Zavrieť

Porady

80 % PHM a evidencia jázd

Dobrý deň.
Chcela by som pri aute v SRO uplatniť 80 % paušál. Stačí mi viesť takúto evidenciu o nákupe PHM?

1. dátum nákupu PHM
2. litre
3. EUR/liter
4. spolu EUR bez DPH za bloček
5. DPH
6. celkom EUR s DPH
7. prepočet litrov na kilometre podľa priemernej spotreby

Na konci roka celkové súčty. + vyčíslenie rozdielu km skutočných a prepočítaných podľa spotreby.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    18. Otázka:
    Daňovník bude uplatňovať paušálne výdavky na spotrebované PHL vo výške 80 %. Ako bude tento daňovník účtujúci v sústave podvojného účtovníctva účtovať o 80 % a 20 % pri uplatňovaní paušálnych výdavkov na PHL ?


    Odpoveď:
    Daňovník môže uznať za daňový výdavok spotrebu PHL vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázaného nákupu PHL za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne.
    V podvojnom účtovníctve pri účtovaní spotreby PHL sa zaúčtuje ako náklad (spotreba materiálu) sumu vo výške 100 % preukázaného nákupu PHL a sumu vo výške 20 % uvedie ako pripočítateľnú položku len v daňovom priznaní k dani z príjmov právnickej osoby.

    U fyzických osôb účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva sa nákup PHL zaúčtuje v čase účtovania nákupu PHL:
    a)
    vo výške 100 % preukázaného nákupu PHL a v peňažnom denníku cez uzávierkové účtovné operácie vo výške 20% nákupu PHL ako zníženie výdavkov v členení ako boli výdavky na nákup PHL zaúčtované alebo

    b)
    ako výdavky ovplyvňujúce základ dane (80% z preukázaného nákupu PHL) a výdavky neovplyvňujúce základ dane (20% z preukázaného nákupu PHL).

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Pozrite tu

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    tina.mm Pozri príspevok
    Dobrý deň.
    Chcela by som pri aute v SRO uplatniť 80 % paušál. Stačí mi viesť takúto evidenciu o nákupe PHM?

    1. dátum nákupu PHM
    2. litre
    3. EUR/liter
    4. spolu EUR bez DPH za bloček
    5. DPH
    6. celkom EUR s DPH
    7. prepočet litrov na kilometre podľa priemernej spotreby

    Na konci roka celkové súčty. + vyčíslenie rozdielu km skutočných a prepočítaných podľa spotreby.
    Prečo chcete účtovať v PU na konci roka ? Však podľa môjho názoru treba účtovať priebežne .

    tina.mm je offline (nepripojený) tina.mm

    tina.mm
    Zaúčtované je to všetko priebežne na 501, len si chcem overiť evidenciu kvôli odpočtu DPH, lebo im nestačí stav km na začiatku a na konci roka. Táto evidencia bude len kvôli DPH.
    Zatiaľ Vám veľmi pekne ďakujem.

    moniq81 je offline (nepripojený) moniq81

    moniq81
    prosím ako v tomto prípade, že uplatňujeme paušálne výdavky na PHM učotvať DPH? Ak som to pochopila správne, tak nárok na odpočet mám tiež vo výške 80 % - tie odpočítam a čo s tými 20-timi percentami - ako účtovať?

    lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

    lenkam68
    moniq81 Pozri príspevok
    prosím ako v tomto prípade, že uplatňujeme paušálne výdavky na PHM učotvať DPH? Ak som to pochopila správne, tak nárok na odpočet mám tiež vo výške 80 % - tie odpočítam a čo s tými 20-timi percentami - ako účtovať?
    Odpoveď máš v prísp. č. 4 od Zita5

    alenad je offline (nepripojený) alenad

    alenad
    Pekný deň prajem. Chcem sa opýtať, či pri uplatňovaní 80% paušálu phm sú krátené aj iné náklady vzniknuté s používaním príslušného automobilu.

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    alenad Pozri príspevok
    Pekný deň prajem. Chcem sa opýtať, či pri uplatňovaní 80% paušálu phm sú krátené aj iné náklady vzniknuté s používaním príslušného automobilu.
    Ak je MV využívané iba na podnikanie, tak všetky ostatné náklady súvisiace s MV, sú 100 % nákladom daňovo uznané

    alenad je offline (nepripojený) alenad

    alenad
    babi2 Pozri príspevok
    Ak je MV využívané iba na podnikanie, tak všetky ostatné náklady súvisiace s MV, sú 100 % nákladom daňovo uznané
    Moc,moc ďakujem za promptnú odpoveď. Už som si myslela, že fakt som magor. Naštudovala som si hádam všetko k tejto problematike a od včera ma bombarduje jeden klient, že si takúto informáciu prečítal v Hosp.novinách, a že som si určite nevšimla zmeny v zákone.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.