Zavrieť

Porady

dobrovolne nemocenske poistenie

Potrebujem info pre známu, od 1.4.2010 je PN z DNP,ktoré si platí od 8.1.2010 do 31.3.2010 z minim.VZ a od 1.4.2010 sa nanovo prihlásila z max.VZ, podm.270 dní za posled.2 roky spĺňa, lebo mala pred DNP HPP,kde bolo odvádzané nemoc.poistenie 191 dní keďže HPP bol od 1.7.2009 do 7.1.2010 + 83 dní z DNP = 274 dní,..............PN jej bude priznaná pravdepodobne z minim.VZ však? Otázka ale znie, keďže je momentálne tehotná, ale ešte pred nástupom na rizikové tehotenstvo musí absolvovať jednu operáciu, ktorá je plánovaná na koniec septembra, čiže dovtedy bude PN pri svojom obvodnom lekárovi, ale keď dajme tomu od 1.10.2010 už nastúpi na rizikové tehotenstvo, čiže PN-ka bude nová od gynekologa, z čoho sa jej bude počítať nemocenská davka z minima, maxima alebo nejaký priemer z toho DNP ????
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

matusisko Pozri príspevok
Potrebujem info pre známu, od 1.4.2010 je PN z DNP,ktoré si platí od 8.1.2010 do 31.3.2010 z minim.VZ a od 1.4.2010 sa nanovo prihlásila z max.VZ, podm.270 dní za posled.2 roky spĺňa, lebo mala pred DNP HPP,kde bolo odvádzané nemoc.poistenie 191 dní keďže HPP bol od 1.7.2009 do 7.1.2010 + 83 dní z DNP = 274 dní,..............PN jej bude priznaná pravdepodobne z minim.VZ však? áno Otázka ale znie, keďže je momentálne tehotná, ale ešte pred nástupom na rizikové tehotenstvo musí absolvovať jednu operáciu, ktorá je plánovaná na koniec septembra, čiže dovtedy bude PN pri svojom obvodnom lekárovi, ale keď dajme tomu od 1.10.2010 už nastúpi na rizikové tehotenstvo, čiže PN-ka bude nová od gynekologa, z čoho sa jej bude počítať nemocenská davka z minima, maxima alebo nejaký priemer z toho DNP ????
jej posledné DNP vzniklo 1.4.2010 a ten den vznikla aj PN (škoda, že nie o den neskôr). Ak by bola na jednej PN do 30.9.2010 a druhá jej začala 1.10.2010, tak síce od posledného prihlásenia uplynulo už viac ako 26týžd. (dokonca by mohla začať nová PN 30.9.), ale v rozhodujúcom období (pri nástupe na PN 1.10.2010 je jej RO obdobie, z ktorého sa ráta nemocenské 1.4.-30.9.2010) nemá žiadny vym.základ, takže by sa rátalo nemocenské zase z pravdep. VZ a teda z aktuálneho minim.VZ.

Jedine, že by skončila jedna PN 29.9.2010 a druhá začala 1.10.2010, tak by sa PN rátala z VZ z toho jedného dna 30.9.2010 (pozor na zaplatenie poisteného).

Toto platí len v prípade presne týchto dátumov, nie ani o den skôr ani o den neskôr, pozor na to!!! Posunulo by sa rozhodujúce obdobie, ak by PN začala skôr! (napr. pri vzniku PN 30.9. by bolo RO 1.4.-31.8.2010 a v nom žiadny VZ)
0 0
matusisko matusisko

matusisko je offline (nepripojený) matusisko

a keby jej PN začala 2.4.2010 tak by jej potom rátali nemocenské už z toho vyššieho VZ - dobre tomu rozumiem????
Čo sa týka ukončenia PN - to ešte sama nevie ako to dopadne, ale podľa Vás by mohla teda prvá PN skončiť aj 15.9.2010 a na rizikovú PN by mala nastúpiť presne 1.10.2010 alebo neskôr, aby rozhodujúce obdobie pre výpočet PN bol z maxima...dobre tomu rozumiem????
0 0
MartaSk MartaSk

MartaSk je offline (nepripojený) MartaSk

Zdravím,
mám nasledvonú otázočku:Bola som sa nahlásiť v SP na DNP, keďže som opatrovateľka a štát platí iba dôch.a zdravotneé poistenie, chcela som sa poisť z VZ 5OO eur, ale pani v poistovni mi povedala, že to je zbytočné, pretože ona ma môže poistiť iba z minima, keďže som dosiaľ nebola nem.poistená, a aj keby ma poistila VZ aký som si zadala, tak aj tak by som zbytočne platila 22 eur, lebo aj tak mi zaplatia y minima.Je to pravda?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

MartaSk Pozri príspevok
Zdravím,
mám nasledvonú otázočku:Bola som sa nahlásiť v SP na DNP, keďže som opatrovateľka a štát platí iba dôch.a zdravotneé poistenie, chcela som sa poisť z VZ 5OO eur, ale pani v poistovni mi povedala, že to je zbytočné, pretože ona ma môže poistiť iba z minima, keďže som dosiaľ nebola nem.poistená, a aj keby ma poistila VZ aký som si zadala, tak aj tak by som zbytočne platila 22 eur, lebo aj tak mi zaplatia z minima.Je to pravda?
.. môžeš sa prihlásiť aj z maxima (ak chceš) .. v tom pani nemá pravdu.
Neviem, odkedy neplatíš už poistenie... ale nárok na dávku by si mala až po splnení podmienky 270 dní poistenia za posledné dva roky.
Ak ale už dlhšie nemáš NP .. tak by hádam aj bolo lepšie prihlásiť sa zatiaľ z minima ..
0 0
MartaSk MartaSk

MartaSk je offline (nepripojený) MartaSk

Katy a R Pozri príspevok
.. môžeš sa prihlásiť aj z maxima (ak chceš) .. v tom pani nemá pravdu.
Neviem, odkedy neplatíš už poistenie... ale nárok na dávku by si mala až po splnení podmienky 270 dní poistenia za posledné dva roky.
Ak ale už dlhšie nemáš NP .. tak by hádam aj bolo lepšie prihlásiť sa zatiaľ z minima ..
No, na opatrovateľskom som už 9 rokov, nem.poist. som nebola, pretože mám 24hod.opateru, tak ani marodku by som nemohla čerpať. Takže som bol dlhodobo nepoistená. Poistila som sa až koncom novembra- 28.11. a to len z dôvodu, tiež to hovorila na poistovni , že v novom roku to zrušia, budú si môcť platíť len živonostníci, ktorí nedosiahnu príjem 3900.eur
Takže vlastne mala pravdu? Poistila som sa aspoň MVZ
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

MartaSk Pozri príspevok
No, na opatrovateľskom som už 9 rokov, nem.poist. som nebola, pretože mám 24hod.opateru, tak ani marodku by som nemohla čerpať. Takže som bol dlhodobo nepoistená. Poistila som sa až koncom novembra- 28.11. a to len z dôvodu, tiež to hovorila na poistovni , že v novom roku to zrušia, budú si môcť platíť len živonostníci, ktorí nedosiahnu príjem 3900.eur
Takže vlastne mala pravdu? Poistila som sa aspoň MVZ
.. never všetkému, čo ti hovoria na SP (treba si radšej overiť) - nič sa neruší.
Keďže zatiaľ by si nárok na dávku nemala ... tak je aj dobre, že si sa z minima prihlásila - aspoň ušetríš. Vo februári - marci sa môžeš odhlásiť. A potom napr od apríla - mája sa môžeš prihlásiť z vyššieho VZ. (koľko sa bude dať - najlepšie max VZ). Po pol roku od tohto prihlásenia už by si mala nárok na dávku zo skutočného VZ. A aj nasledujúci rok by si mala poriešený - ak by si potom aj znížila VZ. .... samozrejme, to už je ďaleká budúcnosť - ktovie, čo dovtedy ešte bude
Naposledy upravil Katy a R : 06.12.10 at 14:37 Dôvod: pravopis
0 0
MartaSk MartaSk

MartaSk je offline (nepripojený) MartaSk

Katy a R Pozri príspevok
.. never všetkému, čo ti hovoria na SP (treba si radšej overiť) - nič sa neruší.
Keďže zatiaľ by si nárok na dávku nemala ... tak je aj dobre, že si sa z minima prihlásila - aspoň ušetríš. Vo februári - marci sa môžeš odhlásiť. A potom napr od apríla - mája sa môžeš prihlásiť z vyššieho VZ. (koľko sa bude dať - najlepšie max VZ). Po pol roku od tohto prihlásenia už by si mala nárok na dávku zo skutočného VZ. A aj nasledujúci rok by si mala poriešený - ak by si potom aj znížila VZ. .... samozrejme, to už je ďaleká budúcnosť - ktovie, čo dovtedy ešte bude
dakujem za odpoveď a radu, ale niekde som čítala tu na porade, že stále treba odhlásiť ,ale k akému, stále k poslednému dňu v mesiaci? a potom znovu prihlásiť od 1.?nasledujúceho mesiaca. Neviem v tom vôbec chodiť a človek keď niečo chce na úradoch musí byť vyzbrojený vedomosti, hoci by sme ich čakali od kompetentných. Nestačí iba navyšovať DNP, radšej odhlásiť a znovuprihlásiť?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

MartaSk Pozri príspevok
dakujem za odpoveď a radu, ale niekde som čítala tu na porade, že stále treba odhlásiť ,ale k akému, stále k poslednému dňu v mesiaci? a potom znovu prihlásiť od 1.?nasledujúceho mesiaca. Neviem v tom vôbec chodiť a človek keď niečo chce na úradoch musí byť vyzbrojený vedomosti, hoci by sme ich čakali od kompetentných. Nestačí iba navyšovať DNP, radšej odhlásiť a znovuprihlásiť?
... odhlásiť a prihlásiť - hocikedy, len spätne sa nedá. (keď budeš mať cestu). Ak sa robí zmena, tá je platná vždy k prvému dňu nasl. mesiaca.
V tvojom prípade určite odhlásiť ... a nanovo prihlásiť
0 0
martina1111 martina1111

martina1111 je offline (nepripojený) martina1111

Dobrý den,
ohladom DNP som precitala vela, tak si chcem uistit ci som to spravne pochopila. Zena je zamestnana na trvaly pracovný pomer - 270 dni nemocenského poistenia splna. Kvoli vyssej materskej sa chce dnp pripoistit. Ako som sa docitala ak sa pripoisti najneskor do 8 týždna tehotenstva, tak to este ma význam. Prosim Vas o radu ci som to spravne pochopila.
Dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

martina1111 Pozri príspevok
Dobrý den,
ohladom DNP som precitala vela, tak si chcem uistit ci som to spravne pochopila. Zena je zamestnana na trvaly pracovný pomer - 270 dni nemocenského poistenia splna. Kvoli vyssej materskej sa chce dnp pripoistit. Ako som sa docitala ak sa pripoisti najneskor do 8 týždna tehotenstva, tak to este ma význam. Prosim Vas o radu ci som to spravne pochopila.
Dakujem
odkedy trvá súčasný pracovný pomer ?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Martina1111
zle to chápeš, tehotnej žene je už zbytočné sa pripoisťovať DNP, ak nemá predtým nejaké iné ukončené poistenie.

Takže ak pracuješ dlhodobo, nemenila si v posledných dvoch rokoch prácu, a si tehotná, tak je pre teba zbytočné sa poistiť DNP lebo nič z neho nedostaneš.
0 0
martina1111 martina1111

martina1111 je offline (nepripojený) martina1111

súčasný pracovný pomer trvá od 1.12.2009
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Čo bolo pred 1.12.2009
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

martina1111 Pozri príspevok
súčasný pracovný pomer trvá od 1.12.2009
predtým bola zamestnaná ? Kedy skončil predch. prac. pomer a kedy je nástup na materskú ?
0 0
martina1111 martina1111

martina1111 je offline (nepripojený) martina1111

takže v prípade ze uz sa neda zvýšiť materské z dnp, dalo by sa zvýšiť dalsou pracovnou zmluvou, kde sa uvedie ako hruba mzda napr. 1500 eur. ako som citala to by stacilo aj 2 dni pred nástupom na materskú. Je v takomto prípade nutne zrusiť povodnu pracovnú zmluvu, resp. možem mať aj 2 prac. zmluvy? Podmienka 270 dni je stale splnena.
Dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

martina1111 Pozri príspevok
takže v prípade ze uz sa neda zvýšiť materské z dnp, dalo by sa zvýšiť dalsou pracovnou zmluvou, kde sa uvedie ako hruba mzda napr. 1500 eur. ako som citala to by stacilo aj 2 dni pred nástupom na materskú. Je v takomto prípade nutne zrusiť povodnu pracovnú zmluvu, resp. možem mať aj 2 prac. zmluvy? Podmienka 270 dni je stale splnena.
Dakujem
Takto to už nepôjde. Zákon o soc. poistení bol novelizovaný.

Odpovedz prosím na predch.otázku.
0 0
martina1111 martina1111

martina1111 je offline (nepripojený) martina1111

Pred 1.12.2009 nebolo ziadne nemocenské poistenie. Nemocenksé poistenie plynie len od 1.12.2009 dodnes, predpokladdaný nastup na MD je 8/2011
0 0
martina1111 martina1111

martina1111 je offline (nepripojený) martina1111

v prípade, že už sa neda pomoct s dnp, da sa este nejako zvysit materská. možno píšem blbosť ale, ak sa posudzuje pre výpočet materskej vymeriavací základ za predchádzajúci rok, že by sa zvýšil vymeriavací základ za december?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

martina1111 Pozri príspevok
Pred 1.12.2009 nebolo ziadne nemocenské poistenie. Nemocenksé poistenie plynie len od 1.12.2009 dodnes, predpokladdaný nastup na MD je 8/2011
Aby ti vznikol nárok na materské z DNP, potrebuješ splniť podmienku 270 dní dobr. nem. poistenia do pôrodu(lebo nemáš čo započítať z predch. poistenia).

Ak ti to do pôrodu vyjde, môžeš to risknúť.
0 0
martina1111 martina1111

martina1111 je offline (nepripojený) martina1111

dakujem velmi pekne za odpoved. v Prípade, že materské vyplaca SP 34 týždnov,, nasledne pri poberani rodičovského príspevku, možem este cerpat z nemocenského poistenia OCR, resp. PN?
Dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať