205

julia205 je offline (nepripojený) julia205

Ja mam podobnu otazku. Priatel chce pouzivat otcove sukromne auto na sluzobne cesty. Registroval ho na danovom urade. Sluzobne cesty sa zapisuju do knihy jazd. Je potrebne aby sa prikladal a blocek z nakupu PHM. A ako sa to potom uctuje? Cely nakup PHM alebo len tolko kolko bolo spotrebovane na ceste podla spotreby v technickom preukaze? Dakujem
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Dobrý deň,
prosím Vás, ak chcem dať súkromné auto na podnikanie, ale nemám bločky, môžem dať do nákladov len čisto základnú sadzbu, čiže tých 5,5 za km? Oplatí sa to vôbec?(chodí do zahraničia). Ako to zdokladujem? A čo všetko si dám do nákladov v cesťáku? Vďaka za odpoveď.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

mondes Pozri príspevok
Dobrý deň,
prosím Vás, ak chcem dať súkromné auto na podnikanie, ale nemám bločky, môžem dať do nákladov len čisto základnú sadzbu, čiže tých 5,5 za km? Oplatí sa to vôbec?(chodí do zahraničia). Ako to zdokladujem? A čo všetko si dám do nákladov v cesťáku? Vďaka za odpoveď.
Ano, dá sa uplatniť len základná náhrada 0,183€/km (5,50 Sk/km). Samozrejme že sa to oplatí. Veď si spočítaj koľko km najazdíš za mesiac a vynásob 0,183€. A ako píšeš že sa jazdí aj do zahraničia.
Ako to zdokladuješ ? No predsa tak, za akým účelom tam ideš. To musíš vedieť sám. Vykonaná cesta musí byť v rámci podnikania za účelom zabezpečenia a dosiahnutia príjmu. Viac sa radiť nedá, to by bola už "špekulácia"
0 0
Ivetauct Ivetauct

Ivetauct je offline (nepripojený) Ivetauct

Ja knihu jázd pri paušálnych výdavkoch 80 % nevediem. V knihe poradca č. 8 sú vysvetlené výdavky na PHL. Je tam napísané pri paušál. výdavkov PHL: "Daňovník je povinný vychádzať z počtu najazdených kilometrov, ktoré zistí zo stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaň. obdobia. Nie je potrebné viesť knihu jázd."
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Ivetauct Pozri príspevok
Ja knihu jázd pri paušálnych výdavkoch 80 % nevediem. V knihe poradca č. 8 sú vysvetlené výdavky na PHL. Je tam napísané pri paušál. výdavkov PHL: "Daňovník je povinný vychádzať z počtu najazdených kilometrov, ktoré zistí zo stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaň. obdobia. Nie je potrebné viesť knihu jázd."
Pokiaľ ale si platiteľ DPH a z nakúpených PHL si uplatňuješ DPH, tak písať KJ by si mala... Alebo si DPH neuplatníš a KJ písať nemusíš.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Manual Pozri príspevok
Pokiaľ ale si platiteľ DPH a z nakúpených PHL si uplatňuješ DPH, tak písať KJ by si mala...
Manuál, môžeš mi prosím dať odkaz na príslušný zákon - v súvislosti s odpočtom DPH a knihou jázd. Mám tiež klienta, ktorý mi zahlásil, že knihu jázd viesť nebude, lebo nemusí. Uplatnila som mu odpočet DPH z PHM.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
http://www.porada.sk/1025880-post84.html
http://www.porada.sk/1019313-post49.html
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Nemám to po ruke ale mám to zo školenia Ing. Pavilekovej.
Ale Zitka je veľká šikulka už niečo prilepila, ďakujem
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať