Zavrieť

Porady

Rozdelenie HV

Ahojte poradáci,

nemám skúsenosti s rozdeľovaním HV spoločnosti medzi spoločníkov, preto ma zaujíma nasledovná vec, s ktorou som sa stretla:

spoločníci v.o.s. si rozdeľovali každoročne zisk alebo stratu.
- Stratu z výsledovky preúčtovali na pohľadávky účet 354.
- zisk z výsledovky preúčtovali na 364, ale rozdelili si ho tým spôsobom, že zisk z výsledovky upravili podľa daňového priznania o pripočítateľné a odpočítateľné položky, a vyšiel im zisk väčší, pretože mali vyššie pripočítateľné položky (neuhradené odvody a dane) a teda si vyplatili aj vyšší podiel zo zisku.
Je takéto rozdeľovanie zisku s p r á v n e ?
Usporiadat
emarosl emarosl

emarosl je offline (nepripojený) emarosl

Stefan2005 Pozri príspevok
... nikto sa nepridáva, takže skúsim ešte raz. Síce už dlhšie nerobím v.o.s., ale pokúsim sa načrtnúť môj pohľad (resp. ako som to robil):
Na r. 100 DPPO v.o.s. sa uvádza výsledok hospodárenia neupravený o jeho rozdelenie voči spoločníkom (t.j. nárok na podiel na zisku, alebo povinnosť úhrady straty ).
V.o.s. vyplňuje DPPO po r. 310.
A na riadku 320 (vyplňuje len v.o.s.) sa rozdelí medzi spoločníkov celý základ dane (alebo daňová strata) v zmysle spoločenskej zmluvy (alebo rovným dielom) - preberajú si to do vlastného DP. Tým pádom na riadku 400 sa uvádza nula a v.o.s. ďalej DPPO nevyplňuje.
V účtovníctve sa okrem rozdelenia VH medzi spoločníkov 364 alebo 354 oproti 596 už nič iné neúčtuje - vo výkaze ziskov a strát VH je nula....
Veľmi pekne ďakujem!
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

začtovala som rozdelenie zisku 431/364, vznikol mi tam rozdiel pri zaokrúhľovaní 0,02 €, môžem ten rozdiel zaúčtovať na 428/431?
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
sybila3 Pozri príspevok
začtovala som rozdelenie zisku 431/364, vznikol mi tam rozdiel pri zaokrúhľovaní 0,02 €, môžem ten rozdiel zaúčtovať na 428/431?
A prečo tak chceš účtovať? Veď 0,02€ možno bezo zbytku vyplatiť...
No ale keď tak rozhodli spoločníci, tak to môžeš tak zaúčtovať.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

lebo v zápisnici z VZ je to tak zaokrúhlené, ale účtovne je to o 0,02 € rozdielne. tak preto.
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

Ahojte, ja by som sa chcela spýtať dve veci:

- v s.r.o. si chcú rozdeliť zisk z minulých rokov ktorý je na účte 428 nerozdelený zisk minulých rokov, ale pozerala som že pri zápise do obchodného registra bol zisk, ktorý si chcú rozdeliť (r. 2003, r. 2004, r. 2006), rozdelený na tvorbu rezervného fondu - čo je v poriadku a zvyšná časť na hradenie strát spoločnosti - moja otázka je môžu si takýto zisk rozdeliť keď je určený na hradenie strát spoločnosti podľa zápisu z valného zhromaždenia?

- a druhá otázka ak by si teta mohli rozdeliť tento zisk je tu ešte taká vec, že do 12.09.2006 boli dvaja spoločníci s vkladmi do spoločnosti, kdežto od 13.9.2007 až po súčasnosť je už len jeden spoločník - má podiel na zisku získať aj ten spoločník, ktorý už nie je spoločníkom ale počas roku 2006 kedy bol vykázaný zisk ešte bol spoločníkom a podobne aj roky 2003 a 2004?

Bola by som rada keby niekto pomohol lebo s týmto vôbec nemám skúsenosti.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Rozhodnutie o nerozdelenom HV na účte 428 pre krytie budúcich strát možno považovať iba za dočasné rozhodnutie o viazaní, aj zdôvodnenie, prečo sa nerozdelilo hneď. VZ môže kedykoľvek rozhodnúť, že dôvody pominuli a že sa rozdelí.
Ak došlo k riadnemu prevodu podielu odchádzajúceho spoločníka /vrátane zápisu zmeny v OR/, na zostávajúceho, alebo iného spoločníka, vrátane jeho vyplatenia podľa zmluvy o prevode, tak nemá nárok na nič. Všetky jeho nároky mali byť vysporiadané na polovicu, podľa mimoriadnej účtovnej závierky k 12.9.2006. Teda R66 mimoriadnej súvahy deleno dvomi. Podiel môže byť dohodou odpredaný za odlišnú cenu a tá platí. Ak nie, tak jeho nárok /na celú tú polovicu k 12.9.06/ ešte stále trvá, nie je premlčaný. Ak bol vylúčený, alebo zrušený súdom, mal nárok na vyrovnanie. Pozri § 140, aj § 61 Obch.zákonníka.
Drobná poznámka k nerozdelenému HV 2003 - ešte platilo, že sa výplata zdaňovala sadzbou 15 %, daj to s podkladmi posúdiť niekomu, čo sa vyzná.
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

a_je_to Pozri príspevok
Rozhodnutie o nerozdelenom HV na účte 428 pre krytie budúcich strát možno považovať iba za dočasné rozhodnutie o viazaní, aj zdôvodnenie, prečo sa nerozdelilo hneď. VZ môže kedykoľvek rozhodnúť, že dôvody pominuli a že sa rozdelí.
Ak došlo k riadnemu prevodu podielu odchádzajúceho spoločníka /vrátane zápisu zmeny v OR/, na zostávajúceho, alebo iného spoločníka, vrátane jeho vyplatenia podľa zmluvy o prevode, tak nemá nárok na nič. Všetky jeho nároky mali byť vysporiadané na polovicu, podľa mimoriadnej účtovnej závierky k 12.9.2006. Teda R66 mimoriadnej súvahy deleno dvomi. Podiel môže byť dohodou odpredaný za odlišnú cenu a tá platí. Ak nie, tak jeho nárok /na celú tú polovicu k 12.9.06/ ešte stále trvá, nie je premlčaný. Ak bol vylúčený, alebo zrušený súdom, mal nárok na vyrovnanie. Pozri § 140, aj § 61 Obch.zákonníka.
Drobná poznámka k nerozdelenému HV 2003 - ešte platilo, že sa výplata zdaňovala sadzbou 15 %, daj to s podkladmi posúdiť niekomu, čo sa vyzná.
Nezávisle na tom čo som sa pýtala mám asi menší chaoz v tom vysporiadaní spoločníka. Musím sa popozerať tu v účtovníctve ako to bolo realizované. A ešte neviem či som dobre pochopila ale ak sa mení spoločník treba vytvárať mimoriadnu účtovnú závierku? Pretože u nás sa chystá kompletná zmena spoločníka. To ešte len budem mať veselo čo s tým vkladom terajšieho spoločníka a ako to zaúčtovať všetko správne + vklad nového spoločníka
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Nenašiel som nikde povinnosť urobiť závierku pri odchode spoločníka. Ale ak neurobíš aspoň čo najúplnejšiu súvahu a výkaz ziskov a strát a aspoň nahrubo aj daň, tak nemáš ako vyčísliť nominálnu hodnotu podielu pre odchádzajúceho spoločníka. Ibaže by sa výmena spoločníkov vykonala za inú cenu, nesúvisiacu s hodnotou podielu. Nový spoločník, ak sa nezvyšuje ZI, nevkladá nový vklad, iba odkupuje od odchádzajúceho a podpisuje súhlas so spoločenskou zmluvou. Následne sa v OR zruší odstupujúci spoločník a zapíše nový. V účtovníctve nič, iba ak presun medzi analytickými účtami 411 A.
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

a_je_to Pozri príspevok
Nenašiel som nikde povinnosť urobiť závierku pri odchode spoločníka. Ale ak neurobíš aspoň čo najúplnejšiu súvahu a výkaz ziskov a strát a aspoň nahrubo aj daň, tak nemáš ako vyčísliť nominálnu hodnotu podielu pre odchádzajúceho spoločníka. Ibaže by sa výmena spoločníkov vykonala za inú cenu, nesúvisiacu s hodnotou podielu. Nový spoločník, ak sa nezvyšuje ZI, nevkladá nový vklad, iba odkupuje od odchádzajúceho a podpisuje súhlas so spoločenskou zmluvou. Následne sa v OR zruší odstupujúci spoločník a zapíše nový. V účtovníctve nič, iba ak presun medzi analytickými účtami 411 A.
No to by bolo asi najrozumnejšie keby to tak spravili len odkúpením vkladu. Ale bohvie ako to vymyslia.
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

Ahojte poraďáci chcem sa spýtať na situáciu: sro dosiahla zisk rok 2005 a 2006, rok 2007 strata a rok 2008 zisk. Môže uhradiť stratu z roku 2007 zo ziskov 2005 a 2006? Sú totiž ponechané vo firme na krytie strát. Len som si nie istá či sa môžu použiť zisky dosiahnuté pred stratou alebo až po strate (teda rok 2008). Ďakujem
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Určite môžu.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

mirčiak Pozri príspevok
Ahojte poraďáci chcem sa spýtať na situáciu: sro dosiahla zisk rok 2005 a 2006, rok 2007 strata a rok 2008 zisk. Môže uhradiť stratu z roku 2007 zo ziskov 2005 a 2006? Sú totiž ponechané vo firme na krytie strát. Len som si nie istá či sa môžu použiť zisky dosiahnuté pred stratou alebo až po strate (teda rok 2008). Ďakujem
Áno, môžu sa použiť aj zisky vytvorené skôr, t.j.v rokoch 2005 a 2006.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

z Obchodného zákonníka ...

§ 123

(2) Spoločnosť môže vyplácať podiely na zisku len pri splnení podmienok podľa § 179 ods. 3 a 4. Spoločnosť nesmie vyplácať najmä úroky z vkladov do spoločnosti a preddavky na podiely na zisku.

§ 179
(
(3) Do zrušenia spoločnosti môže byť medzi akcionárov rozdelený vždy len čistý zisk

a) znížený o prídely do rezervného fondu, prípadne ďalších fondov, ktoré spoločnosť vytvára podľa zákona, a o neuhradenú stratu z minulých období,
b) zvýšený o nerozdelený zisk z minulých období a fondy vytvorené zo zisku, ktorých použitie nie je v zákone ustanovené.

(4) Spoločnosť nemôže rozdeliť medzi akcionárov čistý zisk alebo iné vlastné zdroje spoločnosti, ak vlastné imanie zistené podľa schválenej riadnej účtovnej závierky je alebo by bolo v dôsledku rozdelenia zisku nižšie ako hodnota základného imania spolu s rezervným fondom (§ 217), prípadne ďalšími fondmi vytváranými spoločnosťou, ktoré sa podľa zákona alebo stanov nesmú použiť na plnenie akcionárom, znížená o hodnotu nesplateného základného imania, ak táto hodnota ešte nie je zahrnutá v aktívach uvedených v súvahe podľa osobitného zákona.
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Pripojím sa do tejto témy.
SRO má na účte 428 nejakú sumu z r.2007 a 2008, teraz sa mi nazbierali v pokladni nejaké jurášky, tak by si spoločníci chceli vyplatiť podiely na zisku. Neviem ale, či mám poslať do registra ďaľšiu zápisnicu z VZ, kde sa má pojednávať o tomto rozdelení (jednu som už poslala spolu s uzávierkou)? Alebo je to len môj interný doklad?
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Zápisnica z VZ o rozdelení zisku sa do zbierky listín OR neukladá.
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Aljok Pozri príspevok
Zápisnica z VZ o rozdelení zisku sa do zbierky listín OR neukladá.
Veľmi pekne ďakujem.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

má byť niekde stanovené dokedy treba rozdeliť HV. Zaúčtovala som predpis dvom spoločníkom, ale zatiaľ nie je v pokladni dosť peňazí, aby sa im rozdelilo.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

sybila3 Pozri príspevok
má byť niekde stanovené dokedy treba rozdeliť HV. Zaúčtovala som predpis dvom spoločníkom, ale zatiaľ nie je v pokladni dosť peňazí, aby sa im rozdelilo.
Rozdeliť a vyplatiť nie je to isté.
HV rozdeľujú spoločníci na valnom zhromaždení. Na základe zápisnice zaúčtuješ predpis. Vyplatiť sa môže nielen z pokladne ale aj bezhotovostne z účtu na osobný účet spoločníkov. Či sa uprednostní výplata podielov pred financovaním prevádzky, o tom spravidla rozhodne konateľ.
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Môže sro rozdeliť zisk tak, že jeden dostane 100% zisku a druhý nič keď sa tak dohodli.
0 0
tanusik tanusik

tanusik je offline (nepripojený) tanusik

Prajem pekný deň,
k tomu nerozdelenému zisku minulých rokov....takže keby sa VZ rozhodlo, tvoria ho 2 osoby, že si vyplatia časť zisku...tak ten zisk si musia zdaniť?..kumuluje sa nám na tom účte už poriadne veľká suma a chcela by som s tým niečo spraviť....sa to uhradí z pokladne?....sorry, ale som to ešte počas mojej praxe neúčtovala a rada príjmem radu od skúsenejších....díky...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať