Zavrieť

Porady

Pokladničné bločky budú musieť vydávať aj údržbári či účtovníci

Ministerstvo financií tuší, že mnohí podnikatelia sa vyhýbajú vydávaniu daňových dokladov za platby v hotovosti. Bez prieskumov, koľkým podvodom zabránia, a analýz, aké výsledky navrhované opatrenia prinesú, prišli s pomerne radikálnym riešením.

Stanovilo nové technické požiadavky, pre ktoré si bude časť podnikateľov musieť kúpiť nový model. A zavarilo aj živnostníkom.
Ruší im možnosť prijímať hotovosť bez toho, aby vlastnili pokladnicu. Inými slovami, prikazuje ju kúpiť aj tým, ktorí ju doteraz nepotrebovali – ak chcú hotovosť prijímať naďalej.

Povinnosť sa týka všetkých živnostníkov. Navyše, pre nové technické požiadavky budú musieť meniť a upravovať pokladnice aj obchodníci.

Zdroj: http://www.etrend.sk/podnikanie/riad...ic/149527.html
Usporiadat
Téma je uzavretá.
zuzkic zuzkic

zuzkic je offline (nepripojený) zuzkic

chcela by som sa spýtať, že ak zákon prejde či s platnosťou od 2011 alebo neskôr...má povinosť viesť RP aj predajca ojazdených automobilov, doteraz predával občanom /kúpno-predajná zmluva + príjmový doklad o platbe
0 0
zuzkic zuzkic

zuzkic je offline (nepripojený) zuzkic

zuzkic Pozri príspevok
chcela by som sa spýtať, že ak zákon prejde či s platnosťou od 2011 alebo neskôr...má povinosť viesť RP aj predajca ojazdených automobilov, doteraz predával občanom /kúpno-predajná zmluva + príjmový doklad o platbe
nikto mi neporadí?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
zuzkic Pozri príspevok
nikto mi neporadí?
Zákon je momentálne v schvaľovacom procese v NR SR - podľa aktuálnej situácie by sa mala posunúť jeho platnosť od 1.7.2011.
3 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Už vidím, ako kominár (pretože ešte niekde existujú) bude chodiť po strechách a na chrbte bude mať pokladňu - smiechu sa nezdržím.
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

zuzkic Pozri príspevok
nikto mi neporadí?
Toto by sa myslim dalo obísť podľa navrhovaného zákona a príde v platnosť tak ako je teraz navrhnutý, že Vám kupujúci prevedie platbu z úctu na účet, napr.: preddavkova faktura v plnej vyške, ak ju uhradí prevodom, následne obdrží automobil.
Úvaha, že by Vám vložil peniaze v hotovosti na úcet je diskutabilná ,nakoľko niektorý sa prikláňajú k názoru, že ide o platbu v hotovosti, nakoľko Vam ju tam fyzicky vloží priamo na Váš účet, niektorý to považujú za bezhotovostnú platbu, takže najbezpečnejšie je prevod z úctu na účet.V tomto prípade nie Ste povinný mať ERP.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

VieraPopluharova Pozri príspevok
Toto by sa myslim dalo obísť podľa navrhovaného zákona a príde v platnosť tak ako je teraz navrhnutý, že Vám kupujúci prevedie platbu z úctu na účet, napr.: preddavkova faktura v plnej vyške, ak ju uhradí prevodom, následne obdrží automobil.
Úvaha, že by Vám vložil peniaze v hotovosti na úcet je diskutabilná ,nakoľko niektorý sa prikláňajú k názoru, že ide o platbu v hotovosti, nakoľko Vam ju tam fyzicky vloží priamo na Váš účet, niektorý to považujú za bezhotovostnú platbu, takže najbezpečnejšie je prevod z úctu na účet.V tomto prípade nie Ste povinný mať ERP.
podla mna ak mi niekto vlozi peniaze priamo na ucet nemoze ist o platbu v hotovosti, pretoze ja ich fyzicky nedrzim, aj v uctovnictve sa to predsa zobrazi len uhradou v banke a nie v pokladni. Ako mozem donutit klienta, aby mi poslal peniaze z uctu na ucet a nie uhradou v banke priamo na moj ucet. Zoberte si len priklad. Vydavam faktury s tym ze mi budu uhradzane prevodom, nemam ERP pretoze nebudem prijimat uhrady v hotovosti. V tom sa jeden klient rozhodne uhradit mi fakturu priamo na ucet bez mojho vedomia pojde do banky uhradi fakturu a ja sa to dozviem z vypisu z uctu - fyzicky som peniaze nedostala, prisli na ucet nejde o hotovostnu uhradu z mojho pohladu. O hotovostnu uhradu ide z pohladu klienta, tak to bude mat vedene aj vo svojom uctovnictve. Tot moj nazor.
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Nuž toto som včera tvrdila Ing. Minarskému na školení, bohužial ma prehlasovalo cca 100 účastníkov, že ak ich klient drží v ruke v hotovosti vložil ich mne i keď len na úcet, síce sa to zobrazí v banke , ale pozor je tam poznámka vklad v hotovosti.
1 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

