Zavrieť

Porady

Podnikanie pod synovym menom

Dobry den,

neviem ci som v spravnej rubrike,ale potrebujem poradit vo veci podnikania.
Mojmu manzelovi zalozila zivnostensky list jeho mama lebo skrachovala a nemohla pokracovat v podnikani.Moj manzel mal v tom case prerusene studium na vysokej skole,lebo chcel pomoct rodicom dostat sa zdlhov.Ale ti s tym nesuhlasili a chceli aby si dokoncil vysoku skolu.Zivnostensky list mu zalozila v roku1999.Otvorila bazar a podnikala tam pod jeho menom.Od zaciatku mu ,ale neplatila ziadne odvody ale ani nevykazovala ziadne zisky alebo len minimalne,ani nechcela aby sa do toho moj manzel miesal zo slovami,ze ona to vsetko doplati.Moj manzela sa v roku 2001 vratil na vysoku skolu ako denny student.Pocas celeho studia poberal aj stipendium ako zo socialne slabsej rodiny.Skolu dokoncil v roku 2004.V tom case ziadal matku aby mu odvody zacala platit lebo zrusi zivnostensky list.Ona sa sudila o odskodne este z cias jej podnikania a slubovala mu,ze vsetko zaplati ,ked jej pridu peniaze.Sud stale nebol,takze ani peniaze ziadne nema.v roku 2005 sme odisli pracovat do zahranicia a sme tam dodnes.Vroku 2007 sme mali svadbu a vroku 2008 sa nam narodilo prve dieta,teraz som znovu tehotna a uz by sme sa chceli vratit na slovensko.Moj manzel zrusil zivnost v juni 2008 aj proti voli svojej matky odvody mu nikdy nezacala platit ani mu ich doteraz nedoplatila.Ani raz nevykazala zdanitelne zisky,vzdy podavala 0 danove priznania.Manzel ma teraz v socialnej aj v zdravotnej dost velky dlh.Chcela by som sa opytat ci musi odvody platit denny student vysokej skoly.A ci ked pracuje v zahranici a plati vsetky odvody aj dane musi aj na Slovensku ak zivnostnik,ktory nevykazuje ziadne zisky.A chcela by som sa opytat ci je vobec mozne ziadat spatne o znizenie dlhova alebo odpustenie.
Za rady a pomoc vam velmi pekne dakujem.
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
veronikasad Pozri príspevok
ak je aj spoločníkom - nejako som to v predch. príspevkoch prehliadla - nezaevidujú ho na úrade práce ako uchádzača o zamestnanie, lebo spoločník sa považuje za SZČO a nebude mať nárok ani na dávku v nezamestnanosti.
to je už jasné. riešime však otázku, ak si urýchlene zruší členstvo, a pojde sa prihlásiť, či jej UP zohľadní príjem z predchádzajúceho zamestnania, kedže dátumovo predchádza zrušeniu statusu spoločníka.
Či dostane nejakú podporu.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

KEJKA Pozri príspevok
to je už jasné. riešime však otázku, ak si urýchlene zruší členstvo, a pojde sa prihlásiť, či jej UP zohľadní príjem z predchádzajúceho zamestnania, kedže dátumovo predchádza zrušeniu statusu spoločníka.
Či dostane nejakú podporu.
Pre účely výpočtu dávky v nezamestnanosti sa berie príjem zamestnanca z posledných 3 rokov zamestnania. Dávka v nezamestnanosti je 50 % denneho vymeriavacieho základu.
Podmienku - doba poistenia v nezamestnanosti v posledných 4 rokoch 3 roky má splnenú. Ak zruší konatelstvo, na úrade práce ho zaevidujú ako uchádzača o zamestnanie.
Neviem ako dlho trvá zrušenie konatelstva, musí to stihnúť, aby mu zostali 3 roky poistenia v posledných 4 rokoch.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
aha, dakujem. Takže bude musieť doniesť potvrdenia o výške príjmu za posledné tri roky za obdobie dozadu, v ktorom bola poistená. Kedže tam bolo nepretržité zamestnanie, podporu dostane.
0 0
Dorjan Dorjan

Dorjan je offline (nepripojený) Dorjan

KEJKA Pozri príspevok
aha, dakujem. Takže bude musieť doniesť potvrdenia o výške príjmu za posledné tri roky za obdobie dozadu, v ktorom bola poistená. Kedže tam bolo nepretržité zamestnanie, podporu dostane.
To potvrdenie o výške príjmu mi vlastne dali zo zamestnania keď nám dali výpovede a išla som sa prvý krát prihlásiť na ÚP. Bude stačiť to ,alebo budem potrebovať nové ? Jedna známa mi povedala, vraj mi bude stačiť na to, aby som sa mohla zaevidovať a brať podporu , len moje zrušenie ako spoločníčka a ako konateľ môžem zostať. Len neviem či je to tak, musím sa ísť na to popýtať priamo na ÚP. A ešte by som chcela vedieť do akého termínu toto všetko musím stihnúť.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Dorjan Pozri príspevok
To potvrdenie o výške príjmu mi vlastne dali zo zamestnania keď nám dali výpovede a išla som sa prvý krát prihlásiť na ÚP. Bude stačiť to ,alebo budem potrebovať nové ? Jedna známa mi povedala, vraj mi bude stačiť na to, aby som sa mohla zaevidovať a brať podporu , len moje zrušenie ako spoločníčka a ako konateľ môžem zostať. Len neviem či je to tak, musím sa ísť na to popýtať priamo na ÚP. A ešte by som chcela vedieť do akého termínu toto všetko musím stihnúť.
Stačí tvoje zrušenie spoločníka. Konatel sa nepovažuje za SZČO.
AK ÚP presunul tvoje doklady do archívu, zrejme bude požadovať od teba nové potvrdenie o príjme pre účely dávky v nezamestnanosti.
Zrušenie spoločníka musíš stihnúť do jedného roka od skončenia prac. pomeru. Neskôr už nebudeš splňať podmienku poistenia v nezamestnanosti v posledných 4 rokoch aspoň 3 roky a nevznikne ti nárok na dávku v nezamestnanosti.
Ako riešiš zdravotné poistenie od skončenia prac. pomeru, keď nie si evidovaná na úrade práce ?
0 0
slovakml slovakml

slovakml je offline (nepripojený) slovakml

za rady vam velmi pekne dakujem.
0 0
Dorjan Dorjan

Dorjan je offline (nepripojený) Dorjan

veronikasad Pozri príspevok
Stačí tvoje zrušenie spoločníka. Konatel sa nepovažuje za SZČO.
AK ÚP presunul tvoje doklady do archívu, zrejme bude požadovať od teba nové potvrdenie o príjme pre účely dávky v nezamestnanosti.
Zrušenie spoločníka musíš stihnúť do jedného roka od skončenia prac. pomeru. Neskôr už nebudeš splňať podmienku poistenia v nezamestnanosti v posledných 4 rokoch aspoň 3 roky a nevznikne ti nárok na dávku v nezamestnanosti.
Ako riešiš zdravotné poistenie od skončenia prac. pomeru, keď nie si evidovaná na úrade práce ?
Keď ma na ÚP zaevidovali prvý krát, tak hneď ma poslali do zdrav. poisťovne. Tam ma zaevidovali ako nezamestnanú. Avšak keď mi prišlo rozhodnutie o nezaradení, tak som tam s tým rozhodnutím išla a dali mi šeky na zaplatenie. Každý mesiac si mám platiť 26,74 €. Takže asi tak...
Len som zvedavá kto mi dá zo zamestnania nové potvrdenie, keď tam zostal už len riaditeľ a jeden údržbár. A ani jeden sa vôbec tomu nerozumie. Všetci ostatní dostali výpovede, včetne ekonómky podniku ( tá si ju vlastne dala sama, keď videla čo sa tam deje ),ona nám tie výpovede aj potvrdenia popripravovala.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Dorjan Pozri príspevok
Keď ma na ÚP zaevidovali prvý krát, tak hneď ma poslali do zdrav. poisťovne. Tam ma zaevidovali ako nezamestnanú. Avšak keď mi prišlo rozhodnutie o nezaradení, tak som tam s tým rozhodnutím išla a dali mi šeky na zaplatenie. Každý mesiac si mám platiť 26,74 €. Takže asi tak...
Len som zvedavá kto mi dá zo zamestnania nové potvrdenie, keď tam zostal už len riaditeľ a jeden údržbár. A ani jeden sa vôbec tomu nerozumie. Všetci ostatní dostali výpovede, včetne ekonómky podniku ( tá si ju vlastne dala sama, keď videla čo sa tam deje ),ona nám tie výpovede aj potvrdenia popripravovala.
V ZP to máš poriadku - si evidovaná ako samoplatitel. Neurobila si si z potvrdenia kopiu ? Ak nie, snáď presvedčíš úradníčku na UP, aby si potvrdenie vybrala z archívu.
0 0
Dorjan Dorjan

Dorjan je offline (nepripojený) Dorjan

veronikasad Pozri príspevok
V ZP to máš poriadku - si evidovaná ako samoplatitel. Neurobila si si z potvrdenia kopiu ? Ak nie, snáď presvedčíš úradníčku na UP, aby si potvrdenie vybrala z archívu.
Mám všetko presvietené, čo som na ÚP potrebovala a odovzdala. Všetky doklady, dokonca aj žiadosť, ktorú som tam vypisovala. Veronika ďakujem Ti veľmi pekne za Tvoje rady, som veľmi rada že tu na porade sa môže človek spoľahnúť na tak perfektných ľudí ako si napr. Ty
Ďakujem Vám všetkým.
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

K tomu prevodu obchodného podielu:
So súhlasom valného zhromaždenia (VZ) môžeš previesť Zmluvou svoj obchodný podiel na iného spoločníka. Treba pozrieť spoloč.zmluvu (SZ), či niekoho nevylučuje. Osobne by som previedla ten podiel na Tvojho syna, nakoľko spĺňa §105 v mojom príspevku č.5 v tejto téme.

Tento prevod musí byť na základe zmluvy o prevode obchodného podielu, musia sa overiť podpisy aj Teba aj nadobúdateľa (syna).

Účinky prevodu medzi Tebou a nadobúdateľom nastávajú dňom uzatvorenia zmluvy.
Účinok zmluvy voči spoločnosti nastáva dňom doručenia, ale nie skôr ako to schváli VZ.
Takže, ak napr. zajtra spíšete zmluvu, zasadne VZ (predpokladám, že je to malá spoločnosť a môžete hneď „zasadnúť“ a schváli to, tak môžeš ísť na ÚP a zaevidovať sa (predložíš kópiu tej zmluvy, nakoľko zmena v OR trvá dlhšie).

Tvoj syn ako štatutárny orgán (podľa spôsobu konania spoločnosti podľa SZ) podá návrh na zmenu zápisu o osobách spoločníkov do 30 dní do obchodného registra. Ty to už nerobíš, pretože nie si oprávnená osoba... (v prípade toho, žeby spoločnosť nejako nerobila, to čo jej vyplýva zo zákona, tak vtedy môžeš podať podnet na začatie konanie...ale to sa ťa netýka, nakoľko je to Tvoj syn).
Syn predloží návrh na tlačive č.8: http://www.justice.gov.sk/h.aspx?pg=...v.sk/or/or.htm
Priloží prílohy: Zmluva o prevode obchodného podielu a Rozhodnutie VZ o vyslovení súhlasu s prevodom obchodného podielu. + zaplatí poplatok.+ prepíše sa SZ

Ešte k cene, za kt. prevádzaš svoj podiel: stanov si ju na výšku Tvojho splateného vkladu, pretože príjem z prevodu sa považuje za ostatný príjem podľa Z.o dani z príjmov a ak by bol vyšší ako uznateľný výdavok (Tvoj splatený vklad) musela by si zaplatiť daň z tohto rozdielu. Keďže Vaša spoločnosť vznikla minulý rok, nemôžeš tento príjem považovať za oslobodený od dane z príjmov (oslobodené sú ak by vznikla pred r.2003 a doba medzi nadobudnutím a prevodom je viac ako 5 rokov)
0 0
Dorjan Dorjan

Dorjan je offline (nepripojený) Dorjan

grammatika Pozri príspevok
K tomu prevodu obchodného podielu:
So súhlasom valného zhromaždenia (VZ) môžeš previesť Zmluvou svoj obchodný podiel na iného spoločníka. Treba pozrieť spoloč.zmluvu (SZ), či niekoho nevylučuje. Osobne by som previedla ten podiel na Tvojho syna, nakoľko spĺňa §105 v mojom príspevku č.5 v tejto téme.

Tento prevod musí byť na základe zmluvy o prevode obchodného podielu, musia sa overiť podpisy aj Teba aj nadobúdateľa (syna).

Účinky prevodu medzi Tebou a nadobúdateľom nastávajú dňom uzatvorenia zmluvy.
Účinok zmluvy voči spoločnosti nastáva dňom doručenia, ale nie skôr ako to schváli VZ.
Takže, ak napr. zajtra spíšete zmluvu, zasadne VZ (predpokladám, že je to malá spoločnosť a môžete hneď „zasadnúť“ a schváli to, tak môžeš ísť na ÚP a zaevidovať sa (predložíš kópiu tej zmluvy, nakoľko zmena v OR trvá dlhšie).

Tvoj syn ako štatutárny orgán (podľa spôsobu konania spoločnosti podľa SZ) podá návrh na zmenu zápisu o osobách spoločníkov do 30 dní do obchodného registra. Ty to už nerobíš, pretože nie si oprávnená osoba... (v prípade toho, žeby spoločnosť nejako nerobila, to čo jej vyplýva zo zákona, tak vtedy môžeš podať podnet na začatie konanie...ale to sa ťa netýka, nakoľko je to Tvoj syn).
Syn predloží návrh na tlačive č.8: http://www.justice.gov.sk/h.aspx?pg=...v.sk/or/or.htm
Priloží prílohy: Zmluva o prevode obchodného podielu a Rozhodnutie VZ o vyslovení súhlasu s prevodom obchodného podielu. + zaplatí poplatok.+ prepíše sa SZ

Ešte k cene, za kt. prevádzaš svoj podiel: stanov si ju na výšku Tvojho splateného vkladu, pretože príjem z prevodu sa považuje za ostatný príjem podľa Z.o dani z príjmov a ak by bol vyšší ako uznateľný výdavok (Tvoj splatený vklad) musela by si zaplatiť daň z tohto rozdielu. Keďže Vaša spoločnosť vznikla minulý rok, nemôžeš tento príjem považovať za oslobodený od dane z príjmov (oslobodené sú ak by vznikla pred r.2003 a doba medzi nadobudnutím a prevodom je viac ako 5 rokov)
Veľmi pekne ďakujem. Už som ako tak v obraze, doteraz som sa o to vlastne vôbec ani nezaujímala. Pomohli ste mi.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať