Zavrieť

Porady

Prístupová cesta, prosím poraďte

Dobrý deň, prosím o radu. Je nás 12 majiteľov garáží. No prístupovú cestu vlastní spoločnosť, ktorej platíme nájom (kde je presne uvedené č. parcely), vodu a elektrinu. Máme so spoločnosťou spísanú aj zmluvu o nájme na dobu neurčitú. Teraz sa nám však stalo, že bez upozornenia (nájom platíme v plnej výške a včas), alebo bez závažného dôvodu úplne znemožnili prístup. Iba nám, ostatní sa poistili aj vecným bremenom, čo sme my nevedeli, nakoľko sme uvedenú garáž kúpili oveľa neskôr. Mohli by ste mi prosím, poradiť ako postupovať a či mali na takýto postup vôbec právo? Vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Katka D Pozri príspevok
    Dobrý deň, prosím o radu. Je nás 12 majiteľov garáží. No prístupovú cestu vlastní spoločnosť, ktorej platíme nájom (kde je presne uvedené č. parcely), vodu a elektrinu. Máme so spoločnosťou spísanú aj zmluvu o nájme na dobu neurčitú. Teraz sa nám však stalo, že bez upozornenia (nájom platíme v plnej výške a včas), alebo bez závažného dôvodu úplne znemožnili prístup. Iba nám, ostatní sa poistili aj vecným bremenom, čo sme my nevedeli, nakoľko sme uvedenú garáž kúpili oveľa neskôr. Mohli by ste mi prosím, poradiť ako postupovať a či mali na takýto postup vôbec právo? Vopred ďakujem.
    Keďže je majiteľom pozemku, má právo obmedziť prístup cudzích osôb na svoj pozemok.

    Na druhej strane vy môžete súdnou cestou žiadať zapísať to vecné bremeno, aby vám umožnil prístup. Treba to však riadne podložiť dôkazmi a argumentami, aby vám súd dal za pravdu.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Katka D Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď. Prosím, čo myslíte pod dôkazmi a argumentami?
    Pokiaľ ti napadne požiadať súdnou cestou o vecné bremeno - právo prechodu cez niekoho pozemok len tak, lebo by si chcela tadiaľ chodiť, pričom nemáš na to žiadny dôvod (len by sa páčila niekoho záhrada), tak ti to asi súd šmahom ruky zamietne.

    Ale ak k žiadosti (žalobe) priložíš výpis z katastra, z ktorého bude zrejmé, že tvoja garáž susedí priamo s tým pozemkom, pričom cez ten pozemok je jediná prístupová cesta ku garáži, nejakí svedkovia na pojednávaní potvrdia, že doteraz sa cez ten pozemok ku garáži chodilo a preto žiadaš o právo prístupu, tak na základe týchto podkladov a dôkazov ti to môžu uznať.

    ascari je offline (nepripojený) ascari

    ascari
    Ja by som sa pozrel na tú nájomnú zmluvu. Píšeš že je tam parcelné číslo a doba neurčitá. Čo je v tej zmluve? Že možeš prechádzať cez tú parcelu(cestu)? Nie je predmetom nájmu len parcela pod garážou?
    Daj si tú zmluvu pozrieť právnikovi, lebo môj názor je že pokiaľ dodržuješ všetky ustanovenia v zmluve, platíš riadne a včas tak ťa nemôže nájomca bezdôvodne obmedziť. Pôkiaľ je predmetom nájmu len parcela pod garážou a nie aj prístupová cesta tak potom aj môže.
    p.s. Nepíšeš či si sa skúsila dohodnúť..

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    ascari Pozri príspevok
    Ja by som sa pozrel na tú nájomnú zmluvu. Píšeš že je tam parcelné číslo a doba neurčitá. Čo je v tej zmluve? Že možeš prechádzať cez tú parcelu(cestu)? Nie je predmetom nájmu len parcela pod garážou?
    Daj si tú zmluvu pozrieť právnikovi, lebo môj názor je že pokiaľ dodržuješ všetky ustanovenia v zmluve, platíš riadne a včas tak ťa nemôže nájomca bezdôvodne obmedziť. Pôkiaľ je predmetom nájmu len parcela pod garážou a nie aj prístupová cesta tak potom aj môže.
    p.s. Nepíšeš či si sa skúsila dohodnúť..
    Máš úplne pravdu. Tú nájomnú zmluvu som prehliadol.

    Dôležitý je obsah nájomnej zmluvy. Ak by v nájomnej zmluve bolo právo prechodu, tak by to bol dobrý podklad, aby to súd nariadil zapísať aj do katastra ako ťarchu.

    Katka D je offline (nepripojený) Katka D

    Katka D
    Dobrý deň,
    v prvom rade ďakujem za odpovede a rady.
    Pozemok pod garážou je v mojom vlastníctve. V zmluve sa jedná o pozemok pod prístupovou cestou, s priamo určeným číslom parcely, 24 m2. V bode 2 (v zmluve) "predmet a účel nájmu" je zakotvené, že prenajímateľ a nájomca potvrdzujú, že prenajímaná časť pozemku je funkčná na dohovorené užívanie. Ku garážam je len táto jediná cesta. Majiteľ spoločnosti, kt. cesta patrí je pracovne mimo, vráti sa až koncom februára, takže stretnutie uskutočníme až keď sa vráti. Postupne sa však z toho vykľulo, že takýmto spôsobom nás chce prinútiť k uzavretiu novej zmluvy a následnému zvýšeniu poplatku za nájom, aj keď každoročne nám ho zdvíha z dôvodu inflácie o 5%.
    Myslím si, že platíme už teraz dosť, no všetko je vecou dohody. Veľmi sa ma však dotkol ich prístup a to nehovorím o dôsledkoch keby nám auto v tom čase odcudzili.
    So zmluvou sa chystám k právnikovi. Najskôr som bola veľmi nahnevaná, takže som potrebovala chvíľku na vychľadnutie a teraz som sama zvedavá akým smerom sa daná záležitosť bude uberať.
    Ešte raz ďakujem a prajem Vám príjemný deň.
    pracujem v stavebnej agende Miloš Mičega - CIMOM TN
    Doporučujem jedine k právnikovi. V tejto veci je aj možnosť žalobného návrhu s návrhom na predbežné opatrenie.
    V takom prípade musí súd rozhodnúť o predbežnom do 30 dní. Dobre postavený návrh na predbežko, vidím úspešný.
    Odôvodnenie : dôležité je odôvodnenie zachovaním doterajšieho stavu (režimu), znemožnenie prístupu k nehnuteľnosti bez možnosti iného a pod.

    CIMOM

    Prístupová cesta, prosím poraďte

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.