nika.sum Pozri príspevok
podla mna ak mi niekto vlozi peniaze priamo na ucet nemoze ist o platbu v hotovosti, pretoze ja ich fyzicky nedrzim, aj v uctovnictve sa to predsa zobrazi len uhradou v banke a nie v pokladni. Ako mozem donutit klienta, aby mi poslal peniaze z uctu na ucet a nie uhradou v banke priamo na moj ucet. Zoberte si len priklad. Vydavam faktury s tym ze mi budu uhradzane prevodom, nemam ERP pretoze nebudem prijimat uhrady v hotovosti. V tom sa jeden klient rozhodne uhradit mi fakturu priamo na ucet bez mojho vedomia pojde do banky uhradi fakturu a ja sa to dozviem z vypisu z uctu - fyzicky som peniaze nedostala, prisli na ucet nejde o hotovostnu uhradu z mojho pohladu. O hotovostnu uhradu ide z pohladu klienta, tak to bude mat vedene aj vo svojom uctovnictve. Tot moj nazor.
A teraz s zober situáciu, že ideš na konci mesiaca na dovolenku. A zrovna v tom čase sa niektorý klient rozhodne, že ti zaplatí vložením na účet do banky. Ty na to prídeš až nasledujúci mesiac. Nehovoriac o tom, že nemusí mať predsa každý povinné internet banking, aby si denne sledoval, kto ti zaplatil vkladom na účet.
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Situaciu i nazor beriem, len tak nám to bolo vysvetlené a prednášajúci citoval odpoveď na konkretnu otazku danovemu riaditelstvu ci sa platba vlozena v hotovosti na ucet povazuje za platbu hotovostnu, alebo ako uhrada bankovym prevodom, odpoved znela , ze sa povazuje za hotovostnu.Toto som len chcela dat do pozornosti.O tomto by sa dalo polemizovat dlho, ale pockajme si na novelu zakona o ERP, môže nas este hocicim prekvapit, udajne dokonca i tym, ze je i moznost, ze by mohla byt neschvalena a v tom pripade by sme boli povinní zacat pouzivat nove registracne pokladnice uz od 1.1.2011.Chodim teraz na seminare o tomto a co prednasajuci tak iny nazor, nehovoriac o tom, ze sa menia i názory vo vláde o jednotlivých novelách a budú schválené na poslednú chvíľu a my sa pôjdeme zblázniť.
3 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

VieraPopluharova Pozri príspevok
Nuž toto som včera tvrdila Ing. Minarskému na školení, bohužial ma prehlasovalo cca 100 účastníkov, že ak ich klient drží v ruke v hotovosti vložil ich mne i keď len na úcet, síce sa to zobrazí v banke , ale pozor je tam poznámka vklad v hotovosti.
Ale pre klienta je to hotovostna operacia, pre mna to vklad v hotovosti nie je ja som peniaze v hotovosti nedostala a ani uctovne ich nemozem predsa zauctovat do pokladne. Navyse je tym ze to ide cez banku je vklad kontrolovany a o toto im ide. Myslim si, ze toto im jednoducho nemoze prejst. Aj ked je pravda, ze tento stat je na hlavu postaveny a je tu kopec nezmyslov. Sam danovy urad ma v tom zatial chaos.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Dala som dopyt na DU, tak dufam, ze pride skoro odpoved a potom Vam ju sem prilepim. Som zvedava presne na ich stanovisko teraz a potom ked sa to vsetko schvali. Myslim, ze raz urcite pochopia, ze je hlupost evidovat uhradu co ide cez banku aj na ERP - a ked tak nad tym rozmyslam ako by to fungovalo: klient vlozi peniaze do banky, ja to po nejakom case zistim, vystavim mu doklad z ERP (ani nehovorim o uctovani vypisu) a potom mu ten doklad poslem, ved to je uplny nezmysel. Skor si myslim, ze si organizatori skolenia a niektori zamestnanci DU zle vylozili zakon.
3 0
Pepe73Lopez Pepe73Lopez

Pepe73Lopez je offline (nepripojený) Pepe73Lopez

:) pre účely pochopenia mojej prítomnosti na porada.sk - laik, snažiaci sa zorientovať v problematike ...viac
Pozná niekto z tu nachádzajúcich sa skusenejších odpoveď: (ďakujem)


Evidencia vkladu na ERP? A načo vôbec?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
To sú podľa mňa choré názory, ak niekto tvrdí, že vklad na účet do banky je platba v hotovosti. Z môjho pohľadu ide o bezhotovostnú platbu, pretože fyzicky neprijmem peniaze "do ruky", ale sú evidované v banke ako príjem na môj podnikateľský účet. Už mi celá táto debata okolo platieb v hotovosti pripadá ako polemika, čo bolo skôr vajce, alebo sliepka.
1 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Takze mi prisla odpoved z DU na to, ci uhrada pohladavky hradena vkladom na ucet moze byt povazovana za hotovostny operaciu z pohladu zakona o ERP. Takze mi potvrdili moj nazor.
Odpoved na dopyt DU - ERP.html

Ja si myslim, ze ak niekto organizuje skolenie, tak by si mal vsetko niekolkonasobne overit a nie zavadzat tych co si za to skolenie platia.
5 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

Ahojte, chcem sa spýtať, či môže novovzniknutá firma (2010) fungovať podľa pôvodného zákona 55/1994 Z.z.

Pozrela som prechodné ustanovenie zo zákona 289/2008 Z.z., ale tam to nie je dosť jasne napísané.
Poradíte mi?

§ 18
Prechodné ustanovenia
(1) Podnikateľ, ktorý má povinnosť používať elektronickú registračnú pokladnicu na evidenciu tržieb, môže používať elektronickú registračnú pokladnicu podľa doterajšieho predpisu21) najneskôr do 31. decembra 2010. Pri používaní takejto elektronickej registračnej pokladnice podnikateľ postupuje podľa doterajšieho predpisu21) najneskôr do 31. decembra 2010.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
nika.sum Pozri príspevok
Takze mi prisla odpoved z DU na to, ci uhrada pohladavky hradena vkladom na ucet moze byt povazovana za hotovostny operaciu z pohladu zakona o ERP. Takze mi potvrdili moj nazor.
Odpoved na dopyt DU - ERP.html

Ja si myslim, ze ak niekto organizuje skolenie, tak by si mal vsetko niekolkonasobne overit a nie zavadzat tych co si za to skolenie platia.
Podľa mňa bola nevhodne položená otázka v tejto časti: Ale ked ja vystavim fakturu a klient mi ju uhradi priamo na moj bankovy ucet, preto bola odpoveď taká ako bola - že sa jedná o bezhotovostný prevod - čiže z účtu na účet.......v otázke totiž nebola zmienka o tom, že niekto vloží fyzicky peniaze na účet.... a je aj rozdiel kto vloží peniaze na účet...
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
zltalienka Pozri príspevok
Ahojte, chcem sa spýtať, či môže novovzniknutá firma (2010) fungovať podľa pôvodného zákona 55/1994 Z.z.

Pozrela som prechodné ustanovenie zo zákona 289/2008 Z.z., ale tam to nie je dosť jasne napísané.
Poradíte mi?

§ 18
Prechodné ustanovenia
(1) Podnikateľ, ktorý má povinnosť používať elektronickú registračnú pokladnicu na evidenciu tržieb, môže používať elektronickú registračnú pokladnicu podľa doterajšieho predpisu21) najneskôr do 31. decembra 2010. Pri používaní takejto elektronickej registračnej pokladnice podnikateľ postupuje podľa doterajšieho predpisu21) najneskôr do 31. decembra 2010.
podľa mňa áno, pretože podmienka je v ERP a nie v osobe daňovníka
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ekopo Pozri príspevok
Podľa mňa bola nevhodne položená otázka v tejto časti: Ale ked ja vystavim fakturu a klient mi ju uhradi priamo na moj bankovy ucet, preto bola odpoveď taká ako bola - že sa jedná o bezhotovostný prevod - čiže z účtu na účet.......v otázke totiž nebola zmienka o tom, že niekto vloží fyzicky peniaze na účet.... a je aj rozdiel kto vloží peniaze na účet...
podľa mňa je z kontextu otázky jasná jej podstata.
Je fakt, že v odpovedi už to tak explicitne vyjadrené nie je.
V každom prípade ja sa podľa sedliackej logiky prikláňam k názoru, že platba vkladom hotovosti na účet dodávateľa je
1. z pohľadu odberateľa úhrada v hotovosti - výdaj z pokladnice
2. z pohľadu dodávateľa prijatá úhrada bezhotovostne - on ju uvidí pripísanú na účet bez toho, že by manipuloval z hotovosťou.

pokiaľ niekto chce jednoznačnejšiu odpoveď, musí formulovať otázku s použitím slovného spojenia "z pohľadu dodávateľa/odberateľa".

v prípade 1. ešte je možné, že vkladať bude priamo na svoj účet dodávateľ, ktorý pred tým prevezme hotovosť od odberateľa. To je na vkladovom lístku uvedené /č.OP, meno vkladateľa/. V takom prípade pôjde o príjem hotovosti aj v prípade 1 - lebo je to kamufláž.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

KEJKA Pozri príspevok
podľa mňa je z kontextu otázky jasná jej podstata.
Je fakt, že v odpovedi už to tak explicitne vyjadrené nie je.
V každom prípade ja sa podľa sedliackej logiky prikláňam k názoru, že platba vkladom hotovosti na účet dodávateľa je
1. z pohľadu odberateľa úhrada v hotovosti - výdaj z pokladnice
2. z pohľadu dodávateľa prijatá úhrada bezhotovostne - on ju uvidí pripísanú na účet bez toho, že by manipuloval z hotovosťou.

pokiaľ niekto chce jednoznačnejšiu odpoveď, musí formulovať otázku s použitím slovného spojenia "z pohľadu dodávateľa/odberateľa".

v prípade 1. ešte je možné, že vkladať bude priamo na svoj účet dodávateľ, ktorý pred tým prevezme hotovosť od odberateľa. To je na vkladovom lístku uvedené /č.OP, meno vkladateľa/. V takom prípade pôjde o príjem hotovosti aj v prípade 1 - lebo je to kamufláž.

no a čo, ke´d mi niekto zaplatí faktúru cez poštovú poukážku na účet?
On ju zaplatí v hotovosti, ja ju vidím na účte.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
KEJKA, a podľa mňa bola otázka zle položená, pretože ten druhý si ju môže vyložiť úplne inak. Stačilo sa opýtať asi takto:

Ale ked ja vystavim fakturu a klient mi ju uhradi priamo na moj bankovy ucet vkladom hotovosti


no, je v tom rozdiel
a pohľad dodávateľa a odberateľa? odberateľ (tovaru) musí mať doklad o zaplatení, a dodávateľ musí pri platbe v hotovosti dodržať zákon o ERP.

a čo sa týka platbou cez poštovú poukážku, tak tam sa jednoznačne nejedná o vklad hotovosti priamo na účet..... na výpise nie je napísané "vklad v hotovosti" tak ako je to pri vklade (aj keď za FA)...
Naposledy upravil ekopo : 30.11.10 at 14:34 Dôvod: doplnenie
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať