Zavrieť

Porady

Skončili to so mnou mojou žiadosťou o ukončenie pracovného pomeru dohodou.

Dobrý deň. Chcem Vás poprosiť o informáciu, či je možné skončiť so zamestnancom pracovný vzťah jeho žiadosťou o ukončenie pracovného pomeru dohodou.
Príklad: 12.10.2009 som sa snažil s mojim zamestnávateľom dohodnúť na skončení pracovného pomeru dohodou. Nevyšiel mi v ústrety, tak som v ten istý deň dal výpoveď ja podľa § 67. Keďže videli, že chcem skončiť čím skôr, dohodli sme sa, že mi dajú výpoveď dohodou. 12.11.2009 som prišiel podpísať žiadosť o ukončenie pracovného pomeru, ktorú už mali pripravenú a napísanú v mojom mene. Aby som si nenarobil zle, podpísal som. Podpísal ju môj nadriadený a dal tam razítko. Keď som sa managera pýtal, kedy budeme podpisovať výpoveď dohodou ako takú a kedy mám ešte prísť na pobočku pre papiere, odpovedal, že všetko mi príde poštou. Keďže je to spoločnosť s pobočkami po celom Slovensku a všetko riadi centrála v Bratislave, neprišlo mi to podozrivé. Tak som odišiel iba s tou, akože mojou, žiadosťou o ukončenie pracovného pomeru. Po týždni som volal na centrálu, kedy mi už konečne mienia poslať výstupné dokumenty. Tu som sa dozvedel, že ešte žiadne nemajú. Po dvoch telefonátoch so mzdárkou som sa dopracoval aspoň k tomu, že mi poslali zápočtový list. Aj s jej vysvetlením, že to je všetko. Mohli takto so mnou ukončiť pracovný pomer??? V ZP som sa nikde nedočítal, že by zamestnancova žiadosť o ukončenie pracovného pomeru bola postačujúcim dokladom o tom, že bol pracovný pomer rozviazaný. Ďakujem za skoré odpovede.
Usporiadat
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Džipák Pozri príspevok
Áno som aj spoločníkom. Tá pani na ÚP mi povedala, že keby som bol len spoločníkom tak by som nárok na podporu mal. Ale pretože som aj konateľom nárok na podporu nemám. Mám si konateľstvo zrušiť a spoločníkom môžem zostať. Je to tak ? Ale mne vlastne teraz ide o to, či tam nie je v zákone daná nejaká doba koľko môžem byť nezamestnaný od skončenia PP aby mi mohla byť vyplácaná podpora. Či náhodou v tom zas nebude problém. Pretože ja si konateľstvo ruším a nakoniec sa môže stať, že aj tak sa niečo nájde a nebude mi vyplácaná podpora. Tohoto sa ja obávam. A behám za tým , aby som to dal do konca roka na poriadok a chcem sa hneď od začiatku roka prihlásiť na ÚP. Všetky papiere z roboty mám u seba.
Nie je to tak. Ako spoločník s.r.o. si považovaný pre Zákon o službách zamestnanosti za samostatne zárobkovo činnú osobu, a ako taký nemôžeš byť uchádzačom o zamestnanie a nemôžeš byť teda zaradený do evidencie a poberať podporu. (§5 a §6 Zákona o službách zamestnanosti).
V samotnom tom fakte, že od skončenia zamestnania ubehlo 6-7 mesiacov problém nie je.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

JankaO Pozri príspevok
Ak ste svojmu zamestnávateľovi dali žiadosť o ukončenie pracovného pomeru dohodou ku dňu dd.mm.rrrr a on ju akceptoval a potvrdil to podpisom, má sa za to, že došlo k dohode oboch zmluvných strán a pracovný pomer skončil dohodou. Je to presne to isté, ako keby zamestnávateľ (alebo zamestnanec) spísal dohodu o skončení pracovného pomeru a obidve strany na znak súhlasu dohodu podpísali. Účinok je rovnaký.
To závisí od toho, či zamestnávateľ podpísal iba prevzatie žiadosti a môže s tým ešte nesúhlasiť, alebo napísal a podpísal na žiadosť aj súhlas.
0 0
Džipák Džipák

Džipák je offline (nepripojený) Džipák

Jana Motyčková Pozri príspevok
Nie je to tak. Ako spoločník s.r.o. si považovaný pre Zákon o službách zamestnanosti za samostatne zárobkovo činnú osobu, a ako taký nemôžeš byť uchádzačom o zamestnanie a nemôžeš byť teda zaradený do evidencie a poberať podporu. (§5 a §6 Zákona o službách zamestnanosti).
V samotnom tom fakte, že od skončenia zamestnania ubehlo 6-7 mesiacov problém nie je.
Ale veď sama tá pani na ÚP mi to povedala, že spoločníkom môžem zostať len konateľom nie. Veď to predsa musí ovládať. Aj to mi ešte povedala, že to zrušenie konateľstva dlho trvá, tak stačí mi tam doniesť papier, že som si podal o zrušenie konateľstva. Veď by ma určite porazilo, keby som tam prišiel na základe toho že som spoločníkom, a ony mi opäť nemôžu dať podporu zas kvôli spoločníkovi. Kde je teda pravda, mám ísť sa opäť na ÚP o tom informovať? Pôjdem hneď v pondelok za tou pani nech mi to vysvetlí, prečo ma zavádza. Veď ak je to tak , tak mi mala povedať aby som zrušil aj spol. aj konateľa.
0 0
tuta tuta

tuta je offline (nepripojený) tuta

Džipák Pozri príspevok
Ale veď sama tá pani na ÚP mi to povedala, že spoločníkom môžem zostať len konateľom nie. Veď to predsa musí ovládať. mala by Aj to mi ešte povedala, že to zrušenie konateľstva dlho trvá, tak stačí mi tam doniesť papier, že som si podal o zrušenie konateľstva. Veď by ma určite porazilo, keby som tam prišiel na základe toho že som spoločníkom, a ony mi opäť nemôžu dať podporu zas kvôli spoločníkovi. Kde je teda pravda, mám ísť sa opäť na ÚP o tom informovať? Pôjdem hneď v pondelok za tou pani nech mi to vysvetlí, prečo ma zavádza. Veď ak je to tak , tak mi mala povedať aby som zrušil aj spol. aj konateľa.
Na Tvojom mieste by som sa radšej spoliehala na rady z porady ako na vedomosti pani z ÚP.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Džipák Pozri príspevok
Ale veď sama tá pani na ÚP mi to povedala, že spoločníkom môžem zostať len konateľom nie. Veď to predsa musí ovládať. Aj to mi ešte povedala, že to zrušenie konateľstva dlho trvá, tak stačí mi tam doniesť papier, že som si podal o zrušenie konateľstva. Veď by ma určite porazilo, keby som tam prišiel na základe toho že som spoločníkom, a ony mi opäť nemôžu dať podporu zas kvôli spoločníkovi. Kde je teda pravda, mám ísť sa opäť na ÚP o tom informovať? Pôjdem hneď v pondelok za tou pani nech mi to vysvetlí, prečo ma zavádza. Veď ak je to tak , tak mi mala povedať aby som zrušil aj spol. aj konateľa.
Nemôžeš byť uchádzačom o zamestnanie, lebo z pohľadu zákona o zamestnanosti si SZČO.
§ 5
Samostatne zárobkovo činná osoba

Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je

a) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách9) a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu, 10)
b) fyzická osoba, ktorá prevádzkuje alebo vykonáva živnosť podľa osobitného predpisu, 11)
c) fyzická osoba, ktorá vykonáva činnosť podľa osobitných predpisov, 12)
d) fyzická osoba, ktorá je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti, komanditnej spoločnosti alebo spoločnosti s ručením obmedzeným podľa osobitného predpisu, 13)
e) fyzická osoba, ktorá vykonáva sprostredkovanie zamestnania za úhradu podľa § 25,
f) fyzická osoba, ktorá vykonáva dočasné zamestnávanie podľa § 29,
g) fyzická osoba, ktorá vykonáva podporované zamestnávanie podľa § 58.
0 0
Džipák Džipák

Džipák je offline (nepripojený) Džipák

tuta Pozri príspevok
Na Tvojom mieste by som sa radšej spoliehala na rady z porady ako na vedomosti pani z ÚP.
No mne sa tu tiež zdajú ľudia na porade oveľa múdrejší , rozumnejší ako na tých úradoch. Len mi nejde do hlavy, že ja k nej patrím a takto ma zaviedla. Čo by mi bola povedala, keby som tam prišiel v Novom roku a naraz by zistila že mi nemôže byť vyplácaná aj tak podpora, kvôli tomu, že som ešte spoločníkom. Šak by som ju dorazil. Zajtra si pozriem papiere čo mi prišli z ÚP keď zistili že mi kvôli konateľstvu nemôžu vyplácať podporu, čo je tam napísané a potom Vám dám vedieť. Teraz už idem spať, lebo mi je z toho blbo.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Čítal si ten § - v prísp. č. 26 (je to úryvok zo zákona)
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Džipák Pozri príspevok
Ale veď sama tá pani na ÚP mi to povedala, že spoločníkom môžem zostať len konateľom nie. Veď to predsa musí ovládať. Aj to mi ešte povedala, že to zrušenie konateľstva dlho trvá, tak stačí mi tam doniesť papier, že som si podal o zrušenie konateľstva. Veď by ma určite porazilo, keby som tam prišiel na základe toho že som spoločníkom, a ony mi opäť nemôžu dať podporu zas kvôli spoločníkovi. Kde je teda pravda, mám ísť sa opäť na ÚP o tom informovať? Pôjdem hneď v pondelok za tou pani nech mi to vysvetlí, prečo ma zavádza. Veď ak je to tak , tak mi mala povedať aby som zrušil aj spol. aj konateľa.

pozri si to sám v zákone:

vid:
prvý v poradí zákon č.5/2004 ...
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=1153

a pozri si § 6 ods.2 písm.b + § 5 písm. d)

ak si spoločníkom v vos, komanditnej spoločnosti alebo s.r.o., tak si považovaný za samostatne zárobkovo činnú osobu v zmysle tohto zákona.
0 0
Džipák Džipák

Džipák je offline (nepripojený) Džipák

Andyke Pozri príspevok
Čítal si ten § - v prísp. č. 26 (je to úryvok zo zákona)
Áno čítam to . Zajtra si to vytlačím a pôjdem to tej pani nacapiť na čelo, aby sa naučila zákon a nezavádzala ľudí. Keby som sa tu na porade na to neopýtal tak som v prdeli. Ešteže Vás tu máme. No bol by som v januári dobre nemilo prekvapený, keby som išiel s tým, že už som len spoločníkom, že ma môže zaevidovať na poberanie podpory a tam by som sa dozvedel pravdu. No ty kokso. Neviem si to ani predstaviť ako by ma to bolo položilo. Keby to bola aspoň s.r.o. prosperujúca, že sa tam môžem zamestnať, ale opak je pravdou. Takže čo už robiť v mojom veku. Všade potrebujú len mladých. A ja som akurát v takom veku ani - ani.
0 0
Džipák Džipák

Džipák je offline (nepripojený) Džipák

Dobré ráno. No ja keď som bol dnes ráno v obchode, spomínal som mojej známej čo sa mi vlastne stalo a ona ma uplne dorazila, že keď som zostal doma v máji a nezaevidovali ma na ÚP a som akože SZČO ( čo som ja vôbec nevedel ) tak som sa nemal na ZP prihlásiť ako dobrovolne nezamestaný, ale ako SZČO a mal som platiť nie 26,74 ale až okolo 41 EUR a dokonca že som si mal robiť aj ročné zúčtovanie zdra.pois. - čo som si ja nerobil. Čo teraz s tým ? poraďte mi prosím Vás.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Spoločník s.r.o. nepatrí medzi povinne poistené osoby z hľadiska sociálneho ani zdravotného poistenia.

Takže prejdem na funkciu konateľa.
Podľa zákona č. 461/2003 o sociál.poistení nie je konateľ s.r.o. povinný z príjmu, ktorý mu plynie na základe výkonu funkcie konateľa s.r.o., platiť poistné na sociálne poistenie. Ide o príjem z obchodno-právneho vzťahu, plynúci na základe mandátnej zmluvy podľa § 133 až 136 OZ. Tento príjem nie je vymeriavacím základom z ktorého je povinnosť platiť odvody na sociálne poistenie , lebo príjem nedostáva ako zamestnanec.

Zdravotné poistenie konateľa:

Konatelia spoločností s ruč. obmedzeným sa od 1.9 2005 nepovažujú za SZČO (= samostatne zárobkovo činná osoba) ale za zamestnancov, avšak len vtedy, ak za výkon funkcie konateľa poberajú odmenu. Podľa § 11 ods.3 písm.g) zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení sa konateľ s.r.o. považuje za zamestnanca s.r.o vtedy, ak za prácu konateľa dostáva odmenu, ktorá sa podľa osobitného predpisu považuje za príjem zo závislej činnosti (§ 5 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov).

To znamená, že za kalendárny mesiac, v ktorom poberá odmenu, ho spoločnosť musí prihlásiť do zdravotnej poisťovne ako svojho zamestnanca, odvody do ZP vykoná s.r.o.
V tých mesiacoch, kedy odmenu nemá - sa považuje za poistenca podľa § 11 ods.2 zákona č.580/2004 o zdravotnom poistení – takže spoločník je "samoplatiteľ".

Z toho vyplýva, že pokiaľ si nemal žiadne príjmy z výkonu činnosti konateľa v období, keď si bol samoplatiteľom platíš dobre.
K RZZP za rok 2008 sa vyjadriť neviem, lebo nepoznám Tvoje príjmy. (či si bol povinný podať alebo nie, až budeš mať záujem , vieme doplniť tu na Porade)
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

aise Pozri príspevok
Aký je potom rozdiel medzi žiadosťou o ukončenie pracovného pomeru dohodou a dohodou o ukončení pracovného pomeru? Toto mi stále nie je jasné. Žiadosť o ukončenie pracovného pomeru dohodou som v ZP nenašiel. Dohodu o ukončenie pracovného pomeru áno. Preto mi stále nie je jasné, čie je to v súlade so ZP.
No veď som písala, že nedávame žiadosť o skončenie PP, to ZP nepozná, ak chceme skončiť PP dohodou, tak jednoducho napíšeme Skončenie PP podľa § 6OZP- dohodou. Tu je samozrejme potrebný obojstranný súhlas.
0 0
Džipák Džipák

Džipák je offline (nepripojený) Džipák

Andyke Pozri príspevok
Spoločník s.r.o. nepatrí medzi povinne poistené osoby z hľadiska sociálneho ani zdravotného poistenia.

Takže prejdem na funkciu konateľa.
Podľa zákona č. 461/2003 o sociál.poistení nie je konateľ s.r.o. povinný z príjmu, ktorý mu plynie na základe výkonu funkcie konateľa s.r.o., platiť poistné na sociálne poistenie. Ide o príjem z obchodno-právneho vzťahu, plynúci na základe mandátnej zmluvy podľa § 133 až 136 OZ. Tento príjem nie je vymeriavacím základom z ktorého je povinnosť platiť odvody na sociálne poistenie , lebo príjem nedostáva ako zamestnanec.

Zdravotné poistenie konateľa:

Konatelia spoločností s ruč. obmedzeným sa od 1.9 2005 nepovažujú za SZČO (= samostatne zárobkovo činná osoba) ale za zamestnancov, avšak len vtedy, ak za výkon funkcie konateľa poberajú odmenu. Podľa § 11 ods.3 písm.g) zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení sa konateľ s.r.o. považuje za zamestnanca s.r.o vtedy, ak za prácu konateľa dostáva odmenu, ktorá sa podľa osobitného predpisu považuje za príjem zo závislej činnosti (§ 5 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov).

To znamená, že za kalendárny mesiac, v ktorom poberá odmenu, ho spoločnosť musí prihlásiť do zdravotnej poisťovne ako svojho zamestnanca, odvody do ZP vykoná s.r.o.
V tých mesiacoch, kedy odmenu nemá - sa považuje za poistenca podľa § 11 ods.2 zákona č.580/2004 o zdravotnom poistení – takže spoločník je "samoplatiteľ".

Z toho vyplýva, že pokiaľ si nemal žiadne príjmy z výkonu činnosti konateľa v období, keď si bol samoplatiteľom platíš dobre.
K RZZP za rok 2008 sa vyjadriť neviem, lebo nepoznám Tvoje príjmy. (či si bol povinný podať alebo nie, až budeš mať záujem , vieme doplniť tu na Porade)
V tomto roku som mal z konateľstva odmenu v sume 500,- € ale to ešte v marci a vtedy som bol zamestnaný. Potom už som nemal žiadne peniaze odtiaľ, takže na ZP si platím asi správne, že ? A teraz mi teda ide hlavne o to ,že ak chcem poberať podporu tak musím zrušiť aj konateľstvo aj spoločníka. Na porade som sa dočítal, že za zrušenie konateľstva sa platí 66,- € už to sa mi zdá pre mňa dosť a za zrušenie spoločníka tiež budem musieť zaplatiť 66,-€ ? Kdeže mám na to zobrať , keď som teraz momentálne bez príjmu ?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať