Zavrieť

Porady

Číslovanie faktúr

Prosím o radu!
Podľa zákona o účtovníctve § 11 ods. 2 musia byť účtovné zápisy vedené priebežne, t.j. chronologicky.
Musí byť číslovanie vydaných faktúr vzostupné podľa dátumu ich vystavenia?
Alebo je prípustné nedodržať sled číslovania, za podmienky že nebude chýbať ani jedno číslo vystavenej faktúry???

Pustili ste sa do debaty o vynechaní čísla, ale ja som skôr myslela dátumový nesúlad v číselnom slede. Tým sa predíde vynechanému číslu faktúry a tak aj podozreniu zo zatajenia príjmov. Je až taká veľká chyba, keď preskočené číslo faktúry obsadím faktúrou, ktorá má dátum vydania napr. o týždeň neskôr ako pred ňou a za ňou?

Napr.
2600101 - 10.5.2006
2600102 - 11.5.2006
2600103 - 16.5.2006
2600104 - 12.5.2006

Ďakujem za odpovede...
Naposledy upravil Fekiačová : 25.07.06 at 07:02 Dôvod: sledovať tému
Usporiadat
lubenaj lubenaj

lubenaj je offline (nepripojený) lubenaj

Kde je napísané že faktúry musia mať aj slovné označenie. je to len v rámci účtovníctva, alebo ak si ich podnikateľ vystavuje sám musí mať aj na vystavenej faktúre slovné označenie? týka sa toto slovné označenie aj iných dokladov? ďakujem za odpoveď
0 0
lu_lu lu_lu

lu_lu je offline (nepripojený) lu_lu

Zákon o účtovníctve, účinnosť od 1.1.2008:
§ 10
Účtovný doklad


(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

(2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.
0 0
lu_lu lu_lu

lu_lu je offline (nepripojený) lu_lu

vyššie uvedené platí od 26.4.2007 (t.j. skontrolovat a v pripade doplnit v minulom roku)
0 0
lubenaj lubenaj

lubenaj je offline (nepripojený) lubenaj

no ale na faktúre je napísané slovíčko faktúra tak ako na PPD je toto predsa slovné oznacenie alebo nie?
0 0
alfabioslovakia alfabioslovakia

alfabioslovakia je offline (nepripojený) alfabioslovakia

vystavená fa musí byť očíslovaná a číslovanie musí nasledovať podľa dátumu vyhotovenia. číslo fa nemusí obsahovať slovný text, to je predsa uvedené na doklade že je to faktúra.
Dodávateľská faktúra sa zaeviduje číselne podľa dátumu, kedy prišla. Nie podľa dátumu vyhotovenia.
0 0
lu_lu lu_lu

lu_lu je offline (nepripojený) lu_lu

Zákon ošetruje prípady, kedy by účtovník vystavil všeobecný (interný) účtovný doklad a označil by ho len napr. ID 08/01 namiesto "Interný doklad: ID 08/01"
0 0
great.zv great.zv

great.zv je offline (nepripojený) great.zv

takže, "chaotické" číslovanie VF - neobstojí a ani sa nečudujem....
číslovanie "kľúčom" VFrrmmddčč (ES zabezpečuje čč - chronologicky, ostatné čísla - dátum, sa dá prepísať) + VS chronologicky vzostupne, to preukazuje náväznosť číslovania dokladov - tak takéto číslovanie obstojí , aké s tým máte skúsenosti?
0 0
romanpp romanpp

romanpp je offline (nepripojený) romanpp

Ja teda reálne takéto číslovanie používam (VFrrmmddčč) - už roky. Doteraz mi žiadna kontrola z DÚ (v PP) nič nevytkla.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Pokiaľ to "čč" ide zaradom, prečo by namietali.
Ja som sa stretla s takým číslovaním, že to "čč" bolo poradové číslo z príslušného dňa, takže vždy začal od 1.
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
podľa mňa pri číslovaní VF rr mm dd čč je možné, že DU bude mať pripomienky pokiaľ bude každý nový deň začínať od 1
0 0
joki joki

joki je offline (nepripojený) joki

Každá kniha v účtovníctve má jedinečné číslovanie od 1 po x, prefix musí byť slovný - DF. OF. INT, prípadne koľko písmenkový dovolý príslušný program. Normálne knihy majú jedinečné číslovanie strán od 1 po xxx. Aj preto sa to volá kniha a nie zbierka. Môže byť zakomponovaný aj označenie roku. OF080001, OF08/001, OF09001, OF 8/0023, INT 9/0123. Ide o to, že pracovníčky DÚ to vedia jednoznačne préčítať aj z Účtovného denníka, a potom aj o to , že sa nedá dokladať faktúra do "krátkeho" číslovania. Ale to my všetci vieme. Ja tvorým číslovanie "dlhé" niekoľko rokov v každej knihe, nemám problém sa rýchlejšie orientovať v účte. Mal som fi., kde počet núl v dľžke číslovania určovalo o akú fa. vlasne ide. Je tu veľa príspevkov na tento problém, je pravdou aj to, že zákon tiež presne neurčuje postupnosť tvorby číslovania, ale to je na každom z nás, ako si to svoje budeme vedieť obhájiť. Toto je môj výklad zákona o spôsobe číslovania účtovných dokladov.
Naposledy upravil joki : 11.01.09 at 11:50
0 0
romanpp romanpp

romanpp je offline (nepripojený) romanpp

Rozalka Pozri príspevok
Pokiaľ to "čč" ide zaradom, prečo by namietali.
Ja som sa stretla s takým číslovaním, že to "čč" bolo poradové číslo z príslušného dňa, takže vždy začal od 1.
Ale presne tento systém používam ja.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
A myslíš, že ťa daňová kontrola pochváli?
Podľa mňa porušuješ základné princípy účtovníctva, minimálne ustanovenie o pravdivom a vernom zobrazení.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Myslím, že "dátumové číslovanie" používajú hlavne dva typy subjektov:
a) subjekty, ktoré chcú niečo vkladať alebo si chcú nechať otvorené zadné dvierka
b) subjekty malé, ktorú chcú robiť "dojem veľkofirmy s bujnou fakturáciou"

a možno sa vyskytnú aj tí, ktorým sa to jednoducho páči = c).

"Dátumový" spôsob číslovania VF neuznávam a nepraktizujem, ale pri kontrolách prechádza. U jedného klienta (PO) sme tento systému používali na jeho želanie z dôvodu b). Každej faktúre sme pridávali interné zúčtovacie číslo, ktoré sme potom uvádzali aj na výpisoch BÚ, aj na pokl. dokladoch. mali sme zoznam VF s uvádzaním oboch číselných radov, ako východisko z núdze. Doplním: pri identifikácii úhrad niekedy vznikal zbytočný guláš, najmä ak si odberateľ trochu pozmenil to dátumové číslo faktúry, alebo vystavovateľ vystavil 3! faktúry s jedným číslom ako alternatívy a všetky dal na zúčtovanie (alternatívy=rôzne sumy, čiastočne rôzne predmety fakturácie ... fuj).
Našťastie, potom ho to prešlo (konateľa) a už niekoľko rokov číslujeme normálne - neprerušený číselný rad za sebou od 01.01. do 31.12.xx.
Odporúčam aspoň zaviesť interné číslovanie, keď už "musí byť" dátumové číslovanie.
Naposledy upravil STRELEC : 11.01.09 at 18:37
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

K číslam FA:-) - môže mať predfaktúra a aj ostrá FA to isté číslo FA? ale každá je vystavená na iný druh činnosti?a potom keď vystaví na tú zálohovú FA ostrú tak znova je to isté číslo - je to možné??
0 0
AIMA AIMA

AIMA je offline (nepripojený) AIMA

lu_lu Pozri príspevok
Zákon o účtovníctve, účinnosť od 1.1.2008:
§ 10
Účtovný doklad


(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

(2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.
Musí byť na faktúre odtlačok pečiatky?
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Nemusí
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Mám problém s číslovaním dokladov. Prešli sme na nový program a naša materská firma (zahr.) trvá na tom, aby sme číslovali doklady od 1 ....x v dátume od 01.01 ...31.12. My však máme hospodársky rok a teda začínali sme číslovať od 01.05. .. 30.04. vždy od 01. Teraz som v rozpakoch, či môžem začínať účtovný rok 01.05.2009 a začínam faktúrou vyšlou napr. č. 0900105. A podobne je to u ostatných dokladov. Nebude to v rozpore so zákonom o účtovníctve? Ďakujem vám.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Tonka myslím, že neporušíš. Ja som mala teraz daňovú kontrolu a číslujem dodávateľské faktúry, tak ako píšem v dotaze na drsr.sk a nemala som k tomu žiadne pripomienky.

Dopyt:

Dobrý deň,
Nakoľko mi klienti neporiadne nosia doklady na zaúčtovanie, chcela by som tento rok zvoliť číslovanie "došlých faktúr", "výdavkových pokladničných dokladov" takto:
DF 2008 mesiac poradové číslo, napr. za január DF20080101, za február DF20080201 atd., len mi nie je jasné zo zákona o účtovníctve či tak môžem urobiť.

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Z platného zákona o účtovníctve jednoznačne nevyplýva, akým spôsobom má účtovná jednotka číslovať jednotlivé účtovné doklady.
Náležitosti, ktoré má obsahovať účtovný doklad sú vymedzené v § 10 zákona o účtovníctve.
Účtovné doklady majú mať svoje slovné a číselné označenie a majú byť zaúčtované chronologicky.
Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo správne, úplne, preukázateľne, zrozumiteľne a spôsobom zaručujúcim trvalosť účtovných záznamov.
Je na účtovnej jednotke aký spôsob číslovania účtovných dokladov si zvolí, pre účely výkonu daňovej kontroly dane z príjmov musí daňovník vedieť preukázať zahrnutie zaúčtovaných nákladov do základu dane na základe účtovných dokladov.

Odbor služieb pre verejnosť
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Muska, ja takto cislujem pokladnu - kazdy mesiac od 1, t. j. januar od 1/1, 1/2...1/x, december 12/1, 12/2...12/x. Kontrolu som na to nemala, ale na skoleni raz jedna auditorka povedala, ze oni to nemaju radi, lebo potom nevedia, ci bolo nieco neskor do predchadzajucich mesiacov dodane alebo nie. Tento sposob cislovania som tiez zvolila kvoli neporiadnosti klientov.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať