Zavrieť

Porady

Cestovné náhrady, diéty

Potrebovala by som poradiť!
Zamestnanec nášho klienta je prijatý na minimálnu mzdu, t.j.7600,- Sk a je vyslaný do zahraničia na tri mesiace. Podľa zákona o dani z príjmu som mu prepočítala diéty na celý mesiac, čo činí pri 31 dní a sadzby 35 EUR (stravné) 1085 EUR na mesiac, keďže nemá zabezpečenú stravu.
Je to tak správne?
Usporiadat
zuwo111 zuwo111

zuwo111 je offline (nepripojený) zuwo111

Podľa mojich info. SZČO (nie zamestnanec v prac.pomere) nemá nárok na vreckové. Ak mu stravné vychádza každý deň 100%, tzn. je aj prvý aj posledný deň v zahraničí nad 12 hodín, tak je to ok.
Ak sa mýlim tak ma prosím opravte
0 0
zuwo111 zuwo111

zuwo111 je offline (nepripojený) zuwo111

Mám tiež otázku k tejto téme.
Firma si určila, že bude dávať zamestnancom každý mesiac 20 ks stravných lístkov bez ohľadu na prac. dni, choroby a podobne. To teraz neriešim.
Pri zahraničných pracovných cestách však už nechcú dávať aj lístok aj stravné v zahraničí. Viem, že je to "neštandardné" riešenie, ale nemôžu poskytnúť stravné v zahraničí skrátené o hodnotu stravného lístka? Myslím, že tu niekto písal, že nie, ale rada by som počula viaceré názory. V podstate by firma mala rovnaký náklad aj zamestnanec by spolu dostal stravné v sume, ktorá mu patrí.
Ďalší problém, ktorý s toho vyplýva je vreckové. Ak neposkytnem stravné (z vyššie uvedeného dôvodu), tak podľa mňa by nárok na vreckové nemal zaniknúť. Riešila by som to tak, že si vypočítam, koľko by malo byť stravné, z toho vreckové a to mu firma vyplatí. Môže byť?
Ďakujem pekne za názory
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
zuwo111 Pozri príspevok
Podľa mojich info. SZČO (nie zamestnanec v prac.pomere) nemá nárok na vreckové. Ak mu stravné vychádza každý deň 100%, tzn. je aj prvý aj posledný deň v zahraničí nad 12 hodín, tak je to ok.
Ak sa mýlim tak ma prosím opravte
Obávam sa,že vaše info. sú nesprávne.
Citát zo ZODP:
Daňové výdavky
§ 19
...
(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;...
0 0
7lienka 7lienka

7lienka je offline (nepripojený) 7lienka

Ten osobitný predpis je Zákon 283/2002 o cestovných náhradách, kde § 14 Vreckové hovorí "zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pri zahraničnej prac ...... vreckové".

Ale ak sa opieraš o nejaké usmernenie alebo výsledok DK sem s ním. Pomohlo by to. My tiež neuplatnujeme pre SZČO 40% vreckové a takto by to bol pekný náklad.
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Pojednáva o tom citovaný § 19 - výdavky daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2..................., takže vreckové pri zahraničnej pracovnej ceste u SZCO je VOZD.
0 0
zuwo111 zuwo111

zuwo111 je offline (nepripojený) zuwo111

Vďaka všetkým za opravu mojej chybnej info.

Rada by som poprosila aj o vyjadrenie k mojej otázke - príspevok 23.

Ďakujem pekne
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

zuwo111 Pozri príspevok
Mám tiež otázku k tejto téme.
Firma si určila, že bude dávať zamestnancom každý mesiac 20 ks stravných lístkov bez ohľadu na prac. dni, choroby a podobne. To teraz neriešim.
Ale mala by si aspoň napísať, ako je to hradené - platí niečo zamestnávateľ a časť zamestnanec?

zuwo111 Pozri príspevok
Pri zahraničných pracovných cestách však už nechcú dávať aj lístok aj stravné v zahraničí.
Ak je zamestnanec na PC, tak mu nepatrí stravný lístok. Ak mu SL predsa len dáte, je to nedaňový náklad (okrem prípadu, keď v ten deň odpracoval viac ako 4 hodiny).

zuwo111 Pozri príspevok
Viem, že je to "neštandardné" riešenie, ale nemôžu poskytnúť stravné v zahraničí skrátené o hodnotu stravného lístka? Myslím, že tu niekto písal, že nie, ale rada by som počula viaceré názory.
Nie, nie a ešte raz nie. Odporuje to zákonným ustanoveniam

zuwo111 Pozri príspevok
V podstate by firma mala rovnaký náklad aj zamestnanec by spolu dostal stravné v sume, ktorá mu patrí.
Tu neide o náklad alebo o sumu vyjadrenú v peniazoch. Treba si uvedomiť, že:

Stravné lístky
- ich nárok upravuje ZP, zamestnávateľ buď zabezpečí stravu, alebo poskytne stravný lístok.
- tento nárok sa v zásade poskytuje bezhotovostne, teda žiadny cash, buď sa poskytne jedlo alebo stravná poukážka ako cenina.
- poskytuje sa za pracovné dni, teda zamestnanec odpracuje viac ako 4 hodiny.

Stravné (ako cest. náhrada)
- upravuje ho zákon o cest. náhradách
- náleží za uskutočnenú cestu
- poskytuje sa výhradne v hotovosti (za hotovosť považujem aj to, keď sa mu náhrada prevedie na jeho účet).

A vôbec by nešlo o rovnaké sumy pre zamestnanca a zamestnávateľa.

Predstav si situáciu, že dáš na deň stravný lístok v hodnote 3 €, z čoho zamestnanec zaplatí 1,20 €. Pritom pôjde v ten deň na celodennú PC, za čo bude mať nárok na 8,30 €, takže mu doplatíš 5,30 €.

Teraz si to zrekapitulujme:
- zamestnanec zaplatil 1,20
- ty si mu dala 1,80 + 5,30 = 7,10 €, takže si porušila legislatívne ustanovenia ohľadne stravného, lebo si mu mala dať v hotovosti 8,30 €, teda by si mu bezdôvodne krátila stravné. Krátiť môžeš len z dôvodov uvedených v ZoCN.

Ale takéto špekulácie sú bezpredmetné, lebo vyššie som ti popísal, prečo nie je možné kompenzovať cest. náhrady stravným lístkom.

zuwo111 Pozri príspevok
Ďalší problém, ktorý s toho vyplýva je vreckové. Ak neposkytnem stravné (z vyššie uvedeného dôvodu), tak podľa mňa by nárok na vreckové nemal zaniknúť. Riešila by som to tak, že si vypočítam, koľko by malo byť stravné, z toho vreckové a to mu firma vyplatí. Môže byť?
Nie, pretože tvoj model nemôžeš použiť, je bezpredmetné hovoriť o inom výpočte vreckového. Treba dať stravné aj vreckové podľa zákona o CN.

zuwo111 Pozri príspevok
Ďakujem pekne za názory
Povedz tomu, komu to napadlo, že takto sa to nedá. Ak to chce predsa len presadiť, tak je to na jeho zodpovednosť. Potom sa nedá poradiť "správne" riešenie, lebo takýto postup je nezákonný.
0 0
zuwo111 zuwo111

zuwo111 je offline (nepripojený) zuwo111

Chobot ďakujem pekne za obsažnú odpoveď.
Tých 20 ks si časť hradia zamestnanci a časť prispieva zamestnávateľ. Vďaka za upozornenie na súvislosti ako ich popisuješ, nedomyslela som to. Chceli si to zjednodušiť, tak ma napadlo či by to nešlo takto.
Ešte raz vďaka za ochotu :-)
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Práve mi dal šéf takýto dotaz. Netýka sa to našich pracovníkov.
Keď má pracovník miesto výkonu práce Slovenská republika, či má nárok na diety. Poradíte niekto?
Naposledy upravil VERONIKA6 : 07.05.09 at 12:02
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

VERONIKA6 Pozri príspevok
Práve mi dal šéf takýto dotaz. Netýka sa to našich pracovníkov.
Keď má pracovník miesto výkonu práce Slovenská republika, či má nárok na diety. Poradíte niekto?
TAkto definované miesto výkonu práce nie je v súlade so Zákonníkom práce, preto nie je pravdou, že nemajú nárok na cest. náhrady.

Miesto výkonu musí byť určené v zmysle ZP obcou alebo inak presne určené miesto:

(1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:

a) ....
b) miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto),


Tu som to vysvetľoval:

http://www.porada.sk/t75220-miesto-vykonu-prace.html

Vysvetli to šéfovi, že to nemáte správne určené a zamestnancov okrádate o ich nároky.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Chobot Pozri príspevok
TAkto definované miesto výkonu práce nie je v súlade so Zákonníkom práce, preto nie je pravdou, že nemajú nárok na cest. náhrady.

Miesto výkonu musí byť určené v zmysle ZP obcou alebo inak presne určené miesto:

(1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:

a) ....
b) miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto),

Tu som to vysvetľoval:

http://www.porada.sk/t75220-miesto-vykonu-prace.html

Vysvetli to šéfovi, že to nemáte správne určené a zamestnancov okrádate o ich nároky.
Ďakujem pekne za odpoveď. Nie sú to naši pracovníci, jedná sa o jeho rodinného príslušníka, ktorý začal podnikať.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

VERONIKA6 Pozri príspevok
Ďakujem pekne za odpoveď. Nie sú to naši pracovníci, jedná sa o jeho rodinného príslušníka, ktorý začal podnikať.
ide o zamestnanca alebo živnostníka ?
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

veronikasad Pozri príspevok
ide o zamestnanca alebo živnostníka ?
Je to živnostník, ktorý zamestnáva na dohodu o vykonaní práce.
0 0
ekonella ekonella

ekonella je offline (nepripojený) ekonella

Len podotýkam, že poskytovanie cestovných náhrad pri dohode o vykonaní práce musí byť v dohode uvedené.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať