Zavrieť

Porady

Účtovné odpisy

Prosím Vás, vie mi niekto odborne poradiť, či musím otrocky účtovať každý mesiac na inventárnych kartách účtovné odpisy. Účtujem v sústave JÚ a podľa nového zákona to vyzerá tak, že by sa to malo robiť.
Usporiadat
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

V roku 2005 sme odkúpili komplex nebytových budov.
Účtujeme v JÚ.
Povodný nájomca ešte za predchádzajúceho majiteľa technicky zhodnotil sklad - nové plynové vykurovanie, ktoré si podla zmluvy nájomca aj sám odpisoval.
V tomto roku nájomca ukončil nájom a plynový kotol aj s rozvodmi nám odpredal za jeho zostakovú cenu. Mám na to len faktúru s dohodnutou cenou.
Mám to považovať ako vlastné technické zhodnotenie HIM alebo pokračovať ďalej v jeho odpisoch ?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Jajina Pozri príspevok
V roku 2005 sme odkúpili komplex nebytových budov.
Účtujeme v JÚ.
Povodný nájomca ešte za predchádzajúceho majiteľa technicky zhodnotil sklad - nové plynové vykurovanie, ktoré si podla zmluvy nájomca aj sám odpisoval.
V tomto roku nájomca ukončil nájom a plynový kotol aj s rozvodmi nám odpredal za jeho zostakovú cenu. Mám na to len faktúru s dohodnutou cenou.
Mám to považovať ako vlastné technické zhodnotenie HIM alebo pokračovať ďalej v jeho odpisoch ?
Keď si to odkúpil, tak si to zaradíš do svojho majetku, a od toho dátumu budeš odpisovať. Nemôžeš pokračovať v jeho odpisoch.
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Pekný deň prajem- snažím sa nahodiť do super tabuľky, ktorú som našla v tejto téme- majetok- aby som si vyrátala(teda mi vyrátalo) ÚO. Ale dajak mi to nesedí.
Viete mi prosím poradiť MV zakúpené 7.2.2007- vst.cena-230.000 Sk
tech. zhodnotenie 15.2.2007- 5460,-Sk
Robím v ALFE- tam mi za rok 2007 vyrátalo DO - 58.865,-, ale ak si to vyrátam na 12 mesiacov- tak mi potom nesedí tá suma v ÚO. Bude to v zaokrúhľovaní ? Mne to vychádza 4905,41 Sk mesačne . V tejto tabuľke sa to dá zaokrúhliť iba na 4905,- alebo 4906,-. Rátam to prvý krát- viete mi pomôcť.
DO aj ÚO resp. ( tie si môže ÚJ určiť sama ako bude zaokrúhľovať ) sa zaokrúhľujú teraz na celé eurá nahor- ale ako to bolo predtým s ÚO neviem. Ak si celú sumu 235.460 Sk vydelím 4 - tak mám sumu 58 865,-Sk. A čo dalej?????
Ďakujem
Naposledy upravil L-M : 29.04.09 at 08:48
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

viete mi prosím niekto poradiť- veľmi by som to potrebovala- aby som mohla urobiť spätne všetok majetok
Už som tu prečítala veľa tém ,ale keď som to nahodila do tej tabuľky- stále v tom nemám jasno.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

L-M Pozri príspevok
Pekný deň prajem- snažím sa nahodiť do super tabuľky, ktorú som našla v tejto téme- majetok- aby som si vyrátala(teda mi vyrátalo) ÚO. Ale dajak mi to nesedí.
Viete mi prosím poradiť MV zakúpené 7.2.2007- vst.cena-230.000 Sk
tech. zhodnotenie 15.2.2007- 5460,-Sk
Robím v ALFE- tam mi za rok 2007 vyrátalo DO - 58.865,-, ale ak si to vyrátam na 12 mesiacov- tak mi potom nesedí tá suma v ÚO. Bude to v zaokrúhľovaní ? Mne to vychádza 4905,41 Sk mesačne . V tejto tabuľke sa to dá zaokrúhliť iba na 4905,- alebo 4906,-. Rátam to prvý krát- viete mi pomôcť.
DO aj ÚO resp. ( tie si môže ÚJ určiť sama ako bude zaokrúhľovať ) sa zaokrúhľujú teraz na celé eurá nahor- ale ako to bolo predtým s ÚO neviem. Ak si celú sumu 235.460 Sk vydelím 4 - tak mám sumu 58 865,-Sk. A čo dalej?????
Ďakujem
Odpis ti v tabuľke od marjankaj (máš asi tú) vyšiel správne. Ak to prepočítavaš na 12 mesiacov, tak UO sa ti nebude rovnať DO. Pretože účtovne si to mohla začať odpisovať až v 2/07 a to je len 11 mesiacov.
Účtovné odpisy v Postupoch pre JU sú v platnosti až od 1.1.2008 pozdri § 20.
Odpisy zaokrúhli na celé € hore a posledný rok dáš zbytok.
A UO a DO sa nemusia rovnať, dobu účt. odpisovania si stanoví sama účt. jednotka. Ak dla zákona sú DO napr. 4 roky, tak účtovne to môžeš odpisovať aj 7 rokov, podľa toho ako sa majetok opotrebováva.
Asi toľko.
Naposledy upravil Manual : 29.04.09 at 17:54
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Manual Pozri príspevok
Odpis ti v tabuľke od marjankaj (máš asi tú) vyšiel správne. Ak to prepočítavaš na 12 mesiacov, tak UO sa ti nebude rovnať DO. Pretože účtovne si to mohla začať odpisovať až v 2/07 a to je len 11 mesiacov.
Účtovné odpisy v Postupoch pre JU sú v platnosti až od 1.1.2008 pozdri § 20.
Odpisy zaokrúhli na celé € hore a posledný rok dáš zbytok.
A UO a DO sa nemusia rovnať, dobu účt. odpisovania si stanoví sama účt. jednotka. Ak dla zákona sú DO nar. 4 roky, tak účtovne to môžeš odpisovať aj 7 rokov, podľa toho ako sa majetok opotrebováva.
Asi toľko.
Tomu rozumiem manual- aspoň myslím, ale ako teda vyrátať tie odpisy- odpisový plán- dať tam odpisy- len za roky od 2008?
Lebo ak tie zaokr. odpisy vynásobím 12-imi- nedostanem sa k sume DO. Mám na mysli- ak by som chcela , aby sa DO= ÚO.
Ide mi o to , že v roku 2008- som to neurobila, niežeby som bola lenivá- len som to akosi prehliadla-takže aj ZC vo výkaze o MaZ- bude zlá- s tým už asi nič robiť nebudem- len aby som to aspoň teraz mala O.K.
Ak si teda začnem rátať ÚO- od roku 2008 z akej ceny ich budem rátať- keď dovtedy bol DHM odpisovaný len DO?
Zo zostatkovej ceny daňovej k 31.12.2007- začnem rátať mesačné odpisy vo výške akú si určím v IS?
Neviem vôbec či tomu rozumiem. V roku 2008- sa zaokrúhľujú ÚO na celé sk nahor,od 1.1.2009- ako si to ÚJ sama rozhodne, však- je viac spôsobov- mne sa najviac páči na celé EUR nahor.
Naposledy upravil L-M : 29.04.09 at 12:18
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

L-M Pozri príspevok
Tomu rozumiem manual- aspoň myslím, ale ako teda vyrátať tie odpisy- odpisový plán- dať tam odpisy- len za roky od 2008? Nie za všetky rokyLebo ak tie zaokr. odpisy vynásobím 12-imi- nedostanem sa k sume DO. Mám na mysli- ak by som chcela , aby sa DO= ÚO. S tým sa netráp, DO a UO sa nemusia rovnaťIde mi o to , že v roku 2008- som to neurobila, niežeby som bola lenivá- len som to akosi prehliadla-takže aj ZC vo výkaze o MaZ- bude zlá- s tým už asi nič robiť nebudem- len aby som to aspoň teraz mala O.K. Tak to sprav spätne
Ak si teda začnem rátať ÚO- od roku 2008 z akej ceny ich budem rátať- keď dovtedy bol DHM odpisovaný len DO? Do karty treba zapísať (bolo by dobré) kôli prehľadnosti UO od začiatku = od zaradenia, aj keď zákon to ešte nepredpisoval
Zo zostatkovej ceny daňovej k 31.12.2007- začnem rátať mesačné odpisy vo výške akú si určím v IS? Nie od začiatku to je z obst. ceny
Neviem vôbec či tomu rozumiem. V roku 2008- sa zaokrúhľujú ÚO na celé sk nahor,od 1.1.2009- ako si to ÚJ sama rozhodne, však- je viac spôsobov- mne sa najviac páči na celé EUR nahor.
Alfa to rieši pekne, niekde som tu (v tomto roku) pripol postup, ako to robiť aby to správne zaspísalo do Výkazu o MaZ.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

niečo sme riešili aj tu:
http://www.porada.sk/t108477-opat-od...ml#post1026703
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Manual Pozri príspevok
Alfa to rieši pekne, niekde som tu (v tomto roku) pripol postup, ako to robiť aby to správne zaspísalo do Výkazu o MaZ.
A asi náhodou nevieš , kde si to pripol?
O.K- spravím to spätne- len ALFA mi to spätne nevyráta- jedine, že by som sa vrátila do toho roku , kedy bol majetok zaradený- vyrátala ÚO-vytlačila.
Takto každý rok a bolo by to. Ale ako je to potom s výkazom o MaZ. Alebo si to urobím v tej tabuľke od marjankaj.
Ke´d to urobím spätne-UO od roku zaradenia- zmenia sa mi od toho roku všetky výkazy o MaZ. A podľa zákona je povinné robiť ÚO až od 1.1.2008- a v tom prípade by sa mi zmenil iba posledný výkaz. Tak ako teraz- už som z toho celá domotaná.
Treba potom podať opravný?
Aj tú druhú tému som si čítala.
ďakujem
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
L-M Pozri príspevok
A asi náhodou nevieš , kde si to pripol?
O.K- spravím to spätne- len ALFA mi to spätne nevyráta- jedine, že by som sa vrátila do toho roku , kedy bol majetok zaradený- vyrátala ÚO-vytlačila.
Takto každý rok a bolo by to. Ale ako je to potom s výkazom o MaZ. Alebo si to urobím v tej tabuľke od marjankaj.
Ke´d to urobím spätne-UO od roku zaradenia- zmenia sa mi od toho roku všetky výkazy o MaZ. A podľa zákona je povinné robiť ÚO až od 1.1.2008- a v tom prípade by sa mi zmenil iba posledný výkaz. Tak ako teraz- už som z toho celá domotaná.
Treba potom podať opravný?
Aj tú druhú tému som si čítala.
ďakujem
Netreba, ale môžeš.
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

marjankaj Pozri príspevok
Netreba, ale môžeš.
Ďakujem ti pekne- to prvé slovíčko sa mi páči viac .
A to ostatné teda môžem urobiť tak ako som písala- tá tvoja tabuľka sa mi páči- dobre si sa s ňou musel (a) natrápiť.
Len do tej druhej- OR- mi nejde písať ,aj keď ochrana mám nastavené na nízka.
Chce to odo mňa dajaké heslo .
0 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

Skúsila som si pre kontrolu porovnať prepočet mojich odpisov pri prechode na EUR a výpočtami SKVELEJ tabulečky a všetko sedelo ok.

Ale teraz v roku 2009 sme urobili technické zhodnotenie.
Skusila som si opäť pre kontrolu nahodiť údaje do tabulečky, ale vyšli mi rozdielne odpisy. Prosím zkontrolujte ma, kde robím chybu.

Dátum obstarania: 12/2004
obstarávacia cena budovy 4.210.327 Sk
Daňové odpisy - zrýchlené
4 odpis.skupina, 20 rokov
r.2009 - tech.zhodnotenie 4.611,60 EUR

prikladám tabulku vypočítaných mojich odpisov
pozn. malý rozdiel 0,04 EUR mám v prepočítanej zostatkovej cene k 1.1.2009 z dovodu,že som odpisy v rokoch 2004-2008 nezaokrúhlovala, ale preto mi nemôžu vychádzať od r.2009 tak rozdielne odpisy (napr. v r.2009 až 446 EUR)
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Jajina Pozri príspevok
Skúsila som si pre kontrolu porovnať prepočet mojich odpisov pri prechode na EUR a výpočtami SKVELEJ tabulečky a všetko sedelo ok.

Ale teraz v roku 2009 sme urobili technické zhodnotenie.
Skusila som si opäť pre kontrolu nahodiť údaje do tabulečky, ale vyšli mi rozdielne odpisy. Prosím zkontrolujte ma, kde robím chybu.

Dátum obstarania: 12/2004
obstarávacia cena budovy 4.210.327 Sk
Daňové odpisy - zrýchlené
4 odpis.skupina, 20 rokov
r.2009 - tech.zhodnotenie 4.611,60 EUR

prikladám tabulku vypočítaných mojich odpisov
pozn. malý rozdiel 0,04 EUR mám v prepočítanej zostatkovej cene k 1.1.2009 z dovodu,že som odpisy v rokoch 2004-2008 nezaokrúhlovala, ale preto mi nemôžu vychádzať od r.2009 tak rozdielne odpisy (napr. v r.2009 až 446 EUR)
Áno je tam chyba, musím ju opraviť. Včera som na to prišiel aj ja.
Robím novú tabuľku, ale opravím aj túto.
Naposledy upravil marjankaj : 30.04.09 at 10:30
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
L-M Pozri príspevok
Ďakujem ti pekne- to prvé slovíčko sa mi páči viac .
A to ostatné teda môžem urobiť tak ako som písala- tá tvoja tabuľka sa mi páči- dobre si sa s ňou musel (a) natrápiť.
Len do tej druhej- OR- mi nejde písať ,aj keď ochrana mám nastavené na nízka.
Chce to odo mňa dajaké heslo .
Pozri §39 ods.2 a 3 zákona 511/1992 o správe daní a poplatkov.

Môžeš písať len do zeleno podfarbených buniek.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

L-M Pozri príspevok
A asi náhodou nevieš , kde si to pripol?
O.K- spravím to spätne- len ALFA mi to spätne nevyráta- jedine, že by som sa vrátila do toho roku , kedy bol majetok zaradený- vyrátala ÚO-vytlačila.
Takto každý rok a bolo by to. Ale ako je to potom s výkazom o MaZ. Alebo si to urobím v tej tabuľke od marjankaj.
Ke´d to urobím spätne-UO od roku zaradenia- zmenia sa mi od toho roku všetky výkazy o MaZ. A podľa zákona je povinné robiť ÚO až od 1.1.2008- a v tom prípade by sa mi zmenil iba posledný výkaz. Tak ako teraz- už som z toho celá domotaná.
Treba potom podať opravný?
Aj tú druhú tému som si čítala.
ďakujem
Ano, Alfa ti to nevyráta spätne, ale ja hovorím o tom, aby to bolo na príslušnej karte DHM správne uvedené a ďalej o tom aby sa ti správna hodnota účtovnej zostatkovej ceny DHM v budúcnosti automaticky zapísala do Výkazu o MaZ. Preto starý rok napr. r. 2007 tam zadať UO jednou sumou a potom už po mesiacoch. Pripnuté je to v príspevku 775 tu:
http://www.porada.sk/t4907-p20-ako-n...tml#post946845
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Jajina Pozri príspevok
Skúsila som si pre kontrolu porovnať prepočet mojich odpisov pri prechode na EUR a výpočtami SKVELEJ tabulečky a všetko sedelo ok.

Ale teraz v roku 2009 sme urobili technické zhodnotenie.
Skusila som si opäť pre kontrolu nahodiť údaje do tabulečky, ale vyšli mi rozdielne odpisy. Prosím zkontrolujte ma, kde robím chybu.

Dátum obstarania: 12/2004
obstarávacia cena budovy 4.210.327 Sk
Daňové odpisy - zrýchlené
4 odpis.skupina, 20 rokov
r.2009 - tech.zhodnotenie 4.611,60 EUR

prikladám tabulku vypočítaných mojich odpisov
pozn. malý rozdiel 0,04 EUR mám v prepočítanej zostatkovej cene k 1.1.2009 z dovodu,že som odpisy v rokoch 2004-2008 nezaokrúhlovala, ale preto mi nemôžu vychádzať od r.2009 tak rozdielne odpisy (napr. v r.2009 až 446 EUR)
Prikladám opravenú tabuľku
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Manual Pozri príspevok
Ano, Alfa ti to nevyráta spätne, ale ja hovorím o tom, aby to bolo na príslušnej karte DHM správne uvedené a ďalej o tom aby sa ti správna hodnota účtovnej zostatkovej ceny DHM v budúcnosti automaticky zapísala do Výkazu o MaZ. Preto starý rok napr. r. 2007 tam zadať UO jednou sumou a potom už po mesiacoch. Pripnuté je to v príspevku 775 tu:
http://www.porada.sk/t4907-p20-ako-n...tml#post946845
Ďakujem veľmi pekne - skôr som sa nedostala k počítaču -idem sa na to pozrieť
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

marjankaj Pozri príspevok
Pozri §39 ods.2 a 3 zákona 511/1992 o správe daní a poplatkov.

Môžeš písať len do zeleno podfarbených buniek.
Ďakujem - pozrela som si to- rozumiem tomu tak, že ak sa mi nezmenil základ dane- čo sa zmenou ZC DHM nezmení- nemusim podávať žiadny opravný výkaz. Dobre som to pochopila ?
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Nie som si istá či v priloženej tabuľke správne počíta odpisy pri prerušení v prvom roku odpisovania. MôJ výpočet na karte DHM.
OC 900 000,- dátum zaradenia 5.5.2004, odpisová skupina 3 doba odpisovania 12 rokov, spôsob odpisovania zrýchlený.
r.2004 prerušené odpisy ZC 900 000
R.2005 odpisy 75 000 ZC 825 000
r.2006 137500 ZC 687 500
r.2007 125 000 ZC 562 500
r.2008 112 500 450 000=14 937,26 €
Pri nasadení týchto údajov do tabuľky vychádzajú iné odpisy, prosím mohli by ste sa na to pozrieť resp. skontrolovať tento môj
výpočet. Jedná sa o DAŃOVÉ ODPISY. ´DAKUJEM PEKNE.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Katarina Pozri príspevok
Nie som si istá či v priloženej tabuľke správne počíta odpisy pri prerušení v prvom roku odpisovania. MôJ výpočet na karte DHM.
OC 900 000,- dátum zaradenia 5.5.2004, odpisová skupina 3 doba odpisovania 12 rokov, spôsob odpisovania zrýchlený.
r.2004 prerušené odpisy ZC 900 000
R.2005 odpisy 75 000 ZC 825 000
r.2006 137500 ZC 687 500
r.2007 125 000 ZC 562 500
r.2008 112 500 450 000=14 937,26 €
Pri nasadení týchto údajov do tabuľky vychádzajú iné odpisy, prosím mohli by ste sa na to pozrieť resp. skontrolovať tento môj
výpočet. Jedná sa o DAŃOVÉ ODPISY. ´DAKUJEM PEKNE.
Áno je tam chyba. Doporučujem zaradiť o rok neskôr 5.5.2005 a odpisy budú správne. Tabuľku opravím.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať