Zavrieť

Porady

80% paušál spotreby PHM

Ahojte, prosim o nazor k §19,2,l,bod 3. Zakona o dani z prijmov platny od 1.3.2009, ktory znie takto:
"Výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne, ".

Otazka :
1/ ked si neurobim knihu jazd a mam preukazane nakupeny benzin vo vyske 100 litrov, ale na zaklade spotreby z Tech.Pr. a rozdielu konecneho a pociatocneho stavu tachometra by som mal minut len 90 litrov, tak 10 litrov mam nadspotrebu a z tych 90 litrov si uplatnim 80% ???.. t.j. celkove moje danove vydavky na PHM su 72 litrov ?

2/ Alebo mozem 80% pocitat uz hned z tych 100 litrov a danovo si uplatnit 80litrov...?

Dakujem

M.
Usporiadat
skovinko skovinko

skovinko je offline (nepripojený) skovinko

Dovolim si maly priklad pre zhrnutie k povodnej otazke a na potvrdenie, ze to chapem spravne:

Za zdanovacie obdobie som nakupil pohonne hmoty za 100 Eur = 100 litrov (pre zjednodusenie)
Na tachometri mam 1 000 km ( takze priemerna spotreba je 10 litrov / 100 km)
Takze bez ohladu na ine veci si do danovo uznanych nakladov dam 80% nakupenych PHL teda 80Eur.
Minuly rok som podla knihy jazd najazdil 970 km , takze 1000 km je rozumne a vsetko je OK.
A vobec ma netrapi, ze podla technickeho preukazu je spotreba 6 litrov/ 100 Km, takze pri 1 000 km by to malo byt len 60 litrov = 60 Eur (to by bolo danovo uznanych len 48 Eur)
Je to takto OK?
0 0
oriana oriana

oriana je offline (nepripojený) oriana

uputal ma prispevok c. 29, bod 4 a na zaklade toho som pisala dopyt na drsr, tu je odpoved:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Na vyčíslenie základu dane z príjmov za zdaňovacie obdobie 2009 sa už použijú ustanovenia zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení účinnom od 1.3.2009 s výnimkou prílohy č. 1, čo vyplýva z prechodného ustanovenia § 52g ods. 4 zákona. To znamená, že ak sa daňovník rozhodne uplatňovať výdavky na spotrebu PHL podľa § 19 ods. 2 písm. l) bod 3 zákona, potom tento spôsob uplatní za celé zdaňovacie obdobie pre príslušné motorové vozidlo.

Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobry den, prosim o odpoved na otazku:

od 1.3.09 je v platnosti zakon c 60/2009, kde sa pojednava v §19, ods.2 pism.l o moznosti zahrnut 80% pausal vydavkov na preukazatelne nakupene PHM.

chcem sa spytat:
Zakon je v platnosti od 1.3.09, v prechodnych ustanoveniach , ze zmeny mozno vyuzit za zdanovacie obdobie konciace po 28.2.2009. Kedy mozno vyuzivat zmenu ohladom 80% pausalu? Od 1.3.09 s tym, ze januar, februar 2009 sa vedie kniha jazd po "starom" a az od 1.3.09 sa zacne evidovat stav tachometru do 31.12.09, alebo sa upravi cele zdanovacie obdobie podla tohoto paragrafu, tj. od 1.1.09?
0 0
thalia13 thalia13

thalia13 je offline (nepripojený) thalia13

Ahojte Poraďáci prečítala soms si tu veľa diskusii prosím Vás o radu či dedukujem správne. od 1.3.09 je zakon ze si môžem uplatniť 80% PHM a nemusim viesť knihu jázd, zapíšem si počiatočný a konečný stav tachometra za zdanovacie obdobie, ale tým strácam nárok na odpočer DPH, pretože DPH si môžem odpočítať iba ak sa vedie kniha jázd
kolega mi hovoril ze jeho ekonomka využiva paušal.. on fir auto používa aj na sukromne učely.. myslím ze vedie knihu jázd ale podla môjho názoru tých 20 % nie je počítane ako ze su to sukromne jazdy alebo sa mýlim?
knihu jázd vedie kvôli DPH a nie kvôli sukromným jazdám
na sukromne jazdy som našla spôsob ze by sa mu mal navyšiť základ dane vo výplate o 1% z OC vozidla a mal by si viesť sukromne jazdy odovzdať bločky a z toho by sa malo vypočítať kolko ma doplatit.... dakujem za pomoc
0 0
boza1 boza1

boza1 je offline (nepripojený) boza1

uctovnicka
Dobrý deň, prosila by som o radu ešte k tejto téme, či si môže uplatňovať paušálne výdavky 80% na spotrebu PHM aj s.r.o., ktorá má MV prenajaté od FO.
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Neviete mi prosím vás poradiť, či si môže firma uplatňovať náklady na PHL, ktoré prepláca živnostníkovi po ich vzájomnej dohode?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Alexandra777 Pozri príspevok
Neviete mi prosím vás poradiť, či si môže firma uplatňovať náklady na PHL, ktoré prepláca živnostníkovi po ich vzájomnej dohode?
Firma si môže uplatniť 80% paušál ak :
- má vlastné motorové vozidlo v majetku firmy
- nie je platitelom DPH

So živnostníkom máte uzatvorenú nejakú dohodu o prenájme motorového vozidla ?
0 0
ivuska1212 ivuska1212

ivuska1212 je offline (nepripojený) ivuska1212

Poradte mi prosim, do nákladov na PHM dávam 80% z ceny, ktoru realne zaplatím, teda z blockov za nákup, alebo z priemernej ceny za PHM uvádzanej na stránke ŠÚSR. Nie som platiteľ DPH. Dakujem
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

ivuska1212 Pozri príspevok
Poradte mi prosim, do nákladov na PHM dávam 80% z ceny, ktoru realne zaplatím, teda z blockov za nákup, alebo z priemernej ceny za PHM uvádzanej na stránke ŠÚSR. Nie som platiteľ DPH. Dakujem
Zo skutočne nakúpených PHL, okrem toho treba mať na mysli aj primeranosť o čom hovorí Zákon o dani z príjmu §19 citujem:
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,
Treba sa držať aj primeranosti, pretože ak sa v minulých rokoch v priemere ročne najazdilo napr. 20.000 km a teraz v r. 2009 si uplatníš paušál 80% z počtu najazdených napr. 60.000 km, možno by to bolo pritiahnuté za vlasy a možno pri prípadnej kontrole by sa ťa na niečo niekto pýtal.
0 0
ivuska1212 ivuska1212

ivuska1212 je offline (nepripojený) ivuska1212

Dakujem
0 0
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

Všetko o účtovaní nákladov by som chápal (snáď), len mi nie je jasné (kdesi som to aj čítal, len to nemôžem nájsť), či tento spôsob môžem využívať aj pri aute na leasing. Tam je majiteľom leasingová spoločnosť a ja budem len držiteľom auta.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
odpoveď tu: http://www.porada.sk/t122553-kupa-auta.html#post1188416
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

DR SR zverejnilo ohľadom uplatňovanie 80% výdavkov na PHL priložený dokument.
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
Firma nakupila 50 litrov benzinu za November. 80% chce riesit pausalom aky je postup uctovania?

501 - danove = 40 litrov x 1,00 = 40 € bude danovych
501 - nedanové = cca 10 € dam do nedanových nákladov?
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
babi2 Pozri príspevok
Tankované 100 litrov 501.../211...
na konci roku 20% teda 20 litrov preúčtovať z 501 daňového účtu na 501 nedaňový, napr. 501.099

Takze mam nakup davat priamo cez 501/211? A na konci roka si spocitam 501 a z toho dam 20% do nedanovych a tym je vec ukoncena?
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
Stale rozmyslam nad tymi 80% a neviem ci tomu dobre rozumiem

V januari sa urobil
nakup PHM 100 litrov
spotreba 80 litrov
zostatok 20 litrov

Vo februari
PS z Januára 20 litrov
nakupili PHM za 80 litrov
spotrebovali sa za 65 litrov
zostatok 35 litrov

Uctovanie:
Nákup PHM: 335/211 spolu: 180 litrov
Spotreba PHM 501/335 spolu: 145 litrov
nespotrebované PHM ostanú na úcte 335 = 35 litrov(cca 35 €)

Ako mam vypocitat tych 80% ? Alebo mam vsetko hodit na 501/211 cely nakup kazdy mesiac a v decembri spocitat celu 501 a odpocitat 20% do nedanovych nakladov?

A ako zauctovat spotrebu
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Kvietocek Pozri príspevok
Stale rozmyslam nad tymi 80% a neviem ci tomu dobre rozumiem

V januari sa urobil
nakup PHM 100 litrov
spotreba 80 litrov
zostatok 20 litrov

Vo februari
PS z Januára 20 litrov
nakupili PHM za 80 litrov
spotrebovali sa za 65 litrov
zostatok 35 litrov

Uctovanie:
Nákup PHM: 335/211 spolu: 180 litrov
Spotreba PHM 501/335 spolu: 145 litrov
nespotrebované PHM ostanú na úcte 335 = 35 litrov(cca 35 €)

Ako mam vypocitat tych 80% ? Alebo mam vsetko hodit na 501/211 cely nakup kazdy mesiac a v decembri spocitat celu 501 a odpocitat 20% do nedanovych nakladov?

A ako zauctovat spotrebu
Podľa mňa je toto správne - farebne označené
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
S čoho sa vlastne pocita tych 80 % z nakupu PHM alebo zo spotreby? Nejak nemam v tom jasno
501/211 je nakup PHM a co spotreba? Nejak ma stale myli ta spotreba.
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Kvietocek Pozri príspevok
S čoho sa vlastne pocita tych 80 % z nakupu PHM alebo zo spotreby? Nejak nemam v tom jasno
501/211 je nakup PHM a co spotreba? Nejak ma stale myli ta spotreba.
vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,

t.j. spotreba sa neprerátava podľa tech.preukazu, ako sme boli zvyknutí,
účtuješ na 501 celý rok a k 31.12. pripočítaš 20% k HV
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
Mozem cely rok uctovat na 501/211, na konci roka dam do nakladov 80% a do nedanovych 20%? Pytam sa preto, ze nariadenie vyslo niekedy v Marci tusim, tak ci aj tie prve 2 mesiace mozem robit podla toho nariadenia, alebo nie?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať